ZELENÁ PODNIKOM (DOTÁCIA AŽ DO VÝŠKY 50 000€)
Všetko potrebné pre získanie dotácie vám pomôžeme vybaviť!

SLOVNÍK
POJMOV

Vysvetlenia odborných pojmov z oblastí, ktorým sa venujeme: LED osvetlenie, fotovoltika a elektroinštalácie vrátane uzemnenia, bleskozvodov a revízií. Vyberte oblasť a písmeno, alebo pojem vyhľadajte.

Firmy

Vypracujeme pre vás návrh LED osvetlenia
alebo fotovoltického systém ZADARMO

Vypracujeme pre vás návrh LED osvetlenia alebo fotovoltického systém ZADARMO

731 pojmov · vyhľadáva sa vo všetkých troch oblastiach

Pre „“ sa nič nenašlo. Skúste kratší výraz alebo skratku (napr. „lm“, „IP“, „RCD“).

LED osvetlenie

A

Adaptívne osvetlenieLED

Osvetlenie, ktoré automaticky mení intenzitu alebo farbu svetla podľa podmienok – dennej doby, prítomnosti osôb či množstva denného svetla. Využíva snímače a riadiaci systém. Znižuje spotrebu energie a zvyšuje komfort používateľov. Typickým príkladom je chodba, kde svetlo po odchode osôb klesne na 10 až 20 % namiesto úplného vypnutia, takže priestor nikdy nie je tmavý. Pri verejnom osvetlení sa takto znižuje výkon v nočných hodinách s minimálnou premávkou.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Adresovateľný LED pásikLED

LED pásik, v ktorom možno riadiť každú LED alebo skupinu LED samostatne digitálnym signálom. Umožňuje svetelné efekty, bežiace svetlo či plynulé farebné prechody. Používa sa v dekoratívnom a scénickom osvetlení. Každá LED alebo skupina má vlastný riadiaci čip (napríklad WS2812, SK6812), ktorý prijíma dáta z ovládača. Pri dlhších pásikoch treba napájanie privádzať na viacerých miestach, inak sa koniec pásika zafarbí dožlta.

Akcentové osvetlenieLED

Osvetlenie zamerané na zvýraznenie konkrétneho objektu – obrazu, výrobku, architektonického prvku. Pracuje s vyšším jasom, než má okolie, čím pritiahne pozornosť. Typicky ho zabezpečujú smerovateľné spoty a koľajnicové svietidlá. Odporúčaný pomer jasu zvýrazneného objektu k okoliu je približne 3 : 1 až 5 : 1; pri vyššom kontraste pôsobí efekt dramaticky, pri nižšom sa stráca. Pri obrazoch a textíliách treba voliť LED bez UV zložky a s vysokým podaním farieb.

Aktívne chladenieLED

Odvod tepla z LED pomocou ventilátora alebo iného aktívneho prvku. Používa sa pri výkonných svietidlách, kde pasívny chladič nestačí. Nevýhodou je hluk a ďalší komponent, ktorý sa môže pokaziť. Stretávame sa s ním najmä pri kompaktných svietidlách s výkonom nad 150 až 200 W, napríklad pri športových reflektoroch alebo scénickej technike. Pri návrhu sa počíta aj s údržbou – zanesený ventilátor znižuje chladiaci výkon a skracuje životnosť LED.

Ambientné (celkové) osvetlenieLED

Základná vrstva osvetlenia priestoru, ktorá zabezpečuje rovnomernú a bezpečnú viditeľnosť. Dopĺňa ho akcentové a lokálne (pracovné) osvetlenie. V interiéri ho tvoria stropné svietidlá, panely alebo nepriame osvetlenie. Norma STN EN 12464-1 pre ňu predpisuje minimálnu udržiavanú osvetlenosť podľa typu priestoru, napríklad 100 lx na chodbe a 500 lx v kancelárii. Rovnomernosť osvetlenia je tu dôležitejšia ako vysoký jas jednotlivých svietidiel.

Antireflexná úpravaLED

Povrchová úprava krytu alebo šošovky, ktorá znižuje odrazy a odlesky. Zvyšuje priepustnosť svetla a zlepšuje vizuálny komfort. Používa sa pri panelových a kancelárskych svietidlách. Na displejoch, sklenených stoloch a lesklých podlahách by bez nej vznikali rušivé obrazy svietidiel. Podobnú funkciu plní aj matný rám alebo mikroprizmatický difúzor, ktorý svetlo nasmeruje mimo uhlov odrazu.

Architektonické osvetlenieLED

Osvetlenie navrhnuté ako súčasť architektúry budovy – zvýrazňuje tvary, fasády, línie a materiály. Dôraz sa kladie na estetiku, nie iba na úroveň osvetlenosti. Často využíva lineárne LED profily, wallwashery a zemné svietidlá. Navrhuje sa spolu s architektom už v projekte, aby boli svietidlá a kabeláž skryté v konštrukcii. Pri fasádach sa dbá na obmedzenie svetelného znečistenia a na to, aby svetlo nesvietilo do okien susedov.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Astronomický časovačLED

Spínacie hodiny, ktoré vypočítavajú čas východu a západu slnka podľa zemepisnej polohy a dátumu. Zapínajú osvetlenie automaticky pri zotmení bez potreby svetelného snímača. Používajú sa pri verejnom a vonkajšom osvetlení. Na rozdiel od fotobunky ho neovplyvní znečistenie, sneh ani umelé svetlo v okolí, preto spína vždy presne. Väčšina modelov umožňuje nastaviť posun oproti západu slnka a nočné vypnutie, napríklad od 1:00 do 4:00.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Asymetrická optikaLED

Optika, ktorá smeruje svetlo prevažne na jednu stranu svietidla. Využíva sa pri osvetľovaní stien, tabúľ, výkladov alebo ciest, keď je svietidlo na okraji plochy. Zabraňuje plytvaniu svetlom do miest, kde nie je potrebné. V športových halách a na parkoviskách umožňuje osvetliť plochu zo stĺpov umiestnených na jej okraji bez naklonenia svietidla. Rovnako sa používa pri wallwasheroch a v triedach na osvetlenie tabule.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

ATEX svietidloLED

Svietidlo certifikované pre priestory s nebezpečenstvom výbuchu (lakovne, sklady horľavín, bioplynové stanice, mlyny). Má špeciálnu konštrukciu, ktorá zabráni iniciácii výbušnej atmosféry, a označuje sa zónou (1, 2, 21, 22) a skupinou. Bežné svietidlo sa do takýchto priestorov nesmie inštalovať. Výber správnej kategórie určuje protokol o určení vonkajších vplyvov a klasifikácia zón, ktoré vypracúva projektant. Svietidlá majú spravidla zosilnený kryt, obmedzenú povrchovú teplotu a sú podstatne drahšie, preto sa používajú len tam, kde to zóna vyžaduje.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Audit osvetleniaLED

Odborné posúdenie existujúcej osvetľovacej sústavy: spotreby, stavu svietidiel, úrovne osvetlenosti a možností úspor. Výstupom je návrh modernizácie s výpočtom návratnosti. Je prvým krokom pred výmenou osvetlenia za LED. Zahŕňa zmeranie skutočnej osvetlenosti luxmetrom, spočítanie svietidiel a príkonu a odhad prevádzkových hodín. Pri priemyselných halách a verejnom osvetlení býva návratnosť výmeny za LED 2 až 5 rokov.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Autotest núdzového svietidlaLED

Funkcia, pri ktorej si núdzové svietidlo samo pravidelne testuje batériu a zdroj (krátky test týždenne, test plnej doby svietenia ročne) a poruchu hlási LED indikátorom alebo do centrálneho systému. Nahrádza ručné testovanie, ktoré vyžadujú predpisy. Šetrí čas pri správe väčších objektov. Výsledky testov sa zapisujú do prevádzkovej knihy núdzového osvetlenia, ktorú kontroluje revízny technik a hasiči. Pri verzii s centrálnym monitoringom sa porucha zobrazí v aplikácii aj s číslom svietidla.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

B

BalastLED

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Batériový modul (núdzový)LED

Zostava akumulátora a elektroniky vo svietidle, ktorá pri výpadku napájania udrží svetlo zapnuté zvyčajne 1 až 3 hodiny. Mení bežné svietidlo na núdzové. Vyžaduje pravidelné testovanie a výmenu batérie po niekoľkých rokoch. Používajú sa NiCd, NiMH alebo LiFePO4 články, ktoré sa po obnovení napájania dobíjajú zvyčajne 12 až 24 hodín. Svietidlo s modulom musí byť pripojené na trvalé napájanie, nie cez vypínač, inak by sa batéria nedobíjala.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Bazénové svietidloLED

Svietidlo určené na trvalé ponorenie do vody, s krytím IP68 a napájaním bezpečným malým napätím 12 V (SELV). Osadzuje sa do steny bazéna cez montážnu niku. Vyžaduje bezpečnostný transformátor umiestnený mimo zóny bazéna a správne pospájanie. LED verzie majú výkon zvyčajne 10 až 35 W a nahradzujú staré 300 W halogény pri rovnakom svetelnom efekte. Prívodný kábel sa vedie v chráničke do rozvodnice bez spojov pod úrovňou hladiny a okruh sa chráni prúdovým chráničom 30 mA.

Bezdrôtové riadenie osvetleniaLED

Ovládanie svietidiel rádiovým signálom (Bluetooth, Zigbee, Wi-Fi) bez riadiacej kabeláže. Zjednodušuje rekonštrukcie, kde sa nedajú ťahať nové vodiče. Umožňuje stmievanie, scény a časové programy z aplikácie. Spoľahlivosť závisí od dosahu a rušenia, preto sa vo väčších objektoch uprednostňuje mesh topológia, kde každé svietidlo signál preposiela. Pri novostavbách je drôtové riadenie (DALI) stále stabilnejšie a lacnejšie na prevádzku.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Bezpečnostné osvetlenieLED

Časť núdzového osvetlenia, ktorá pri výpadku prúdu umožní bezpečne opustiť budovu alebo dokončiť nebezpečnú činnosť. Zahŕňa osvetlenie únikových ciest, protipanické osvetlenie a osvetlenie rizikových pracovísk. Požiadavky stanovuje norma STN EN 1838. Na únikových cestách sa vyžaduje minimálne 1 lx na osi cesty, pri protipanickom osvetlení 0,5 lx na podlahe a svietidlá musia svietiť spravidla 1 hodinu. Jeho rozsah určuje projekt požiarnej ochrany, nie ľubovôľa investora.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

BinningLED

Triedenie LED čipov do skupín (binov) podľa farebnej teploty, svetelného toku a napätia. Zabezpečuje, že svietidlá v jednej miestnosti svietia rovnakým odtieňom. Kvalitný výrobca používa úzke biny, napríklad 3 SDCM. Hodnota SDCM (Standard Deviation of Colour Matching) udáva veľkosť binu v krokoch MacAdamovej elipsy; do 3 SDCM je rozdiel okom nepostrehnuteľný, pri 5 až 7 SDCM už vidno odlišné odtiene. Pri doobjednávaní svietidiel treba trvať na rovnakom bine ako v pôvodnej dodávke.

Biodynamické osvetlenieLED

Osvetlenie, ktoré počas dňa mení farebnú teplotu a intenzitu podobne ako prirodzené denné svetlo. Podporuje prirodzený biorytmus človeka. Je súčasťou konceptu Human Centric Lighting (HCL). Ráno a na obed svieti chladnejšie a intenzívnejšie (4 000 až 6 500 K), večer prechádza do teplej bielej s nižším jasom. Technicky ho zabezpečujú svietidlá tunable white s DALI DT8 riadením a časovým programom.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

BlikanieLED

pozri Flicker.

Na webe URBANIX: Servis LED osvetlenia

Bluetooth MeshLED

Bezdrôtová sieť, v ktorej si svietidlá navzájom preposielajú riadiace signály. Nepotrebuje centrálnu riadiacu jednotku a pokryje aj rozsiahle priestory. Využívajú ju systémy ako Casambi. Dosah medzi dvoma uzlami je bežne 10 až 30 m v interiéri, celá sieť však môže mať stovky zariadení. Sieť sa konfiguruje telefónom priamo na mieste, bez servera a bez internetu.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Bodové svietidlo (spot)LED

Svietidlo s úzkym vyžarovacím uhlom, ktoré smeruje svetlo na konkrétne miesto. Používa sa na akcentové osvetlenie a zvýraznenie detailov. Býva zapustené, prisadené alebo na koľajnici. Vyžarovací uhol býva 10° až 36°; čím je užší, tým výraznejší bod svetla a vyššia svietivosť. Pri výbere sa sleduje aj hĺbka zapustenia a možnosť natočenia, aby svetlo dopadalo na objekt pod uhlom približne 30°.

C

Candela (cd)LED

Jednotka svietivosti, teda množstva svetla vyžiareného do určitého smeru. Udáva, ako intenzívne svieti zdroj v danom uhle. Historicky zodpovedá približne svetlu jednej sviečky. Údaj v candelách sa používa pri reflektoroch a spotoch, kde je dôležité, koľko svetla ide do stredu kužeľa. Zo svietivosti a vzdialenosti sa dá vypočítať osvetlenosť: 1 000 cd vo vzdialenosti 2 m dáva 250 lx.

CasambiLED

Bezdrôtový systém riadenia osvetlenia založený na Bluetooth Mesh. Umožňuje stmievanie, scény, časovače a snímače bez riadiacej kabeláže, ovláda sa z mobilnej aplikácie. Často sa používa pri rekonštrukciách a v kanceláriách. Do systému sa dá zapojiť svietidlo s Casambi driverom alebo bežné DALI či 1–10 V svietidlo cez modul. Profily nastavení sa ukladajú priamo v zariadeniach, takže sieť funguje aj bez telefónu či cloudu.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

CBS (centrálny batériový systém)LED

Centrálny zdroj záložného napájania pre núdzové osvetlenie celej budovy. Nahrádza samostatné batérie v jednotlivých svietidlách. Zjednodušuje údržbu a testovanie, používa sa vo väčších objektoch. Batérie sú uložené v samostatnej miestnosti alebo skrini s požadovanou požiarnou odolnosťou a napájajú svietidlá po samostatných okruhoch s funkčnou odolnosťou pri požiari. Systém si sám sleduje stav batérií a loguje testy, čo uľahčuje kontroly.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

CCTLED
CE označenieLED

Vyhlásenie výrobcu, že výrobok spĺňa požiadavky európskych smerníc (bezpečnosť, EMC, RoHS). Je povinné pre svietidlá predávané v EÚ. Nie je to značka kvality, iba potvrdenie zhody s predpismi. Výrobca k nemu musí vedieť doložiť vyhlásenie o zhode a technickú dokumentáciu; pri lacných dovozoch toto často chýba a označenie je iba nalepené. Nezávislú kvalitu potvrdzujú až značky ako ENEC alebo skúšobné protokoly.

Cirkadiánny rytmusLED

Prirodzený približne 24-hodinový biologický cyklus človeka, ktorý riadi spánok, bdelosť a tvorbu hormónov. Ovplyvňuje ho najmä modrá zložka svetla. Biodynamické osvetlenie sa ho snaží podporovať. Svetlo prijaté ráno rytmus posúva dopredu a podporuje bdelosť, intenzívne chladné svetlo večer ho naopak oneskoruje a zhoršuje spánok. Pri nočnej práci a v nemocniciach sa preto navrhuje osvetlenie s meniteľnou farebnou teplotou.

COB LED (Chip-on-Board)LED

Technológia, pri ktorej sú desiatky LED čipov umiestnené priamo na spoločnej doske a prekryté jednou vrstvou luminoforu. Vzniká súvislá svietiaca plocha bez viditeľných bodov. Používa sa v spotoch, downlightoch a reflektoroch. Výhodou je kompaktný zdroj s vysokým svetelným tokom na malej ploche, ktorý sa dobre spája s reflektorovou optikou. Nevýhodou je, že pri poruche sa mení celý modul, nie jediná LED.

COB LED pásikLED

Pásik s hustým radom malých čipov zaliatych súvislou vrstvou luminoforu. Svieti ako jednoliata čiara bez viditeľných bodov aj bez difúzora. Používa sa v nábytku, nikách a dizajnových líniách; vyžaduje dobrý odvod tepla v profile. Hustota býva 320 až 528 LED na meter, preto pásik odoberá viac prúdu než bežný SMD pásik rovnakej dĺžky. Pri rezaní treba dodržať vyznačené rezné miesta, ktoré sú spravidla každých 2,5 až 5 cm.

CRILED
CSP LED (Chip Scale Package)LED

LED bez klasického puzdra, kde čip s luminoforom tvorí celý komponent. Je menšia, lepšie odvádza teplo a umožňuje hustejšie osadenie. Používa sa v moderných LED pásikoch a automobilovom osvetlení. Keďže chýba puzdro, svetlo vychádza z piatich strán čipu, čo dáva široký vyžarovací uhol a rovnomernejšie svetlo v pásikoch. Výrobná cena je nižšia, ale montáž vyžaduje presnejšiu technológiu.

Cut-off optikaLED

Optika, ktorá ostro ohraničí vyžarovanie svietidla nad určitým uhlom, najmä nad horizont. Zabraňuje oslneniu a svetelnému znečisteniu. Vyžaduje sa pri verejnom a vonkajšom osvetlení. Svietidlá s úplným cut-off vyžarovaním nevysielajú žiadne svetlo nad horizont a uľahčujú splnenie limitov rušivého svetla podľa STN EN 12464-2 a STN EN 13201. Vyžadujú presnú vodorovnú montáž, naklonené svietidlo by účinok zrušilo.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Č

Časový spínačLED

Zariadenie, ktoré zapína a vypína osvetlenie podľa nastaveného času. Môže byť denný, týždenný alebo astronomický. Používa sa na reklamné, fasádne a vonkajšie osvetlenie. Pri osvetlení s pohybovými snímačmi sa často kombinuje s časovým oknom, aby snímače spínali svetlo iba v noci. Pri výpadku napájania si mechanické aj digitálne modely spravidla uchovajú nastavený program vďaka záložnému zdroju.

Čidlo pohybuLED

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Čip LEDLED

Polovodičový kryštál, ktorý po prechode prúdu vyžaruje svetlo. Je základným stavebným prvkom každej LED. Kvalita čipu rozhoduje o účinnosti, farebnej stálosti a životnosti svietidla. Veľkosť čipu sa udáva v mil (napríklad 45 × 45 mil) a súvisí s prúdom, ktorý znesie. Renomovaní výrobcovia čipov sú napríklad Nichia, Osram, Lumileds, Cree či Samsung a ich značka sa často uvádza v technickom liste svietidla.

D

D4iLED

Rozšírenie štandardu DALI-2 pre inteligentné svietidlá. Definuje napájanie snímačov a komunikačných modulov priamo z LED drivera a ukladanie údajov o spotrebe a prevádzke. Uľahčuje diaľkovú správu verejného osvetlenia. Driver D4i poskytuje 24 V napájanie pre snímače alebo komunikačný uzol cez konektor Zhaga Book 18 a odovzdáva údaje o spotrebe, teplote a prevádzkových hodinách. Mesto tak môže zbierať údaje o spotrebe každého stĺpa bez samostatného merania.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

DALI (Digital Addressable Lighting Interface)LED

Digitálny štandard riadenia osvetlenia po dvojvodičovej zbernici. Každé svietidlo má vlastnú adresu, dá sa stmievať, zaraďovať do skupín a scén a hlásiť poruchy. Je najrozšírenejším riadením osvetlenia v komerčných budovách. Zbernica DALI sa ťahá bežným inštalačným káblom (napríklad vodičmi v jednom káblovom vedení so silovou časťou) a na jednej linke môže byť až 64 adries. Polarita vodičov je ľubovoľná, čo zjednodušuje montáž.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

DALI DT6 / DT8LED

Typy zariadení v štandarde DALI: DT6 je bežný stmievateľný LED driver (jedna úroveň jasu), DT8 riadi jedným zariadením aj farbu – farebnú teplotu (tunable white) alebo RGB. Pri výbere svietidiel pre biodynamické osvetlenie treba vyžadovať DT8. Oba typy môžu byť na jednej zbernici. DT8 driver rieši zmenu farby jedinou adresou, kým staršie riešenie potrebovalo dve DT6 adresy (teplý a studený kanál) a ich synchronizáciu. Pri zmiešaní typov treba overiť, či riadiaci systém DT8 skutočne podporuje.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

DALI-2LED

Novšia verzia štandardu DALI s povinnou certifikáciou a rozšírením o snímače a ovládacie prvky. Zaručuje lepšiu kompatibilitu zariadení rôznych výrobcov. Postupne nahrádza pôvodné DALI. Certifikované výrobky sú uvedené v databáze DiiA (Digital Illumination Interface Alliance) a nesú logo DALI-2. Štandard zahŕňa aj riadiace zariadenia (časť 103), snímače a tlačidlá, ktoré pôvodné DALI neriešilo.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Daylight harvesting (využitie denného svetla)LED

Automatické stmievanie umelého osvetlenia podľa množstva denného svetla, ktoré nameria snímač. Udržiava stálu osvetlenosť pri minimálnej spotrebe. Úspory v priestoroch pri oknách dosahujú 30 až 60 %. Snímač sa umiestňuje tak, aby meral odrazené svetlo z pracovnej roviny, nie priame slnko z okna. Svietidlá sa zvyčajne rozdeľujú do zón podľa vzdialenosti od okna, každá so svojou úrovňou stmievania.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Dekoratívne osvetlenieLED

Osvetlenie, ktorého hlavnou úlohou je vzhľad svietidla alebo svetelný efekt, nie úroveň osvetlenosti. Patria sem lustre, dizajnové lampy či LED pásiky v nábytku. Dopĺňa celkové a akcentové osvetlenie. Pri dekoratívnych svietidlách sa sleduje najmä farebná teplota a stmievateľnosť, aby ladili s ostatnými svietidlami v miestnosti. Mali by byť vybavené LED zdrojom s rovnakým podaním farieb ako hlavné osvetlenie.

Denné svetloLED

Prirodzené svetlo zo slnka a oblohy s farebnou teplotou približne 5 000 až 6 500 K. Má dokonalé podanie farieb (Ra 100). Je referenciou, s ktorou sa porovnáva umelé osvetlenie. Jeho intenzita je na voľnom priestranstve 10 000 až 100 000 lx, teda mnohonásobne viac než v interiéri. Pri návrhu budov sa jeho príspevok hodnotí činiteľom dennej osvetlenosti a pri umelom osvetlení sa využíva stmievaním podľa denného svetla.

DIALuxLED

Najrozšírenejší bezplatný program na svetelnotechnický výpočet a návrh osvetlenia. Modeluje priestor, rozmiestni svietidlá a vypočíta osvetlenosť, rovnomernosť a oslnenie. Výstupom je protokol, ktorým sa preukazuje splnenie normy. Pracuje s fotometrickými súbormi svietidiel (LDT, IES), ktoré poskytujú výrobcovia, preto sú výsledky porovnateľné medzi značkami. Výpočet zahŕňa aj udržiavací činiteľ a odraznosť povrchov, ktoré výsledok výrazne ovplyvňujú.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

DifúzorLED

Priesvitný kryt, ktorý rozptyľuje svetlo z LED do rovnomernej plochy. Zakrýva jednotlivé svetelné body a znižuje oslnenie. Vyrába sa z PMMA alebo polykarbonátu, ako opálový alebo mikroprizmatický. Každý difúzor časť svetla pohltí – opálový zvyčajne 10 až 25 %, mikroprizmatický menej. Preto sa svetelný tok svietidla udáva s difúzorom, nie podľa samotných LED.

Dim-to-warmLED

pozri Warm dim.

DMX512LED

Digitálny protokol riadenia pôvodne určený pre divadelné a scénické osvetlenie. Riadi až 512 kanálov (napríklad farby RGB) v jednej linke. Používa sa pri farebnom architektonickom a zábavnom osvetlení. Riadiaci signál sa vedie tieneným krúteným káblom s impedanciou 120 Ω a linka sa musí na konci ukončiť odporom. Na väčšie inštalácie sa používa viac liniek (univerzov) alebo prenos cez sieť Ethernet (Art-Net, sACN).

Dominantná vlnová dĺžkaLED

Vlnová dĺžka, ktorá určuje vnímanú farbu farebnej LED (napríklad červená 625 nm, modrá 470 nm). Udáva sa pri RGB a jednofarebných LED. Biele LED sa namiesto nej opisujú farebnou teplotou. Pri zmiešaní viacerých LED rozhoduje o výslednej farbe; preto majú RGB pásiky rôznych výrobcov pri rovnakom nastavení mierne odlišné odtiene. Výrobca ju spravidla uvádza s toleranciou ± 5 nm.

Dosah snímačaLED

Vzdialenosť a uhol, v ktorom snímač pohybu alebo prítomnosti spoľahlivo zachytí osobu. Závisí od typu snímača a montážnej výšky. Výrobcovia ho udávajú ako detekčnú zónu, napríklad 8 m / 360°. Snímač montovaný vyššie, než výrobca predpokladá, pokrýva väčšiu plochu, ale stráca citlivosť na drobné pohyby. Dosah zmenšujú sklenené steny, priečky a pri PIR snímačoch aj pohyb smerom priamo k snímaču.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

DownlightLED

Svietidlo zapustené do stropu, ktoré svieti smerom nadol. Je kruhové alebo štvorcové, s pevnou alebo výklopnou optikou. Patrí k najpoužívanejším svietidlám v interiéroch. Dôležitým parametrom je uhol clonenia a hĺbka zapustenia, ktorá musí zodpovedať priestoru v podhľade. Verzie s krytím IP44 a viac sú určené do kúpeľní a pod prístrešky, verzie s nižšou výškou (do 30 mm) do tenkých sadrokartónových stropov.

Driver (LED zdroj)LED

Elektronický zdroj, ktorý mení sieťové napätie 230 V na jednosmerný prúd alebo napätie vhodné pre LED. Rozhoduje o stmievaní, účinníku, flickri a často aj o životnosti svietidla. Býva zabudovaný vo svietidle alebo externý. Pri výbere sa sleduje výstupný prúd alebo napätie, výkon, stmievacie rozhranie a prevádzková teplota (tc bod). Poruchy driverov sú najčastejšou príčinou výpadkov LED svietidiel, preto je výhodná výmenná (externá) verzia.

Dvojúrovňové osvetlenie (bi-level)LED

Režim, pri ktorom svietidlo svieti trvalo na zníženej úrovni (napríklad 10 až 30 %) a pri zachytení pohybu sa na nastavený čas rozsvieti naplno. Priestor nikdy nie je úplne tmavý, no spotreba je minimálna. Používa sa v garážach, na chodbách, schodiskách a v skladoch. Čas dosvitu po poslednom pohybe sa nastavuje zvyčajne na 1 až 5 minút, znížená úroveň sa volí tak, aby kamerový systém a orientácia v priestore fungovali aj bez plného svetla. Oproti úplnému vypínaniu sa LED zdroje menej opotrebúvajú častým spínaním.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

E

E27 / E14 (Edisonova pätica)LED

Najrozšírenejšie závitové pätice žiaroviek: E27 má priemer závitu 27 mm, E14 (tzv. mignon) 14 mm. LED žiarovky s týmito päticami sú priamou náhradou klasických žiaroviek. Číslo v označení udáva priemer závitu v milimetroch. Pri výmene za LED treba overiť rozmer banky, aby sa zmestila do tienidla, a to, či je svietidlo uzavreté – v uzavretom svietidle sa LED prehrieva a kratšie vydrží. Pre stmievanie je nutné voliť výslovne stmievateľnú LED žiarovku.

Ekodizajn (ErP)LED

Európske nariadenie, ktoré stanovuje minimálne požiadavky na účinnosť a kvalitu svetelných zdrojov a predradníkov. Od roku 2021 platí nariadenie (EÚ) 2019/2020, ktoré okrem iného obmedzuje flicker a požaduje vymeniteľnosť zdrojov. Postupne vyradilo z trhu neúsporné zdroje, napríklad halogénové žiarovky. Nariadenie určuje aj minimálnu účinnosť v lm/W, maximálny pohotovostný príkon a povinné údaje v technickej dokumentácii. Výrobky, ktoré ho nespĺňajú, sa v EÚ nesmú uviesť na trh ani v prípade, že nesú označenie CE.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Ekvivalent žiarovkyLED

Údaj na obale LED zdroja, ktorý hovorí, akú klasickú žiarovku nahrádza (napríklad LED 9 W ≈ žiarovka 60 W). Porovnáva sa podľa svetelného toku v lumenoch, nie podľa príkonu. Spoľahlivejšie je porovnávať priamo lumeny. Orientačne platí, že klasická žiarovka dáva približne 10 až 13 lm/W, kým LED žiarovka 80 až 150 lm/W. Výrobcovia niekedy ekvivalent nadhodnocujú, preto je rozhodujúca hodnota v lumenoch na štítku.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Elektromagnetický predradník (tlmivka)LED

Starší predradník pre žiarivky a výbojky, ktorý obmedzuje prúd pomocou cievky. Má vyššie straty, bzučí a spôsobuje blikanie s frekvenciou 100 Hz. Pri prechode na LED sa odstraňuje alebo premosťuje. Spotrebúva 15 až 25 % príkonu svietidla navyše a vyžaduje štartér a kompenzačný kondenzátor. Pri výmene trubíc za LED typu „štartérová náhrada“ sa tlmivka ponechá a štartér sa nahradí premostením, trvalé straty v tlmivke však zostávajú.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Elektronický predradníkLED

Predradník pre žiarivky pracujúci na vysokej frekvencii (desiatky kHz). Odstraňuje blikanie a znižuje spotrebu oproti tlmivke. Niektoré LED trubice sú s ním kompatibilné, iné vyžadujú jeho odpojenie. Rozoznáte ho podľa toho, že svietidlo nemá štartér a trubica naskakuje bez bliknutia. Pri osadení LED trubíc je najspoľahlivejšie svietidlo prepojiť priamo na 230 V, čo musí vykonať elektrotechnik a svietidlo sa označí štítkom.

EMC (elektromagnetická kompatibilita)LED

Schopnosť svietidla nerušiť iné zariadenia a súčasne odolávať rušeniu z okolia. LED drivery musia spĺňať normy EMC, inak môžu rušiť rádiá, Wi-Fi či snímače. Lacné zdroje bývajú v tomto smere problematické. Rušenie sa prejaví napríklad praskaním v rozhlase, výpadkami Wi-Fi alebo falošným spínaním snímačov po zapnutí svetla. Preukazuje sa skúškami podľa STN EN 55015 a STN EN 61547, ktoré má mať výrobca doložené v dokumentácii.

ENECLED

Európska značka nezávislej skúšobne, ktorá potvrdzuje, že svietidlo bolo odskúšané podľa európskych bezpečnostných noriem. Na rozdiel od CE ju udeľuje tretia strana. Je znakom vyššej dôveryhodnosti výrobku. Značku udeľujú akreditované skúšobne (napríklad VDE, TÜV, Dekra) po skúškach podľa STN EN 60598 a s pravidelnou kontrolou výroby. Verejné obstarávania a projekty verejných budov ju často vyžadujú ako podmienku.

Energetická triedaLED

Označenie účinnosti svetelného zdroja na štítku EÚ v rozsahu A až G. Od septembra 2021 platí nová prísnejšia stupnica, v ktorej aj kvalitné LED dosahujú zväčša triedu D až F. Triedu určuje merný výkon v lm/W. Trieda A na novej stupnici zodpovedá približne 210 lm/W a dnes ju dosahujú len špičkové zdroje. Štítok sa vzťahuje na svetelné zdroje a samostatné LED zdroje, nie na kompletné svietidlá s integrovanou LED.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

EPRELLED

Európska databáza výrobkov s energetickým štítkom. Každý svetelný zdroj na trhu EÚ v nej musí byť zaregistrovaný; cez QR kód na štítku si zákazník overí údaje. Umožňuje porovnať výrobky rôznych výrobcov. Registrácia je povinnosťou výrobcu alebo dovozcu, nie predajcu. Cez verejné rozhranie databázy si možno overiť účinnosť, životnosť a flicker a tým odhaliť nepravdivé údaje na obaloch.

Exteriérové (vonkajšie) osvetlenieLED

Osvetlenie fasád, záhrad, parkovísk, ciest a areálov. Svietidlá musia mať vysoké krytie IP (zvyčajne IP65 a viac), odolnosť proti UV žiareniu a mrazu a často aj prepäťovú ochranu. Patrí sem aj verejné osvetlenie. Vonkajšie svietidlá sa navrhujú na teploty od −30 °C do +40 °C a musia byť z materiálov odolných proti korózii (hliník, nehrdzavejúca oceľ, polykarbonát). V blízkosti mora alebo bazénov sa vyžaduje zvýšená ochrana proti soli a chlóru.

F

Faktor udržiavania (MF)LED

Súčiniteľ, ktorým sa pri návrhu znižuje počiatočná osvetlenosť, aby sústava spĺňala normu aj po rokoch prevádzky. Zohľadňuje pokles svetelného toku LED, znečistenie svietidiel a stien. Pri LED sa bežne používa hodnota 0,8 až 0,9. Konkrétna hodnota sa stanovuje z udávanej životnosti LED (L80, L90), intervalu čistenia svietidiel a prašnosti prostredia podľa CIE 97. V zaprášených halách bez pravidelného čistenia klesá aj na 0,6 až 0,7.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Farebná stálosťLED

Schopnosť svietidla udržať rovnakú farbu svetla počas celej životnosti a medzi jednotlivými kusmi. Vyjadruje sa hodnotou SDCM (MacAdamove elipsy). Nekvalitné LED časom zožltnú alebo zozelenajú. Posun farby počas života sa udáva ako Δu′v′ a kvalitné svietidlá ho majú do 0,003 za 6 000 hodín. Rýchlejší posun spôsobuje najmä prehrievanie luminoforu a vlhkosť.

Farebná teplota (CCT)LED

Údaj v kelvinoch (K), ktorý opisuje odtieň bieleho svetla. Teplá biela má 2 700 až 3 000 K (žltkastá, útulná), neutrálna 4 000 K, studená biela 5 000 až 6 500 K (modrastá, aktivujúca). Výber ovplyvňuje atmosféru priestoru aj pracovný výkon. Do obývačiek a spální sa volí 2 700 až 3 000 K, do kuchýň, kúpeľní a kancelárií 3 000 až 4 000 K, do dielní a skladov 4 000 až 5 000 K. Pri stmievaní klasickej žiarovky sa jej farba zmenila na teplejšiu, LED si farbu drží – ak nejde o funkciu warm-dim.

Fasádne osvetlenieLED

Vonkajšie osvetlenie, ktoré zvýrazňuje architektúru budovy po zotmení. Používajú sa wallwashery, lineárne svietidlá, zemné svietidlá a reflektory. Pri návrhu sa dbá na obmedzenie rušivého svetla do okien a okolia. Svietidlá sa umiestňujú čo najbližšie k fasáde a svietia pod ostrým uhlom, aby vynikla štruktúra materiálu. Preferuje sa smerovanie zhora nadol, aby svetlo nekončilo v oblohe.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Fázové stmievanieLED

Stmievanie, pri ktorom stmievač odreže časť sínusovky sieťového napätia. Rozlišuje sa odrezanie nábežnej hrany (leading edge, triakové) a zostupnej hrany (trailing edge). LED zdroj musí byť na daný typ výslovne určený, inak bliká alebo bzučí. Pre LED zdroje je vhodnejšie stmievanie zostupnej hrany, ktoré je tichšie a šetrnejšie k elektronike. Stmievač musí mať minimálnu záťaž nižšiu, než je príkon pripojených LED, inak nestmieva plynulo alebo nesvieti vôbec.

Flicker (blikanie)LED

Rýchle kolísanie svetelného toku, ktoré oko nemusí vedome vnímať, ale spôsobuje únavu, bolesti hlavy a problémy pri natáčaní videa. Vzniká najmä v lacných driveroch bez dostatočnej filtrácie. Hodnotí sa percentom flickru a ukazovateľmi Pst a SVM. Kvalitné drivery dosahujú percento flickru pod 5 % a SVM pod 0,4, čo požaduje aj nariadenie o ekodizajne. Blikanie sa dá orientačne odhaliť spomaleným videom na mobilnom telefóne, presne ho zmeria flickermeter.

Na webe URBANIX: Servis LED osvetlenia

Fotobiologická bezpečnosťLED

Posúdenie, či svetlo zo svietidla nemôže poškodiť oči alebo pokožku (napríklad modrým alebo UV žiarením). Norma STN EN 62471 zaraďuje zdroje do rizikových skupín RG0 až RG3. Bežné LED svietidlá spadajú do RG0 alebo RG1. Riziková skupina sa posudzuje vo vzdialenosti, v ktorej svietidlo vytvára 500 lx, a uvádza sa v technickom liste. Zdroje RG2 a vyššie musia niesť výstražné označenie a nepatria do priestorov, kde ľudia hľadia priamo do svetla.

Fotobunka (súmrakový spínač)LED

Snímač, ktorý zapne osvetlenie pri poklese denného svetla pod nastavenú hodnotu a ráno ho vypne. Používa sa pri verejnom, areálovom a fasádnom osvetlení. Alternatívou je astronomický časovač. Spínacia úroveň sa nastavuje zvyčajne na 5 až 20 lx a snímač má mať oneskorenie, aby ho nerušili blesky či svetlá áut. Montuje sa na severnú stranu alebo mimo dosahu vlastného osvetlenia, inak sa sústava sama vypína.

Fotoluminiscenčné bezpečnostné značenieLED

Tabuľky a pásky, ktoré sa cez deň „nabijú“ svetlom a v tme niekoľko hodín svietia bez elektriny. Dopĺňajú núdzové osvetlenie pri označení únikových ciest, schodov a hasiacich prístrojov. Nenahrádzajú však núdzové svietidlá tam, kde ich vyžadujú predpisy. Svietivosť a čas dosvitu sú triedené podľa normy DIN 67510 a ISO 16069 do tried A až D. Na plné nabitie potrebujú bežné osvetlenie priestoru aspoň 25 až 50 lx počas niekoľkých hodín, preto nefungujú v trvalo tmavých priestoroch.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

FotometriaLED

Odbor, ktorý meria svetlo tak, ako ho vníma ľudské oko. Definuje veličiny svetelný tok, svietivosť, osvetlenosť a jas. Fotometrické údaje svietidla sú základom každého svetelnotechnického výpočtu. Na rozdiel od rádiometrie nepočíta celkový výkon žiarenia, ale váži ho krivkou citlivosti oka V(λ), ktorá má maximum pri 555 nm. Preto má zelené svetlo pri rovnakom výkone viac lumenov než červené alebo modré.

Fotometrický súbor (IES, LDT)LED

Dátový súbor, ktorý opisuje, ako svietidlo vyžaruje svetlo do priestoru (krivku svietivosti). Formát IES je americký, LDT (Eulumdat) európsky. Vkladá sa do programov ako DIALux. Súbor vzniká zmeraním svietidla v goniofotometri a mal by zodpovedať konkrétnej optike a výkonu, nie typovému radu. Ak ho výrobca neposkytne, svietidlo sa do projektu nedá presne zahrnúť.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Fotopické a skotopické videnieLED

Videnie za denného svetla (fotopické, pomocou čapíkov) a za tmy (skotopické, pomocou tyčiniek). Za šera sú oči citlivejšie na modrastú zložku svetla. Pomer S/P sa využíva pri hodnotení verejného osvetlenia. LED s vyšším pomerom S/P (napríklad 4 000 K) sa za šera javí jasnejšia než sodíková výbojka s rovnakým počtom lumenov, čo dovoľuje nižší inštalovaný výkon na uliciach. Normy pre cestné osvetlenie však stále pracujú s fotopickými hodnotami.

Full spectrum LEDLED

LED so spektrom, ktoré sa blíži slnečnému svetlu bez výrazných medzier. Má vysoký index podania farieb (Ra 95 a viac) a verné zobrazenie všetkých odtieňov. Používa sa v múzeách, ateliéroch, zdravotníctve a prémiových interiéroch. Cenou za plné spektrum je nižší merný výkon, zvyčajne 90 až 120 lm/W oproti 150 lm/W pri bežných LED. Často sa kombinuje s farebnou teplotou 4 000 až 5 000 K, ktorá sa najviac blíži dennému svetlu.

G

G13LED

Pätica klasických žiarivkových trubíc T8 s dvoma kolíkmi vo vzdialenosti 13 mm. LED trubice T8 majú rovnakú päticu, aby sa dali použiť v pôvodných svietidlách. Pri výmene treba overiť spôsob zapojenia svietidla. LED trubice sa vyrábajú v dĺžkach 600, 1 200 a 1 500 mm pre svietidlá so štartérom, s elektronickým predradníkom alebo s priamym napájaním 230 V. Nesprávny typ môže poškodiť trubicu alebo predradník, preto sa prečíta označenie na starej trubici a svietidle.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Gobo projektorLED

Svietidlo, ktoré premieta logo, nápis alebo vzor (gobo šablónu) na stenu či podlahu. Používa sa na reklamu, navigáciu v budovách a dekoráciu. LED verzie sú kompaktné a úsporné. Šablóna sa vyrába z kovu (jednofarebná) alebo skla (viacfarebná) presne pre daný projektor a objektív. Pri výbere rozhoduje projekčná vzdialenosť a veľkosť obrazu – na 10 m sa používajú projektory s výkonom 30 až 80 W.

GR (index oslnenia pre vonkajšie osvetlenie)LED

Hodnotenie oslnenia pre vonkajšie plochy a športoviská podľa CIE, stupnica 10 až 90. Norma požaduje napríklad GR ≤ 50 pre športoviská a vonkajšie pracovné plochy. Obdobou pre interiér je UGR. Hodnota sa vypočíta v projekte pre pozorovateľov na ploche so smerom pohľadu po hracej ploche; čím nižšie číslo, tým menšie oslnenie. Znižuje sa asymetrickou optikou, vyššími stožiarmi a správnym náklonom reflektorov.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

GU10LED

Pätica bodových zdrojov s dvoma kolíkmi s hlavičkou, ktorá sa zasúva a pootočí. Pracuje priamo na 230 V bez transformátora. Je najbežnejšou päticou pre LED spoty do zapustených svietidiel. LED spoty GU10 majú zvyčajne 3 až 7 W, vyžarovací uhol 36° až 60° a nahradia halogény 35 až 50 W. Pri zapustených svietidlách treba kontrolovať, či je v podhľade dosť miesta na chladenie, inak sa životnosť LED výrazne skráti.

H

Halogénová žiarovkaLED

Žiarovka s halogénovou náplňou, ktorá dosahuje o niečo vyššiu účinnosť a životnosť než klasická žiarovka. Používala sa v spotoch (GU10, MR16) a reflektoroch. V EÚ je od roku 2018 postupne vyradená; nahrádza ju LED s 5- až 8-násobne nižšou spotrebou. Dosahuje len 15 až 25 lm/W a väčšinu príkonu mení na teplo, čo v zapustených svietidlách zaťažuje strop a kabeláž. Náhradné LED zdroje do pätíc GU10 a G9 sú dnes bežne dostupné; pri MR16 na 12 V treba overiť kompatibilitu s pôvodným transformátorom.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Halové svietidlo (high-bay)LED

Výkonné svietidlo pre priemyselné haly a sklady s výškou stropu nad 6 m. LED verzie majú 100 až 300 W, merný výkon nad 150 lm/W a optiku podľa výšky zavesenia. Nahrádza výbojkové svietidlá 250 až 400 W. Do výšky 6 až 8 m sa používa široká optika 90° až 120°, pri výške 12 m a viac úzka optika 60°, aby svetlo dopadlo na podlahu a nie na steny. Dôležitá je aj hmotnosť a spôsob zavesenia na reťaz, hák alebo lištu.

Na webe URBANIX: Prípadová štúdia: LED osvetlenie priemyselnej haly · LED osvetlenie pre firmy

HCL (Human Centric Lighting)LED

Osvetlenie navrhnuté s ohľadom na zdravie, pohodu a výkonnosť ľudí, nielen na viditeľnosť. Mení farebnú teplotu a intenzitu počas dňa podľa biologického rytmu. Uplatňuje sa v kanceláriách, školách a nemocniciach. Okrem farebnej teploty sa sleduje aj vertikálna osvetlenosť v úrovni očí, ktorá rozhoduje o biologickom účinku svetla, a hodnotí sa melanopickým ekvivalentom (m-EDI). Prínosom je lepší spánok a sústredenie, nákladom drahšie svietidlá a riadenie.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

HID výbojkaLED

Vysokotlaková výbojka (sodíková, halogenidová, ortuťová), v ktorej svetlo vzniká elektrickým výbojom v plyne. Dlho dominovala vo verejnom a priemyselnom osvetlení. LED ju nahrádza pre vyššiu účinnosť, okamžitý štart a stmievateľnosť. Po zapnutí potrebuje niekoľko minút na nábeh a po výpadku sa nedá okamžite znovu zapáliť, čo bol problém napríklad v halách. Výbojky obsahujú ortuť a patria do separovaného zberu.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Hĺbka stmievaniaLED

Najnižšia úroveň, na ktorú sa dá svietidlo stmaviť, udávaná v percentách svetelného toku. Kvalitné drivery umožňujú 1 % alebo menej, lacné končia pri 10 až 20 %. Dôležitá je v reštauráciách, hoteloch a spálňach. Krivka stmievania by mala byť logaritmická, pretože oko vníma zmenu jasu nelineárne; lineárne stmievanie pôsobí tak, že svetlo prudko klesne až pri posledných percentách. Pri hlbokom stmievaní sa overuje, či driver nebliká a nebzučí.

Hliníkový profil (ALU profil)LED

Lišta z hliníka, do ktorej sa vkladá LED pásik. Odvádza teplo, chráni pásik a spolu s difúzorom vytvorí súvislú svetelnú líniu. Montuje sa do nábytku, sadrokartónu, schodov či podláh. Profily sa vyrábajú ako prisadené, zapustené, rohové, schodiskové alebo závesné, s rôznou šírkou pre pásiky 8 až 24 mm. Pri pásikoch nad 10 W/m je hliníkový profil nevyhnutný, inak sa pásik prehrieva a stráca svetelný tok.

Horizontálna osvetlenosť (Eh)LED

Osvetlenosť vodorovnej plochy, najčastejšie pracovnej roviny alebo podlahy. Je to hodnota, ktorú bežne predpisujú normy a meria luxmeter položený na ploche. Dopĺňa ju vertikálna a valcová osvetlenosť. V kanceláriách sa pracovná rovina uvažuje 0,75 m nad podlahou, na chodbách a schodiskách priamo na podlahe. Meria sa v sieti bodov a z nameraných hodnôt sa vypočíta priemer aj rovnomernosť.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Hustota LEDLED

Počet LED na jeden meter pásika (napríklad 60, 120 alebo 240 LED/m). Vyššia hustota dáva rovnomernejšie svetlo bez viditeľných bodov. Pri krátkej vzdialenosti od difúzora je rozhodujúca. Vysoká hustota 240 až 320 LED/m dovoľuje použiť tenký difúzor bez bodov, pri 60 LED/m je potrebná väčšia vzdialenosť od difúzora alebo opálový kryt. Vyššia hustota zároveň znamená vyšší príkon na meter a potrebu profilu na chladenie.

CH

ChladičLED

Časť svietidla, ktorá odvádza teplo z LED čipov do okolia. Býva z hliníka, s rebrami alebo ako samotné telo svietidla. Dobré chladenie je kľúčové pre životnosť, pretože vysoká teplota LED rýchlo degraduje. Teplo z čipu prechádza cez tepelné rozhranie (pastu alebo podložku) do chladiča, preto musí byť čip na chladič dobre pritlačený. Chladič sa nikdy nemá zakrývať izoláciou ani inštalovať do tesného uzavretého priestoru bez prúdenia vzduchu.

Chladná (studená) bielaLED

Biele svetlo s farebnou teplotou 5 000 K a viac, s modrastým nádychom. Pôsobí sviežo a podporuje sústredenie. Vhodná je do dielní, skladov a priestorov s denným svetlom; v obytných miestnostiach pôsobí chladne. Pri farebnej teplote 6 000 K a viac je podanie farieb často horšie a svetlo pôsobí nepríjemne sterilne. Pre kancelárie a školy sa preto odporúča skôr neutrálna biela 4 000 K.

ChromatickosťLED

Vlastnosť svetla, ktorá opisuje jeho farbu bez ohľadu na jas. Vyjadruje sa súradnicami x, y v diagrame CIE. Z chromatickosti sa odvodzuje farebná teplota aj hodnoty SDCM. Dve LED s rovnakou farebnou teplotou môžu mať inú chromatickosť – jedna môže byť mierne zelenkavá, druhá ružovkastá, čo udáva hodnota Duv. Výrobcovia preto uvádzajú polohu binu v diagrame, nie iba kelviny.

Chromatický diagram CIELED

Medzinárodne používaný graf, do ktorého sa zakresľujú všetky farby viditeľného svetla. Biele svetlo leží na tzv. Planckovej krivke. Používa sa na porovnanie odtieňov LED a definovanie binov. Diagram CIE 1931 má súradnice x a y, modernejší CIE 1976 súradnice u′ a v′, v ktorom sú rozdiely farieb vnímané rovnomernejšie. Body nad Planckovou krivkou majú zelený nádych, body pod ňou ružový.

I

IES súborLED

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

IK odolnosťLED

Stupeň ochrany svietidla proti mechanickému nárazu podľa normy STN EN 62262, od IK00 po IK10. IK10 znamená odolnosť proti úderu s energiou 20 J (kladivo 5 kg z výšky 40 cm). Vyžaduje sa pre svietidlá na verejných miestach a v telocvičniach. Pre podchody, školské chodby a športové haly sa volí IK08 až IK10, pre bežné interiéry stačí IK02 až IK05. Hodnotu dosahujú najmä svietidlá s polykarbonátovým krytom, sklo sa pri vysokých triedach používa len tvrdené.

Index podania farieb (CRI, Ra)LED

Hodnota 0 až 100, ktorá udáva, ako verne svetlo zobrazuje farby v porovnaní s denným svetlom. Pre kancelárie a domácnosti sa odporúča Ra ≥ 80, pre obchody, ateliéry a zdravotníctvo Ra ≥ 90. Ra je priemer prvých ôsmich testovacích farieb; úplnejšie hodnotenie ponúka metóda TM-30. Hodnota R9 (sýta červená) sa v Ra nezapočítava, no práve ona rozhoduje o prirodzenom vzhľade pokožky a potravín; v mäsiarstvach a ambulanciách treba žiadať R9 > 50. Vyššie Ra zvyčajne znamená o niečo nižší merný výkon LED.

Infračervené žiarenieLED

Neviditeľné tepelné žiarenie s vlnovou dĺžkou nad 780 nm. Klasické žiarovky doň vyžarovali väčšinu príkonu, LED takmer nič. Preto LED nezohrieva osvetlené predmety. Chýbajúce IR žiarenie je výhodou v chladiarňach, múzeách a pri osvetľovaní potravín či rastlín. Naopak, LED svietidlo neroztopí sneh na svojom kryte, s čím treba počítať pri vonkajších aplikáciách.

Inštalačná (montážna) výškaLED

Výška, v ktorej je svietidlo alebo snímač umiestnený nad podlahou či pracovnou rovinou. Rozhoduje o výbere optiky, výkonu a dosahu snímačov. Pri hale s výškou 10 m sa použije iná optika než pri 4 m. Pri snímačoch pohybu výrobca predpisuje rozsah montážnej výšky, napríklad 2,5 až 3,5 m; pri väčšej výške snímač prestane spoľahlivo reagovať. Pri svietidlách rastie s výškou potrebný svetelný tok približne s druhou mocninou vzdialenosti.

Na webe URBANIX: Prípadová štúdia: LED osvetlenie priemyselnej haly · LED osvetlenie pre firmy

Integrovaný LED zdroj (nevymeniteľný)LED

Svietidlo, v ktorom je LED modul pevnou súčasťou a nedá sa vymeniť ako žiarovka. Umožňuje lepšiu optiku a chladenie, ale po skončení životnosti sa mení celé svietidlo. Pri výbere je dôležitá deklarovaná životnosť a záruka. Nariadenie o ekodizajne vyžaduje, aby bol svetelný zdroj alebo driver vymeniteľný servisným technikom, ak to nebráni funkcii svietidla. V praxi sa preto čoraz častejšie používajú výmenné LED moduly štandardu Zhaga.

Inteligentné (smart) osvetlenieLED

Osvetlenie riadené digitálne cez snímače, aplikáciu alebo centrálny systém. Umožňuje stmievanie, scény, časové programy, sledovanie spotreby a diaľkovú správu. Nasadzuje sa od domácností cez kancelárie až po verejné osvetlenie. V praxi prináša úsporu 30 až 60 % oproti pevne spínanému LED osvetleniu, najmä vďaka snímačom prítomnosti a dennému svetlu. Pri výbere sa oplatí dbať na otvorené štandardy (DALI-2, Zigbee, Matter), aby systém nezávisel od jedného výrobcu.

Interiérové osvetlenieLED

Osvetlenie vnútorných priestorov – bytov, kancelárií, obchodov, výroby. Riadi sa normou STN EN 12464-1, ktorá určuje osvetlenosť, rovnomernosť, oslnenie a podanie farieb pre každý druh činnosti. Kombinuje celkové, lokálne a akcentové osvetlenie. Okrem osvetlenosti sa v interiéri hodnotí aj valcová osvetlenosť pre rozpoznanie tvárí a modelovanie, ktoré dáva priestoru plastickosť. Dobrý návrh počíta s odraznosťou stropu, stien a podlahy, ktoré môžu výsledok zmeniť o desiatky percent.

IP krytieLED

Stupeň ochrany krytom podľa STN EN 60529, dvojčíslie IPxy: prvé číslo udáva ochranu proti prachu a cudzím telesám (0 až 6), druhé proti vode (0 až 9). IP20 je bežný interiér, IP44 kúpeľňa, IP65 vonkajšie prostredie, IP67/IP68 ponorenie. Vyberá sa podľa prostredia inštalácie. Druhé číslo IP66 znamená odolnosť proti silnému prúdu vody, IP67 ponorenie do 1 m na 30 minút a IP68 trvalé ponorenie podľa údaja výrobcu. Krytie platí len pri správnej montáži – nedotiahnutá vývodka alebo poškodené tesnenie ho znehodnotí.

J

Jas (luminancia)LED

Množstvo svetla, ktoré povrch alebo svietidlo vyžaruje smerom k oku, v cd/m². Je to veličina, ktorú skutočne vnímame; práve vysoký jas svietidla spôsobuje oslnenie. Pri monitoroch a svetelných reklamách je kľúčovým parametrom. Pre svietidlá v kanceláriách sa odporúča, aby ich jas v uhloch nad 65° neprekročil 3 000 cd/m², inak sa odrážajú v monitoroch. Jas cesty vo verejnom osvetlení je predmetom normy STN EN 13201 a udáva sa v triedach M.

Jednofarebná (monochromatická) LEDLED

LED vyžarujúca jednu farbu: červenú, zelenú, modrú alebo jantárovú. Nepoužíva luminofor, farbu určuje materiál čipu. Používa sa v signalizácii, dekoratívnom a scénickom osvetlení. Farebné LED sa pri stmievaní nemenia a majú veľmi úzke spektrum, preto sú vhodné na signalizáciu a efekty, ale nie na osvetlenie práce. Jantárová LED (590 nm) sa používa tam, kde treba chrániť nočný hmyz alebo hvezdárne pred rušivým svetlom.

K

Kancelárske osvetlenieLED

Osvetlenie pracovísk s obrazovkami, pre ktoré norma požaduje 500 lx na pracovnej ploche, UGR ≤ 19 a Ra ≥ 80. Používajú sa panely, lineárne svietidlá s mikroprizmatickým krytom a závesné svietidlá s priamou a nepriamou zložkou. Často sa dopĺňa snímačmi prítomnosti a denného svetla. Odporúča sa kombinácia priamej a nepriamej zložky, kde osvetlený strop zmenšuje kontrasty a zrakovú únavu. Pri pracovných miestach s obrazovkami sa osvetlenosť okolia (bezprostredné okolie 300 lx) a steny (min. 75 lx) hodnotia samostatne.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Kelvin (K)LED

Jednotka teploty, ktorá sa v osvetlení používa na vyjadrenie farebnej teploty svetla. Čím nižšia hodnota, tým teplejšie (žltšie) svetlo; čím vyššia, tým chladnejšie (modrejšie). Sviečka má približne 1 900 K, poludňajšie slnko 5 500 K. Hodnota vychádza z farby, akou by svietilo ideálne čierne teleso zahriate na danú teplotu, preto sa paradoxne „teplá“ biela udáva nižším číslom. Pri LED sa používa korelovaná farebná teplota (CCT), teda najbližší bod na Planckovej krivke.

Koľajnicový (lištový) systémLED

Napájacia lišta, do ktorej sa kdekoľvek nacvaknú spoty a ďalšie svietidlá. Umožňuje pružne meniť počet a smer svietidiel. Vyrába sa v sieťovej verzii 230 V (jedno- alebo trojfázovej) a nízkonapäťovej 48 V (magnetický systém). Trojfázová lišta umožňuje rozdeliť svietidlá do troch nezávisle spínaných okruhov, DALI lišty majú navyše vodiče pre riadenie. Adaptéry spotov musia zodpovedať typu lišty, lebo rôzne systémy nie sú vzájomne kompatibilné.

Kompaktná žiarivka (úsporná žiarovka)LED

Žiarivka stočená do malého tvaru s päticou E27 alebo E14, ktorá nahradila klasické žiarovky. Obsahuje ortuť, pomaly nabieha a má obmedzený počet zapnutí. LED ju dnes prekonáva vo všetkých parametroch. Plný svetelný tok dosahuje až po 1 až 3 minútach a časté spínanie výrazne skracuje jej životnosť. Po dosluhovaní patrí do zberu elektroodpadu, nie do komunálneho odpadu.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Konštantné napätie (CV)LED

Spôsob napájania, pri ktorom driver dodáva stále napätie (12 V alebo 24 V) a prúd si určuje záťaž. Používa sa pre LED pásiky a moduly s vlastným obmedzením prúdu. Driver sa dimenzuje podľa celkového príkonu pásika s rezervou. Pri dlhých pásikoch vzniká na vodičoch úbytok napätia, preto sa napájanie privádza viacbodovo a používa sa radšej 24 V než 12 V. Driver sa volí s rezervou približne 20 %, teda na pásik s príkonom 80 W driver 100 W.

Konštantný prúd (CC)LED

Spôsob napájania, pri ktorom driver udržiava stály prúd (napríklad 350, 700 alebo 1 050 mA) a napätie sa prispôsobuje počtu LED. Používa sa vo väčšine svietidiel s LED modulmi. Driver musí mať rozsah napätia zodpovedajúci modulu. Výstupné napätie drivera sa uvádza ako rozsah (napríklad 25 až 42 V) a súčin prúdu a napätia modulu nesmie prekročiť výkon drivera. Zapojenie CC drivera bez záťaže alebo s nesprávnym modulom môže LED okamžite zničiť.

Konštantný svetelný tok (CLO)LED

Funkcia drivera, ktorá postupne zvyšuje prúd do LED tak, aby svetelný tok zostal po celú životnosť rovnaký. Kompenzuje prirodzené starnutie LED. Na začiatku šetrí energiu, pretože svietidlo nie je predimenzované. Driver sa naprogramuje na životnostnú krivku konkrétneho LED modulu, napríklad štart na 85 % prúdu a postupný nárast na 100 % po 50 000 hodinách. Používa sa vo verejnom osvetlení a priemysle, kde sa vyžaduje stála osvetlenosť bez predimenzovania.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Krivka svietivosti (LDC)LED

Graf, ktorý zobrazuje, ako svietidlo rozdeľuje svetlo do rôznych smerov. Z jej tvaru vidno, či je svietidlo úzko smerové, široké, asymetrické alebo s nepriamou zložkou. Je obsiahnutá vo fotometrickom súbore. Zobrazuje sa v polárnom grafe v dvoch rovinách (C0–C180 a C90–C270) v jednotkách cd/klm, teda vztiahnutá na 1 000 lm. Z krivky sa dá odčítať aj uhol clonenia a podiel svetla smerujúceho nahor.

Kryt svietidlaLED

Priehľadná alebo priesvitná časť, ktorá chráni LED a formuje svetlo. Číry kryt zachováva maximálny tok, opálový rozptyľuje, mikroprizmatický obmedzuje oslnenie. Materiálom je PMMA, polykarbonát alebo sklo. Pri vonkajších svietidlách kryt časom žltne pôsobením UV žiarenia, preto sa používa UV stabilizovaný polykarbonát alebo sklo. Kryt zároveň tvorí súčasť krytia IP a jeho poškodenie je dôvodom na výmenu.

Kvalita svetlaLED

Súhrn vlastností svetla nad rámec jeho množstva: podanie farieb, farebná stálosť, absencia flickru, miera oslnenia a spektrálne zloženie. Pri výbere LED rozhoduje rovnako ako účinnosť. Lacné výrobky šetria práve na kvalite svetla. Pre obytné a kancelárske priestory sa oplatí žiadať Ra ≥ 80, SDCM ≤ 3, flicker pod 5 % a nízke UGR. Rozdiel v cene kvalitného a lacného svietidla je zvyčajne menší než rozdiel v komforte a životnosti.

L

L70 / L80 / L90LED

Údaj o životnosti LED: počet hodín, po ktorých klesne svetelný tok na 70, 80 alebo 90 % pôvodnej hodnoty. Napríklad L80 50 000 h znamená, že po 50 000 hodinách svietidlo dáva ešte 80 % svetla. Dopĺňa sa hodnotou B (napríklad B10 – u 10 % kusov môže byť pokles väčší). Hodnoty sa odvodzujú zo skúšok podľa IES LM-80 a extrapolácie TM-21, ktoré dovoľujú predpovedať najviac šesťnásobok skúšaného času. Pre kancelárie sa odporúča L80 ≥ 50 000 h, pre priemysel a verejné osvetlenie L90 alebo 100 000 h.

LDT súborLED

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

LED (Light Emitting Diode)LED

Polovodičová dióda, ktorá vyžaruje svetlo pri prechode elektrického prúdu. Oproti žiarovke má 5- až 10-násobne vyššiu účinnosť a životnosť desiatky tisíc hodín. Biele svetlo vzniká najčastejšie kombináciou modrého čipu a žltého luminoforu. Účinnosť LED klesá s rastúcou teplotou čipu a s vyšším prúdom, preto svietidlo s menším prúdom na čip svieti účinnejšie a dlhšie. LED sú citlivé na prepätie a nesprávnu polaritu, no nevadí im časté spínanie ani chlad.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie od URBANIX

LED modulLED

Doska s osadenými LED čipmi, ktorá sa montuje do svietidla a napája z drivera. Môže byť lineárny, kruhový alebo plošný. Normalizované moduly (napríklad Zhaga) umožňujú výmenu bez zmeny svietidla. Dôležitými údajmi modulu sú menovitý prúd, rozsah napätia, svetelný tok, farebná teplota a maximálna teplota tc bodu. Pri výmene sa overuje kompatibilita s pôvodným driverom a mechanické rozhranie.

LED panelLED

Ploché štvorcové alebo obdĺžnikové svietidlo (najčastejšie 600 × 600 mm) s rovnomerne svietiacou plochou. Montuje sa do kazetových stropov, na strop alebo na lanká. Je štandardom v kanceláriách, školách a obchodoch. Panely sa vyrábajú ako hranové (edge-lit, tenké 9 až 12 mm) alebo s priamym podsvietením (back-lit, lepšia účinnosť). Pre kancelárie sa volí verzia s UGR < 19, pre učebne s neutrálnou bielou 4 000 K a svetelným tokom 3 600 až 4 400 lm.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

LED pásikLED

Ohybný pás s LED čipmi napájaný zvyčajne 12 V alebo 24 V, ktorý sa lepí do profilov alebo priamo na povrch. Vyrába sa v rôznych hustotách, výkonoch, farbách a krytiach IP. Používa sa na nepriame, dekoratívne aj funkčné osvetlenie. Pri výbere sa sleduje výkon na meter, hustota LED, farebná teplota a podanie farieb, pri exteriéri krytie IP65 až IP68. Pásik sa reže len v označených miestach a lepí na čistý, odmastený podklad, pri vyššom výkone do hliníkového profilu.

LED reflektorLED

Výkonné smerové svietidlo pre vonkajšie plochy, fasády, dvory a športoviská. Má krytie IP65 a viac a výkon od 10 W do niekoľkých stoviek wattov. Vyrába sa aj so snímačom pohybu. Moderné reflektory ponúkajú merný výkon 130 až 160 lm/W, takže 100 W LED nahradí 400 W halogénový reflektor. Pre športoviská sa používajú verzie s asymetrickou optikou a prepäťovou ochranou 10 kV.

LED trubicaLED

Náhrada žiarivkovej trubice T8 alebo T5 s rovnakou päticou. Spotrebuje približne polovicu energie, nebliká a neobsahuje ortuť. Podľa typu sa zapája priamo na 230 V (s vyradením predradníka) alebo cez pôvodný elektronický predradník. Pri priamom napájaní 230 V sa z pôvodného svietidla odstráni predradník aj štartér a svietidlo sa označí štítkom o úprave. Pri výmene väčšieho počtu trubíc je často výhodnejšie vymeniť celé svietidlá za LED s lepšou optikou.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

LED žiarovkaLED

LED svetelný zdroj v tvare klasickej žiarovky s päticou E27, E14 alebo GU10. Nahradí žiarovku 1 : 1 bez zásahu do inštalácie. Pri stmievaní musí byť výslovne označená ako stmievateľná. Dnešné LED žiarovky majú 6 až 15 W, 470 až 1 500 lm a životnosť 15 000 až 25 000 hodín. Filamentové verzie napodobňujú vzhľad klasickej žiarovky a hodia sa do dizajnových svietidiel s viditeľným zdrojom.

LENI (merná ročná spotreba osvetlenia)LED

Ukazovateľ spotreby energie osvetľovacej sústavy budovy v kWh/m² za rok podľa STN EN 15193. Používa sa pri energetickej certifikácii budov. Zohľadňuje príkon svietidiel, čas prevádzky, riadenie a využitie denného svetla. Pre kancelárie s LED a riadením vychádza LENI približne 5 až 15 kWh/m²·rok, pri starom osvetlení bez riadenia 25 až 40 kWh/m²·rok. Hodnota sa dá znížiť nielen svietidlami, ale aj snímačmi a využitím denného svetla.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Lineárne svietidloLED

Dlhé úzke svietidlo, ktoré vytvára súvislú svetelnú líniu. Montuje sa samostatne alebo sa spája do nekonečných radov a tvarov (L, U, štvorec). Typické je pre kancelárie, obchody a priemysel. Dodáva sa v dĺžkach 600 až 1 500 mm alebo ako systémové lišty s priebežným vedením, do ktorých sa svietidlá zasúvajú. Verzie s priamou aj nepriamou zložkou sú obľúbené v kanceláriách, verzie so širokou optikou v regálových uličkách skladov.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Lokálne (pracovné) osvetlenieLED

Osvetlenie zamerané na konkrétne pracovné miesto – stôl, pult, stroj. Dopĺňa celkové osvetlenie tam, kde je potrebná vyššia osvetlenosť. Príkladom je stolová lampa alebo svietidlo pod kuchynskou linkou. Norma odporúča, aby pracovné osvetlenie nevytváralo priveľký kontrast s okolím – osvetlenosť okolia by nemala klesnúť pod tretinu osvetlenosti úlohy. Stmievateľná lampa so správnym tienením pomáha prispôsobiť svetlo konkrétnej činnosti.

Lumen (lm)LED

Jednotka svetelného toku, teda celkového množstva svetla, ktoré zdroj vyžiari. Je hlavným údajom pri porovnaní LED zdrojov; watt udáva len spotrebu. Klasická 60 W žiarovka dáva približne 700 lm. Pri svietidlách sa rozlišuje svetelný tok zdroja (LED modulu) a svetelný tok svietidla po stratách v optike, ktorý je rozhodujúci pre projekt. Údaj v lumenoch platí pri referenčnej teplote 25 °C, pri zahriatí svietidla mierne klesá.

Lumen na watt (lm/W)LED
Luminofor (fosfor)LED

Vrstva látky na LED čipe, ktorá časť modrého svetla premení na žlté až červené. Výsledkom je biele svetlo. Zloženie luminoforu určuje farebnú teplotu a podanie farieb. Luminofor starne vplyvom tepla a vlhkosti, čo spôsobuje postupný pokles toku a posun farby do zelena alebo žlta. Teplejšie odtiene vyžadujú viac červeného luminoforu, preto majú o niečo nižší merný výkon než studené.

Lux (lx)LED

Jednotka osvetlenosti: jeden lux je jeden lumen dopadajúci na jeden meter štvorcový. Normy predpisujú osvetlenosť pre každú činnosť – chodba 100 lx, kancelária 500 lx, jemná montáž 1 000 lx. Meria sa luxmetrom. Osvetlenosť klesá so štvorcom vzdialenosti od zdroja – svietidlo vo výške 4 m dá na podlahe štvrtinu osvetlenosti oproti výške 2 m. Pre porovnanie: jasný slnečný deň má 50 000 až 100 000 lx, mesačná noc asi 0,2 lx.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

LuxmeterLED

Prístroj na meranie osvetlenosti v luxoch. Používa sa pri kontrole splnenia normy, pri auditoch osvetlenia a pri preberaní novej inštalácie. Meria sa v sieti bodov na pracovnej rovine. Pre protokoly sa používa kalibrovaný prístroj triedy B alebo lepšej s korekciou na kosínus a spektrálnu citlivosť oka. Meria sa po zahriatí svietidiel, bez denného svetla a so zohľadnením tieňa meračov.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

M

MacAdamova elipsa (SDCM)LED

Oblasť v chromatickom diagrame, v ktorej oko nerozozná rozdiel farby. Počet elíps (SDCM – Standard Deviation of Colour Matching) udáva toleranciu farebného odtieňa medzi LED. Hodnota 3 SDCM a menej je kvalitná, nad 5 SDCM sú rozdiely viditeľné. Elipsa má rôznu veľkosť v rôznych častiach diagramu, preto sa tolerancia udáva počtom elíps, nie absolútnou vzdialenosťou. Pri súvislých svetelných líniách a panelových stropoch je potrebné 2 až 3 SDCM, pri samostatných svietidlách postačí 5 SDCM.

Magnetický koľajnicový systémLED

Nízkonapäťová (48 V) koľajnica, v ktorej sa svietidlá držia magnetom a dajú sa bez náradia premiestňovať či vymieňať. Je bezpečná na dotyk a umožňuje veľmi subtílny dizajn. Obľúbená je v moderných interiéroch a predajniach. Napájanie 48 V zabezpečuje externý zdroj, ktorý sa dimenzuje podľa celkového príkonu svietidiel na lište s rezervou. Lišty existujú v zapustenej, prisadenej a závesnej verzii a väčšinu z nich možno stmievať cez DALI, Zigbee alebo aplikáciu.

Melanopický účinok svetlaLED

Pôsobenie svetla na nevizuálne receptory v oku, ktoré riadia biologické hodiny. Vyjadruje sa melanopickou osvetlenosťou (MEDI) alebo pomerom M/P. Je základom návrhu HCL osvetlenia. Norma CIE S 026 odporúča pre denný čas melanopickú osvetlenosť v úrovni oka aspoň 250 lx m-EDI, večer naopak do 10 lx. Dosahuje sa chladnejším svetlom, vyššou vertikálnou osvetlenosťou a svetlými stenami.

Meranie osvetlenostiLED

Overenie skutočnej osvetlenosti luxmetrom v definovanej sieti bodov podľa normy. Vykonáva sa po dokončení inštalácie alebo pri audite. Protokol z merania preukazuje splnenie požiadaviek na pracovisko. Postup určuje STN EN 12464-1 a STN 36 0011 – sieť bodov sa volí podľa veľkosti miestnosti a merajú sa aj body v bezprostrednom okolí úlohy. Z výsledkov sa vyhodnotí priemer, minimum a rovnomernosť a porovná sa s projektom.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Merný príkon osvetlenia (W/m²)LED

Inštalovaný príkon osvetľovacej sústavy vztiahnutý na plochu priestoru. Moderné LED osvetlenie kancelárie vychádza na 4 až 7 W/m², staré žiarivkové 12 až 20 W/m². Je rýchlym ukazovateľom hospodárnosti návrhu. Na dosiahnutie 500 lx v kancelárii stačí pri kvalitných LED svietidlách približne 1,5 až 2 W/m² na každých 100 lx. V priemyselných halách s výškou 8 až 10 m sa počíta s 3 až 5 W/m² na 300 lx.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Merný svetelný výkon (lm/W)LED

Účinnosť svetelného zdroja alebo svietidla: koľko lumenov vyrobí z jedného wattu. Žiarovka má 10 až 15 lm/W, žiarivka 80 až 100 lm/W, moderné LED svietidlo 130 až 200 lm/W. Je rozhodujúcim parametrom pri výpočte úspor. Pri porovnávaní treba rozlišovať účinnosť samotného LED zdroja a celého svietidla vrátane drivera a optiky, ktorá je o 10 až 25 % nižšia. Vyššia účinnosť zvyčajne znamená nižšie podanie farieb, preto sa hľadá kompromis.

Mezopické videnieLED

Videnie v prechode medzi denným a nočným, typické pre verejné osvetlenie (jas 0,01 až 3 cd/m²). Oko je pri ňom citlivejšie na biele svetlo s modrou zložkou, takže LED s neutrálnou bielou pôsobí jasnejšie než sodíková výbojka pri rovnakých luxoch. Zohľadňuje to pomer S/P. Pri LED s farebnou teplotou 4 000 K je mezopický prínos oproti sodíkovému svetlu 20 až 40 %, čo môže znížiť potrebný výkon. Na druhej strane chladnejšie biele svetlo viac ruší nočné prostredie, preto sa pre obytné ulice volí 2 700 až 3 000 K.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Mikroprizmatický difúzorLED

Kryt svietidla s drobnou prizmatickou štruktúrou, ktorá usmerňuje svetlo a znižuje oslnenie. Umožňuje splniť UGR ≤ 19 pre kancelárie. Prepúšťa viac svetla než opálový kryt. Prizmatická štruktúra je na vnútornej strane krytu, preto sa zvonku dobre čistí. Nevýhodou je, že pri priamom pohľade do svietidla zostávajú LED čiastočne viditeľné ako jemný raster.

Mikrovlnný snímačLED

Snímač pohybu, ktorý vysiela mikrovlny a vyhodnocuje ich odraz. Na rozdiel od PIR reaguje aj cez tenké steny a plastové kryty a nie je citlivý na teplotu. Používa sa v prachotesných svietidlách a garážach. Pracuje na frekvencii 5,8 GHz s dosahom, ktorý sa dá nastaviť, no reaguje aj na pohyb za stenou alebo oknom, čo môže spôsobovať falošné zapnutia. Citlivosť sa preto nastavuje čo najnižšie a snímač sa neorientuje na okná a chodby za priečkou.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Modernizácia osvetleniaLED

Výmena zastaraných svietidiel (žiarivkových, výbojkových) za LED, často spojená s doplnením riadenia. Prináša úsporu 50 až 80 % energie, lepšie svetlo a nižšiu údržbu. Návratnosť v priemysle býva 1 až 4 roky. Projekt modernizácie by mal obsahovať svetelnotechnický výpočet, aby nové svietidlá splnili normu a neboli len výmenou kus za kus. Pri výmene sa zároveň kontroluje stav rozvodov, ističov a dopĺňa sa prepäťová ochrana.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Modrá zložka svetlaLED

Časť spektra s vlnovou dĺžkou približne 450 až 490 nm. Cez deň podporuje bdelosť, večer potláča tvorbu melatonínu a zhoršuje spánok. Preto sa do večerných hodín odporúča teplá biela. Modré svetlo s vysokou intenzitou môže dlhodobo zaťažovať sietnicu, čo rieši hodnotenie fotobiologickej bezpečnosti. Obrazovky a studené LED večer znižujú tvorbu melatonínu, preto má zmysel nočný režim s teplejšou farbou.

Montážne typy svietidielLED

Spôsob upevnenia svietidla: prisadená montáž (na povrch stropu alebo steny), zapustená (do podhľadu), závesná (na lankách alebo tyči), nástenná, zemná a koľajnicová. Vyberá sa podľa typu stropu, výšky a požadovaného efektu. Pri kazetových stropoch sa používajú zapustené panely formátu modulu 600 × 600 mm, pri betónových stropoch prisadené alebo závesné svietidlá. Montážny typ ovplyvňuje aj spôsob chladenia a prístup k driveru pri servise.

MultisenzorLED

Snímač, ktorý v jednom puzdre kombinuje detekciu prítomnosti, meranie denného svetla a často aj teploty či diaľkové ovládanie. Pripaja sa na DALI alebo bezdrôtovo. Jeden multisenzor riadi skupinu svietidiel. Umiestňuje sa do stredu riadenej zóny, mimo priameho slnečného svetla a nad miestom, kde sa ľudia skutočne pohybujú. Pri DALI-2 je možné jedným snímačom riadiť viac skupín s rôznymi časmi dosvitu.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

N

Nábeh svetelného zdrojaLED

Čas od zapnutia po dosiahnutie plného svetelného toku. Výbojky potrebujú niekoľko minút a po vypnutí ich nemožno hneď znova zapnúť; žiarivky nabiehajú sekundy. LED svieti naplno okamžite, čo umožňuje spínanie snímačmi. Okamžitý nábeh LED umožňuje nasadiť snímače pohybu aj v halách a na parkoviskách, kde to s výbojkami nebolo možné. Pri núdzovom osvetlení norma vyžaduje dosiahnutie 50 % osvetlenosti do 5 sekúnd a plnej do 60 sekúnd, čo LED splní bez problémov.

Nábehový (zapínací) prúdLED

Krátky prúdový impulz pri zapnutí LED drivera, keď sa nabíjajú jeho kondenzátory. Môže byť 20- až 50-násobne vyšší než prevádzkový prúd. Pri väčšom počte svietidiel na jednom ističi treba použiť istič s charakteristikou C alebo obmedzovač nábehového prúdu. Výrobca uvádza hodnotu a trvanie impulzu, napríklad 40 A po dobu 200 µs, a z toho vyplýva maximálny počet driverov na jeden istič B16 alebo C16. Pri verejnom osvetlení sa zapína postupne po skupinách alebo cez stýkače so spínaním v nule.

Náhradné osvetlenieLED

Časť núdzového osvetlenia, ktorá pri výpadku siete umožní pokračovať v bežnej činnosti (operačné sály, velíny, výrobné linky). Na rozdiel od bezpečnostného osvetlenia nezabezpečuje len únik, ale plnú alebo zníženú úroveň osvetlenia. Napája sa z UPS alebo centrálnej batérie. Ak má náhradné osvetlenie nižšiu úroveň než bežné, musí stále spĺňať požiadavky na bezpečnostné osvetlenie. Požadovaný čas prevádzky vyplýva z činnosti – pri operačných sálach sú to spravidla 3 hodiny a viac.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Napájací zdrojLED

pozri Driver.

Nástenné svietidloLED

Svietidlo montované na stenu, v interiéri na doplnkové a dekoratívne osvetlenie, v exteriéri na osvetlenie vstupov, fasád a chodníkov. Vonkajšie typy mávajú krytie IP54 a viac, často so snímačom pohybu. Vyrába sa so smerovaním svetla nahor, nadol alebo oboma smermi. V interiéri sa montuje zvyčajne vo výške 1,6 až 1,8 m, pri vonkajších vstupoch 2 až 2,5 m, aby neoslňovalo a zároveň osvetlilo kľúčovú dierku či schod. Pri fasádach sa obľúbené svietidlá „up & down“ používajú s nastaviteľným uhlom kužeľa.

Nepriame osvetlenieLED

Osvetlenie, pri ktorom svetlo najprv dopadá na strop alebo stenu a až odrazom do priestoru. Je mäkké, bez tieňov a bez oslnenia. Realizuje sa LED pásikmi v profiloch, rímsach alebo závesnými svietidlami s hornou zložkou. Je menej účinné než priame, pretože časť svetla pohltí strop – pri bielom strope sa stráca 20 až 30 %, pri tmavom podstatne viac. Rímsa by mala byť od stropu vzdialená aspoň 15 až 20 cm, aby svetlo neukázalo jednotlivé LED body.

Neutrálna bielaLED

Biele svetlo s farebnou teplotou okolo 4 000 K, medzi teplou a studenou. Je univerzálna pre kancelárie, obchody, kuchyne a chodby. Pôsobí prirodzene a nefarbí predmety. Pri podaní farieb Ra ≥ 80 pôsobí 4 000 K ako kompromis medzi útulnosťou a sústredením, preto ju volí väčšina firiem do kancelárií. V bytoch sa hodí do kuchyne, kúpeľne a pracovne, nie do obývačky či spálne.

NFC programovanieLED

Nastavenie parametrov LED drivera (prúd, stmievanie, CLO) bezkontaktne cez NFC z mobilu alebo programátora, bez pripojenia na napätie. Umožňuje výrobcovi aj montážnikovi rýchlo prispôsobiť driver konkrétnemu svietidlu. Používajú ho poprední výrobcovia driverov. Drivery sa programujú ešte v krabici, takže montážnik na stavbe nič nenastavuje a výmena drivera prebehne s rovnakými parametrami. Softvér výrobcu zároveň vytlačí štítok s nastaveným prúdom, ktorý sa nalepí na svietidlo.

Nízkonapäťové osvetlenie (12 V / 24 V)LED

Osvetlenie napájané bezpečným malým napätím z externého zdroja. Používa sa pri LED pásikoch, nábytkovom, kúpeľňovom a záhradnom osvetlení. Výhodou je bezpečnosť, nevýhodou úbytky napätia na dlhších vedeniach. Zdroj sa umiestňuje čo najbližšie k svietidlám a vodiče sa dimenzujú tak, aby úbytok napätia neprekročil približne 3 %; pri 12 V a 5 m vedení je už potrebný prierez 2,5 mm². Zdroj musí byť bezpečnostný (SELV) a chránený proti preťaženiu.

Nočný režimLED

Nastavenie, pri ktorom sa osvetlenie v neskorých hodinách automaticky stmaví (napríklad na 50 %) alebo prepne na teplejšiu farbu. Používa sa vo verejnom osvetlení, na chodbách a v zdravotníctve. Šetrí energiu a obmedzuje svetelné znečistenie. Pri verejnom osvetlení je typické zníženie na 50 až 70 % medzi 23:00 a 5:00, čo ušetrí 20 až 30 % ročnej spotreby bez zhoršenia bezpečnosti. V domácnostiach sa nočný režim rieši scénou s teplou bielou a nízkym jasom.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Nominálny svetelný tokLED

Svetelný tok uvedený výrobcom pri štandardných podmienkach (25 °C, menovitý prúd). V skutočnosti ho ovplyvňuje teplota okolia a starnutie. Pri svietidle sa rozlišuje tok zdroja a tok svietidla (po stratách v optike). Pri teplote okolia 40 °C môže skutočný tok klesnúť o 5 až 10 % oproti údaju v katalógu, pri mraze naopak mierne stúpa. Projektant preto pracuje s hodnotou pre svietidlo pri predpokladanej prevádzkovej teplote (tq).

Núdzové osvetlenieLED

Osvetlenie napájané z batérie, ktoré sa automaticky zapne pri výpadku siete. Zahŕňa bezpečnostné osvetlenie (únikové cesty, piktogramy EXIT, protipanické) a náhradné osvetlenie. Vyžadujú ho stavebné predpisy a norma STN EN 1838; svietidlá sa testujú mesačne a ročne. Rozlišuje sa trvalé (svieti stále, napríklad EXIT) a netrvalé núdzové osvetlenie (zapne sa len pri výpadku). O inštalácii a testoch sa vedie záznam a nefunkčné svietidlo je nedostatkom pri požiarnej kontrole.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

O

Odolnosť proti amoniaku (agro svietidlá)LED

Vlastnosť svietidiel do maštalí, hydinární a bioplynových staníc, kde agresívne výpary ničia bežné plasty a kovy. Takéto svietidlá majú polykarbonátové telo bez nechránených kovových častí a krytie IP66 a viac. Označujú sa skúškou odolnosti proti amoniaku. Skúša sa podľa DLG alebo normy expozíciou v amoniakovej atmosfére s vysokou vlhkosťou počas 1 500 hodín. Svietidlá majú aj svorky a skrutky z nehrdzavejúcej ocele a kryt, ktorý sa dá umývať tlakovou vodou (IP69K).

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Odraznosť povrchovLED

Podiel svetla, ktorý povrch odrazí, v percentách. Biely strop odráža 70 až 80 %, svetlé steny 50 %, tmavá podlaha 10 až 20 %. Svetlé povrchy znižujú potrebný počet svietidiel. Vo výpočte sa štandardne uvažuje odraznosť stropu 70 %, stien 50 % a podlahy 20 %; pri tmavých interiéroch treba reálne hodnoty zmerať alebo odhadnúť podľa vzorkovníka. Zvýšenie odraznosti stien zo 30 na 60 % môže zvýšiť osvetlenosť o 10 až 20 % bez jediného svietidla navyše.

Ochrana proti prepätiu (vo svietidle)LED

Obvod alebo samostatný modul (SPD), ktorý chráni LED driver pred prepäťovými špičkami z blesku alebo spínania. Vo verejnom a priemyselnom osvetlení sa požaduje odolnosť 6 až 10 kV. Bez nej sú LED svietidlá častou obeťou búrok. Ochrana vo svietidle je až poslednou úrovňou – pred ňou musí byť zvodič prepätia v rozvádzači, inak ju jeden silný úder vyradí. Pri svietidlách triedy ochrany II sa používa SPD so signalizáciou poruchy alebo s odpojením svietidla.

Opálový difúzorLED

Mliečne biely kryt, ktorý rovnomerne rozptýli svetlo a úplne zakryje LED body. Je najpríjemnejší pre oko, ale pohltí 10 až 20 % svetla. Používa sa v profiloch, paneloch a prachotesných svietidlách. Hrúbka a stupeň opálu sa volia podľa vzdialenosti od LED – pri malej vzdialenosti sú potrebné hustejšie difúzory, ktoré pohltia viac svetla. V exteriéri sa používa UV stabilizovaný opál, inak za niekoľko rokov zožltne.

OptikaLED

Časť svietidla, ktorá usmerňuje svetlo z LED do požadovaného tvaru: šošovky, reflektory, difúzory, prizmy. Rozhoduje o vyžarovacom uhle, rovnomernosti a oslnení. Kvalitná optika zvyšuje účinnosť svietidla. Sekundárna optika (šošovky, reflektory) tvaruje svetlo z jednotlivých LED, terciárna (difúzor, kryt) upravuje výsledný lúč celého svietidla. Výmena optiky umožňuje z jedného svietidla vytvoriť rôzne varianty pre cesty, parkoviská či haly.

Orientačné osvetlenieLED

Slabé osvetlenie, ktoré v noci umožní bezpečný pohyb bez zapnutia hlavného svetla. Používa sa na schodoch, chodbách, v spálňach a hoteloch. Často sa realizuje LED pásikom alebo malými nástennými svietidlami so snímačom. Postačuje úroveň 1 až 5 lx, ideálne v teplej bielej alebo jantárovej farbe, ktorá neruší spánok. Pri schodoch sa svietidlá montujú do steny 15 až 30 cm nad stupňom alebo pod hranu schodu.

OslnenieLED

Nepríjemný alebo rušivý pocit spôsobený príliš vysokým jasom v zornom poli. Rozlišuje sa oslnenie rušivé (obmedzuje videnie) a nepríjemné (spôsobuje únavu). Hodnotí sa indexom UGR, v exteriéri triedou G. Vzniká aj odrazom od lesklých povrchov a obrazoviek, čo sa rieši matnými povrchmi a správnym umiestnením svietidiel voči pracovnému miestu. Pri výmene svietidiel za LED sa často podceňuje – malý zdroj s vysokým jasom oslňuje viac než veľká žiarivková plocha.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Osvetlenosť (E)LED

Množstvo svetla dopadajúce na plochu, v luxoch. Je hlavnou veličinou, ktorú predpisujú normy pre pracoviská a verejné priestory. Nehovorí nič o tom, ako priestor pôsobí – na to slúži jas. Normové hodnoty sú udržiavané, teda musia platiť po celú životnosť sústavy, nie iba v deň montáže. Stupnica osvetleností v norme ide po krokoch 20, 30, 50, 75, 100, 150, 200, 300, 500, 750, 1 000 lx.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Osvetľovacia sústavaLED

Súbor všetkých svietidiel, zdrojov, riadenia a rozvodov, ktoré osvetľujú daný priestor. Navrhuje sa ako celok, aby splnila normu pri najnižšej spotrebe. Hodnotí sa aj jej merný príkon vo W/m². Pri návrhu sa riešia aj prevádzkové náklady, intervaly čistenia a výmeny a spôsob riadenia. Dobrá sústava je rozdelená do skupín, aby sa dali spínať a stmievať zóny pri oknách, v uličkách alebo na pracoviskách samostatne.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie od URBANIX

P

Pasívne chladenieLED

Odvod tepla z LED bez pohyblivých častí, len vedením do hliníkového chladiča a prirodzeným prúdením vzduchu. Je tiché, spoľahlivé a bezúdržbové. Používa ho prevažná väčšina LED svietidiel. Jeho účinnosť závisí od plochy rebier, materiálu a toho, či môže vzduch voľne prúdiť – svietidlo v zatesnenom podhľade sa chladí podstatne horšie. Pri výkonných svietidlách sa chladiaca plocha dimenzuje približne na 20 až 30 cm² na každý watt.

Pasport verejného osvetleniaLED

Evidencia všetkých prvkov verejného osvetlenia obce: svietidiel, stĺpov, rozvádzačov a vedení s ich polohou, typom, výkonom a stavom. Je podkladom pre plán modernizácie, žiadosti o dotácie a správu majetku. Spracúva sa obhliadkou a zakreslením do mapy. Moderný pasport je vedený v GIS prostredí s fotodokumentáciou a prepojený na evidenciu porúch a spotreby. Výzvy na dotácie z plánu obnovy a eurofondov ho spravidla vyžadujú ako povinnú prílohu.

Na webe URBANIX: Štúdia: Výmena verejného osvetlenia · LED osvetlenie pre samosprávy

Pätica svetelného zdrojaLED

Mechanická a elektrická časť zdroja, ktorou sa vkladá do objímky. Najbežnejšie sú závitové E27 a E14, kolíkové GU10, GU5.3 (MR16), G4, G9 a GX53 a trubicové G13 a G5. Pri výmene za LED musí pätica aj napätie zodpovedať pôvodnému zdroju. Pätice G4, G9 a GU5.3 sa vyskytujú v nábytkových a dizajnových svietidlách, kde treba pri výmene za LED dávať pozor na rozmer zdroja a typ transformátora. Pätica GX53 je typická pre ploché stropné a nábytkové svietidlá.

Piktogram únikového východuLED

Núdzové svietidlo alebo tabuľka so symbolom bežiacej postavy a šípkou podľa ISO 7010, ktoré označuje smer úniku. Musí byť viditeľné z každého miesta únikovej cesty; rozoznávacia vzdialenosť závisí od výšky symbolu. Patrí k trvalému núdzovému osvetleniu. Pri výške symbolu 10 cm je rozoznávacia vzdialenosť 20 m pre presvetlené a 10 m pre zvonku osvetlené značky; zo vzdialenosti platí zásada, že z každého bodu musí byť vidieť aspoň jeden piktogram. Jas symbolu musí byť aspoň 2 cd/m² a nesmie byť presvietený nerovnomerne.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

PIR snímačLED

Pasívny infračervený snímač, ktorý reaguje na pohyb tepla (osoby) v zornom poli. Je najrozšírenejším snímačom pohybu pre chodby, schodiská, garáže a vonkajšie svietidlá. Nevidí cez sklo ani steny a horšie zachytáva pomalý pohyb. Najlepšie zachytí pohyb kolmo na snímač, preto sa montuje bokom od smeru chôdze. Nesmie smerovať na radiátory, klimatizáciu či priame slnko, ktoré spôsobujú falošné spínanie.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Plafoniéra (stropné svietidlo)LED

Prisadené stropné svietidlo s okrúhlym alebo štvorcovým krytom, ktoré rovnomerne osvetlí menšiu miestnosť. Vyrába sa aj v krytí IP44 až IP65 pre kúpeľne, chodby a vonkajšie priestory, často so snímačom pohybu. Je najjednoduchšou náhradou starých stropných svietidiel. Pri výbere sa sleduje svetelný tok podľa plochy miestnosti – na 10 m² chodby postačí 1 000 až 1 500 lm, na kúpeľňu 15 m² približne 2 000 lm. Verzie s mikrovlnným snímačom reagujú aj cez opálový kryt a sú praktické v spoločných priestoroch bytových domov.

PMMA (akrylátové sklo, plexisklo)LED

Materiál difúzorov a krytov s vysokou priepustnosťou svetla (až 92 %) a dobrou odolnosťou proti UV žiareniu. Je krehkejší než polykarbonát. Používa sa v interiérových profiloch a paneloch. PMMA sa časom nezakaľuje ani nežltne, preto je vhodné všade tam, kde kryt zostáva dlhé roky bez výmeny. Pri nárazoch sa však láme, a tak sa do telocviční a priemyslu volí polykarbonát.

Počet spínacích cyklovLED

Údaj, koľko zapnutí a vypnutí svetelný zdroj vydrží bez poškodenia. Žiarivky znášajú rádovo tisíce cyklov, kvalitné LED desaťtisíce až státisíce. Dôležitý je pri osvetlení so snímačmi pohybu, ktoré spínajú často. Nariadenie o ekodizajne vyžaduje pri svetelných zdrojoch skúšku spínania a údaj sa uvádza v databáze EPREL. Pri LED je limitom skôr driver než samotné LED čipy – každé zapnutie zaťažuje jeho kondenzátory nábehovým prúdom.

PoE osvetlenieLED

Svietidlá napájané a riadené dátovým káblom (Power over Ethernet, do približne 90 W na svietidlo). Nevyžadujú silový rozvod ku každému svietidlu a každé svietidlo je adresovateľné. Používa sa v kanceláriách a inteligentných budovách. Rozvody sa robia štruktúrovanou kabelážou kategórie 5e alebo 6 a svietidlá napája PoE switch v dátovom rozvádzači, ktorý býva zálohovaný UPS. Výhodou je jednoduché riadenie a monitoring každého svietidla, nevýhodou obmedzený výkon a dĺžka vedenia 100 m.

Pohotovostný príkon (standby)LED

Spotreba svietidla alebo drivera v čase, keď je vypnuté riadením, ale pripojené na sieť (napríklad DALI alebo bezdrôtové svietidlá). Nariadenie o ekodizajne ju obmedzuje na 0,5 W. Pri stovkách svietidiel v budove nie je zanedbateľná. Pri 500 svietidlách s pohotovostným príkonom 0,5 W je to 250 W trvalo, teda približne 2 200 kWh ročne. Preto sa v rozsiahlych inštaláciách odporúča svietidlá mimo prevádzky odpájať stýkačom alebo používať drivery s režimom hlbokého spánku.

Polykarbonát (PC)LED

Húževnatý plast používaný na kryty svietidiel odolných proti nárazu (IK08 až IK10). Je vhodný do priemyslu, telocviční a verejných priestorov. Bez UV stabilizácie časom žltne. Je približne 250-krát odolnejší proti nárazu než sklo pri polovičnej hmotnosti, no má o niečo nižšiu priepustnosť svetla (okolo 88 %). V exteriéri sa používa výhradne UV stabilizovaný, inak zakalí a stratí priepustnosť.

Pracovná rovinaLED

Vodorovná plocha, na ktorej sa vykonáva zraková úloha a pre ktorú sa počíta osvetlenosť. V kanceláriách je vo výške 0,75 m (doska stola), na chodbách a v halách je to podlaha alebo 0,2 m nad ňou. Norma predpisuje osvetlenosť práve na tejto rovine. V školách sa uvažuje výška lavíc 0,75 m, pri strojoch skutočná pracovná výška a v skladoch podlaha. Pri meraní sa luxmeter kladie priamo do tejto výšky, inak sú namerané hodnoty neporovnateľné s projektom.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Prachotesné (vlhkotesné) svietidloLED

Lineárne svietidlo s krytím IP65 alebo IP66, odolné proti prachu a striekajúcej vode. Je najpoužívanejším svietidlom v garážach, dielňach, skladoch, pivniciach a poľnohospodárstve. LED verzie nahrádzajú žiarivkové s rovnakým názvom. Dĺžka 1 200 alebo 1 500 mm s výkonom 20 až 60 W je bežný štandard, verzie do prevádzky pri −30 °C sa používajú v chladiarňach. Mnohé modely umožňujú priebežné prepojenie napájania a doplnenie snímača pohybu či núdzového modulu.

Na webe URBANIX: Prípadová štúdia: LED osvetlenie priemyselnej haly · LED osvetlenie pre firmy

PredradníkLED

Zariadenie, ktoré obmedzuje a riadi prúd do svetelného zdroja; pri žiarivkách a výbojkách je nevyhnutné. Môže byť elektromagnetický (tlmivka) alebo elektronický. Pri LED jeho úlohu plní driver. Starý predradník spotrebuje 10 až 25 % príkonu svietidla navyše, čo je jeden z dôvodov, prečo sa pri výmene za LED odstraňuje. Pri výbojkových svietidlách je súčasťou aj zapaľovač, ktorý pri úprave na LED takisto treba vyradiť.

Prepínateľná farebná teplota (CCT switch)LED

Funkcia svietidla, ktorá umožňuje prepínačom na tele svietidla zvoliť 3 000, 4 000 alebo 6 500 K pred montážou. Zjednodušuje skladové zásoby a výber na mieste. Nezamieňať s tunable white, ktoré mení farbu počas prevádzky. Prepínač je zvyčajne pod krytom alebo na driveri a nastavuje sa pred zapojením; v prevádzke sa už nemení. Užitočná je najmä pri rekonštrukciách, kde sa farebná teplota dolaďuje podľa pôvodných svietidiel.

Prepínateľný výkon (power switch)LED

Funkcia, pri ktorej sa prepínačom na svietidle zvolí jeden z niekoľkých výkonov (napríklad 30/40/50 W). Jedno svietidlo tak nahradí niekoľko typov. Používa sa pri paneloch, downlightoch a prachotesných svietidlách. Pri nižšom nastavenom výkone LED pracujú s menším prúdom, takže svietidlo svieti účinnejšie a dlhšie vydrží. Výrobcovia ho často kombinujú s prepínateľnou farebnou teplotou do jedného univerzálneho modelu.

Prevádzková teplotaLED

Rozsah teplôt okolia, v ktorom svietidlo bezpečne a dlhodobo pracuje (napríklad −20 až +40 °C). Vysoká teplota skracuje životnosť LED a drivera. Do mraziarní a horúcich prevádzok sa vyberajú špeciálne svietidlá. Rozhodujúca je teplota v mieste montáže, nie v miestnosti – pod strechou haly alebo v podhľade býva o 10 až 20 °C vyššie. Pri teplotách nad 50 °C treba použiť svietidlá s vysunutým driverom alebo špeciálne vysokoteplotné verzie.

Priame osvetlenieLED

Osvetlenie, pri ktorom svetlo dopadá zo svietidla priamo na osvetľovanú plochu. Je účinné, ale pri nevhodnej optike spôsobuje oslnenie a ostré tiene. Väčšina svietidiel je priamych alebo kombinovaných. Vhodnou voľbou optiky a uhla clonenia sa oslnenie dá udržať pod limitom aj pri čisto priamom osvetlení. V skladoch a halách je priame osvetlenie prakticky jedinou možnosťou, pretože vysoké tmavé stropy svetlo neodrazia.

Priemyselné osvetlenieLED

Osvetlenie výrobných hál, skladov a technických prevádzok. Dôraz sa kladie na vysoký merný výkon, odolnosť (IP, IK, teplota), rovnomernosť a bezpečnosť pri práci so strojmi (bez stroboskopického efektu). Používajú sa halové a lineárne svietidlá s riadením. Norma požaduje pre hrubú prácu 200 až 300 lx, pre montáž 500 lx a pre jemnú kontrolu 750 až 1 000 lx, pričom sa posudzuje aj osvetlenie uličiek medzi regálmi. Svietidlá v prašných prevádzkach potrebujú krytie IP65 a plánované čistenie.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Prisadené svietidloLED

Svietidlo namontované priamo na povrch stropu alebo steny. Nevyžaduje podhľad ani zásah do konštrukcie. Typické je pre chodby, garáže, pivnice a rekonštrukcie. Prisadené svietidlo má lepšie chladenie než zapustené, pretože celé telo je obklopené vzduchom. Pri montáži na horľavý podklad musí byť označené ako vhodné na takúto montáž (symbol F alebo údaj v návode).

Projekt osvetlenia (svetelnotechnický návrh)LED

Dokumentácia, ktorá určuje typ, počet a rozmiestnenie svietidiel a výpočtom preukazuje splnenie normy. Obsahuje výpočet v DIALuxe, výkresy, špecifikáciu a návrh riadenia. Je podkladom pre cenovú ponuku a realizáciu. Dobrý projekt uvádza aj udržiavací činiteľ, rozmiestnenie snímačov, skupiny stmievania a výkresy zapojenia DALI. Pri verejných budovách a dotáciách je výpočet povinnou prílohou a kontrolu plnenia overuje meranie po dokončení.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Protioslňujúca clona (anti-glare)LED

Prvok svietidla (hlboko usadený zdroj, čierny alebo matný tubus, voštinová mriežka), ktorý zakryje zdroj pred priamym pohľadom z bežných uhlov. Znižuje UGR bez straty smerovosti. Používa sa pri spotoch a downlightoch v hoteloch, reštauráciách a obchodoch. Čierna vnútorná úprava zníži jas svietidla v uhloch nad 45°, preto má svietidlo pri priamom pohľade takmer tmavý vzhľad. Voštinová mriežka znižuje aj svetelný tok, zvyčajne o 10 až 20 %, s čím projekt musí počítať.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Protipanické osvetlenieLED

Časť bezpečnostného osvetlenia vo väčších priestoroch (haly, obchodné centrá, telocvične), ktorá pri výpadku poskytne základnú osvetlenosť 0,5 lx na podlahe, aby ľudia našli únikovú cestu a nevznikla panika. Dopĺňa osvetlenie únikových ciest. Požiadavky určuje STN EN 1838. Vyžaduje sa v miestnostiach s plochou nad 60 m² a v priestoroch, kde môže byť naraz veľa ľudí, pričom pomer maxima a minima osvetlenosti nesmie prekročiť 40 : 1. Rieši sa núdzovými modulmi v bežných svietidlách alebo samostatnými svietidlami rozmiestnenými rovnomerne.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Prúd LED (mA)LED

Elektrický prúd, ktorým sa LED modul napája, najčastejšie 350 až 1 050 mA. Vyšší prúd dáva viac svetla, ale nižšiu účinnosť a vyššiu teplotu. Nastavuje sa na driveri podľa odporúčania výrobcu modulu. Zníženie prúdu z 700 na 500 mA zníži svetelný tok len asi o 25 %, no výrazne predĺži životnosť a zvýši účinnosť. Pri programovateľných driveroch sa prúd nastavuje softvérom, pri starších typoch odporom alebo DIP prepínačmi.

Push DIM (Touch DIM)LED

Stmievanie bežným tlačidlovým spínačom pripojeným na driver: krátke stlačenie zapína a vypína, dlhé stmieva. Nevyžaduje stmievač ani zbernicu. Je lacným riešením pre menšie miestnosti. Na jeden driver môže byť pripojených niekoľko tlačidiel paralelne, no celkový počet driverov na jednom tlačidle je obmedzený (zvyčajne 10 až 25). Pri výpadku napájania si niektoré drivery nepamätajú poslednú úroveň a po obnovení svietia naplno.

PWM stmievanieLED

Stmievanie rýchlym zapínaním a vypínaním prúdu do LED (pulzná šírková modulácia). Zachováva farbu svetla aj pri nízkych úrovniach. Pri nízkej frekvencii môže spôsobiť flicker; kvalitné drivery používajú frekvenciu nad 1 kHz. Pri natáčaní videa alebo v športových halách s kamerami sa vyžaduje frekvencia PWM nad 3 kHz, inak vzniká v zázname pruhovanie. Alternatívou je analógové stmievanie znižovaním prúdu, ktoré má pri nízkych úrovniach mierny posun farby.

R

RaLED
Raster (mriežka)LED

Lamelový kryt svietidla, ktorý clonením obmedzuje oslnenie v určitých uhloch. Používa sa v kancelárskych lineárnych svietidlách. Vyrába sa z hliníka (lesklý, matný) alebo z bieleho plastu. Lesklý parabolický raster dáva vyššiu účinnosť, no ukazuje odrazy svetelného zdroja; matný raster pôsobí rovnomernejšie. Dnes ho pri LED svietidlách nahrádzajú mikroprizmatické kryty, ktoré dosahujú rovnaké UGR s lepším vzhľadom.

Rastlinné osvetlenie (grow light)LED

LED svietidlá so spektrom prispôsobeným fotosyntéze (modrá a červená zložka, prípadne plné spektrum). Ich výkon sa neudáva v lumenoch, ale fotónovým tokom (µmol/s) a hustotou PPFD. Používajú sa v skleníkoch, vertikálnych farmách a pri pestovaní v interiéri. Pre sadenice a bylinky postačuje PPFD 100 až 300 µmol/m²·s, pre plodové rastliny 400 až 800 µmol/m²·s počas 12 až 18 hodín denne. Svietidlá s plným spektrom (bielym svetlom) sú príjemné pre obsluhu a umožňujú kontrolovať zdravie rastlín bez skreslenia farieb.

ReflektorLED

1. Časť optiky svietidla, ktorá odrazom usmerňuje svetlo. 2. Vonkajšie smerové svietidlo na osvetlenie plôch a fasád (pozri LED reflektor). V oboch prípadoch je cieľom nasmerovať svetlo tam, kde je potrebné. Reflektorové optiky bývajú z lešteného hliníka alebo pokoveného plastu a dosahujú účinnosť 80 až 90 %. Pri vonkajších reflektoroch rozhoduje okrem výkonu aj uhol vyžarovania a možnosť naklonenia na držiaku.

RetrofitLED

Náhrada pôvodného svetelného zdroja LED zdrojom bez výmeny svietidla (LED žiarovka, LED trubica, LED výbojka). Je najlacnejším krokom k úspore, no pôvodné svietidlo nemusí byť pre LED optimálne. Treba overiť kompatibilitu a bezpečnosť. Výrobca pôvodného svietidla pri úprave neručí za bezpečnosť, zodpovednosť preberá ten, kto zmenu vykonal, preto sa svietidlo označí a zapíše do revíznej správy. Pri starších svietidlách s poškodenou optikou alebo krytom je rozumnejšia výmena celého svietidla.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

RF riadenie (rádiofrekvenčné)LED

Bezdrôtové ovládanie svietidiel diaľkovým ovládačom alebo nástenným vysielačom v pásme 433 alebo 868 MHz. Je jednoduché a lacné, bez aplikácie a bez siete. Vhodné pre domácnosti a malé prevádzky. Dosah je v interiéri 20 až 30 m, cez železobetónové stropy menej, a systém sa nedá diaľkovo sledovať ani prepojiť s budovou bez ďalšej brány. Vysielač a prijímač musia byť od jedného výrobcu, keďže protokoly nie sú štandardizované.

RGBLED

Svietidlo alebo pásik s červenými, zelenými a modrými LED, ktorých miešaním vzniká ľubovoľná farba. Používa sa na dekoratívne a scénické osvetlenie. Biela z RGB je nekvalitná, preto sa pridáva samostatný biely kanál. Miešaním troch farieb vznikajú len odtiene vo vnútri farebného trojuholníka LED, takže napríklad sýta tyrkysová alebo pastelové tóny sú obmedzené. Pri pásikoch sa používa spoločná anóda a tri riadené kanály, preto ovládač aj napájanie treba dimenzovať na plný príkon všetkých kanálov.

RGBW / RGB+CCTLED

Rozšírenie RGB o biely kanál (RGBW), alebo o teplý a studený biely kanál (RGB+CCT). Umožňuje kvalitné biele svetlo aj farebné efekty v jednom svietidle. Riadi sa 4- alebo 5-kanálovým ovládačom. Pri RGB+CCT sa dajú plynulo nastaviť biele odtiene od 2 700 do 6 500 K a popri tom farebné scény na oslavy či dekoráciu. Pásiky majú 6 vodičov, takže pri plánovaní treba počítať s hrubším káblom a ovládačom s dostatočným výstupným prúdom.

Riadenie osvetleniaLED

Súhrn prostriedkov, ktoré zapínajú, stmievajú a ovládajú svietidlá: spínače, snímače, časovače, zbernice (DALI, KNX) alebo bezdrôtové systémy. Správne riadenie pridá k úspore z LED ďalších 20 až 50 %. Je neoddeliteľnou súčasťou moderného projektu osvetlenia. Základným pravidlom je deliť osvetlenie do zón podľa využitia a denného svetla a vyberať snímače podľa druhu pohybu v priestore. Pri nových budovách sa odporúča zbernicové riešenie (DALI-2), pri rekonštrukciách bezdrôtové, aby nebolo nutné ťahať nové vedenia.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

RoHSLED

Európska smernica obmedzujúca nebezpečné látky (olovo, ortuť, kadmium) v elektrických výrobkoch. LED svietidlá ju spĺňajú prirodzene, žiarivky a výbojky s ortuťou mali výnimky. Je súčasťou vyhlásenia o zhode a označenia CE. Aktuálna smernica 2011/65/EÚ (RoHS 2) s doplnením o ftaláty obmedzuje spolu 10 látok a vzťahuje sa aj na náhradné diely. Dovozca musí mať k dispozícii skúšobné protokoly alebo vyhlásenia dodávateľov komponentov.

Rovnomernosť osvetlenia (U₀)LED

Pomer najmenšej osvetlenosti k priemernej na danej ploche. Norma požaduje pre pracoviská zvyčajne U₀ ≥ 0,6, pre bezprostredné okolie 0,4. Nízka rovnomernosť znamená tmavé kúty a únavu zraku. Rovnomernosť sa zvyšuje menším rozstupom svietidiel, širšou optikou a svetlými stenami; vysoké svietidlá s úzkou optikou vytvárajú „ostrovy“ svetla. V športových halách sa vyžaduje U₀ ≥ 0,7 a pri verejnom osvetlení sa hodnotí aj pozdĺžna rovnomernosť U₁.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Rozstup svietidielLED

Vzdialenosť medzi susednými svietidlami, ktorá spolu s montážnou výškou určuje rovnomernosť osvetlenia. Výrobca udáva maximálny pomer rozstupu k výške (SHR), napríklad 1,2. Väčší rozstup znamená tmavšie miesta medzi svietidlami. Pri lineárnych svietidlách sa SHR uvádza samostatne pozdĺžne a priečne a hodnota 1,5 znamená, že pri výške 3 m môžu byť svietidlá od seba 4,5 m. Konkrétne rozmiestnenie sa vždy overí výpočtom v DIALuxe, pretože okraje miestnosti potrebujú hustejšie osadenie.

Rozvádzač verejného osvetlenia (RVO)LED

Rozvádzač, z ktorého sa napája a riadi skupina svietidiel verejného osvetlenia. Obsahuje istenie, spínanie (fotobunka, astronomické hodiny alebo HDO), elektromer a často aj komunikačnú jednotku. Modernizácia RVO je súčasťou rekonštrukcie osvetlenia obce. Pri rekonštrukcii sa dopĺňa prepäťová ochrana, prúdové chrániče na okruhy a riadiaca jednotka s GSM alebo LoRa komunikáciou. Pre dotačné projekty sa vyžaduje aj meranie spotreby každého RVO a možnosť nočného stmievania.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Rušivé svetloLED

Svetlo, ktoré dopadá mimo osvetľovanej plochy – do okien domov, na oblohu alebo do okolitej prírody. Obmedzuje ho správna optika, nasmerovanie svietidiel a nočný režim. Rieši ho norma STN EN 12464-2 a odporúčania CIE 150. Norma limituje vertikálnu osvetlenosť na oknách obytných domov (napríklad 2 lx po 22. hodine v obytnej zóne E2) a podiel svetla smerujúceho nad horizont. V praxi sa rieši svietidlami s plochým sklom bez náklonu a clonami na strane domov.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

S

Scénické osvetlenieLED

Osvetlenie javísk, podujatí a klubov, ktoré vytvára atmosféru a efekty. Používa pohyblivé hlavy, farebné reflektory a riadenie DMX512. Prelína sa s architektonickým osvetlením fasád a eventov. Prevádzka vyžaduje samostatné napájanie, DMX rozvody a často aj hliníkové konštrukcie (trussy) so statickým posúdením. Pri trvalých inštaláciách v kultúrnych domoch sa čoraz častejšie používajú LED svietidlá s tunable white namiesto farebných filtrov.

SDCMLED
Smart city osvetlenie (diaľková správa VO)LED

Verejné osvetlenie s komunikačnou jednotkou v každom svietidle alebo rozvádzači, ktoré umožňuje z centrály stmievať, sledovať spotrebu a poruchy a plánovať údržbu. Svietidlá môžu niesť aj snímače (hluk, kvalita ovzdušia, doprava). Nasadzuje sa cez konektor Zhaga alebo NEMA. Komunikácia prebieha cez LoRaWAN, NB-IoT alebo mesh sieť a údaje sa zobrazujú v centrálnej aplikácii s mapou. Pre obce je prínosom presná evidencia porúch, meranie spotreby po svietidlách a možnosť stmievania podľa dopravy.

Na webe URBANIX: Štúdia: Výmena verejného osvetlenia · LED osvetlenie pre samosprávy

SMD LEDLED

LED v puzdre určenom na povrchovú montáž na dosku plošných spojov (Surface Mounted Device). Označuje sa rozmermi puzdra, napríklad 2835 (2,8 × 3,5 mm), 3030 alebo 5050. Je najrozšírenejším typom LED v pásikoch, paneloch a svietidlách. Puzdro 2835 sa používa pre vysokú účinnosť v paneloch a pásikoch, 3030 a 5050 pre vyšší výkon a 5050 tiež pre RGB s tromi čipmi v jednom puzdre. Pri rovnakom označení môžu mať LED rôznych výrobcov úplne odlišnú účinnosť a kvalitu, preto rozhoduje značka čipu.

Snímač denného svetlaLED

Snímač, ktorý meria osvetlenosť v priestore a podľa nej stmieva umelé osvetlenie. Je základom funkcie daylight harvesting. Umiestňuje sa tak, aby snímal pracovnú rovinu, nie okno. Nastavuje sa na požadovanú úroveň (napríklad 500 lx) a umiestňuje 2 až 3 m od okna, mimo priameho slnka a lesklých plôch. Pri rozsiahlych priestoroch sa svietidlá delia do pásov podľa vzdialenosti od okien a každý pás má vlastný snímač alebo korekciu.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Snímač pohybuLED

Snímač, ktorý zapne osvetlenie pri zachytení pohybu a po nastavenom čase ho vypne. Používa technológiu PIR, mikrovlnnú alebo ich kombináciu. Šetrí energiu na chodbách, schodiskách, v garážach a na WC. Čas dosvitu sa nastavuje na 1 až 10 minút podľa priestoru, prahová hodnota svetla zabráni spínaniu cez deň. Na chodbách a schodiskách sa snímače umiestňujú tak, aby sa ich detekčné zóny prekrývali a svetlo sa zaplo skôr, než osoba vstúpi do tmy.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Snímač prítomnostiLED

Citlivejší snímač pohybu, ktorý zachytí aj drobný pohyb sediacej osoby (písanie, otočenie). Udržiava osvetlenie v kanceláriách a učebniach zapnuté, kým je niekto prítomný. Často je kombinovaný so snímačom denného svetla. Montuje sa na strop nad pracovné miesta, so zorným poľom 360° a dosahom pre drobný pohyb zvyčajne 4 až 6 m v priemere. Čas dosvitu býva dlhší, 10 až 20 minút, aby sa svetlo nevypínalo pri pokojnej práci za monitorom.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Sodíková výbojkaLED

Oranžovo svietiaca vysokotlaková výbojka, dlho štandard verejného osvetlenia. Má vysokú účinnosť, ale veľmi zlé podanie farieb (Ra približne 20). Nahrádza ju LED s nižšou spotrebou a lepším svetlom. Výkony 50 až 400 W s účinnosťou okolo 100 až 130 lm/W dlho konkurovali LED, no po započítaní strát predradníka, degradácie a nemožnosti stmievania je LED úspornejšia o 50 až 70 %. Nízkotlaková sodíková výbojka svietila monochromaticky a používala sa na diaľniciach.

Na webe URBANIX: Štúdia: Výmena verejného osvetlenia · LED osvetlenie pre samosprávy

Solárne svietidloLED

Svietidlo s vlastným fotovoltickým panelom a batériou, nezávislé od elektrickej siete. Používa sa tam, kde je privedenie kábla drahé: záhrady, parkoviská, cyklotrasy, zastávky. Cez deň nabíja, v noci svieti, často so snímačom pohybu. Na Slovensku v zime klesá výroba na pätinu letnej, preto sa batéria dimenzuje na 3 až 5 dní autonómie a svietidlo v noci znižuje výkon. Kvalitné modely majú LiFePO4 batériu s výdržou 8 až 10 rokov a panel natočený na juh.

Spektrum (spektrálne rozloženie, SPD)LED

Rozloženie energie svetla podľa vlnových dĺžok. Z neho vyplýva farebná teplota, podanie farieb aj biologický účinok svetla. LED má na rozdiel od žiarovky výrazný modrý vrchol a prepad v azúrovej oblasti. Spektrum sa meria spektrorádiometrom a zobrazuje v grafe podľa vlnovej dĺžky od 380 do 780 nm. Čím je priebeh plynulejší a bližší dennému svetlu, tým vyššie podanie farieb svetlo dosahuje.

Stĺp verejného osvetleniaLED

Nosný prvok svietidla verejného osvetlenia z ocele, hliníka alebo betónu, s výškou 4 až 12 m. Obsahuje stĺpovú rozvodnicu s istením a svorkami. Pri rekonštrukciách sa posudzuje jeho statický stav a uzemnenie. Pri výmene sa volia žiarovo pozinkované alebo lakované oceľové stĺpy s pätkou alebo zapustením 0,8 až 1,2 m podľa výšky. Stĺpová rozvodnica má obsahovať poistku pre každé svietidlo a uzemnenie sa pripája na uzemňovaciu sústavu kábla alebo samostatný zemniaci pásik.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Stmievacia krivkaLED

Vzťah medzi polohou ovládača a svetelným tokom. Lineárna krivka pôsobí na oko nerovnomerne, pretože oko vníma logaritmicky; preto drivery ponúkajú logaritmickú krivku, ktorá sa javí ako plynulá. Nastavuje sa v driveri alebo v riadiacom systéme. V DALI je krivka definovaná normou tak, že 254 krokov pokrýva rozsah 0,1 až 100 % logaritmicky, čo zodpovedá vnímaniu oka. Pri 1–10 V a fázovom stmievaní sa krivka nastavuje v driveri, aby stmievanie nebolo pri nízkych úrovniach skokové.

Stmievač (dimmer)LED

Prvok, ktorý mení svetelný tok svietidla. Môže byť fázový (nástenný otočný), 1–10 V, DALI, PWM alebo bezdrôtový. Musí zodpovedať typu drivera, inak svietidlo bliká alebo nestmieva plynulo. Nástenný fázový stmievač má uvedený rozsah záťaže, napríklad 3 až 150 W pre LED, a je určený pre leading alebo trailing edge. Pri DALI stmievačoch sa namiesto výkonu uvádza počet ovládaných adries a skupín.

StmievanieLED

Zníženie svetelného toku svietidla podľa potreby. Šetrí energiu, predlžuje životnosť LED a umožňuje vytvárať scény a atmosféru. Technicky sa realizuje fázovo, analógovo (1–10 V), digitálne (DALI, DMX) alebo bezdrôtovo. Stmievanie na 50 % spravidla zníži spotrebu o približne 45 až 50 %, lebo LED pri menšom prúde svieti účinnejšie. Dobrá prax je kombinácia riadenia podľa denného svetla s prítomnosťou, kde stmievanie prebieha plynulo a nenápadne.

Stmievanie 1–10 VLED

Analógové riadenie, pri ktorom riadiace napätie 1 až 10 V na samostatnom páre vodičov určuje úroveň stmievania. Je jednoduché a spoľahlivé, ale neumožňuje adresovanie ani spätnú väzbu. Postupne ho nahrádza DALI. Riadiace vodiče sa vedú samostatným káblom a na jeden ovládač sa pripája obmedzený počet driverov (zvyčajne 20 až 50 podľa prúdu rozhrania). Verzia 0–10 V dovoľuje úplné vypnutie, pri 1–10 V svietidlo pri 1 V svieti na minimum a vypína sa zvlášť.

STN EN 12464-1LED

Európska norma pre osvetlenie vnútorných pracovísk. Pre každý druh priestoru a činnosti určuje udržiavanú osvetlenosť, rovnomernosť, medzný UGR a minimálne Ra. Je záväzným podkladom pre každý projekt osvetlenia. Vydanie z roku 2021 zaviedlo prísnejšie požiadavky na osvetlenosť stien, stropu a valcovú osvetlenosť a umožňuje zvýšiť osvetlenosť o stupeň pre starších pracovníkov alebo náročné úlohy. Norma definuje aj mriežku meracích bodov a požiadavky na bezprostredné okolie úlohy.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

STN EN 13201LED

Súbor noriem pre verejné osvetlenie ciest a ulíc. Zaraďuje komunikácie do tried osvetlenia (M, C, P) podľa dopravy a určuje požadovaný jas, osvetlenosť, rovnomernosť a oslnenie. Používa sa pri projektoch a auditoch verejného osvetlenia. Výber triedy (napríklad M4 pre zbernú komunikáciu alebo P3 pre chodník) určuje projektant podľa intenzity dopravy, rýchlosti a rizika konfliktov v časti 1. Časť 5 definuje energetické ukazovatele, ktorými sa porovnáva hospodárnosť návrhov verejného osvetlenia.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Stroboskopický efekt (SVM)LED

Jav, pri ktorom sa rotujúce alebo kmitajúce časti stroja pod blikajúcim svetlom javia ako stojace alebo pomalé. Je nebezpečný v dielňach a vo výrobe. Ukazovateľ SVM (Stroboscopic Visibility Measure) má byť podľa nariadenia o ekodizajne najviac 0,4. Prejavuje sa najmä pri frekvenciách blikania 80 až 2 000 Hz, ktoré oko priamo nevníma, no rotujúca vrtáčka alebo kotúč sa môže zdať stojaci. V dielňach s rotačnými strojmi sa volí svietidlo s driverom s nízkym zvlnením prúdu a s údajom SVM v technickom liste.

Svetelná scénaLED

Uložená kombinácia úrovní jasu a farieb viacerých svietidiel, ktorú vyvolá jedno tlačidlo alebo povel (napríklad „prezentácia“, „upratovanie“, „večer“). Vytvára sa v DALI, KNX, Casambi alebo v bezdrôtových aplikáciách. Zvyšuje komfort a šetrí energiu. Scény sa ukladajú priamo v driveroch alebo v riadiacej jednotke, takže sa vyvolajú aj po výpadku napájania. Pri konferenčných miestnostiach sa typicky nastavujú 4 až 6 scén a každá sa dá vyvolať tlačidlom, panelom alebo z rezervačného systému.

Svetelné znečistenieLED

Nadbytočné umelé svetlo v nočnom prostredí: presvetlená obloha, rušivé svetlo v oknách a vplyv na nočnú prírodu. Spôsobuje ho najmä zle nasmerované osvetlenie bez cut-off optiky a studené biele svetlo. Obmedzuje sa optikou, teplejšou farbou (3 000 K a menej) a nočným režimom. Vplyvom trpí hmyz, vtáctvo aj spánok ľudí, preto viaceré obce zavádzajú nočný režim a svietidlá s farebnou teplotou 2 200 až 2 700 K v parkoch a pri vodných tokoch. Nasmerovanie svetla pod horizont zároveň zvyšuje účinnosť, keďže sa neplytvá svetlom na oblohu.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Svetelnotechnický výpočetLED

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Svetelný smogLED

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Svetelný tok (Φ)LED

Celkové množstvo svetla vyžiarené zdrojom do všetkých smerov, v lumenoch. Je základným údajom na porovnanie zdrojov a na výpočet osvetlenosti. Pri svietidle sa udáva tok po stratách v optike. Pri LED klesá s teplotou čipu, preto sa pri svietidle udáva hodnota v tepelnej rovnováhe, nie okamžite po zapnutí. Projektant pracuje s tokom svietidla, zníženým udržiavacím činiteľom, aby splnil normu aj na konci životnosti.

Svetelný zdrojLED

Prvok, ktorý vytvára svetlo: žiarovka, žiarivka, výbojka alebo LED modul. Vkladá sa do svietidla, ktoré ho napája, chráni a usmerňuje jeho svetlo. Pri moderných LED svietidlách je zdroj často pevnou súčasťou svietidla. Pri výmene zdroja musí súhlasiť pätica, napätie, rozmer a príkon, ktorý svietidlo dovoľuje; pri LED sa navyše overuje stmievateľnosť. Nariadenie o ekodizajne požaduje, aby bol zdroj vymeniteľný, ak to nebráni funkcii svietidla.

SvietidloLED

Zariadenie, ktoré drží svetelný zdroj, napája ho, chráni a rozdeľuje jeho svetlo pomocou optiky. Skladá sa z telesa, zdroja (LED modulu), drivera, optiky a montážnych prvkov. Jeho kvalitu určujú fotometrické vlastnosti, krytie, odolnosť a životnosť. Každé svietidlo musí niesť štítok s označením výrobcu, napätím, príkonom, krytím IP, triedou ochrany a maximálnou teplotou okolia. Svietidlá sa skúšajú podľa STN EN 60598 a ich bezpečnosť potvrdzuje značka CE, prípadne nezávisle ENEC.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie od URBANIX

Svietivosť (I)LED

Množstvo svetla vyžiarené do určitého smeru, v candelách. Opisuje, ako svietidlo smeruje svetlo, nie koľko ho celkovo vyrobí. Jej priebeh vo všetkých smeroch zobrazuje krivka svietivosti. V katalógoch sa svietivosť udáva v cd/klm, teda vztiahnutá na 1 000 lumenov, aby sa dali porovnať svietidlá rôznych výkonov. Pri spotoch sa uvádza stredová svietivosť, ktorá sa pri úzkej optike pohybuje v tisícoch candel.

Š

ŠošovkaLED

Optický prvok z PMMA alebo silikónu nasadený na LED, ktorý lomom svetla vytvára požadovaný vyžarovací uhol (napríklad 15°, 30°, 60° alebo 90°). Umožňuje presne nasmerovať svetlo a zvýšiť účinnosť. Používa sa v spotoch, halových a pouličných svietidlách. Silikónové šošovky znášajú vyššie teploty a používajú sa v halových svietidlách, PMMA je lacnejšia a vhodná do bežných interiérov. Zanesená alebo zažltnutá šošovka znižuje tok aj mení rozloženie svetla, preto sa pri údržbe kontroluje a čistí.

Športové osvetlenieLED

Osvetlenie telocviční, hál, ihrísk a štadiónov. Vyžaduje vysokú osvetlenosť (200 až 2 000 lx podľa úrovne súťaže), rovnomernosť, odolnosť proti nárazu lopty (IK08 a viac) a potlačenie oslnenia hráčov. Norma STN EN 12193 určuje požiadavky pre každý šport. Pre tréning postačuje 200 až 300 lx, pre regionálne súťaže 500 lx a pre televízne prenosy 1 000 až 2 000 lx s vysokou vertikálnou osvetlenosťou pre kamery. Svietidlá sa umiestňujú mimo hlavných smerov pohľadu hráčov, napríklad pozdĺž ihriska, nie za bránami.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Štítok (energetický)LED

Povinné označenie svetelných zdrojov v EÚ so stupnicou A až G, spotrebou v kWh/1 000 h a QR kódom do databázy EPREL. Od roku 2021 platí nová stupnica bez tried A+ a A++. Pomáha porovnať účinnosť rôznych výrobkov. Štítok sa vzťahuje na svetelné zdroje predávané samostatne, takže ho nenájdete na svietidle s integrovanou LED – tam sa účinnosť porovnáva z technického listu. Obchodník musí štítok zobrazovať aj pri predaji cez internet.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

T

T5 / T8LED

Označenie priemeru žiarivkových trubíc v osminách palca: T8 má priemer 26 mm (pätica G13), T5 priemer 16 mm (pätica G5). LED trubice sa vyrábajú v oboch formátoch. T5 má odlišné dĺžky a vždy pracuje s elektronickým predradníkom. T5 trubice majú dĺžky 549, 849, 1 149 a 1 449 mm a vyrábajú sa vo verziách HE (vysoká účinnosť) a HO (vysoký výkon). LED náhrady T5 vyžadujú vždy overenie kompatibility s predradníkom alebo prestavbu svietidla na priame napájanie.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Ta (teplota okolia)LED

Maximálna teplota okolia, pri ktorej svietidlo alebo driver môže trvalo pracovať, uvedená na štítku (napríklad ta 40 °C). Pri vyššej teplote sa skracuje životnosť a hrozí porucha. Dôležitá je v podhľadoch, halách a vonkajších skriniach. Pri vonkajšom svietidle so slnkom sa teplota telesa môže dostať nad ta aj v miernej klíme, preto sa pre strechy a južné fasády vyberajú modely s ta 45 až 50 °C. Pri driveri v uzavretom podhľade bez vetrania počítajte s teplotou o 15 až 20 °C vyššou než v miestnosti.

Tc bodLED

Referenčný bod na puzdre drivera alebo LED modulu, v ktorom výrobca definuje maximálnu prípustnú teplotu. Meria sa pri skúškach svietidla. Dodržanie teploty v Tc bode je podmienkou deklarovanej životnosti. Výrobca drivera udáva napríklad tc max 85 °C a k nemu aj krivku životnosti – pri tc 65 °C môže driver vydržať 100 000 hodín, pri 85 °C iba 50 000. Po montáži sa teplota tc bodu overuje termočlánkom v ustálenom stave svietidla.

Tepelný manažméntLED

Celkový návrh odvodu tepla zo svietidla: chladič, vedenie tepla z čipu, umiestnenie drivera a vetranie. Je najdôležitejším faktorom životnosti LED. Prehrievanie znižuje svetelný tok, mení farbu a skracuje životnosť. Každých 10 °C navyše na čipe skracuje životnosť LED približne na polovicu, preto sa svietidlá navrhujú s teplotou čipu pod 85 °C aj pri maximálnej teplote okolia. Medzi čipom a chladičom musí byť kvalitná tepelne vodivá vrstva a driver sa umiestňuje mimo najteplejšej zóny.

Teplá bielaLED

Biele svetlo s farebnou teplotou 2 700 až 3 000 K, so žltkastým nádychom podobným žiarovke. Pôsobí útulne a upokojujúco. Používa sa v obývacích izbách, spálňach, hoteloch a reštauráciách. V kombinácii s podaním farieb Ra ≥ 90 pôsobí drevo, textil aj pokožka prirodzene, preto sa odporúča do bytov a gastronómie. Pri teplej bielej sa oslnenie vníma miernejšie než pri studenej s rovnakým jasom.

Teplota chromatickostiLED
TienidloLED

Prvok svietidla, ktorý zakrýva zdroj pred priamym pohľadom a rozptyľuje alebo smeruje svetlo. Má funkciu optickú aj dekoratívnu. Vyrába sa z textilu, skla, kovu alebo plastu. Látkové a papierové tienidlá sa môžu používať len s LED zdrojmi, ktoré ich neprehrievajú, a treba dodržať predpísaný maximálny príkon žiarovky uvedený na svietidle. Tmavé tienidlo s úzkym otvorom vytvára sústredený svetelný kužeľ, svetlé rozptyľuje svetlo do celej miestnosti.

TIR optikaLED

Šošovka využívajúca úplný vnútorný odraz (Total Internal Reflection), ktorá zachytí takmer všetko svetlo z LED a usmerní ho do presného kužeľa. Má vyššiu účinnosť než klasický reflektor. Používa sa v spotoch a reflektoroch s úzkym uhlom. Dosahuje účinnosť nad 90 % a umožňuje uhly 8° až 15° s ostrou hranou kužeľa, čo klasický reflektor nedokáže. Používa sa tiež vo verejnom osvetlení ako polia drobných šošoviek nad každou LED, ktoré tvarujú svetlo presne na tvar vozovky.

TM-30 (Rf, Rg)LED

Modernejšia metóda hodnotenia podania farieb než Ra. Používa 99 testovacích farieb a udáva vernosť (Rf, 0 až 100) aj sýtosť farieb (Rg, okolo 100). Lepšie rozlíši kvalitu LED so zdanlivo rovnakým Ra. Hodnota Rg nad 100 znamená, že svetlo farby mierne zosýti, pod 100 ich naopak tlmí; pre obchody je príjemné Rg 100 až 110. Metóda zobrazuje aj farebný vektorový graf, z ktorého vidno, ktoré odtiene svietidlo skresľuje.

Trieda ochrany (I, II, III)LED

Spôsob ochrany pred úrazom elektrickým prúdom: trieda I má ochranný vodič (PE) pripojený na kovové teleso, trieda II dvojitú alebo zosilnenú izoláciu (bez PE), trieda III pracuje len s bezpečným malým napätím (SELV, napríklad 12/24 V). Určuje, ako sa svietidlo zapája. Svietidlo triedy I sa nesmie pripojiť bez ochranného vodiča, pri triede II sa naopak PE vodič k svietidlu nepripája, iba sa ponechá v krabici. Pre zapustené svietidlá v kúpeľniach a vonkajšie LED pásiky sa uprednostňuje trieda III s bezpečnostným zdrojom.

Trieda osvetlenia komunikácie (M, C, P)LED

Zatriedenie ciest a ulíc podľa STN EN 13201 na základe rýchlosti, intenzity dopravy a okolia: triedy M pre motorovú dopravu (hodnotia sa jasom), C pre konfliktné oblasti ako križovatky a kruhové objazdy, P pre chodníky, cyklotrasy a obytné zóny (hodnotia sa osvetlenosťou). Od triedy závisí požadovaná úroveň osvetlenia a tým aj výkon svietidiel. Určuje ju projektant pri návrhu verejného osvetlenia. Pre hlavné cesty sa používajú triedy M3 až M4 (jas 0,75 až 1 cd/m²), pre obytné ulice P3 až P4 (osvetlenosť 5 až 7,5 lx) a v nočných hodinách sa smie trieda znížiť o stupeň. Nesprávne zatriedenie vedie buď k predimenzovaniu, alebo k nebezpečne tmavým úsekom.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Trvalé a netrvalé núdzové osvetlenieLED

Trvalé núdzové svietidlo svieti stále (aj pri sieti) a pri výpadku pokračuje z batérie – používa sa na piktogramy EXIT. Netrvalé sa zapne až pri výpadku siete – používa sa pre únikové cesty. Kombinované svietidlá umožňujú prepnutie režimu. Trvalé svietidlá sa napájajú samostatným nevypínateľným okruhom, netrvalé majú spoločný prívod so svietidlami v priestore, aby sledovali výpadok práve toho obvodu. V kombinovanom svietidle sa dá režim nastaviť prepojkou alebo v softvéri centrálneho systému.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Tunable whiteLED

Svietidlo so samostatnými teplými a studenými bielymi LED, ktorých pomerom sa plynulo mení farebná teplota (zvyčajne 2 700 až 6 500 K) počas prevádzky. Je základom biodynamického osvetlenia a HCL. Riadi sa cez DALI DT8, bezdrôtovo alebo dvojkanálovým stmievačom. Riadiaci systém môže farebnú teplotu meniť automaticky podľa dennej doby alebo ručne scénou; svetelný tok pri krajných hodnotách zvyčajne mierne klesá. Svietidlá sa dodávajú v rozsahu 2 700–6 500 K alebo užšom 3 000–5 000 K, ktorý v kanceláriách postačuje.

U

U₀LED

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Účinník (PF, cos φ)LED

Pomer činného výkonu k zdanlivému; udáva, ako efektívne svietidlo využíva odoberaný prúd. Kvalitné LED drivery majú PF ≥ 0,9, lacné okolo 0,5. Nízky účinník zaťažuje rozvody a pri veľkých inštaláciách zvyšuje náklady. Nariadenie o ekodizajne požaduje PF ≥ 0,9 pri zdrojoch nad 25 W, pri menších postačuje 0,7 až 0,8. Nízky účinník sa pri väčších objektoch prejaví vo vyššom odbere jalovej energie, ktorú distribučná spoločnosť spoplatňuje.

Účinnosť driveraLED

Podiel výkonu dodaného do LED k príkonu zo siete, pri kvalitných driveroch 88 až 94 %. Straty sa menia na teplo, ktoré skracuje životnosť. Pri výpočte spotreby svietidla sa počíta s príkonom celého svietidla vrátane drivera. Účinnosť klesá pri malom zaťažení, preto driver predimenzovaný na dvojnásobok príkonu svietidla pracuje horšie než správne zvolený. Pri svietidle so 100 W LED modulom a driverom s účinnosťou 90 % je skutočný príkon zo siete 111 W.

Účinnosť svietidla (LOR)LED

Podiel svetelného toku, ktorý vystúpi zo svietidla, k toku zdroja (Light Output Ratio). Pri LED svietidlách sa dnes uvádza priamo merný výkon celého svietidla v lm/W. Straty vznikajú v optike a kryte. Svietidlo s opálovým krytom máva LOR 70 až 85 %, s číru šošovkou nad 90 %. Pri porovnávaní ponúk treba sledovať lm/W celého svietidla, nie LED modulu, inak sa úspora nadhodnotí.

Údržba osvetleniaLED

Pravidelné čistenie svietidiel, výmena nefunkčných zdrojov a kontrola riadenia. Znečistenie môže znížiť svetelný tok o 20 až 40 %. Pri LED sa potreba údržby oproti výbojkám výrazne znižuje. Interval čistenia sa stanovuje v projekte podľa prašnosti – v čistých kanceláriách 3 roky, v priemysle a pri cestách ročne. Súčasťou údržby je aj kontrola núdzového osvetlenia, nastavenia snímačov a dotiahnutie svoriek vo svietidlách.

Na webe URBANIX: Servis LED osvetlenia

Udržiavaná osvetlenosť (Ēm)LED

Hodnota osvetlenosti, pod ktorú nesmie priemerná osvetlenosť klesnúť počas celej životnosti sústavy. Práve túto hodnotu predpisuje norma STN EN 12464-1. Návrh ju zabezpečuje pomocou faktora udržiavania. Projekt preto na začiatku prevádzky poskytuje vyššiu osvetlenosť, zvyčajne o 10 až 25 %, ktorá postupne klesá na normovú hodnotu. Pri driveroch s funkciou CLO sa tento rozdiel využíva na úsporu v prvých rokoch prevádzky.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

UGR (Unified Glare Rating)LED

Jednotné hodnotenie oslnenia vo vnútorných priestoroch, stupnica približne 10 až 30. Norma predpisuje maximálne hodnoty: kancelárie UGR ≤ 19, učebne ≤ 19, chodby ≤ 28, jemná práca ≤ 16. Čím nižšie číslo, tým menšie oslnenie. Hodnota sa počíta pre konkrétnu miestnosť, polohu pozorovateľa a smer pohľadu, preto údaj UGR < 19 na svietidle platí len pre referenčnú miestnosť. Oslnenie znižujú svietidlá s nižším jasom v uhloch nad 65°, svetlé stropy a vyššia montážna výška.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Uhol cloneniaLED

Uhol od horizontály, pod ktorým už nie je zo svietidla priamo vidieť svetelný zdroj. Čím väčší, tým menšie oslnenie. Norma požaduje pri svietidlách s vysokým jasom minimálne uhly clonenia podľa jasu zdroja. Pre zdroje s jasom 20 až 50 kcd/m², typické pre LED, požaduje norma uhol clonenia aspoň 15°, pri jase nad 500 kcd/m² už 30°. Zväčšuje ho hlbšie usadenie zdroja v tubuse alebo clona okolo svetelného výstupu.

ULOR (Upward Light Output Ratio)LED

Podiel svetla, ktoré svietidlo vyžaruje nad horizont, do oblohy. Pri vonkajšom osvetlení sa požaduje ULOR 0 % (cut-off), aby sa obmedzilo svetelné znečistenie. Súvisí s triedou oslnenia a predpismi na ochranu nočného prostredia. Údaj sa uvádza v technickom liste svietidla a platí pre vodorovnú montáž – pri naklonení výložníka o 10° a viac sa podiel svetla nad horizont rýchlo zvyšuje. Pre obce je hodnota ULOR 0 % podmienkou pri dotáciách a pri ochrane nočného prostredia.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Únikové cesty (osvetlenie)LED

Časť núdzového osvetlenia, ktorá osvetľuje chodby, schodiská a východy pri výpadku prúdu. Požaduje sa najmenej 1 lx na osi cesty po dobu 1 hodiny (STN EN 1838). Dopĺňajú ho piktogramy s označením smeru úniku. Núdzové svietidlá sa umiestňujú pri každom východe, zmene smeru, križovaní chodieb, schodoch a pri hasiacich prístrojoch, najviac 2 m od nich. Pri širokých cestách nad 2 m sa osvetľuje celá šírka ako protipanický priestor.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Úspora energieLED

Hlavný dôvod prechodu na LED: oproti žiarovkám 80 až 90 %, oproti žiarivkám a výbojkám 40 až 70 %, s riadením ešte viac. Vyčísluje sa v kWh a eurách za rok a je základom výpočtu návratnosti. Ďalšie úspory prináša nižšia údržba. Výpočet vychádza zo skutočných prevádzkových hodín a ceny elektriny; priemyselná hala s 200 svietidlami 400 W pri 4 000 h ročne spotrebuje 320 MWh, po výmene za LED so snímačmi 90 až 120 MWh. Ďalšia úspora vzniká tým, že LED neprodukujú teplo, ktoré v lete odvádza klimatizácia.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

UV žiarenieLED

Ultrafialové žiarenie s vlnovou dĺžkou pod 380 nm. Žiarivky a výbojky ho vyžarujú a poškodzuje farby a materiály; biele LED prakticky žiadne nevyžarujú. Preto sú LED vhodné do múzeí, obchodov s textilom a potravinami. Niektoré špeciálne LED (UV-A 365–395 nm) sa používajú na vytvrdzovanie, kontrolu bankoviek či lapače hmyzu a UV-C LED na dezinfekciu; do bežného osvetlenia nepatria. Pri žiarivkách a halogénoch UV zložku zachytávalo ochranné sklo, pri LED svietidlách nie je potrebné.

V

Verejné osvetlenieLED

Osvetlenie ciest, ulíc, chodníkov a verejných priestranstiev prevádzkované obcou alebo mestom. Riadi sa normou STN EN 13201 a pri modernizácii na LED s reguláciou dosahuje úsporu 50 až 70 %. Zahŕňa svietidlá, stĺpy, rozvody a rozvádzače RVO. Prevádzka verejného osvetlenia tvorí v obciach často 20 až 40 % výdavkov za elektrinu, preto je modernizácia jednou z najrýchlejšie návratných investícií. Súčasťou rekonštrukcie je svetelnotechnický projekt podľa zatriedenia komunikácií, výmena rozvádzačov a zavedenie regulácie.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre samosprávy

Vertikálna osvetlenosť (Ev)LED

Osvetlenosť zvislých plôch – stien, regálov, tvárí ľudí. Dôležitá je v obchodoch, na parkoviskách (rozpoznanie tvárí), v telocvičniach a pri kamerových systémoch. Norma ju predpisuje popri vodorovnej osvetlenosti. Na pracoviskách norma vyžaduje vertikálnu osvetlenosť na stenách aspoň 75 lx a v miestnostiach s pohybom ľudí valcovú osvetlenosť 50 až 150 lx. V skladoch rozhoduje o čitateľnosti štítkov na regáloch a určuje sa v rôznych výškach.

Na webe URBANIX: Článok: Osvetlenie v sklade a normy

Viditeľné spektrumLED

Časť elektromagnetického žiarenia, ktorú oko vníma ako svetlo, približne 380 až 780 nm. Siaha od fialovej cez modrú, zelenú a žltú až po červenú. Zloženie svetla v tomto rozsahu určuje jeho farbu a podanie farieb. Najcitlivejšie je oko na zelenožltú okolo 555 nm, na krajné vlnové dĺžky reaguje slabo, preto rovnaký výkon modrého a zeleného svetla dáva veľmi rozdielny počet lumenov. Žiarenie mimo tohto rozsahu (UV, IR) sa do svetelného toku nezapočítava.

Vlnová dĺžkaLED

Fyzikálna veličina v nanometroch (nm), ktorá určuje farbu svetla: modrá približne 450 nm, zelená 530 nm, červená 630 nm. Farebné LED sa charakterizujú dominantnou vlnovou dĺžkou. Biele svetlo je zmesou mnohých vlnových dĺžok. Spektrálne zloženie bieleho svetla sa meria spektrometrom a udáva pre každý nanometer; z neho sa počítajú farebná teplota, Ra aj melanopický účinok. Pri signalizačných LED (napríklad výstražné svetlá) normy predpisujú presný rozsah vlnovej dĺžky.

Vodotesné svietidloLED

Svietidlo s krytím IP67 alebo IP68, ktoré odolá dočasnému alebo trvalému ponoreniu. Používa sa v bazénoch, fontánach, pri jazierkach a v zemi. Pozri tiež IP krytie. Pri svietidle v zemi a vo vode zlyhá najčastejšie káblová priechodka, preto sa používajú káble s originálnym zaliatym prívodom a spoje v zalievaných krabiciach IP68. Vonkajšie zapustené svietidlá potrebujú aj drenážne lôžko, aby v nich nestála voda.

VýbojkaLED

Svetelný zdroj, v ktorom svetlo vzniká elektrickým výbojom v plyne alebo parách kovu (sodíková, halogenidová, ortuťová). Dlho dominovala vo verejnom a priemyselnom osvetlení. Nahrádza ju LED pre vyššiu účinnosť, dlhšiu životnosť a okamžitý štart. Výbojky potrebujú zapaľovač a predradník, obsahujú ortuť a po rokoch prevádzky strácajú 30 až 50 % svetelného toku, hoci stále svietia. Ortuťové výbojky sú v EÚ od roku 2015 zakázané a halogenidové postupne nahrádzajú LED svietidlá s lepšou reguláciou.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

Vyhlásenie o zhode (DoC)LED

Dokument, ktorým výrobca alebo dovozca potvrdzuje, že svietidlo spĺňa európske smernice (nízke napätie, EMC, RoHS, ekodizajn) a smie niesť označenie CE. Dodávateľ ho musí predložiť na požiadanie; pri verejných zákazkách je súčasťou ponuky. Bez neho nie je výrobok legálne na trhu EÚ. Dokument musí obsahovať identifikáciu výrobku, zoznam použitých noriem a podpis zodpovednej osoby výrobcu alebo splnomocneného zástupcu v EÚ. Pri dovoze mimo EÚ preberá povinnosti výrobcu dovozca, čo mnohí e-shopy neriešia.

Výkon (príkon, W)LED

Elektrický výkon, ktorý svietidlo odoberá zo siete, vo wattoch. Udáva spotrebu, nie množstvo svetla – na to slúži lumen. Dve LED svietidlá s rovnakým príkonom môžu dávať výrazne odlišné množstvo svetla. Pri svietidle sa udáva príkon celého systému vrátane drivera; pri LED pásikoch sa uvádza výkon na meter a celkový príkon sa dopočíta podľa dĺžky. Istenie a prierezy vodičov sa dimenzujú podľa príkonu aj nábehového prúdu driverov.

Vyžarovací uhol (beam angle)LED

Uhol, v ktorom svietidlo vyžaruje svetlo s intenzitou aspoň 50 % maximálnej. Úzky uhol (10 až 25°) slúži na akcent, stredný (36 až 60°) na bežné osvetlenie, široký (90 až 120°) na plošné osvetlenie. Určuje ho optika a šošovka. Vyžarovací uhol spolu s montážnou výškou určuje priemer svetelnej stopy: spot 36° vo výške 2,5 m osvetlí kruh s priemerom približne 1,6 m. Pri výbere spotov do obytných priestorov sa odporúča 36° až 60°, pre galérie a výklady 15° až 24°.

W

WallwasherLED

Svietidlo s asymetrickou optikou, ktoré rovnomerne „umyje“ svetlom celú stenu od stropu po podlahu. Opticky zväčšuje priestor a zvýrazňuje materiály. Montuje sa zapustený do stropu, na koľajnicu alebo do zeme pri fasáde. Vzdialenosť od steny býva 0,6 až 1 m a rozstup svietidiel rovnaký ako vzdialenosť od steny, aby svetlo nevytváralo tmavé pásy. Steny s hrubou štruktúrou sa osvetľujú skôr zo strany (grazing), hladké steny wallwasherom zhora.

Warm dim (dim-to-warm)LED

Funkcia, pri ktorej sa pri stmievaní svetlo zároveň otepľuje (z 3 000 K na 1 800 K), podobne ako pri žiarovke. Vytvára útulnú atmosféru v reštauráciách, hoteloch a obývačkách. Realizuje sa kombináciou LED s rôznou farebnou teplotou. Riadi sa bežným fázovým stmievačom alebo DALI, pričom driver sám mení pomer teplých a chladných LED podľa úrovne stmievania. Výhodou je, že pri plnom výkone má svetlo štandardných 2 700 až 3 000 K vhodných aj na prácu.

Watt (W)LED

Jednotka elektrického výkonu. V osvetlení udáva spotrebu svietidla, nie množstvo svetla. Pomer lumenov k wattom (lm/W) vyjadruje účinnosť. Spotreba za rok sa vypočíta ako príkon vo wattoch krát hodiny prevádzky, delené 1 000 – svietidlo 40 W pri 3 000 hodinách spotrebuje 120 kWh. Na štítkoch zdrojov sa preto udáva spotreba v kWh na 1 000 hodín.

Wi-Fi riadenieLED

Ovládanie svietidiel cez domácu Wi-Fi sieť z mobilnej aplikácie, často aj hlasovými asistentmi. Nevyžaduje centrálnu jednotku, ale zaťažuje sieť a každé svietidlo potrebuje vlastné pripojenie. Vhodné pre domácnosti a menšie inštalácie. Pri väčšom počte svietidiel (20 a viac) môže zahltiť domáci router, preto sa pre rozsiahlejšie inštalácie používa Zigbee alebo Bluetooth Mesh. Pri výpadku internetu väčšina Wi-Fi svietidiel funguje len cez lokálnu sieť a niektoré vôbec.

Z

Zapustené svietidloLED

Svietidlo vstavané do podhľadu, steny alebo podlahy tak, že vyčnieva len jeho rámček alebo kryt. Pôsobí nenápadne a čisto. Vyžaduje dostatočnú hĺbku podhľadu a pri triede ochrany I pripojenie ochranného vodiča. Pred výberom treba poznať hĺbku podhľadu a prítomnosť izolácie – svietidlo zakryté izoláciou sa prehrieva, ak nie je označené ako vhodné na takú montáž. Do mokrých podhľadov (kúpeľne, prístrešky) sa volí krytie IP44 až IP65 zdola.

Záruka na LED svietidláLED

Doba, počas ktorej výrobca bezplatne vymení chybné svietidlo; pri profesionálnych svietidlách bežne 5 rokov, pri spotrebných 2 až 3 roky. Dôležité sú podmienky: hodiny prevádzky, prevádzková teplota, správna inštalácia. Dlhá záruka je znakom dôvery výrobcu vo vlastný driver. Záručné podmienky zvyčajne obmedzujú ročný počet prevádzkových hodín (napríklad 4 000 h) a vyžadujú inštaláciu odbornou firmou a bez prepätia. Pri vonkajšom a verejnom osvetlení je dôležité, či záruka kryje aj prácu a výškovú techniku pri výmene.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie od URBANIX

Závesné svietidloLED

Svietidlo zavesené na lankách, reťazi alebo tyči pod stropom. Umožňuje priblížiť svetlo k pracovnej rovine vo vysokých priestoroch a kombinovať priame a nepriame osvetlenie. Používa sa v kanceláriách, jedálňach a halách. Závesná výška sa volí tak, aby svietidlo neoslňovalo a nebolo v zornom poli – nad stolom 60 až 80 cm nad doskou, v halách tak, aby ostala voľná výška pre manipulačnú techniku. Lanká môžu viesť aj napájanie, čo zjednodušuje montáž.

Zdroj svetlaLED
Zemné (pochôdzne) svietidloLED

Svietidlo zapustené do terénu, dlažby alebo podlahy s krytím IP67 a vysokou odolnosťou proti zaťaženiu (pochôdzne, prejazdné). Osvetľuje fasády, stromy, chodníky a schody zospodu. Používa sa v architektonickom a záhradnom osvetlení. Prejazdné modely znesú zaťaženie 2 až 5 ton a majú tvrdené sklo s protišmykovou úpravou; pri pochôdznych sa kontroluje teplota skla, aby nepopálilo bosé nohy. Montujú sa do inštalačného puzdra so štrkovým lôžkom na odvod vody.

ZhagaLED

Medzinárodné konzorcium, ktoré štandardizuje rozhrania LED modulov, driverov a snímačov. Zhaga konektor (Book 18) umožňuje na pouličné svietidlo dodatočne pripojiť snímače a komunikačné moduly. Zaručuje vymeniteľnosť komponentov rôznych výrobcov. Okrem konektorov na snímače (Book 18) definuje Zhaga aj rozmery LED modulov (Book 3, 7, 11), takže sa dajú po rokoch vymeniť za novšie bez nového svietidla. Certifikované výrobky nesú logo Zhaga a nájdu sa v databáze konzorcia.

ZigbeeLED

Bezdrôtový štandard pre inteligentnú domácnosť s nízkou spotrebou a sieťovou topológiou mesh. Používajú ho rozšírené systémy inteligentného osvetlenia pre domácnosti. Vyžaduje centrálnu bránu (hub), ale je spoľahlivejší než Wi-Fi. Zigbee 3.0 zjednocuje profily rôznych výrobcov a novší štandard Matter umožňuje spájať zariadenia rôznych ekosystémov (Apple, Google, Amazon). Každé napájané zariadenie v sieti funguje ako opakovač signálu, takže dosah rastie s počtom svietidiel.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Zónové riadenieLED

Rozdelenie osvetlenia priestoru na samostatne ovládané skupiny (zóny), napríklad pri oknách, v strede miestnosti, pri tabuli. Každá zóna sa stmieva podľa vlastného snímača alebo scény. Zvyšuje úsporu a komfort. V učebni sa delí osvetlenie minimálne na zónu tabule, zónu pri oknách a vnútornú zónu, v kancelárii na pásy podľa vzdialenosti od fasády. Zóny sa definujú softvérovo v DALI alebo bezdrôtovom systéme, bez zmien v kabeláži.

Na webe URBANIX: LED osvetlenie pre firmy

Zraková pohodaLED

Stav, keď osvetlenie umožňuje vidieť bez námahy a nepríjemných pocitov: dostatočná a rovnomerná osvetlenosť, bez oslnenia a blikania, s primeraným podaním farieb a rozložením jasov. Je cieľom návrhu osvetlenia podľa normy. Zlá zraková pohoda sa prejavuje únavou a bolesťami hlavy. K zrakovej pohode prispieva aj rozumný pomer jasov medzi úlohou, bezprostredným okolím a vzdialeným okolím, odporúčaný približne 10 : 3 : 1. Teplá farba svetla pri nízkych úrovniach a chladnejšia pri vysokých sa vníma ako prirodzená (Kruithofova krivka).

Ž

ŽiarivkaLED

Nízkotlaková ortuťová výbojka, v ktorej UV žiarenie z výboja rozsvieti luminofor na stene trubice. Má účinnosť 80 až 100 lm/W, obsahuje ortuť a vyžaduje predradník. Lineárne žiarivky T8 a T5 sa nahrádzajú LED trubicami alebo novými svietidlami. Žiarivky obsahujú 2 až 5 mg ortuti a musia sa odovzdať do zberu, kde sa recyklujú sklo, kovy aj luminofor. Od augusta 2023 sa väčšina lineárnych žiarivkových trubíc už v EÚ nesmie uvádzať na trh, takže výmena za LED je nutná aj kvôli dostupnosti náhrad.

Na webe URBANIX: Článok: Výmena osvetlenia za LED – ako znížiť náklady a splniť normy

ŽiarovkaLED

Pôvodný svetelný zdroj, v ktorom svieti rozžeravené volfrámové vlákno. Premení na svetlo len 5 % energie, zvyšok je teplo. V EÚ sa od roku 2009 postupne sťahovala z trhu; LED ju nahrádza pri 10-násobne nižšej spotrebe. Klasická žiarovka mala životnosť iba 1 000 hodín, vynikajúce podanie farieb (Ra 100) a plynulo sa stmievala, čo LED dobiehajú až v posledných rokoch. Špeciálne žiarovky zostávajú povolené napríklad v rúrach na pečenie a niektorých priemyselných aplikáciách.

ŽivotnosťLED

Čas, počas ktorého svietidlo plní svoju funkciu, pri LED udávaný ako L70/L80/L90 v hodinách (zvyčajne 50 000 až 100 000 h). Závisí od teploty, prúdu a kvality drivera, ktorý býva najslabším článkom. Pri 10 hodinách denne znamená 50 000 h približne 14 rokov prevádzky. Pri porovnávaní treba sledovať aj životnosť drivera, ktorá sa udáva samostatne pri konkrétnej teplote tc, a hodnotu B alebo F (percento kusov, ktoré sa po uvedenom čase môžu odchýliť). Reálnu životnosť najviac skracuje vysoká teplota okolia a prepätie v sieti.

Fotovoltika

A

AC spojka (AC coupling)FV

Spôsob pripojenia batérie k existujúcej fotovoltike cez samostatný batériový menič na striedavej strane. Umožňuje doplniť úložisko k staršej elektrárni bez výmeny pôvodného meniča. Má o niečo nižšiu účinnosť než DC spojka. Batériový menič meria pomocou CT svorky tok energie pri elektromere a nabíja batériu z prebytkov, ktoré by inak odišli do siete. Pri AC spojke treba overiť, či distribútor nepovažuje batériový menič za nový zdroj a či spolu s pôvodným meničom nepresahuje povolený výkon.

AC stranaFV

Časť fotovoltického systému za meničom, kde tečie striedavý prúd 230/400 V: AC rozvádzač, istenie, elektromer a pripojenie na domový rozvod a distribučnú sieť. Platia pre ňu bežné pravidlá elektroinštalácie. V AC rozvádzači FVE býva istič alebo poistky meniča, prúdový chránič, prepäťová ochrana typu 2 a často aj podružný elektromer výroby. Výstup meniča sa pripája na samostatný okruh priamo z hlavného rozvádzača, nikdy cez bežnú zásuvku.

AFCI (ochrana proti oblúkovej poruche na DC strane)FV

Funkcia meniča, ktorá zistí elektrický oblúk v DC obvode (uvoľnený konektor, poškodený kábel) a elektráreň odpojí. Zabraňuje požiaru. Vyžaduje sa pri väčších a strešných inštaláciách podľa noriem. Oblúk sa prejavuje charakteristickým vysokofrekvenčným šumom v prúde, ktorý menič rozpozná a do niekoľkých sekúnd odpojí DC stranu. Po zásahu sa elektráreň zvyčajne nespustí automaticky, kým technik nenájde a neodstráni príčinu.

Agregácia flexibilityFV

Združovanie mnohých malých zdrojov, batérií a spotrebičov do jedného celku (agregátor), ktorý ich riadi a ponúka ich výkon na trhu s elektrinou. Majiteľ FVE s batériou tak môže získať príjem za poskytnutie flexibility. V EÚ sa rozvíja ako nový obchodný model. Na Slovensku umožňuje agregáciu zákon o energetike a pravidlá trhu od roku 2023, pričom agregátor zastupuje stovky domácností voči prevádzkovateľovi prenosovej sústavy. Pre účasť je potrebný menič a batéria s otvoreným komunikačným rozhraním a certifikované meranie.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

AgrivoltikaFV

Kombinácia pestovania plodín alebo chovu zvierat s fotovoltikou na tom istom pozemku. Panely sú vyvýšené alebo v radoch s medzerami, aby pod nimi bolo možné hospodáriť. Chráni plodiny pred extrémnym slnkom a krupobitím. Štúdie z Nemecka a Francúzska ukazujú, že pri vhodných plodinách (bobuľoviny, zelenina, vinič) klesne úroda len mierne, kým celková hodnota pozemku výrazne stúpne. Na Slovensku sa takéto projekty posudzujú individuálne, pretože ochrana poľnohospodárskej pôdy je prísna.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Aktívny odberateľFV

Pojem energetickej legislatívy pre odberateľa, ktorý elektrinu nielen odoberá, ale aj vyrába, ukladá, zdieľa alebo predáva, prípadne poskytuje flexibilitu. Domácnosť s FVE sa stáva aktívnym odberateľom. Umožňuje jej to napríklad zdieľať prebytky s iným odberným miestom. Aktívny odberateľ nesmie byť znevýhodnený oproti bežným odberateľom a jeho práva vrátane zdieľania elektriny upravuje zákon o energetike v súlade so smernicou EÚ 2019/944. Domácnosť môže byť aktívnym odberateľom aj spoločne, napríklad ako energetické spoločenstvo bytového domu.

Akumulácia energieFV

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

AlbedoFV

Odraznosť povrchu pod panelmi, v percentách. Svetlé povrchy (biela strecha, štrk, sneh) odrážajú viac svetla na zadnú stranu bifaciálnych panelov a zvyšujú ich výrobu. Tmavá strecha má albedo okolo 10 %, biela fólia až 80 %. Prínos vysokého albeda sa naplno prejaví len pri bifaciálnych paneloch vyzdvihnutých aspoň 0,5 až 1 m nad povrch a pri konštrukcii bez priečnych nosníkov za panelmi. Pri bežnej montáži tesne na šikmú strechu je prínos zadnej strany zanedbateľný.

Amorfný kremík (a-Si)FV

Tenkovrstvová technológia panelov s nízkou účinnosťou (6 až 9 %), ale dobrým výkonom pri rozptýlenom svetle a vysokých teplotách. Dnes sa používa okrajovo, napríklad v integrovaných fasádach. Kryštalický kremík ju prekonal cenou aj účinnosťou. Výkon a-Si panelov v prvých týždňoch prevádzky klesá o 10 až 30 % (Staebler-Wronského efekt) a až potom sa ustáli. Zaujímavý je v polopriehľadných zaskleniach, kde sa účinnosť mení na úkor priepustnosti svetla.

Ampérhodina (Ah)FV

Jednotka náboja batérie: kapacita v Ah vynásobená napätím dáva kapacitu v kWh. Napríklad batéria 100 Ah pri 51,2 V má 5,12 kWh. Pri domácich úložiskách sa bežne udáva priamo kWh. Pri porovnávaní batérií v Ah treba vždy poznať menovité napätie – 200 Ah pri 12 V je iba 2,4 kWh, kým 200 Ah pri 48 V je 9,6 kWh. Výrobcovia bežne uvádzajú aj využiteľnú kapacitu, ktorá je o hĺbku vybitia nižšia než menovitá.

Anti-islanding (ochrana proti ostrovnej prevádzke)FV

Funkcia meniča, ktorá pri výpadku distribučnej siete okamžite odpojí elektráreň od siete. Chráni pracovníkov distribútora pred napätím zo strešnej elektrárne. Preto bežná sieťová FVE pri výpadku nesvieti – na to je potrebný hybridný menič so záložným výstupom. Funkcia je povinná podľa normy STN EN 50549-1 a overuje sa pri schvaľovaní meniča distribútorom; menič musí odpojiť zdroj do 0,2 až 5 sekúnd podľa druhu poruchy. Po obnovení siete sa menič pripojí až po overení stabilného napätia a frekvencie, zvyčajne po 60 sekundách.

Anti-PIDFV

Konštrukcia panelu alebo funkcia meniča, ktoré zabraňujú degradácii PID (pozri PID efekt). Rieši sa kvalitnejšími materiálmi článkov alebo nočným privedením opačného napätia (PID box). Dnes je štandardom kvalitných panelov. Riziko PID rastie pri vysokom napätí stringov, vlhkom prostredí a uzemnení záporného pólu, preto sa pri dlhých stringoch a vlhkých lokalitách (pri vode, v skleníkoch) vyžadujú panely s certifikátom PID-free podľa IEC 62804. Ak sa PID prejaví, časť straty sa dá vrátiť regeneráciou nočným napätím.

Arbitráž energieFV

Nákup a uloženie lacnej elektriny (napríklad v noci alebo pri nízkej spotovej cene) a jej spotreba či predaj v čase vysokej ceny. Využíva batériu a dynamickú tarifu. Zvyšuje ekonomický prínos domáceho úložiska. Výnos závisí od rozdielu cien medzi lacnými a drahými hodinami a od účinnosti batérie; pri round-trip účinnosti 90 % musí byť rozdiel aspoň 15 až 20 %, aby sa cyklus oplatil. Riadiť ju môže EMS napojený na denné spotové ceny alebo služba dodávateľa s dynamickou tarifou.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Asymetrický menič (asymetrické zaťaženie)FV

Hybridný menič, ktorý dokáže v každej fáze dodávať iný výkon podľa aktuálnej spotreby na tej fáze. Umožňuje efektívnejšie krytie spotreby v domoch s nerovnomerným zaťažením fáz. Pri vyúčtovaní je však rozhodujúce, ako elektromer sčítava fázy. Typický trojfázový hybridný menič 10 kW dokáže napríklad dať 5 kW do jednej fázy a 2,5 kW do ostatných, kým symetrický menič rozdeľuje výkon rovnomerne. Na Slovensku elektromery spravidla sčítavajú fázy (fázové saldo), takže asymetria zaváži najmä pri zálohe a ostrovnej prevádzke.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Autonómia batérieFV

Čas, počas ktorého batéria pokryje spotrebu domácnosti bez dobíjania. Závisí od kapacity a aktuálnej spotreby. Bežná domáca batéria 10 kWh pokryje večer a noc bežnej domácnosti. Pri výpadku siete v zime, keď panely vyrábajú málo, vydrží batéria 10 kWh s obmedzenou spotrebou (kúrenie, chladnička, svetlá, internet) 1 až 2 dni. Pre dlhšie výpadky sa kombinuje s elektrocentrálou alebo sa prísne obmedzia spotrebiče na záložnom výstupe.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Autonómny systémFV
AzimutFV

Orientácia panelov voči svetovým stranám, zvyčajne meraná od juhu (0°). Juh dáva najvyšší celkový výnos, východ–západ rovnomernejšiu výrobu počas dňa. Odchýlka do 30° od juhu znižuje výrobu len o niekoľko percent. Na Slovensku panel na juh so sklonom 35° dáva približne 1 050 až 1 150 kWh/kWp ročne, východ alebo západ približne o 15 až 20 % menej. Pri vysokej samospotrebe sa rozdelenie na východ a západ často vypláca, lebo výroba lepšie kopíruje rannú a večernú spotrebu domácnosti.

B

Back-up (záložný výstup, EPS)FV

Samostatný výstup hybridného meniča, ktorý pri výpadku siete napája vybrané obvody z batérie a panelov. Prepnutie trvá milisekundy až sekundy. Výkon zálohy je obmedzený meničom a batériou. Na záložný výstup sa vyberajú obvody nevyhnutné pre chod domu – chladnička, kotol alebo tepelné čerpadlo s obmedzením, svetlá, internet, zásuvky v kuchyni. Pri zálohe sa nesmú na výstup pripojiť spotrebiče s vysokým nábehovým prúdom, ktoré by menič preťažili (napríklad väčšie čerpadlá, zváračky).

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Balancovanie článkovFV

Vyrovnávanie napätia jednotlivých článkov batérie, aby sa nabíjali a vybíjali rovnomerne. Zabezpečuje ho BMS pasívne alebo aktívne. Bez balancovania sa kapacita batérie časom znižuje a hrozí poškodenie. Pasívne balancovanie spaľuje prebytok energie v odporoch pri plnom nabití, aktívne ju presúva do slabších článkov a je účinnejšie, no drahšie. Aby balancovanie prebehlo, musí sa batéria aspoň raz za niekoľko týždňov nabiť na 100 %.

Balastná konštrukciaFV

Nosná konštrukcia pre ploché strechy, ktorá sa nekotví do strechy, ale drží na mieste vlastnou hmotnosťou a záťažou (betónové dlaždice). Nenarúša hydroizoláciu. Vyžaduje statické posúdenie strechy. Záťaž sa počíta podľa veternej zóny, výšky budovy a polohy na streche; pri okrajoch a rohoch strechy sa vyžaduje väčšia záťaž alebo doplnkové kotvenie. Pod konštrukciu sa kladú ochranné podložky, aby záťaž nepoškodila hydroizoláciu, a strecha musí uniesť dodatočných 15 až 30 kg/m².

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Balkónová (plug-in) fotovoltikaFV

Malá elektráreň s 1 až 2 panelmi a mikromeničom, ktorá sa zapojí do bežnej zásuvky. Výkon je obmedzený pravidlami distribútora (v EÚ typicky do 800 W). Je vhodná pre byty a nájomníkov. Na Slovensku sa balkónová elektráreň posudzuje ako malý zdroj a vyžaduje ohlásenie distribútorovi a pripojenie elektrotechnikom; pripojenie bežnou zásuvkovou vidlicou nie je v súčasnosti jednoznačne upravené. Ročne vyrobí 1 až 2 panely približne 600 až 900 kWh podľa orientácie a tienenia.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Batériový meničFV

Samostatný menič určený len na nabíjanie a vybíjanie batérie, bez vstupu pre panely. Používa sa pri doplnení batérie k existujúcej elektrárni so sieťovým meničom (AC spojka). Pri nových inštaláciách ho nahrádza hybridný menič. Dodáva sa ako jednofázový alebo trojfázový s výkonom 3 až 10 kW a pri správnom nastavení dokáže zabezpečiť aj záložný výstup. Pri výbere sa overuje kompatibilita s konkrétnou batériou, pretože menič a BMS musia komunikovať rovnakým protokolom.

BESS (Battery Energy Storage System)FV

Kompletný batériový systém: batériové moduly, BMS, menič, chladenie a riadenie. Pojem sa používa najmä pre väčšie komerčné a priemyselné úložiská. V domácnosti sa hovorí jednoducho o batérii alebo úložisku. Priemyselné BESS sa dodávajú ako kontajnery s výkonom stovky kW až MW a používajú sa na peak shaving, zálohu výroby alebo poskytovanie podporných služieb. Projekt musí riešiť požiarnu bezpečnosť, chladenie a pripojenie na strednom napätí s vlastnou transformovňou.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Bifaciálny panelFV

Panel, ktorý vyrába elektrinu aj zo svetla dopadajúceho na jeho zadnú stranu. Oproti jednostranným panelom dáva o 5 až 20 % viac podľa odraznosti povrchu a výšky inštalácie. Vyrába sa ako glass-glass alebo s priehľadnou zadnou fóliou. Výrobca udáva výkon prednej strany a bifaciálny zisk v percentách pri definovanom albede, napríklad 10 % pri albede 0,3. Najviac sa oplatia pri pozemných elektrárňach, carportoch a plochých strechách s bielou fóliou.

BIPV (fotovoltika integrovaná do budovy)FV

Panely, ktoré nahrádzajú stavebný prvok: strešnú krytinu, fasádny obklad, zasklenie alebo prístrešok. Spájajú funkciu stavebnú a energetickú. Sú drahšie než bežné panely, ale šetria náklady na krytinu. Stavebný prvok musí spĺňať požiadavky na krytinu alebo fasádu – nepriepustnosť, požiarnu odolnosť a tepelnú izoláciu – a zároveň normy pre fotovoltiku. Projekt preto vyžaduje spoluprácu architekta, statika a elektroprojektanta už vo fáze návrhu stavby.

BMS (Battery Management System)FV

Elektronika v batérii, ktorá sleduje napätie, prúd a teplotu každého článku, balancuje ich a chráni batériu pred prebitím, hlbokým vybitím a prehriatím. Komunikuje s meničom. Je kľúčová pre bezpečnosť a životnosť batérie. Pri domácich batériách komunikuje BMS s meničom najčastejšie cez CAN alebo RS485 a hlási stav nabitia, dovolený nabíjací prúd a poruchy. Pri odpojení komunikácie menič batériu z bezpečnostných dôvodov prestane používať alebo prejde na núdzové hodnoty.

Bypass diódaFV

Dióda v pripojovacej skrinke panelu, ktorá premostí zatienenú alebo poškodenú skupinu článkov. Zabraňuje tomu, aby jeden zatienený článok zablokoval celý panel a prehrial sa. Bežný panel má 3 bypass diódy. Pri zatienení jednej tretiny panelu tak panel stratí tretinu výkonu namiesto celého výkonu. Poškodená bypass dióda sa prejaví prehriatym miestom na termovízii alebo trvalo nižším výkonom stringu a dá sa vymeniť len výmenou pripojovacej skrinky.

C

Carport (solárny prístrešok)FV

Prístrešok na auto s fotovoltickými panelmi namiesto strechy. Využíva plochu parkoviska a často sa spája s nabíjacou stanicou pre elektromobil. Stavia sa pre domácnosti aj firemné parkoviská. Pre dve autá vychádza strecha približne 30 až 35 m², na ktorú sa zmestí 5 až 7 kWp. Konštrukcia potrebuje základy a statický výpočet na vietor a sneh a pri firmách často aj stavebné povolenie, keďže ide o samostatnú stavbu.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

CdTe (telurid kademnatý)FV

Tenkovrstvová technológia panelov s nízkou cenou a dobrou odolnosťou proti teplu. V Európe je okrajová pre obsah kadmia a nižšiu účinnosť. Používa sa najmä vo veľkých elektrárňach v USA. Panely CdTe majú nízky teplotný koeficient (približne −0,25 %/°C), takže v horúcom počasí strácajú menej výkonu než kremíkové. Výrobca musí zabezpečiť recykláciu, ktorá je pri tejto technológii súčasťou ceny.

Centrálny meničFV

Veľký menič (stovky kW až MW) pre priemyselné elektrárne, do ktorého sa zbiehajú stringy cez zberné skrine. Má nižšiu cenu na kW, ale pri poruche vypadne veľká časť elektrárne. Pri strešných inštaláciách sa používajú stringové meniče. Stringy sa zbiehajú v zberných skriniach s poistkami a monitoringom a odtiaľ idú do meniča umiestneného v kontajneri alebo technickej miestnosti. Údržba vyžaduje špecializovaný servis výrobcu, ale cena na kW je najnižšia zo všetkých typov meničov.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

CIGSFV

Tenkovrstvová technológia z medi, india, gália a selénu s účinnosťou 13 až 17 %. Vyrába sa aj ako ohybná fólia pre zaoblené strechy a fasády. Na bežnom trhu ju prekonáva kryštalický kremík. Ohybné CIGS moduly sa lepia priamo na plech alebo membránu bez konštrukcie, čo oceňujú strechy s nízkou nosnosťou. Ich nevýhodou je citlivosť na vlhkosť a kratšia história v praxi než pri kremíkových paneloch.

C-rateFV

Rýchlosť nabíjania alebo vybíjania batérie vo vzťahu k jej kapacite. 1C znamená vybitie celej kapacity za 1 hodinu, 0,5C za 2 hodiny. Domáce LFP batérie pracujú zvyčajne s 0,5C až 1C. Maximálny C-rate určuje, aký výkon batéria dokáže dať – batéria 10 kWh s 0,5C poskytne najviac 5 kW, čo môže byť pri zálohe obmedzením. Nižší C-rate v bežnej prevádzke predlžuje životnosť článkov.

CT svorka (snímač prúdu)FV

Kliešťový snímač nasadený na prívodné vodiče pri elektromere, ktorý meniču hlási, koľko elektriny sa odoberá zo siete alebo do nej dodáva. Podľa neho menič riadi nabíjanie batérie a obmedzenie pretokov. Alternatívou je smart meter s komunikáciou. Pozri aj Prúdový transformátor v časti Elektroinštalácie. Svorka sa nasadzuje na každý fázový vodič hneď za elektromerom so správnou orientáciou šípky, inak menič vyhodnotí dodávku ako odber. Pri väčšej vzdialenosti od meniča sa signál prenáša cez samostatný merací modul (smart meter) po RS485 zbernici.

Cyklická životnosťFV

Počet úplných nabíjacích a vybíjacích cyklov, ktoré batéria vydrží, kým jej kapacita klesne na definovanú hodnotu (zvyčajne 70 alebo 80 %). LFP batérie udávajú 6 000 až 10 000 cyklov, čo pri jednom cykle denne znamená 15 a viac rokov. Výrobcovia udávajú životnosť pri definovanej hĺbke vybitia a teplote (napríklad 90 % DoD, 25 °C); pri vyšších teplotách alebo častom plnom vybití klesá. Reálne vykoná domáca batéria 200 až 300 plných cyklov ročne, takže o životnosti rozhoduje skôr starnutie článkov časom (kalendárna životnosť).

Č

Čiastočné zatienenieFV

Zatienenie časti panelu alebo stringu komínom, stromom, anténou alebo snehom. Bez opatrení znižuje výkon celého stringu, nielen zatienenej časti. Rieši sa návrhom rozloženia, optimalizátormi alebo mikromeničmi. Najhorší vplyv má tieň pohybujúci sa cez panely počas dňa, napríklad od komína alebo stĺpa, ktorý rozsvieti bypass diódy a znižuje výkon v hodinách najvyššej výroby. Analýza tienenia sa robí pri obhliadke a v softvéri, kde sa vymodeluje tieň v rôznych mesiacoch.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Činný výkon (P)FV

Skutočný výkon, ktorý vykonáva prácu, vo wattoch (W, kW). Menič dodáva činný výkon do domu alebo siete; popri ňom môže na požiadanie distribútora dodávať aj jalový výkon. Elektromer meria činnú energiu v kWh. Pri FVE sa rozlišuje špičkový výkon panelov (kWp) a maximálny činný výkon meniča na AC strane, ktorý je rozhodujúci pre distribútora. Pri trojfázovom meniči sa činný výkon rozdeľuje do troch fáz a elektromer vyhodnocuje saldo fáz.

Čistenie panelovFV

Odstraňovanie prachu, peľu, lístia a vtáčieho trusu z povrchu panelov. V slovenských podmienkach stačí zvyčajne dážď; pri sklone pod 15° alebo v prašnom prostredí sa čistí 1- až 2-krát ročne. Používa sa mäkká kefa a demineralizovaná voda, nikdy tlakový čistič. Čistí sa ráno alebo pri zamračenej oblohe, keď sú panely chladné – studená voda na horúcom skle môže spôsobiť mikrotrhliny. Pred čistením sa odporúča kontrola káblov a konektorov a pri strechách so sklonom nad 20° je nevyhnutné istenie proti pádu alebo plošina.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

Článok (fotovoltický)FV

D

DC odpojovačFV

Spínač, ktorým sa panely odpoja od meniča pri servise alebo požiari. Býva zabudovaný v meniči alebo samostatný v DC rozvádzači. Musí byť dimenzovaný na jednosmerný prúd a napätie stringu. Odpojovač musí vypínať oba póly a musí byť označený ako DC, pretože jednosmerný oblúk sa na rozdiel od striedavého sám neuhasí. Umiestňuje sa v dosahu meniča a jeho poloha sa označí na rozvádzači aj na štítku objektu s FVE pre hasičov.

DC spojka (DC coupling)FV

Pripojenie batérie priamo na jednosmernú stranu hybridného meniča. Je účinnejšie než AC spojka, pretože energia z panelov ide do batérie bez dvojitej premeny. Je štandardom nových inštalácií s batériou. Batéria sa k hybridnému meniču pripája vysokonapäťovo (HV, 200 až 500 V) alebo nízkonapäťovo (LV, 48 V) podľa typu meniča a oba systémy nie sú zameniteľné. Pri DC spojke môže menič nabíjať batériu aj vtedy, keď distribútor obmedzuje dodávku do siete.

DC stranaFV

Časť systému od panelov po menič, v ktorej tečie jednosmerný prúd s napätím stringu až 1 000 V (pri domoch typicky 300 až 600 V). Vyžaduje špeciálne solárne káble, konektory MC4, DC istenie a prepäťovú ochranu. Práca na nej patrí odborníkom. Záporný a kladný pól sa nikdy neuzemňujú, ak to výrobca meniča výslovne nevyžaduje, a káble sa vedú tak, aby slučka medzi plus a mínus bola čo najmenšia (ochrana pred indukovaným prepätím). Panely vyrábajú napätie vždy, keď na ne svieti svetlo, preto sa DC strana nedá vypnúť inak než zakrytím panelov alebo odpojením.

DC/AC pomer (oversizing)FV

Pomer inštalovaného výkonu panelov (kWp) k výkonu meniča (kW). Pomer 1,2 až 1,5 je bežný: panely len zriedka dávajú plný výkon, a tak sa menič lepšie využije. Prebytok nad výkon meniča sa v špičkách oreže (clipping). Pri domácich inštaláciách s batériou je vyšší pomer výhodný, lebo prebytok nad výkon meniča sa dá uložiť do batérie namiesto orezania. Výrobcovia meničov udávajú maximálny povolený DC výkon, ktorý nesmie byť prekročený kvôli záruke.

Degradácia panelovFV

Postupný pokles výkonu panelov starnutím, zvyčajne 0,3 až 0,5 % ročne po prvom roku (prvý rok 1 až 2 %). Výrobcovia garantujú po 25 až 30 rokoch ešte 85 až 90 % výkonu. Kvalitné panely degradujú pomalšie. Vyššiu degradáciu spôsobujú mikrotrhliny z nešetrnej montáže, nadmerná teplota a PID; panely glass-glass a technológie TOPCon či HJT udávajú ročnú degradáciu len 0,25 až 0,4 %. Pokles výkonu sa dá overiť porovnaním ročnej výroby s PVGIS alebo meraním I-U krivky.

Denný profil výrobyFV

Priebeh výkonu FVE počas dňa: nulový v noci, rastúci od rána, vrchol okolo poludnia a pokles do večera. Jeho tvar závisí od orientácie – juh dáva vysoký poludňajší vrchol, východ–západ plochejšiu krivku. Porovnanie s profilom spotreby ukazuje, koľko energie sa využije priamo. V zime je profil krátky a nízky – decembrová výroba je iba 15 až 20 % júnovej, čo rozhoduje o reálnom prínose batérie v zimných mesiacoch. V monitoringu sa denný profil zobrazuje ako krivka výkonu a spolu so spotrebou ukazuje, kedy sa oplatí spúšťať spotrebiče.

Derating meničaFV

Automatické zníženie výkonu meniča pri vysokej teplote okolia, zlom vetraní alebo vysokom napätí siete, aby sa nepoškodil. Menič umiestnený na slnku alebo v horúcej technickej miestnosti preto v lete vyrába menej. Správne umiestnenie je tienené a vetrané miesto. Väčšina meničov začína obmedzovať výkon pri teplote okolia nad 40 až 45 °C a pri plnom zaťažení ohreje svoje okolie o niekoľko stupňov. Menič sa preto montuje na tienenú stenu s voľným priestorom podľa návodu (zvyčajne 30 až 50 cm okolo) a nie do malej uzavretej skrine.

Dimenzovanie FVEFV

Návrh veľkosti elektrárne a batérie podľa ročnej spotreby, jej priebehu, plochy strechy a cieľa (samospotreba, návratnosť, záloha). Pre rodinný dom sa výkon volí tak, aby ročná výroba zodpovedala približne spotrebe. Predimenzovaná elektráreň bez batérie posiela prebytky lacno do siete. Domácnosť so spotrebou 4 000 kWh ročne zvyčajne osadí 4 až 6 kWp s batériou 5 až 10 kWh; pri tepelnom čerpadle alebo elektromobile sa výkon zvyšuje na 8 až 10 kWp. Rozhodujúcim obmedzením býva maximálny výkon, ktorý distribútor na danom odbernom mieste povolí.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Dispečerské riadenie (obmedzenie výkonu distribútorom)FV

Pri väčších zdrojoch môže distribútor diaľkovo obmedziť dodávaný výkon, keď je sieť preťažená (cez signál HDO alebo komunikačnú jednotku). Podmienky určujú pripojovacie podmienky distribútora. Malých zdrojov pre domácnosti sa zatiaľ netýka. Zdroje nad 100 kW musia byť na Slovensku vybavené riadiacou jednotkou (RTU), cez ktorú distribútor vidí výrobu a môže ju v krokoch 0/30/60/100 % obmedziť. Náklady na komunikačnú jednotku a jej certifikáciu sú súčasťou rozpočtu väčších elektrární.

Distribučná sústava (DS)FV

Sieť nízkeho a vysokého napätia, ktorou sa elektrina dodáva k odberateľom; na Slovensku ju prevádzkujú regionálni distribútori (ZSD, SSD, VSD). Každá FVE pripojená na sieť musí mať súhlas distribútora. Distribútor určuje maximálny výkon a podmienky pripojenia. Distribútor rozhoduje o pripojení podľa voľnej kapacity v danej lokalite a transformátorovej stanici; v preťažených oblastiach povolí len nulové pretoky alebo nižší výkon. Technické podmienky pripojenia vydáva každý distribútor samostatne a pravidelne ich aktualizuje.

DoD (hĺbka vybitia)FV

Podiel kapacity batérie, ktorý sa pri cykle reálne využije, v percentách. LFP batérie bežne pracujú s DoD 90 až 100 %, olovené len 50 %. Využiteľná kapacita je nominálna kapacita × DoD. Hodnotu DoD nastavuje menič alebo BMS ako minimálny stav nabitia (SoC), pod ktorý sa batéria nevybíja – pri zálohe sa často ponecháva rezerva 10 až 20 % pre výpadok siete. Menšia hĺbka vybitia v bežnej prevádzke predlžuje cyklickú životnosť.

Dodávateľ elektrinyFV

Spoločnosť, s ktorou má odberateľ zmluvu o dodávke a ktorá mu fakturuje elektrinu; môže byť iná než distribútor, ktorý vlastní siete. Dodávateľ tiež vykupuje prebytky z FVE alebo ponúka virtuálnu batériu. Dá sa zmeniť, distribútor nie. Podmienky výkupu prebytkov sa medzi dodávateľmi líšia – niektorí platia pevnú cenu za kWh, iní spotovú cenu alebo ponúkajú zápočet vo forme virtuálnej batérie. Pri zmene dodávateľa treba uzavrieť novú zmluvu o výkupe, pretože sa automaticky neprenáša.

DotáciaFV

Finančná podpora štátu alebo EÚ na inštaláciu FVE, batérie alebo tepelného čerpadla. Na Slovensku ju domácnostiam poskytuje program Zelená domácnostiam, firmám výzvy z Plánu obnovy a eurofondov. Podmienky a výška sa menia, treba sledovať aktuálne výzvy. Zelená domácnostiam prepláca domácnostiam časť nákladov podľa inštalovaného výkonu (pevná suma za kWp s maximálnym stropom), pričom inštaláciu musí vykonať oprávnený inštalatér a zariadenie musí byť v zozname oprávnených zariadení. Dotácia sa vypláca po inštalácii, preto musí zákazník najskôr financovať celú sumu.

Na webe URBANIX: Dotácia Zelená solidarita – vybavíme za vás · Dotácia Zelená podnikom

Dynamické ceny elektriny (spotová tarifa)FV

Tarifa, pri ktorej sa cena elektriny mení každú hodinu podľa burzy (spot). Umožňuje nabíjať batériu a spúšťať spotrebiče v lacných hodinách. V kombinácii s FVE, batériou a riadením EMS zvyšuje úsporu. Spotové ceny sa zverejňujú deň vopred (trh day-ahead) a v slnečné popoludnia môžu klesnúť k nule alebo pod ňu, večer naopak vystúpia na niekoľkonásobok. Tarifa je výhodná pre domácnosti, ktoré vedia spotrebu presúvať; bez riadenia a batérie prináša skôr riziko.

E

EIC kódFV

Jedinečný 16-miestny identifikátor odberného miesta v Európe (na Slovensku začína 24Z). Nachádza sa na faktúre a v zmluve o pripojení. Uvádza sa v každej žiadosti o pripojenie FVE a pri zmene dodávateľa. Každé odberné miesto má vlastný EIC kód aj vtedy, keď má jeden vlastník viac miest, preto sa pri zdieľaní elektriny uvádzajú kódy všetkých zapojených miest. Pri novej prípojke kód pridelí distribútor až po uzavretí zmluvy o pripojení.

ElektrocentrálaFV

pozri Elektrocentrála v časti Elektroinštalácie.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Elektromer (obojsmerný, štvorkvadrantový)FV

Elektromer, ktorý samostatne meria odber zo siete aj dodávku do siete. Distribútor ho vymení po pripojení FVE. Bez neho by sa dodaná elektrina počítala ako odber. Nový elektromer eviduje dodávku a odber zvlášť pre každú tarifu a registruje tiež jalovú energiu; údaje sa dajú odčítať na displeji prepínaním registrov. Výmena je bezplatná a distribútor ju vykoná po podaní oznámenia o uvedení FVE do prevádzky.

EMS (Energy Management System)FV

Riadiaci systém, ktorý rozhoduje, kam potečie energia: do spotreby, batérie, ohrevu vody, nabíjania auta alebo do siete. Zohľadňuje predpoveď výroby, ceny elektriny a priority. Zvyšuje samospotrebu a úsporu nad rámec samotnej FVE. EMS komunikuje s meničom, wallboxom, tepelným čerpadlom (SG-Ready) a ohrevom vody cez Modbus, LAN alebo bezdrôtové rozhrania a riadi ich podľa prebytkov a cien. Jednoduchšie formy EMS sú už zabudované v meničoch, pokročilé systémy pracujú s predpoveďou počasia a spotovými cenami.

Energetická bilanciaFV

Porovnanie výroby FVE so spotrebou objektu v čase – po hodinách, mesiacoch a za rok. Ukazuje, koľko energie sa spotrebuje priamo, koľko sa uloží a koľko pretečie do siete. Je základom správneho dimenzovania. Pri typickom rodinnom dome bez batérie sa priamo spotrebuje 25 až 35 % výroby, s batériou 60 až 75 %; zvyšok sú pretoky a nákup zo siete v zime. Bilancia sa zostavuje z hodinových údajov spotreby (zo smart metra alebo odhadu) a z výroby podľa PVGIS.

Energetické spoločenstvoFV

Právnická osoba (združenie občanov, obcí, firiem), ktorá spoločne vyrába, zdieľa a spotrebúva elektrinu z OZE. Umožňuje využiť prebytky jedného člena u druhého. Na Slovensku ho umožňuje zákon o energetike od roku 2022. Členovia si rozdeľujú vyrobenú elektrinu podľa dohodnutého kľúča prostredníctvom distribútora, ktorý ich odberné miesta priradí v systéme merania. Spoločenstvo musí byť zapísané v registri a jeho hlavným účelom má byť environmentálny alebo sociálny prínos, nie zisk.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre samosprávy

Energetický certifikát budovyFV

Doklad o energetickej hospodárnosti budovy (triedy A0 až G), povinný pri kolaudácii, predaji a prenájme. Fotovoltika a LED osvetlenie zlepšujú jeho výsledok, pretože znižujú potrebu dodanej energie. Pre novostavby sa od roku 2021 vyžaduje trieda A0. FVE sa v certifikáte započítava ako obnoviteľná energia vyrobená na mieste a znižuje primárnu energiu budovy, čo pri novostavbách často rozhoduje o dosiahnutí triedy A0. Certifikát vystavuje odborne spôsobilá osoba a platí 10 rokov alebo do väčšej rekonštrukcie.

EPSFV

pozri Back-up.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

EVA fóliaFV

Priehľadná fólia z etylén-vinylacetátu, ktorou sú články v paneli zaliate medzi sklom a zadnou fóliou. Chráni články pred vlhkosťou a mechanicky ich fixuje. Jej kvalita ovplyvňuje žltnutie a degradáciu panelu. Prémiové panely používajú namiesto EVA polyolefínový zapuzdrovací materiál (POE), ktorý odoláva vlhkosti a PID lepšie, najmä pri bifaciálnych a glass-glass moduloch. Žltnutie fólie je viditeľné zmenou farby panelu a sprevádza ho pokles výkonu.

Export limit (obmedzenie dodávky)FV

Nastavenie meniča, ktoré obmedzí výkon dodávaný do siete na hodnotu povolenú distribútorom (napríklad 0 kW alebo 3 kW). Menič meria tok na elektromere pomocou smart metra alebo prúdových snímačov. Vyžaduje sa pri pripojení bez rezervovanej kapacity pre dodávku. Pri nastavení 0 kW (nulové pretoky) menič reguluje výrobu tak, aby sa nič nedodávalo do siete, čím sa v slnečné dni časť možnej výroby stratí, ak nie je batéria. Distribútor môže vyžadovať protokol o nastavení limitu a pri väčších zdrojoch aj certifikovanú riadiacu jednotku.

F

FlexibilitaFV

Schopnosť zdroja, batérie alebo spotrebiča meniť svoj výkon podľa potrieb siete alebo cien. Domácnosť s batériou, wallboxom a tepelným čerpadlom je flexibilná. Flexibilita sa stáva obchodovateľnou službou. Jej hodnota vyplýva z toho, že sieť s vysokým podielom OZE potrebuje vyrovnávať výkyvy výroby, za čo prevádzkovatelia platia. Domácnosť ju môže poskytovať cez agregátora alebo ju využiť pre seba pri dynamickej tarife.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Fotovoltická elektráreň (FVE)FV

Kompletný systém na výrobu elektriny zo slnka: panely, konštrukcia, menič, rozvádzače, kabeláž, prípadne batéria a monitoring. Pojem sa používa od malej strešnej inštalácie po veľké pozemné parky. V slovenskej legislatíve sa používa aj pojem fotovoltické zariadenie (FVZ). Elektráreň do 10,8 kW pripojená do siete sa na Slovensku považuje za malý zdroj so zjednodušeným režimom pripojenia, väčšie zdroje potrebujú stavebné konanie a zmluvu o pripojení s rezervovanou kapacitou. Životnosť elektrárne je 25 až 30 rokov, pričom menič sa spravidla raz vymení.

Na webe URBANIX: Fotovoltika od URBANIX

Fotovoltický článokFV

Základný prvok panelu, kremíková doštička s rozmerom zvyčajne 182 alebo 210 mm, ktorá premieňa svetlo na elektrinu. Jeden článok dáva napätie okolo 0,6 až 0,7 V. Panel ich obsahuje 108 až 144 (half-cut). Články sa vyrábajú rezaním kremíkových ingotov na doštičky s hrúbkou iba 130 až 170 µm, preto sú krehké a chráni ich laminácia. Prúd článku rastie s jeho plochou, napätie je dané materiálom, takže sériovým zapojením sa získa napätie panelu okolo 40 až 50 V.

Fotovoltický efektFV

Fyzikálny jav, pri ktorom dopadajúce svetlo uvoľňuje v polovodiči elektróny a vytvára elektrické napätie. Objavil ho Edmond Becquerel v roku 1839. Je princípom každého fotovoltického článku. Účinnosť premeny obmedzuje fyzika – jednovrstvový kremíkový článok nemôže teoreticky prekročiť približne 29 %, preto sa vyvíjajú tandemové články. Fotóny s menšou energiou než zakázané pásmo kremíka (vlnová dĺžka nad 1 100 nm) sa na elektrinu nepremenia.

Fotovoltický panel (modul)FV

Zostava článkov zapojených do série, zalaminovaná medzi sklo a zadnú fóliu (alebo druhé sklo) v hliníkovom ráme. Bežný panel má dnes výkon 400 až 600 Wp, účinnosť 20 až 23 % a rozmer približne 1,1 × 1,7 až 2,3 m. Záruka na výkon býva 25 až 30 rokov. Pri výbere sa okrem výkonu sleduje účinnosť, teplotný koeficient, záruka, hmotnosť (20 až 30 kg) a zaťažiteľnosť snehom a vetrom (zvyčajne 5 400 / 2 400 Pa). Panely sa dopravujú a montujú zvisle na rám, nikdy sa nekladú na hrany ani na seba bez prekladu.

Na webe URBANIX: Fotovoltika od URBANIX

Frekvencia sieteFV

Frekvencia striedavého napätia v európskej sieti, 50 Hz. Menič sa s ňou synchronizuje a pri odchýlke mimo povolený rozsah sa odpojí. Meniče musia pri zvýšenej frekvencii znižovať výkon (regulácia P(f)). Pri frekvencii nad 50,2 Hz musí menič podľa normy postupne znižovať výkon a pri hodnotách mimo 47,5 až 51,5 Hz sa odpojiť. Tieto nastavenia sa pri uvádzaní do prevádzky volia podľa kódu krajiny alebo profilu distribútora a nesmú sa svojvoľne meniť.

Full black (celočierny panel)FV

Panel s čiernymi článkami, čiernou zadnou fóliou a čiernym rámom. Pôsobí esteticky najmä na tmavých strechách. Má o niečo vyššiu prevádzkovú teplotu a mierne nižší výkon než panel s bielou fóliou. Rozdiel výkonu oproti panelu s bielou fóliou je zvyčajne 1 až 3 % a v cene sa už dnes takmer neprejavuje. Na čiernych paneloch je zreteľnejšie vidieť prach a peľ, čo však ich výrobu významne neovplyvňuje.

FVE na bytovom domeFV

Elektráreň na streche bytového domu, ktorá napája spoločné priestory (výťah, osvetlenie, kotolňa) alebo sa cez zdieľanie elektriny rozdeľuje medzi byty. Vyžaduje súhlas vlastníkov, posúdenie strechy a riešenie merania. Podporujú ju dotačné programy pre bytové domy. O inštalácii rozhoduje schôdza vlastníkov hlasovaním podľa zákona o vlastníctve bytov a nákladovo sa zvyčajne financuje z fondu opráv a dotácie. Rozdelenie výroby medzi byty sa rieši zdieľaním elektriny cez distribútora alebo podružným meraním pri spoločných priestoroch.

Na webe URBANIX: Článok: Dotácie pre fotovoltiku pre bytové domy 2026

FVZ (fotovoltické zariadenie)FV

Pojem používaný slovenskými distribútormi a legislatívou pre fotovoltický zdroj pripojený do siete. V praxi je totožný s FVE. Používa sa v žiadostiach o pripojenie a v zmluvách. Distribútori rozlišujú FVZ podľa výkonu – malý zdroj do 10,8 kW, lokálny zdroj a väčšie zdroje s rezervovanou kapacitou – a každá kategória má vlastný formulár a postup pripojenia. Označenie FVZ sa objavuje aj na výstražných štítkoch na objekte.

Na webe URBANIX: Fotovoltika od URBANIX

G

Garancia výkonu (výkonová záruka)FV

Záruka výrobcu, že panel bude po určitom čase dávať aspoň stanovený podiel výkonu (napríklad 87 % po 25 rokoch, lineárne). Je odlišná od produktovej záruky na vady (zvyčajne 12 až 25 rokov). Pri reklamácii sa výkon meria za štandardných podmienok. Výkon sa pri reklamácii meria flash testom v laboratóriu alebo na mieste s prepočtom na STC a s toleranciou merania ± 3 %, preto sa drobný pokles nedá uplatniť. Garancia platí len pri inštalácii podľa návodu a zvyčajne vyžaduje registráciu panelov u výrobcu.

Glass-glass panel (dvojsklo)FV

Panel so sklom na prednej aj zadnej strane namiesto plastovej fólie. Je odolnejší proti vlhkosti, mikrotrhlinám a PID a výrobcovia naň dávajú záruku až 30 rokov. Je ťažší a často bifaciálny. Hmotnosť 25 až 32 kg kladie vyššie nároky na konštrukciu a montáž, no sklo na zadnej strane je nehorľavé a neprepúšťa vlhkosť. Pri bifaciálnych paneloch na plochých strechách a carportoch sú dnes dvojsklá bežným štandardom.

Grid-forming meničFV

Menič, ktorý dokáže sám vytvoriť napätie a frekvenciu siete, nielen sa na ňu synchronizovať. Je nevyhnutný pre ostrovnú prevádzku a záložné napájanie. Bežné sieťové meniče sú grid-following. Takýto menič pri výpadku prepne na vlastný zdroj napätia a dokáže riadiť frekvenciu podľa zaťaženia, pričom pri obnovení siete sa opäť synchronizuje. Pri ostrovných systémoch musí menič zvládnuť aj nábehové prúdy motorov, preto sa dimenzuje s rezervou.

Grid-tie (sieťový systém)FV

H

Half-cut článkyFV

Články rozrezané na polovicu, zapojené v paneli do dvoch paralelných polovíc. Znižujú odporové straty a zlepšujú správanie pri čiastočnom zatienení. Sú štandardom moderných panelov. Panel so 144 half-cut článkami sa správa ako dva panely so 72 článkami zapojené paralelne, takže zatienenie spodnej polovice neovplyvní hornú. Spoje medzi článkami sú kratšie a prúd polovičný, čo znižuje straty asi o 2 %.

HDO (hromadné diaľkové ovládanie)FV

Signál distribútora, ktorým prepína nízku a vysokú tarifu a spína spotrebiče (bojler, kúrenie). Pri FVE s batériou sa HDO využíva na nabíjanie v lacnej tarife. Postupne ho nahrádzajú smart metre. Signál HDO sa vysiela po silovom vedení na frekvencii 216 alebo 1 060 Hz a prijímač v rozvádzači spína stýkač pre bojler alebo kúrenie podľa rozpisu distribútora. Pri návrhu EMS sa s časmi nízkej tarify počíta, aby sa batéria nenabíjala zo siete v drahých hodinách.

HJT (heterojunction)FV

Technológia článkov, ktorá kombinuje kryštalický a amorfný kremík. Dosahuje vysokú účinnosť (nad 23 %), nízky teplotný koeficient a vysokú bifaciálnosť. Patrí k prémiovým technológiám vedľa TOPCon. Vďaka teplotnému koeficientu okolo −0,26 %/°C stráca HJT panel v horúcom lete menej výkonu než bežný PERC panel s −0,35 %/°C. Výrobný proces prebieha pri nižších teplotách, čo znižuje mikrotrhliny, no zatiaľ je drahší a technológiu ponúka menej výrobcov.

Hĺbka vybitiaFV

pozri DoD.

HotspotFV

Miesto na paneli, ktoré sa prehrieva, pretože zatienený alebo poškodený článok sa správa ako odpor a spotrebúva energiu ostatných článkov. Môže poškodiť laminát a sklo. Odhaľuje sa termovíziou; chránia pred ním bypass diódy. Hotspoty vznikajú aj pri trvalom znečistení (vtáčí trus, lístie) alebo pri mikrotrhlinách článkov po nešetrnej manipulácii. Teplotný rozdiel nad 20 °C oproti okoliu je dôvodom na výmenu panelu, pretože hrozí poškodenie skla a požiar.

Na webe URBANIX: Servis fotovoltiky

HV a LV batériaFV

Vysokonapäťová batéria (HV, 200 až 600 V) pracuje s menším prúdom a vyššou účinnosťou, nízkonapäťová (LV, 48 V) je bezpečnejšia na manipuláciu a ľahšie rozšíriteľná. Typ batérie musí zodpovedať meniču. Pri rodinných domoch sa používajú oba typy. HV batérie sa skladajú z modulov zapojených do série (napríklad 4 až 10 modulov po 2,5 kWh), LV batérie sa rozširujú paralelným pridávaním modulov 48 V. Pri LV systémoch prúd pri výkone 5 kW presahuje 100 A, preto sú potrebné hrubé káble a kvalitné svorky.

Hybridný meničFV

Menič, ktorý v jednom zariadení riadi panely, batériu a sieť a zvyčajne má aj záložný výstup. Je základom domácich systémov s úložiskom. Nahrádza samostatný sieťový menič a batériový menič. Pri výbere sa posudzuje výkon na AC strane, maximálny DC vstup, počet MPPT, nabíjací výkon batérie a výkon záložného výstupu, ktorý býva nižší než menovitý. Hybridný menič sa musí nastaviť správne pre distribútora (export limit, cos φ) aj pre batériu (profil nabíjania).

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

CH

Charakteristika I-U (V-A krivka)FV

Krivka závislosti prúdu od napätia panelu pri danom osvetlení. Jej krajné body sú skratový prúd (Isc) a napätie naprázdno (Voc); bod maximálneho výkonu (MPP) leží v jej „kolene“. MPPT regulátor meniča tento bod neustále vyhľadáva. Krivka sa s teplotou posúva – pri zohriatí panelu klesá napätie, pri silnejšom osvetlení rastie prúd. Meranie I-U krivky prenosným prístrojom na mieste odhalí poškodené články, zlé spoje a zatienenie, ktoré monitoring meniča nevidí.

I

IBC články (Interdigitated Back Contact)FV

Články so všetkými kontaktmi na zadnej strane, bez viditeľných vodivých pásikov vpredu. Majú najvyššiu účinnosť (až 24 %) a čistý vzhľad. Sú drahšie a používajú sa v prémiových paneloch. Zadné kontakty odstraňujú tienenie článku vodivými pásikmi a umožňujú rovnomerný čierny vzhľad, ktorý architekti preferujú pri viditeľných strechách. Výrobu zvládajú len niektorí výrobcovia a cena na Wp je vyššia o 10 až 30 %.

IEC 61215 / IEC 61730FV

Medzinárodné normy pre skúšky fotovoltických panelov: 61215 overuje výkon a odolnosť (teplotné cykly, vlhkosť, krupobitie, zaťaženie), 61730 elektrickú bezpečnosť. Certifikát podľa oboch je podmienkou predaja v EÚ. Skúšky zahŕňajú 200 teplotných cyklov od −40 do +85 °C, 1 000 hodín vo vlhkom teple a náraz ľadovej gule s priemerom 25 mm rýchlosťou 23 m/s. Certifikát vydáva akreditovaná skúšobňa (napríklad TÜV) pre konkrétny typ panelu a výrobný závod.

ImppFV

Prúd panelu v bode maximálneho výkonu, uvedený na štítku. Spolu s Vmpp určuje výkon Pmax = Vmpp × Impp. Je dôležitý pri výbere meniča a kábla. Pri paralelnom zapojení stringov sa prúdy sčítavajú a nesmú prekročiť maximálny vstupný prúd MPPT meniča, ktorý býva 12 až 16 A na vstup. Panely s veľkými článkami 210 mm majú Impp až 17 A, čo niektoré staršie meniče nezvládnu.

Inštalácia na kľúčFV

Dodávka FVE vrátane návrhu, projektu, vybavenia pripojenia u distribútora, montáže, revízie, uvedenia do prevádzky a vybavenia dotácie. Zákazník rieši všetko s jedným dodávateľom. Je najbežnejším spôsobom realizácie pre domácnosti. Súčasťou dodávky je aj štítok s údajmi o FVE, revízna správa, protokol o nastavení meniča a zaškolenie zákazníka v monitoringu. Pri porovnávaní ponúk treba sledovať, či obsahujú prepäťovú ochranu, revíziu a vybavenie administratívy, ktoré lacné ponuky často vynechávajú.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Inštalovaný výkon (kWp)FV

Súčet špičkových výkonov všetkých panelov elektrárne v kilowattoch (kWp). Bežný rodinný dom má 5 až 10 kWp, firemná strecha desiatky až stovky kWp. Rozlišuje sa od výkonu meniča (kW), ktorý býva nižší. Výkon v kWp platí pri STC, v reálnej prevádzke dosahujú panely zriedka viac než 80 až 90 % tejto hodnoty. Pre dotácie a pripojenie je rozhodujúci inštalovaný výkon panelov, pre distribútora zasa výkon meniča na AC strane.

Irradiancia (intenzita ožiarenia)FV

Výkon slnečného žiarenia dopadajúci na plochu, vo W/m². Za jasného poludnia dosahuje približne 1 000 W/m² (hodnota STC), pri zamračenom počasí 50 až 200 W/m². Výkon panelu je jej takmer priamo úmerný. Ročný úhrn dopadajúceho žiarenia na vodorovnú plochu je na Slovensku približne 1 100 až 1 300 kWh/m², na optimálne naklonenú plochu asi o 15 % viac. Pyranometer na elektrárni meria irradianciu priebežne a umožňuje porovnať skutočnú výrobu s teoretickou.

Isc (skratový prúd)FV

Prúd, ktorý panel dodá pri skratovaných svorkách, uvedený na štítku pri STC. Používa sa na dimenzovanie DC istenia a káblov (s koeficientom 1,25). S irradianciou rastie takmer lineárne. Isc panelu nezničí menič ani kábel pri správnom dimenzovaní, no pri skratovaní stringu sa prúd tečúci cez konektory nedá vypnúť bez oblúka, preto sa MC4 konektory nikdy nerozpájajú pod záťažou. Pri paralelných stringoch sa poistky volia na 1,25- až 2-násobok Isc.

Izolačný odpor (DC strany)FV

Odpor medzi vodičmi stringu a zemou, ktorý menič meria pred každým štartom. Pri nízkej hodnote (poškodený kábel, vlhkosť v konektore) menič hlási chybu ISO a nespustí sa. Chráni pred úrazom a požiarom. Menič vyžaduje zvyčajne aspoň 1 MΩ a pri nižšej hodnote sa nespustí alebo pracuje s obmedzením; hodnota klesá ráno pri rose a po daždi, čo ukazuje na poškodenú izoláciu. Pri revízii FVE sa izolačný odpor stringov meria samostatne prístrojom s napätím 1 000 V.

Na webe URBANIX: Servis fotovoltiky

J

Jalový výkon (Q)FV

Výkon, ktorý nekoná prácu, ale je potrebný pre indukčné spotrebiče a reguláciu napätia v sieti, vo VAr. Distribútor môže požadovať, aby menič dodával alebo odoberal jalový výkon (regulácia cos φ alebo Q(U)). Nastavuje sa pri uvádzaní do prevádzky. Bežné nastavenie pre malé zdroje je cos φ = 1 alebo pevne 0,95 induktívne, väčšie zdroje regulujú Q podľa napätia v sieti. Jalový výkon dodávaný meničom znižuje jeho činný výkon v špičkách, s čím projekt počíta pri výbere veľkosti meniča.

Jednofázový meničFV

Menič pripojený na jednu fázu, zvyčajne do výkonu 3,68 kW (podľa pravidiel distribútora). Používa sa pri malých inštaláciách a tam, kde je len jednofázová prípojka. Väčšie systémy vyžadujú trojfázový menič. Pri jednofázovom pripojení rozhoduje, na ktorú fázu je menič zapojený – spotreba na ostatných fázach sa kryje len vtedy, ak elektromer počíta saldo fáz. Jednofázový menič môže spôsobiť nesymetriu, preto ho distribútor povoľuje len do uvedeného výkonu.

Jednosmerný prúd (DC)FV

Prúd, ktorý tečie stále jedným smerom; vyrábajú ho panely a ukladá batéria. Spotrebiče a sieť pracujú so striedavým prúdom, preto je potrebný menič. DC obvody vyžadujú špeciálne istiace prvky, pretože oblúk pri DC nezhasne sám. DC vodiče sa označujú červenou (+) a čiernou alebo modrou (−) farbou a používajú sa výhradne na to určené istiace prvky s údajom o DC napätí. Pri meraní na DC strane sa vždy používa prístroj s rozsahom aspoň 1 000 V DC a izolované náradie.

K

Kapacita batérieFV

Množstvo energie, ktoré batéria uloží, v kWh. Rozlišuje sa nominálna a využiteľná kapacita (nominálna × DoD). Pre rodinný dom sa volí 5 až 15 kWh podľa večernej a nočnej spotreby. Praktické pravidlo hovorí 1 až 1,5 kWh kapacity na každý kWp panelov pri bežnej domácnosti; pri väčšej kapacite sa batéria v zime nenaplní a v lete naplní priskoro. Kapacita sa dá neskôr rozšíriť pridaním modulov rovnakého typu, zvyčajne do niekoľkých rokov od inštalácie.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Kolektor (solárny termický)FV

Zariadenie, ktoré zo slnka vyrába teplo na ohrev vody, nie elektrinu. Často sa zamieňa s fotovoltickým panelom. Dnes ho pri ohreve vody nahrádza fotovoltika s elektrickým ohrevom, ktorá je univerzálnejšia. Kolektory vyžadujú rozvody teplonosnej kvapaliny, obehové čerpadlo a expanznú nádobu a v lete bez odberu tepla hrozí ich prehriatie (stagnácia). Fotovoltika s elektrickým ohrevom má síce nižšiu účinnosť premeny na teplo, no prebytok využije aj inde v dome.

Komunitná energetikaFV

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre samosprávy

Konektor MC4FV

Štandardný vodotesný konektor na prepojenie panelov a solárnych káblov. Má zaisťovaciu poistku a krytie IP67. Lisuje sa špeciálnymi kliešťami; nesprávne zalisovanie je častou príčinou porúch a požiarov. Konektory rôznych výrobcov sa nemajú kombinovať, hoci vyzerajú rovnako – môžu mať inú geometriu a tesnenie, čo vedie k prehrievaniu. Kvalitný spoj sa overí ťahom a kontrolou zaistenia; pri servise sa konektory rozpájajú len po odpojení meniča a bez zaťaženia.

Konštrukcia (nosná)FV

Systém hliníkových profilov, strešných hákov, svoriek a kotiev, ktorý drží panely na streche alebo na zemi. Volí sa podľa typu krytiny (škridla, plech, fólia) a zaťaženia vetrom a snehom. Musí byť uzemnená a nesmie narušiť tesnosť strechy. Na škridlovej streche sa háky kotvia do krokiev skrutkami, nikdy len do latovania, a škridla nad hákom sa upraví, aby na ňom neležala. Na trapézový plech sa používajú krátke koľajnice alebo trapézové svorky s tesnením a na fólii sa kotvy zvárajú na hydroizoláciu špecializovanou firmou.

Kremík (kryštalický)FV

Základný materiál fotovoltických článkov. Monokryštalický kremík (jeden kryštál) má vyššiu účinnosť a tmavý jednoliaty vzhľad; polykryštalický (viac kryštálov) je lacnejší, ale menej účinný a dnes sa takmer nevyrába. Tvorí vyše 95 % trhu. Kremík sa získava z kremenného piesku a čistí na solárnu čistotu 99,9999 %, pričom výroba doštičiek je energeticky náročná – energetická návratnosť panelu je však pri našich podmienkach len 1 až 2 roky. Po skončení životnosti je kremík spolu so sklom a hliníkom recyklovateľný.

Krupobitie (odolnosť panelov)FV

Panely sa skúšajú nárazom ľadových gúľ s priemerom 25 mm rýchlosťou 23 m/s podľa IEC 61215; odolnejšie panely majú skúšku s guľou 35 až 55 mm. Tvrdené sklo bežných panelov odolá väčšine búrok. Škody spôsobené krupobitím kryje poistenie domácnosti, ak je FVE poistená. Po silnom krupobití sa odporúča vizuálna kontrola skla a termovízne alebo elektroluminiscenčné meranie, pretože mikrotrhliny článkov nie sú zvonku viditeľné. V oblastiach s častým krupobitím (juh a východ Slovenska) sa oplatí žiadať panely s testom na väčšie ľadové gule podľa IEC 61215 triedy HW.

kWh (kilowatthodina)FV

Jednotka energie; 1 kWh je výkon 1 kW počas 1 hodiny. V kWh sa meria výroba FVE, spotreba domácnosti aj kapacita batérie. Bežná domácnosť spotrebuje 3 000 až 6 000 kWh ročne. Pre predstavu: 1 kWh zohreje asi 25 litrov vody o 35 °C, na 7 km jazdy elektromobilom alebo 10 hodín svietenia 100 W LED osvetlenia. Na faktúre sa kWh objavuje ako odobratá energia, pri FVE sa sledujú zvlášť kWh vyrobené, spotrebované a dodané do siete.

kWp (kilowatt-peak)FV

Špičkový výkon panelov pri štandardných testovacích podmienkach. Udáva veľkosť elektrárne. Na Slovensku vyrobí 1 kWp ročne približne 950 až 1 150 kWh podľa lokality, orientácie a sklonu. Jeden kWp zodpovedá dnes 2 až 3 panelom a potrebuje približne 5 m² strechy. Výrobcovia dotačných výziev aj distribútori používajú kWp na zaradenie elektrárne do kategórie a výpočet podpory.

L

LCOE (Levelized Cost of Energy)FV

Priemerná cena jednej kWh vyrobenej elektrárňou za celú jej životnosť: všetky náklady (investícia, údržba, výmena meniča) delené celkovou výrobou. Pri strešnej FVE na Slovensku vychádza výrazne pod cenu elektriny zo siete. Slúži na porovnanie zdrojov energie. Strešná FVE pre rodinný dom vychádza s dotáciou na 0,05 až 0,08 €/kWh, bez dotácie na 0,08 až 0,12 €/kWh, kým elektrina zo siete stojí vrátane poplatkov 0,18 až 0,25 €/kWh. Pri výpočte sa používa diskontná sadzba a predpokladaná degradácia, preto sa výsledok medzi štúdiami líši.

Na webe URBANIX: Prípadová štúdia: fotovoltika Beef House · Nezáväzný návrh zadarmo

LFP batéria (LiFePO₄)FV

Lítium-železo-fosfátová batéria, dnešný štandard domácich úložísk. Je bezpečná (tepelne stabilná), má 6 000 a viac cyklov a neobsahuje kobalt. Oproti NMC má nižšiu hustotu energie, čo pri stacionárnom použití neprekáža. Pracuje v rozsahu 0 až 45 °C pri nabíjaní a nesmie sa nabíjať pod bodom mrazu, preto sa umiestňuje do temperovanej technickej miestnosti alebo garáže. Pri požiarnej odolnosti sa vyžaduje osvedčenie podľa IEC 62619 a UN 38.3 pre prepravu.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

LID / LeTIDFV

Druhy počiatočnej degradácie článkov: LID (light induced degradation) nastáva v prvých hodinách na slnku pri P-type kremíku (1 až 3 %), LeTID (pri zvýšenej teplote) sa prejaví v prvých rokoch. Články N-typu nimi prakticky netrpia. Výrobcovia ich zahŕňajú do záruky výkonu prvého roka. Preto je výkon panelu meraný v prvý týždeň po inštalácii o niečo vyšší než o rok neskôr, čo nie je dôvod na reklamáciu. Výrobcovia TOPCon a HJT panelov garantujú pokles v prvom roku len 1 % práve pre nízku citlivosť N-typu na tieto javy.

Lítium-iónová batériaFV

Súhrnný názov pre batérie s lítiovou chémiou (LFP, NMC, NCA). V domácich úložiskách sa používa takmer výlučne LFP, v elektromobiloch aj NMC. Oproti oloveným batériám má 3- až 5-násobne dlhšiu životnosť a vyššiu účinnosť. Ukladá sa a prevádzkuje podľa požiarnych predpisov – mimo únikových ciest, s odstupom od horľavých materiálov a s detektorom dymu v miestnosti. Dopravuje sa ako nebezpečný tovar triedy 9 a po skončení životnosti patrí do systému spätného zberu.

Logger (datalogger)FV

Komunikačná jednotka, ktorá zbiera údaje z meniča, elektromeru a batérie a posiela ich do monitorovacej aplikácie. Býva zabudovaná v meniči alebo ako samostatný modul (Wi-Fi, LAN, GSM). Bez neho nie je možný vzdialený monitoring. Bez stabilného internetu sa údaje ukladajú v pamäti loggera a po obnovení pripojenia sa doplnia, takže výpadok Wi-Fi neznamená stratu histórie. Pri inštalácii sa odporúča LAN kábel alebo samostatný GSM modul, lebo slabá Wi-Fi v technickej miestnosti je najčastejšou príčinou „nefunkčného“ monitoringu.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

Lokálna distribučná sústava (LDS)FV

Distribučná sieť v areáli (priemyselný park, obchodné centrum), ktorú prevádzkuje iný subjekt než regionálny distribútor. Pripojenie FVE v LDS sa rieši s jej prevádzkovateľom. Podmienky môžu byť odlišné od regionálnej siete. Prevádzkovateľ LDS má vlastné technické podmienky a musí pripojenie FVE koordinovať s nadradeným regionálnym distribútorom, čo predlžuje proces. Výhodou býva, že v LDS sa dajú prebytky spotrebovať u susedných odberateľov v areáli.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Lokálny zdrojFV

Pojem slovenského zákona o energetike pre zdroj elektriny (zvyčajne FVE), ktorý vyrába elektrinu prevažne pre vlastnú spotrebu v mieste odberu. Umožňuje pripojiť zdroj do výkonu rezervovanej kapacity odberného miesta za zjednodušených podmienok. Pravidlá sa upravujú legislatívou, aktuálne znenie treba overiť. Lokálny zdroj môže dodávať do siete iba obmedzené prebytky a jeho výkon nesmie prekročiť rezervovanú kapacitu odberného miesta; výrobca má povinnosť platiť za pretoky nad limit. Pre firmy je to najpoužívanejšia cesta, ako postaviť väčšiu strešnú FVE bez zdĺhavého získavania rezervovanej kapacity na výrobu.

M

Malý zdrojFV

Zdroj elektriny s inštalovaným výkonom do 10,8 kW (pojem zákona o energetike), ktorý možno pripojiť do siete zjednodušeným postupom. Prebytky sa dodávajú do siete bez nároku na úhradu, ak nie je s dodávateľom dohodnuté inak. Je najbežnejšou formou pripojenia FVE pre rodinné domy. Pripojenie malého zdroja sa distribútorovi iba oznamuje po splnení technických podmienok, bez potreby stavebného povolenia a licencie na podnikanie v energetike. Distribútor môže aj pri malom zdroji vyžadovať obmedzenie pretokov, ak je sieť v lokalite preťažená.

Na webe URBANIX: Fotovoltika od URBANIX

Maximálna rezervovaná kapacita (MRK)FV

Najvyšší výkon v kW alebo ampéroch, ktorý môže odberné miesto odoberať zo siete podľa zmluvy s distribútorom. Určuje ju hlavný istič. Pri pripájaní FVE a wallboxu môže byť potrebné MRK navýšiť. Pre rodinný dom je bežná MRK 3 × 25 A (približne 17 kW) alebo 3 × 32 A; pri tepelnom čerpadle, wallboxe a hybridnom meniči sa často navyšuje na 3 × 32 A. Navýšenie podlieha žiadosti u distribútora a môže vyžadovať úpravu prípojky alebo elektromerového rozvádzača.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

MC4FV
Menič (striedač, inverter)FV

Zariadenie, ktoré mení jednosmerný prúd z panelov na striedavý prúd 230/400 V pre spotrebiče a sieť. Obsahuje MPPT regulátor, ochrany (anti-islanding, izolácia, prepätie) a monitoring. Je mozgom elektrárne; jeho životnosť je 10 až 15 rokov, preto sa počíta s jednou výmenou počas životnosti panelov. Menič sa volí podľa výkonu panelov, počtu stringov, požiadaviek na batériu a zálohu a mal by mať účinnosť nad 97 % a záruku 5 až 10 rokov. Vhodné miesto montáže je suchá, vetraná a tienená stena v dosahu rozvádzača, nie podkrovie, kde teplota v lete prekračuje 40 °C.

MikromeničFV

Malý menič umiestnený priamo pod každým panelom (alebo dvojicou panelov), ktorý mení DC na AC hneď na streche. Každý panel pracuje nezávisle, takže zatienenie jedného neovplyvní ostatné. Na streche nie je vysoké DC napätie; nevýhodou je vyššia cena a servis na streche. Jeden mikromenič má výkon 300 až 800 W a vracia do inštalácie striedavý prúd po samostatnom AC kábli vedenom po streche. Ekonomicky sa oplatí najmä pri malých a členitých strechách s rôznou orientáciou; životnosť udávajú výrobcovia 20 až 25 rokov.

Modbus / RS485FV

Komunikačný protokol a rozhranie, ktorými menič komunikuje s elektromerom, batériou, EMS alebo nadradeným systémom. Používa sa na riadenie výkonu, čítanie meraní a integráciu s inteligentnou domácnosťou. Vedie sa krúteným tieneným káblom. Zbernica RS485 sa vedie tieneným káblom s krútenými pármi, má jednoznačnú polaritu (A/B) a na konci sa ukončuje odporom 120 Ω; dĺžka môže byť až niekoľko sto metrov. Modbus TCP po LAN sieti je modernejšou alternatívou, ktorú využívajú EMS a domáce automatizácie.

MonitoringFV

Sledovanie výroby, spotreby, stavu batérie a porúch cez aplikáciu alebo webový portál. Umožňuje včas odhaliť výpadok alebo pokles výkonu. Kvalitný monitoring zobrazuje údaje po stringoch alebo paneloch. Pri posudzovaní výroby sa porovnáva skutočný výnos v kWh/kWp s očakávaným z PVGIS a sleduje sa pomer medzi stringmi – odchýlka nad 5 až 10 % ukazuje na problém. Upozornenia e-mailom alebo v aplikácii pomáhajú poruchu odstrániť v dňoch, nie po mesiacoch.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

Monokryštalický panelFV

Panel z článkov vyrezaných z jedného kryštálu kremíka, s tmavým jednoliatym vzhľadom a účinnosťou 20 až 23 %. Je dnes takmer jediným typom na trhu. Nahradil polykryštalické panely s modrastým vzhľadom. Rozoznáte ho podľa tmavej, rovnomernej farby a zrezaných rohov článkov pri starších typoch; nové články s formátom M10 a G12 majú plné štvorce. Trh sa rozdelil na panely s technológiou PERC (P-typ) a TOPCon či HJT (N-typ), ktoré postupne prevládajú.

MPPT (Maximum Power Point Tracking)FV

Funkcia meniča alebo regulátora, ktorá neustále hľadá bod na I-U krivke, v ktorom panely dávajú maximálny výkon pri aktuálnom osvetlení a teplote. Menič má 1 až 4 nezávislé MPPT vstupy. Panely s rôznou orientáciou sa zapájajú na samostatné MPPT. Správne nastavený MPPT reaguje na zmeny osvetlenia v zlomkoch sekundy a dosahuje účinnosť sledovania nad 99 %. Pri návrhu sa stringy na jednom MPPT majú zhodovať počtom panelov, typom a orientáciou, inak menič nedokáže nájsť spoločný optimálny bod.

N

Nabíjacia stanicaFV

pozri Wallbox.

Na webe URBANIX: Článok: Ako fotovoltika a elektromobil zmenili rozpočet domácnosti · Servis nabíjacích staníc

Nadvýkon panelov (oversizing)FV
Napätie naprázdno (Voc)FV

Napätie panelu alebo stringu bez pripojenej záťaže, uvedené na štítku pri 25 °C. V mraze rastie (záporný teplotný koeficient), preto sa string dimenzuje tak, aby Voc pri −10 až −20 °C neprekročilo maximálne napätie meniča. Je kľúčovým údajom pre návrh stringu. Pri teplotnom koeficiente −0,27 %/°C stúpne Voc panelu pri −15 °C približne o 11 %, takže string s Voc 900 V pri 25 °C prekročí hranicu 1 000 V meniča. Projektant preto počíta s najnižšou teplotou lokality a ponecháva rezervu.

Návratnosť investícieFV

Čas, za ktorý úspory a príjmy z FVE splatia investíciu. Pri rodinných domoch s dotáciou býva 5 až 9 rokov, pri firmách s vysokou dennou spotrebou 3 až 6 rokov. Počíta sa z ceny elektriny, samospotreby a výroby. Na výpočet sa používa aj vnútorné výnosové percento (IRR), ktoré pri strešných FVE bežne presahuje 10 % ročne, teda viac než bežné bankové produkty. Návratnosť skracuje vysoká samospotreba, dotácia a rastúca cena elektriny, predlžuje ju nevhodná orientácia a predimenzovanie bez batérie.

Na webe URBANIX: Prípadová štúdia: fotovoltika Beef House · Nezáväzný návrh zadarmo

Net meteringFV

Spôsob vyúčtovania, pri ktorom sa dodávka do siete odpočíta od odberu a platí sa len rozdiel. Na Slovensku v čistej podobe nefunguje; podobný princíp ponúkajú dodávatelia cez virtuálnu batériu. Rozšírený bol v USA a v niektorých krajinách EÚ. Pri skutočnom net meteringu by sieť plnila úlohu bezplatnej batérie, čo je dôvod, prečo ho distribútori a regulátori v Európe obmedzujú. Slovenské riešenie – výkup prebytkov za zmluvnú cenu a virtuálna batéria – je formou s poplatkom za uloženie.

NMC batériaFV

Lítium-iónová batéria s katódou z niklu, mangánu a kobaltu. Má vyššiu hustotu energie než LFP, ale nižšiu cyklickú životnosť a menšiu tepelnú stabilitu. V domácich úložiskách ju nahradila LFP. NMC články majú vyššie riziko tepelného úniku pri poškodení alebo prebití, preto sa pri nich vyžaduje prísnejší BMS a často aj aktívne chladenie. V domácnostiach sa s nimi stretneme hlavne pri starších úložiskách alebo pri využití batérií z elektromobilov (second-life).

NOCT (NMOT)FV

Teplota, na ktorú sa článok zohreje za bežných prevádzkových podmienok (800 W/m², 20 °C, vietor 1 m/s), zvyčajne 42 až 46 °C. Výkon panelu pri NOCT je reálnejší než pri STC. Nižšia hodnota znamená lepšie chladenie panelu. Výkon panelu pri NOCT býva o 25 až 30 % nižší než pri STC, čo vysvetľuje, prečo elektráreň 10 kWp za horúceho poludnia dáva len 7 až 8 kW. Panely montované s medzerou od strechy aspoň 10 cm sa chladia lepšie a NOCT sa priblíži katalógovej hodnote.

Nominálny výkonFV
N-typ článokFV

Článok z kremíka dotovaného fosforom, s vyššou účinnosťou, nižšou degradáciou (bez LID) a lepším teplotným koeficientom než starší P-typ. Používajú ho technológie TOPCon, HJT a IBC. Od roku 2023 preberá väčšinu trhu. N-typ odoláva aj degradácii svetlom a teplom a výrobcovia naň dávajú produktovú záruku 15 až 25 rokov so zárukou výkonu až 87 až 90 % po 30 rokoch. Vyššia cena oproti P-typu sa už dnes takmer vyrovnala.

O

Obmedzenie pretokov (nulový export)FV

Nastavenie, pri ktorom menič nedodáva do siete žiadny výkon a výrobu obmedzí na aktuálnu spotrebu. Vyžaduje sa tam, kde distribútor nepovolil dodávku. Zvyšuje zmysel batérie a riadenia spotreby. Reakcia meniča na zmenu spotreby trvá 1 až 5 sekúnd, preto distribútori tolerujú krátke pretoky; presné podmienky sú v technických podmienkach distribútora. Nulový export sa dá doplniť o riadenie spotrebičov (bojler, wallbox), ktoré prebytok využijú namiesto obmedzovania výroby.

Odberné miesto (OM)FV

Miesto odberu elektriny s vlastným elektromerom a číslom EIC, na ktoré sa viaže zmluva s dodávateľom a distribútorom. FVE sa pripája vždy ku konkrétnemu odbernému miestu. Jeho rezervovaná kapacita určuje možný výkon FVE. Pri jednom objekte s dvoma elektromermi (napríklad dom a dielňa) sa FVE pripája len na jedno odberné miesto a prebytky sa na druhé dostanú iba zdieľaním elektriny. Vlastník odberného miesta musí byť zhodný so žiadateľom o pripojenie FVE.

OdpojovačFV
Oprávnený inštalatér OZEFV

Osoba s osvedčením podľa zákona o podpore OZE, ktorá smie inštalovať fotovoltické systémy, tepelné čerpadlá, kolektory a kotly na biomasu. Dotačné programy (Zelená domácnostiam) vyžadujú, aby inštaláciu vykonal zhotoviteľ s takýmto inštalatérom. Zoznam vedie SIEA. Osvedčenie sa získava absolvovaním školenia a skúšky v akreditovanom školiacom stredisku a platí 5 rokov, potom sa obnovuje. Zákazník si môže platnosť osvedčenia inštalatéra overiť v zozname na stránke SIEA pred podpisom zmluvy.

Optimalizátor výkonuFV

Elektronika pod každým panelom, ktorá udržiava panel v jeho vlastnom bode maximálneho výkonu a výsledok posiela do centrálneho meniča. Rieši zatienenie a rôznu orientáciu panelov a umožňuje monitoring po paneloch. Niektoré typy znižujú napätie stringu pri vypnutí (bezpečnosť pre hasičov). Optimalizátory sa oplatia pri strechách s tienením v časti dňa, s panelmi na troch a viac plochách alebo tam, kde je požadovaný monitoring každého panelu. Pri nezatienených jednoduchých strechách prinášajú zisk iba 1 až 3 % a zvyšujú počet elektronických prvkov na streche.

Orientácia panelovFV

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Ostrovný systém (off-grid)FV

Elektráreň bez pripojenia na distribučnú sieť, ktorá zásobuje objekt výlučne z panelov a batérie, často so záložnou elektrocentrálou. Používa sa na chatách, v odľahlých objektoch a pri mobilných aplikáciách. Vyžaduje väčšiu batériu a dôsledné riadenie spotreby. Batéria sa dimenzuje na 3 až 5 dní bez slnka a panely s rezervou na zimu, keď výroba klesá na pätinu, inak je nutná elektrocentrála. Pri návrhu sa zostavuje zoznam spotrebičov s príkonom a dobou prevádzky, aby sa systém zbytočne nepredimenzoval.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

OZE (obnoviteľné zdroje energie)FV

Zdroje, ktoré sa prirodzene obnovujú: slnko, vietor, voda, biomasa, geotermálna energia. Fotovoltika je najrýchlejšie rastúcim OZE na svete. Podiel OZE na spotrebe je cieľom energetickej politiky EÚ. Na Slovensku tvoria OZE približne 20 až 25 % konečnej spotreby energie, najmä vďaka vodným elektrárňam a biomase; fotovoltika rastie od roku 2022 najrýchlejšie. Podpora OZE sa poskytuje dotáciami na inštaláciu, výkupnými cenami alebo zárukami pôvodu.

Označenie objektu s FVEFV

Výstražný štítok pri hlavnom vypínači a na rozvádzači, ktorý upozorňuje hasičov a technikov, že objekt má fotovoltický zdroj a časti pod napätím aj po vypnutí hlavného ističa. Uvádza polohu DC odpojovača. Vyžadujú ho normy a hasiči. Štítok podľa normy STN 33 2000-7-712 má byť na elektromerovom rozvádzači, pri hlavnom vypínači a na DC rozvádzači, s piktogramom slnka a textom o fotovoltike. Pri požiari hasiči podľa neho vedia, že na streche zostávajú časti pod napätím a kde je DC odpojovač.

Ožiarenie (insolácia, H)FV

Množstvo slnečnej energie dopadnutej na plochu za obdobie, v kWh/m² za deň alebo rok. Na Slovensku dosahuje ročne približne 1 000 až 1 250 kWh/m² na vodorovnú plochu. Z neho sa odhaduje výroba FVE v danej lokalite. Na optimálne sklonenú plochu dopadá v Podunajskej nížine približne 1 400 až 1 500 kWh/m² ročne, na severe Slovenska a v horách menej. Rozdiel medzi najlepšou a najhoršou lokalitou na Slovensku je približne 15 %, čo je menej než vplyv orientácie a tienenia.

P

Paralelné zapojenie stringovFV

Spojenie dvoch alebo viacerých stringov na jeden MPPT vstup; napätie zostáva rovnaké, prúdy sa sčítavajú. Stringy musia mať rovnaký počet panelov a orientáciu. Pri troch a viac paralelných stringoch sa vyžaduje DC istenie každého stringu. Pri dvoch paralelných stringoch sa poistky podľa väčšiny výrobcov nevyžadujú, pretože jeden string nemôže do druhého poslať viac než svoj skratový prúd, ktorý panel znesie. Vždy sa však sleduje, aby súčet prúdov nepresiahol maximálny vstupný prúd MPPT.

Peak shaving (orezávanie špičiek)FV

Využitie batérie na pokrytie krátkodobých špičiek odberu, aby sa znížil maximálny príkon zo siete. Firmám znižuje platby za rezervovanú kapacitu a pokuty za jej prekročenie. Domácnostiam umožňuje vystačiť s menším hlavným ističom. Firma s rezervovanou kapacitou 200 kW, ktorá ju prekročí počas špičky o 30 kW, zaplatí penále; batéria 60 kWh s výkonom 40 kW tieto špičky pokryje. Riadenie potrebuje meranie v reálnom čase a algoritmus, ktorý batériu nabije pred očakávanou špičkou.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

PERC (Passivated Emitter and Rear Cell)FV

Technológia článkov P-typu s pasivovanou zadnou stranou, ktorá zvýšila účinnosť na 21 až 22 %. V rokoch 2018 až 2023 bola dominantná. Nahrádza ju TOPCon na kremíku N-typu. Panely PERC sú stále kvalitné a v rokoch 2024 až 2025 sa predávajú za nižšie ceny, čo ich robí vhodnými do nákladovo citlivých projektov. Ich nevýhodou je vyššia LID degradácia v prvom roku a horší teplotný koeficient než pri TOPCon.

Performance ratio (PR)FV

Pomer skutočnej výroby elektrárne k teoretickej výrobe pri danom ožiarení, v percentách. Zahŕňa všetky straty (teplota, káble, menič, znečistenie, zatienenie). Dobrá elektráreň dosahuje PR 80 až 85 %; nižšia hodnota signalizuje poruchu alebo chybu návrhu. Výpočet PR vyžaduje meranie ožiarenia na mieste (pyranometrom alebo referenčným článkom), bez neho sa používa odhad z meteorologických databáz. Sezónne PR kolíše – v zime býva vyššie vďaka nízkym teplotám, v lete nižšie, preto sa posudzuje ročný priemer.

PID efekt (Potential Induced Degradation)FV

Degradácia panelov spôsobená vysokým napätím medzi článkami a uzemneným rámom, ktorá za vlhka a tepla môže znížiť výkon o desiatky percent. Postihuje najmä staršie panely a dlhé stringy. Kvalitné panely sú certifikované ako odolné proti PID. PID sa často prejaví po 2 až 4 rokoch prevádzky ako pokles výkonu panelov na zápornom konci stringu a dá sa potvrdiť elektroluminiscenčným snímkom. Prevencia spočíva vo výbere panelov PID-free, kratších stringoch a správnom nastavení uzemnenia podľa výrobcu meniča.

Plochá strecha (inštalácia)FV

Montáž panelov na plochú strechu na balastnej alebo kotvenej konštrukcii so sklonom 10 až 15°, často v usporiadaní východ–západ. Treba posúdiť statiku, hydroizoláciu a zaťaženie vetrom. Nižší sklon zhoršuje samočistenie dažďom, preto sa panely občas čistia. Rady panelov sa umiestňujú s rozstupom, aby sa navzájom netienili v zime pri nízkom slnku, čo pri sklone 15° znamená približne 1,5- až 2-násobok výšky panelu. Usporiadanie východ–západ umožňuje zaplniť strechu hustejšie a dáva plochejší denný profil výroby.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Pmax (maximálny výkon)FV

Výkon panelu v bode maximálneho výkonu pri STC, uvedený na štítku vo Wp. Je to hodnota, podľa ktorej sa panel predáva a podľa ktorej sa počíta inštalovaný výkon. Reálny výkon na streche býva nižší pre teplotu a nižšiu irradianciu. Výrobcovia udávajú toleranciu výkonu, dnes zvyčajne 0 až +5 W, takže skutočný výkon nie je nižší než štítkový. Panely rovnakého typu sa dodávajú vo výkonových triedach (napríklad 430, 435, 440 Wp) a v jednom stringu by mali mať rovnakú triedu.

Poistenie FVEFV

Pripoistenie elektrárne v rámci poistenia nehnuteľnosti proti krupobitiu, víchrici, požiaru, prepätiu a krádeži. Poisťovne vyžadujú odbornú montáž, revíznu správu a často aj prepäťovú ochranu. FVE treba poisťovni nahlásiť ako zvýšenie hodnoty stavby. Pri poistení treba uviesť hodnotu FVE vrátane montáže a overiť, či poistka kryje aj ušlú výrobu a škody spôsobené prepätím a skratom, ktoré bývajú vylúčené. Firmám sa odporúča aj poistenie zodpovednosti pre prípad škody spôsobenej elektrárňou tretím osobám.

Polykryštalický panelFV

Starší typ panelu z kremíka s viacerými kryštálmi, s modrastým škvrnitým vzhľadom a účinnosťou 15 až 17 %. Bol lacnejší, ale dnes sa prakticky nevyrába. Nahradili ho monokryštalické panely. Staršie polykryštalické elektrárne z rokov 2010 až 2018 stále fungujú a ich panely sa pri poruche nahrádzajú monokryštalickými s podobným napätím, nie je však vhodné miešať typy v jednom stringu. Pri rekonštrukcii je často výhodnejšie panely vymeniť celé, pretože nové dávajú na rovnakej ploche o 40 až 60 % viac.

Pozemná FVEFV

Elektráreň na voľnej ploche na kovových konštrukciách zarazených alebo zabetónovaných do zeme, s optimálnym sklonom a orientáciou. Používa sa tam, kde strecha nestačí alebo nie je vhodná (firmy, poľnohospodári, obce). Vyžaduje stavebné povolenie a posúdenie využitia pozemku. Výška spodnej hrany panelov sa volí 0,6 až 1 m kvôli snehu a vegetácii a pozemok sa oplocuje; náklady na kabeláž k rozvádzaču rastú so vzdialenosťou. Pre pozemnú FVE nad 10 kW je potrebné územné rozhodnutie a stavebné povolenie a pri poľnohospodárskej pôde aj jej vyňatie alebo agrivoltické riešenie.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

PPA (zmluva o nákupe elektriny)FV

Dlhodobá zmluva, pri ktorej investor postaví a prevádzkuje FVE na streche firmy a firma od neho kupuje vyrobenú elektrinu za dohodnutú cenu. Firma nepotrebuje vlastnú investíciu. Používa sa pri väčších komerčných strechách. Cena v PPA býva nižšia než cena zo siete a je fixovaná na 10 až 20 rokov, po ktorých elektráreň zvyčajne prechádza do vlastníctva firmy. Pre investora je dôležitá bonita firmy a vlastnícke vzťahy k budove, pretože zmluva sa viaže na konkrétnu strechu.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Prebytky (prebytočná výroba)FV

Elektrina z FVE, ktorú objekt v danom okamihu nespotrebuje. Dá sa uložiť do batérie, využiť na ohrev vody alebo nabíjanie auta, alebo dodať do siete. Bez riadenia sú prebytky najmenej hodnotnou časťou výroby. V letnom polroku tvoria prebytky bez batérie 60 až 70 % výroby, preto sa oplatí najprv presunúť spotrebu (práčka, umývačka, ohrev vody) do slnečných hodín a až potom riešiť ich predaj. Výkupná cena prebytkov je zvyčajne 3- až 5-krát nižšia než cena nakupovanej elektriny.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Predpoveď výrobyFV

Odhad výroby FVE na nasledujúce hodiny a dni z predpovede počasia a parametrov elektrárne. EMS podľa nej rozhoduje, či nabíjať batériu zo siete v lacných hodinách, alebo nechať miesto pre solárne prebytky. Zvyšuje úsporu pri dynamických tarifách. Predpoveď pracuje s oblačnosťou, teplotou a parametrami strechy a jej presnosť na nasledujúci deň býva ± 15 až 20 %. Dostupná je v lepších meničoch, v EMS alebo ako služba (napríklad Solcast), ktorú systémy preberajú cez API.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Prepäťová ochrana (SPD) pre FVEFV

Zvodiče prepätia na DC strane (typ 2 alebo 1+2, špeciálne pre fotovoltiku) a na AC strane. Chránia menič a panely pred prepätím z blesku a spínania. Pri objektoch s bleskozvodom sa požiadavky riadia normou STN EN 62305 a vzdialenosťou od zachytávacej sústavy. DC zvodiče sa inštalujú čo najbližšie k meniču a pri DC vedení dlhšom než 10 m aj na strane panelov; musia byť určené pre DC napätie stringu a mať signalizáciu stavu. Na AC strane sa zvodič umiestňuje do rozvádzača pri meniči a koordinuje sa s hlavným zvodičom v elektromerovom rozvádzači.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Pretoky do sieteFV

Elektrina dodaná z FVE do distribučnej siete. Pri malom zdroji bez zmluvy sú bez úhrady, pri zmluve s dodávateľom sú uhrádzané výkupnou cenou alebo započítané vo virtuálnej batérii. Distribútor môže pretoky obmedziť alebo zakázať. Pri malom zdroji platí vlastník za pretoky distribučný poplatok len v prípade, že ich distribútor eviduje nad dohodnutú hranicu; dodávateľ ich však môže vykupovať. Pretoky sa dajú sledovať na obojsmernom elektromere v registri dodávky alebo v monitoringu meniča.

Pripojovacie podmienkyFV

Technické a obchodné podmienky distribútora pre pripojenie FVE: maximálny výkon, požiadavky na menič (certifikácia), nastavenie ochrán, obojsmerný elektromer, dokumentácia. Zverejňuje ich každý distribútor (ZSD, SSD, VSD). Ich splnenie potvrdzuje distribútor pri uvedení do prevádzky. Distribútori vyžadujú menič zo zoznamu certifikovaných zariadení podľa STN EN 50549, nastavenie ochrán podľa ich profilu a pri väčších zdrojoch aj skúšky ochrán pred uvedením do prevádzky. Podmienky sa menia niekoľkokrát ročne, preto sa pred podaním žiadosti vždy kontroluje aktuálna verzia.

P-typ článokFV

Článok z kremíka dotovaného bórom, dlhoročný štandard (vrátane PERC). Má mierne vyššiu počiatočnú degradáciu (LID) a horší teplotný koeficient než N-typ. Postupne ho nahrádza N-typ. Panely P-typu zostávajú vhodnou voľbou pri obmedzenom rozpočte, pretože rozdiel vo výrobe za životnosť je zvyčajne do 5 %. Pri P-type sa pri dlhých stringoch odporúča sledovať PID odolnosť, ktorá je pri N-type prirodzene vyššia.

PVGISFV

Bezplatný online nástroj Európskej komisie na odhad výroby FVE v ľubovoľnej lokalite podľa orientácie, sklonu a výkonu. Používa dlhodobé satelitné údaje o ožiarení. Je štandardným podkladom pre odhad ročnej výroby a návratnosti. Do nástroja sa zadáva výkon, sklon, azimut a celkové straty systému (štandardne 14 %), výsledkom je mesačná výroba a optimálny sklon pre lokalitu. PVGIS neuvažuje tienenie od komínov a stromov, preto sa pri tienených strechách výsledok upravuje.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

PyranometerFV

Prístroj na meranie slnečného ožiarenia vo W/m². Používa sa na meteostaniciach a pri väčších FVE na porovnanie skutočnej výroby s teoretickou (performance ratio). Pri domácich inštaláciách sa nepoužíva. Lacnejšou alternatívou je referenčný článok z rovnakej technológie ako panely, ktorý meria ožiarenie v rovine panelov vrátane spektrálneho vplyvu. Údaje sa zaznamenávajú v loggeri a slúžia na výpočet PR a na uplatnenie garancie výkonu voči dodávateľovi.

R

Rám paneluFV

Hliníkový eloxovaný rám, ktorý spevňuje panel, chráni hrany skla a slúži na upevnenie a uzemnenie. Má hrúbku 30 až 35 mm. Bezrámové panely sa používajú najmä v BIPV. Panel sa upevňuje svorkami do rámu v miestach, ktoré určuje výrobca (zvyčajne 1/4 dĺžky od kraja), inak hrozí strata záruky a mechanické poškodenie pri snehu. Rám sa uzemňuje cez uzemňovacie svorky alebo zemniace podložky s hrotmi, ktoré prerušia eloxovú vrstvu.

Rapid shutdown (rýchle vypnutie)FV

Funkcia, ktorá pri vypnutí alebo požiari zníži DC napätie na streche na bezpečnú úroveň. Realizuje sa optimalizátormi alebo mikromeničmi. V USA je povinná, v EÚ sa odporúča pre bezpečnosť hasičov. Bez tejto funkcie zostáva na DC kábloch po vypnutí meniča plné napätie stringu, pretože panely vyrábajú, kým na ne svieti. Pri bežných stringových systémoch sa bezpečnosť rieši DC odpojovačom, označením objektu a vedením káblov v kovových žľaboch.

Recyklácia panelovFV

Vyslúžené panely sú elektroodpad; výrobcovia a dovozcovia musia financovať ich zber a recykláciu (smernica WEEE). Získava sa sklo, hliník, meď a kremík, recyklovať sa dá vyše 90 % hmotnosti. Panely sa odovzdávajú na zberných miestach alebo cez organizáciu zodpovednosti výrobcov. Pri kúpe panelov je recyklačný poplatok už zahrnutý v cene, preto je odovzdanie vyslúžených panelov pre majiteľa bezplatné. Rámy a sklo sa recyklujú rutinne, náročnejšie je oddeliť laminát od článkov, kde sa používa tepelné alebo chemické spracovanie.

Regulátor nabíjania (MPPT / PWM)FV

Zariadenie v ostrovných systémoch, ktoré riadi nabíjanie batérie z panelov. MPPT regulátor získa z panelov o 20 až 30 % viac než jednoduchší PWM. V sieťových systémoch jeho funkciu plní hybridný menič. Regulátor sa vyberá podľa napätia batérie (12/24/48 V) a maximálneho napätia naprázdno panelov, ktoré nesmie prekročiť jeho vstupný limit. Nastavuje sa profil nabíjania podľa chémie batérie (olovo, LFP), nesprávny profil batériu poškodí.

Revízia FVE (odborná prehliadka a skúška)FV

Kontrola elektrickej bezpečnosti fotovoltickej inštalácie revíznym technikom pred uvedením do prevádzky a potom pravidelne. Overuje sa izolačný odpor, uzemnenie, pospájanie, ochrany a dokumentácia. Revíznu správu vyžaduje distribútor aj poisťovňa. Východisková revízia sa vykonáva podľa STN 33 2000-6 a STN 33 2000-7-712, periodická podľa prostredia zvyčajne každé 3 až 5 rokov. Súčasťou je aj overenie nastavenia ochrán meniča a vizuálna kontrola konektorov a kotvenia na streche.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

Rezervovaná kapacitaFV

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Riadenie toku energieFV

pozri EMS.

Ročná výrobaFV

Množstvo elektriny, ktoré FVE vyrobí za rok, v kWh. Pre Slovensko pri južnej orientácii a sklone 30 až 35° je to približne 1 000 až 1 150 kWh na 1 kWp. Odhaduje sa nástrojmi ako PVGIS. Výroba kolíše medzi rokmi o ± 5 až 10 % podľa počasia a medzi mesiacmi je rozdiel až desaťnásobný – v júli sa vyrobí 13 až 15 % ročnej výroby, v decembri 2 až 3 %. Pri hodnotení elektrárne sa preto porovnávajú celé roky, nie jednotlivé mesiace.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Round-trip účinnosťFV

Podiel energie, ktorú batéria vráti, k energii, ktorú do nej bolo treba vložiť. Pri LFP batériách s hybridným meničom je 85 až 95 %; straty vznikajú v batérii a pri dvojitej premene. Ovplyvňuje ekonomiku úložiska. Z každej uloženej kWh sa tak stratí 0,1 až 0,15 kWh, čo treba zahrnúť do výpočtu návratnosti batérie. Účinnosť klesá pri nízkych teplotách, vysokom výkone a pri AC spojke s dvojitou premenou.

Rozvádzač FVEFV

Rozvádzač s DC istením, prepäťovou ochranou a odpojovačom (DC rozvádzač) a rozvádzač na AC strane s ističom, chráničom a prepäťovou ochranou. Oddeľuje elektráreň od domového rozvodu. Je súčasťou každej inštalácie. DC rozvádzač sa umiestňuje čo najbližšie k meniču a musí mať krytie podľa prostredia (vonku IP65), AC rozvádzač obsahuje aj hlavný vypínač FVE označený štítkom. Na rozvádzačoch sa uvádza schéma zapojenia a výstraha o dvoch zdrojoch napätia.

S

SamospotrebaFV

Podiel vyrobenej elektriny, ktorý objekt spotrebuje sám (vrátane uloženia do batérie), v percentách výroby. Bez batérie dosahuje rodinný dom 25 až 40 %, s batériou a riadením 60 až 80 %. Je najdôležitejším faktorom návratnosti. Samospotrebu zvyšuje okrem batérie aj inteligentné spínanie bojlera, wallboxu a tepelného čerpadla a orientácia panelov na východ–západ. Hodnota sa po roku prevádzky odčíta z monitoringu a je základom pre rozhodnutie o rozšírení batérie.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Sebestačnosť (miera pokrytia)FV

Podiel spotreby objektu, ktorý je pokrytý z vlastnej FVE, v percentách spotreby. Rodinný dom s FVE a batériou dosahuje ročne 50 až 75 %; v zime je nižšia, v lete blízka 100 %. Nezamieňať so samospotrebou. Stopercentná ročná sebestačnosť nie je pri sieťovom systéme ekonomicky rozumná, pretože by vyžadovala niekoľkonásobne väčšiu batériu pre zimné mesiace. Dobrý návrh cieli na 60 až 70 % s tým, že zvyšok pokryje sieť v lacnejších hodinách.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

SG ReadyFV

Štandardizované rozhranie tepelných čerpadiel, ktoré umožňuje meniču alebo EMS dať čerpadlu povel na prevádzku z prebytkov FVE (zvýšený ohrev vody alebo vykurovanie). Spojí sa dvoma kontaktmi relé. Tepelné čerpadlo s označením SG Ready je vhodné do domu s fotovoltikou. Rozhranie má štyri režimy: blokovanie, normálna prevádzka, odporúčaná zvýšená prevádzka a nútený štart; menič alebo EMS spína kontakty podľa veľkosti prebytku. Vďaka tomu sa prebytok uloží ako teplo v akumulačnej nádrži alebo bojleri s vyššou teplotou.

Sieťový menič (on-grid, grid-tie)FV

Menič pripojený na distribučnú sieť bez batérie. Vyrobenú elektrinu dodáva do domu a prebytky do siete; pri výpadku siete sa vypne. Je najjednoduchší a najlacnejší typ meniča. K sieťovému meniču sa batéria dá doplniť neskôr cez AC spojku alebo výmenou za hybridný menič, s čím sa oplatí počítať už pri návrhu kabeláže a rozvádzača. Záložný výstup sieťový menič spravidla nemá, takže pri výpadku siete dom zostane bez elektriny.

Sklon panelovFV

Uhol panelov voči vodorovnej rovine. Pre maximálny ročný výnos na Slovensku je optimálny sklon 30 až 35°; strmší sklon zvýhodňuje zimu, plochý leto. Na šikmých strechách sa panely kladú rovnobežne so strechou. Rozdiel vo výrobe medzi sklonom 20° a 45° pri južnej orientácii je len približne 3 až 5 %, preto sa na šikmých strechách panely nenaklápajú na konštrukcii navyše. Sklon pod 10° zhoršuje samočistenie a odtok vody, sklon nad 60° (fasády) zvýhodňuje zimnú výrobu.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Smart meter (inteligentný elektromer)FV

Elektromer s diaľkovým odpočtom a záznamom spotreby po 15 minútach. Umožňuje dynamické tarify a presné vyúčtovanie pretokov. V slovenských domácnostiach s FVE sa inštaluje štandardne. Pätnásťminútové údaje si odberateľ môže stiahnuť z portálu distribútora a využiť na presné dimenzovanie batérie alebo nastavenie EMS. Distribútori smart metre inštalujú povinne pri spotrebe nad 4 MWh ročne a pri všetkých odberných miestach s pripojeným zdrojom.

SoC (State of Charge, stav nabitia)FV

Aktuálna úroveň nabitia batérie v percentách kapacity. Zobrazuje ho monitoring; EMS podľa neho rozhoduje o nabíjaní a vybíjaní. Pre dlhú životnosť sa batéria často udržiava medzi 10 a 90 %. SoC sa vypočítava z napätia a počítania náboja, takže po čase môže byť nepresný – preto BMS vyžaduje občasné plné nabitie na kalibráciu. Pri zálohe sa nastavuje rezervný SoC, ktorý sa v bežnej prevádzke nevybíja a ostáva pre výpadok siete.

SoH (State of Health, stav batérie)FV

Zostávajúca kapacita batérie v percentách pôvodnej. Nová batéria má 100 %, koniec životnosti sa definuje zvyčajne pri 70 až 80 %. Sleduje ho BMS a je podkladom pre záruku. Výrobcovia garantujú zvyčajne SoH 70 % po 10 rokoch alebo po stanovenom počte cyklov či prepustenej energii (napríklad 28 MWh), podľa toho, čo nastane skôr. Monitoring SoH umožňuje včas uplatniť záruku, ak batéria starne rýchlejšie, než je obvyklé.

Solárny kábelFV

Jednožilový kábel (H1Z2Z2-K) s prierezom 4 alebo 6 mm², odolný proti UV žiareniu, teplote a ozónu, s dvojitou izoláciou pre napätie do 1 500 V DC. Používa sa na prepojenie panelov a meniča. Bežný kábel na DC stranu nepatrí. Prierez sa volí podľa dĺžky vedenia tak, aby straty na DC strane neprekročili 1 %; pri dlhších trasách (nad 30 až 40 m) sa používa 6 mm² alebo 10 mm². Káble sa na streche vedú v UV odolných chráničkách alebo žľaboch, nie voľne po krytine, a upevňujú sa UV stabilnými sťahovacími páskami alebo klipmi.

Solárny ohrev vody (fotovoltický)FV

Využitie prebytkov FVE na ohrev teplej vody v bojleri cez regulátor výkonu alebo spínané relé. Je najlacnejším „úložiskom“ energie. Bojler s objemom 200 l uloží 8 až 10 kWh tepla. Regulátor s plynulou reguláciou (napríklad triakový) dokáže do špirály poslať presne toľko výkonu, koľko je prebytku, kým jednoduché relé spína bojler naplno a časť energie odoberá zo siete. Teplota v bojleri sa pri prebytkoch môže zvýšiť na 65 až 70 °C, čím sa uloží viac energie a zároveň sa chráni pred legionelou.

Na webe URBANIX: Článok: Oplatí sa fotovoltika pri elektrokotle?

Spotová cenaFV

Cena elektriny na dennom trhu (burza, na Slovensku organizovaný OKTE), ktorá sa mení každú hodinu alebo štvrťhodinu. Cez poludnie v lete býva pri veľkej výrobe FVE nízka až záporná, večer vysoká. Je základom dynamických taríf a arbitráže. Priemerná spotová cena na Slovensku sa v rokoch 2024 až 2025 pohybovala okolo 80 až 100 €/MWh, no v jednotlivých hodinách kolíše od záporných hodnôt po 300 €/MWh a viac. K spotovej cene sa vždy pripočítavajú distribučné poplatky a dane, ktoré tvoria približne polovicu koncovej ceny.

Statický posudokFV

Posúdenie, či strecha unesie hmotnosť panelov a konštrukcie (bežne 12 až 25 kg/m²) spolu so snehom a vetrom. Vyžaduje sa pri plochých strechách s balastom, ľahkých halách a starších budovách. Vypracováva ho statik. Statik posudzuje nielen hmotnosť, ale aj sanie vetra, ktoré pri plochých strechách môže panely nadvihnúť, a lokálne zaťaženie v miestach kotvenia. Pri starších halách s ľahkou strechou sa niekedy ukáže, že je možné osadiť iba časť plochy alebo treba strechu zosilniť.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

STC (štandardné testovacie podmienky)FV

Podmienky, pri ktorých sa meria štítkový výkon panelu: irradiancia 1 000 W/m², teplota článku 25 °C, spektrum AM 1,5. V praxi nastávajú zriedka, preto skutočný výkon býva nižší. Umožňujú porovnať panely rôznych výrobcov. Pri STC sa meria aj teplotný koeficient a tolerancia výkonu, ktoré sa uvádzajú v technickom liste. Výkon pri NOCT a výkon pri 200 W/m² (slabé svetlo) sú doplnkové údaje, ktoré lepšie popisujú správanie panelu v reálnej prevádzke.

Strešný hákFV

Kotviaci prvok konštrukcie pre škridlové strechy, ktorý sa priskrutkuje do krokvy pod krytinou a prechádza medzi škridlami. Nesie montážne lišty s panelmi bez narušenia krytiny. Pre plechové a asfaltové strechy sa používajú iné kotvy (skrutky, svorky na falc). Háky sa volia podľa typu škridly (plochá, vlnitá, bobrovka) a rozstup krokiev určuje ich počet – zvyčajne 2 až 3 háky na panel podľa veternej a snehovej oblasti. Hák nesmie tlačiť na škridlu pod ním, inak škridla praskne; v prípade potreby sa škridla zbrúsi alebo podloží.

StriedačFV

pozri Menič.

Striedavý prúd (AC)FV

Prúd, ktorý pravidelne mení smer (50-krát za sekundu). Používa ho distribučná sieť a všetky bežné spotrebiče. Menič mení jednosmerný prúd z panelov na striedavý. V domácnosti má striedavé napätie 230 V medzi fázou a nulovým vodičom a 400 V medzi fázami; trojfázový menič preto vyrába do všetkých troch fáz. Pri striedavom prúde sa oblúk pri vypínaní sám uhasí pri prechode nulou, čo DC istenie nemá.

String (reťazec)FV

Skupina panelov zapojených do série, ktorej napätia sa sčítavajú (napríklad 12 panelov × 40 V = 480 V). Pripája sa na jeden MPPT vstup meniča. Panely v stringu majú mať rovnakú orientáciu a sklon. Počet panelov v stringu je ohraničený zdola minimálnym napätím MPPT (menič musí naštartovať aj v zime pri slabom svetle) a zhora maximálnym napätím meniča pri mraze. Pri rodinnom dome je bežný string 8 až 14 panelov, pri priemysle 20 až 28 panelov.

Stringový meničFV

Menič, na ktorý sa pripája jeden alebo viac stringov; najbežnejší typ pre domy a firemné strechy s výkonom 3 až 100 kW. Má viac MPPT vstupov pre rôzne orientácie. Rozlišuje sa od centrálneho meniča a mikromeniča. Stringové meniče pre domy majú 2 až 3 MPPT vstupy, priemyselné až 10 a viac, aby sa dali pripojiť rôzne časti strechy. Pri väčších strechách sa používa viac menších meničov namiesto jedného veľkého, čo zvyšuje spoľahlivosť a zjednodušuje servis.

Š

Šindľová technológia (shingled)FV

Články rozrezané na úzke prúžky a prekryté ako šindle na streche, bez viditeľných vodivých pásikov. Zvyšuje aktívnu plochu panelu a odolnosť proti zatieneniu. Používa sa v prémiových paneloch. Prúžky sa spájajú vodivým lepidlom namiesto spájkovania, čo znižuje teplotné namáhanie, no výrobný postup je zložitejší a panely sú drahšie. Šindľové panely majú celistvý tmavý vzhľad, ktorý sa cení pri viditeľných strechách.

Špecifický výnos (kWh/kWp)FV

Ročná výroba vztiahnutá na 1 kWp inštalovaného výkonu. Umožňuje porovnať elektrárne rôznej veľkosti a kvalitu návrhu. Na Slovensku je dobrá hodnota 1 000 až 1 150 kWh/kWp. Hodnota pod 900 kWh/kWp pri južnej streche ukazuje na tienenie, znečistenie alebo poruchu, hodnota nad 1 200 kWh/kWp sa na Slovensku dosahuje len výnimočne pri ideálnych podmienkach. Výnos sa porovnáva s odhadom PVGIS pre rovnaký sklon a orientáciu.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Špičkový výkon (Wp, watt-peak)FV

Výkon panelu pri STC. Písmeno „p“ (peak) odlišuje štítkový výkon panelov od výkonu meniča vo W. Súčet Wp panelov je inštalovaný výkon elektrárne. Panel 440 Wp dáva 440 W len pri ožiarení 1 000 W/m² a teplote článku 25 °C, teda za jasného chladného dňa; v bežný letný deň dáva 300 až 370 W. Súčet Wp panelov nemusí zodpovedať výkonu meniča, bežne sa panely predimenzujú o 20 až 30 %.

Štítok paneluFV

Štítok na zadnej strane panelu s údajmi pri STC: Pmax, Voc, Isc, Vmpp, Impp, maximálne systémové napätie, trieda ochrany, certifikáty a sériové číslo. Podľa neho sa navrhuje string a kontroluje dodávka. Sériové číslo je potrebné pri reklamácii. Štítok uvádza aj maximálnu poistku stringu, triedu požiarnej odolnosti a údaje pri NOCT, ktoré sa využijú pri návrhu. Sériové čísla sa pri montáži zapisujú do dokumentácie s polohou panelu na streche, čo uľahčí identifikáciu pri reklamácii a monitoringu po paneloch.

T

Tandemové (perovskitové) článkyFV

Nová technológia, ktorá na kremíkový článok nanáša vrstvu perovskitu využívajúcu inú časť spektra. V laboratóriu prekračuje účinnosť 30 %. Komerčne sa začína presadzovať; otázna je zatiaľ dlhodobá stabilita. Prvé sériové tandemové panely ohlasujú výrobcovia s účinnosťou 26 až 28 %, čo by na rovnakú strechu prinieslo o 20 % viac výkonu. Kým nebudú k dispozícii dlhodobé skúšky odolnosti proti vlhkosti a teplu, zostávajú pre bežné strechy vhodnejšie overené TOPCon a HJT panely.

Tarifa (sadzba)FV

Cenník za dodávku a distribúciu elektriny pre odberné miesto, zvyčajne jednopásmová alebo dvojpásmová (nízka/vysoká tarifa). Pri FVE s batériou alebo tepelným čerpadlom sa oplatí dvojpásmová alebo dynamická tarifa. Mení sa podľa dodávateľa a distribútora. Dvojpásmová sadzba sa prideľuje odberným miestam s akumulačným ohrevom, tepelným čerpadlom alebo elektromobilom a nízka tarifa platí 8 až 20 hodín denne podľa sadzby; distribútor spína tarifu signálom HDO alebo cez smart meter. Pri výbere tarify sa zohľadňuje aj mesačná platba za istič, ktorá je pri niektorých sadzbách vyššia.

Tepelné čerpadlo a FVEFV

Kombinácia, pri ktorej prebytky elektrárne poháňajú tepelné čerpadlo na vykurovanie a ohrev vody. V lete pokryje FVE celý ohrev vody, v prechodnom období časť vykurovania. Riadenie cez EMS alebo rozhranie SG Ready zvyšuje samospotrebu. V zime kryje FVE len malú časť spotreby tepelného čerpadla, preto sa dimenzuje podľa ročnej bilancie, nie podľa januára. Akumulačná nádrž alebo väčší bojler umožňujú ohriať vodu cez deň z prebytkov a večer čerpadlo nespúšťať.

Na webe URBANIX: Článok: Oplatí sa fotovoltika pri elektrokotle?

Teplotný koeficient výkonuFV

Udáva, o koľko percent klesne výkon panelu pri zvýšení teploty článku o 1 °C, zvyčajne −0,26 až −0,40 %/°C. V lete sa článok zohreje na 60 až 70 °C, takže výkon klesá o 10 až 15 %. Nižšia hodnota (napríklad TOPCon, HJT) je výhodou. Pri porovnávaní dvoch panelov s koeficientom −0,30 a −0,40 %/°C je rozdiel vo výrobe za rok približne 1 až 2 % v prospech lepšieho. Koeficient sa uvádza v technickom liste zvlášť pre výkon, napätie a prúd; pre návrh stringu je rozhodujúci koeficient napätia.

Termovízia panelovFV

Kontrola elektrárne termokamerou (zo zeme alebo dronom), ktorá odhalí hotspoty, chybné bypass diódy, odpojené stringy a prehriate konektory. Vykonáva sa za slnečného počasia. Je súčasťou pravidelnej údržby väčších FVE. Kontrola sa robí pri ožiarení aspoň 600 W/m², pod uhlom 60 až 90° ku sklu a s kamerou s rozlíšením aspoň 320 × 240 bodov; drony s termokamerou zvládnu 1 MW za hodinu. Nález sa dokumentuje s polohou panelu a následne sa overí meraním I-U krivky alebo výmenou panelu.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact)FV

Technológia článkov N-typu s tenkou oxidovou vrstvou, ktorá znižuje straty na kontaktoch. Účinnosť panelov 22 až 23,5 %, nízka degradácia a dobrý teplotný koeficient. Od roku 2024 je najrozšírenejšou technológiou na trhu. TOPCon panely majú bifaciálnosť okolo 80 % a záruku výkonu bežne 87 až 90 % po 30 rokoch. Pri vlhkých lokalitách sa sleduje odolnosť proti UV a vlhkosti (UVID), ktorú kvalitní výrobcovia dokladajú rozšírenými skúškami.

Tracker (solárny sledovač)FV

Konštrukcia, ktorá otáča panely za slnkom (jednoosový alebo dvojosový). Zvyšuje výrobu o 15 až 30 %, ale je drahšia a náročnejšia na údržbu. Používa sa v pozemných elektrárňach, na strechách nie. Jednoosový tracker sledujúci slnko od východu na západ je vo veľkých elektrárňach v južnej Európe štandardom, na Slovensku s častou oblačnosťou je prínos menší. Potrebuje rovný pozemok, pohony s napájaním a pravidelnú údržbu mechaniky, pri silnom vetre sa panely automaticky vyrovnajú do bezpečnej polohy.

Trojfázový meničFV

Menič pripojený na všetky tri fázy, štandard pre výkony nad 3,68 kW a pre rodinné domy s trojfázovou prípojkou. Rozdeľuje výkon rovnomerne (symetricky) alebo podľa spotreby fáz (asymetricky). Distribútori ho pri väčších výkonoch vyžadujú. Trojfázové meniče pre rodinné domy majú výkon 5 až 15 kW a pripájajú sa na samostatný trojfázový istič v hlavnom rozvádzači. Pri trojfázovom meniči elektromer sčítava všetky fázy, takže výroba na jednej fáze kryje spotrebu na inej.

U

Účinnosť meničaFV

Podiel výstupného AC výkonu k vstupnému DC výkonu, pri moderných meničoch 97 až 98,5 % (maximálna) a „európska účinnosť“ okolo 97 %. Rozdiel 1 % znamená za 20 rokov stovky kWh. Hybridné meniče majú samostatnú účinnosť pre batériovú cestu. Účinnosť klesá pri nízkom zaťažení (ráno, večer) a pri nízkom DC napätí, preto sa stringy navrhujú tak, aby pracovali v odporúčanom rozsahu napätia meniča. Hybridné meniče majú pri nabíjaní a vybíjaní batérie účinnosť 94 až 96 %, čo spolu s batériou dáva round-trip účinnosť okolo 90 %.

Účinnosť paneluFV

Podiel dopadajúcej slnečnej energie, ktorú panel premení na elektrinu, pri STC. Moderné panely dosahujú 20 až 23 %. Vyššia účinnosť znamená viac výkonu z rovnakej plochy strechy. Pri obmedzenej streche rozhoduje účinnosť o tom, koľko kWp sa zmestí – panel s 22 % dá na 20 m² približne 4,4 kWp, panel so 17 % iba 3,4 kWp. Pri dostatočnej ploche je dôležitejšia cena za Wp a záruka než posledné percento účinnosti.

Údržba FVE (O&M)FV

Pravidelná starostlivosť o elektráreň: kontrola monitoringu, vizuálna prehliadka panelov a konektorov, čistenie, dotiahnutie spojov, termovízia, revízia a aktualizácia softvéru meniča. Pri domácich systémoch stačí ročná kontrola, pri firemných zmluvný servis. Predchádza stratám výroby a poruchám. Súčasťou údržby je aj kontrola vegetácie a tieňov, ktoré sa rokmi menia (rastúce stromy), a kontrola upevnenia káblov, ktoré môže poškodiť vietor alebo zvieratá. Zmluvný servis firemných FVE zahŕňa monitoring 24/7, reakčné doby a ročnú správu o výrobe.

Na webe URBANIX: Servisná zmluva pre fotovoltiku

Úložisko energie (batériové)FV

Batéria s BMS a meničom, ktorá uloží prebytky z FVE na neskoršiu spotrebu. Zvyšuje samospotrebu z 30 na 70 % a umožňuje zálohu pri výpadku. Domáce úložiská majú 5 až 20 kWh, firemné stovky kWh. Umiestňuje sa v temperovanej miestnosti (5 až 30 °C) na nehorľavom podklade, s voľným priestorom na chladenie a mimo spální. Investícia do batérie sa vracia pomalšie než do panelov, zmysel má najmä pri vysokých večerných odberoch, dynamickej tarife a potrebe zálohy.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

UPS a záložný výstupFV

UPS (neprerušiteľný zdroj) prepína na batériu bez prerušenia (0 ms) a chráni citlivú elektroniku; záložný výstup hybridného meniča prepne za 10 ms až niekoľko sekúnd, čo postačuje pre bežnú domácnosť. Pre servery a IT sa kombinuje FVE s UPS. Niektoré hybridné meniče ponúkajú UPS režim s prepnutím do 10 ms, pri ktorom bežné spotrebiče ani počítače výpadok nezaznamenajú; vyžaduje však, aby zálohované obvody boli trvalo napájané cez menič. Pre dlhšie výpadky sa overuje, či menič dokáže batériu počas ostrova dobíjať z panelov.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

ÚRSOFV

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, slovenský regulátor, ktorý určuje ceny za distribúciu, pravidlá trhu s elektrinou, podmienky pripojenia a vyúčtovania. Jeho vyhlášky ovplyvňujú aj podmienky pre malé zdroje a zdieľanie elektriny. Rozhoduje o sporoch s distribútorom. ÚRSO každoročne schvaľuje tarify za distribúciu a stanovuje aj poplatky za odberné miesto, ktoré platí každý odberateľ bez ohľadu na vlastnú výrobu. Pri problémoch s pripojením FVE alebo zamietnutím žiadosti sa odberateľ môže obrátiť na úrad so sťažnosťou.

Úspora emisií CO₂FV

Množstvo oxidu uhličitého, ktoré FVE ušetrí nahradením elektriny zo siete, počítané emisným faktorom siete (na Slovensku približne 0,15 až 0,2 kg CO₂ na kWh). Elektráreň 10 kWp ušetrí ročne približne 1,5 až 2 tony CO₂. Údaj sa používa v ESG správach firiem a v monitoringu. Emisný faktor slovenskej siete je nízky vďaka jadrovým a vodným elektrárňam, preto je úspora CO₂ na Slovensku menšia než napríklad v Poľsku alebo Nemecku. Energetická návratnosť panelu (energia na výrobu vs. vyrobená) je 1 až 2 roky, zvyšných 25 rokov je výroba prakticky bezemisná.

Uzemnenie a pospájanie FVEFV

Spojenie rámov panelov a konštrukcie s uzemňovacou sústavou objektu ochranným vodičom (zvyčajne 6 mm² Cu). Chráni pred úrazom a je podmienkou účinnosti prepäťových ochrán. Pri objektoch s bleskozvodom sa postupuje podľa STN EN 62305. Rámy panelov sa spájajú uzemňovacími svorkami alebo špeciálnymi podložkami pod svorkami panelov, konštrukcia sa pripojí na hlavnú uzemňovaciu prípojnicu alebo na bleskozvod podľa posúdenia vzdialenosti. Spojitosť uzemnenia sa meria pri revízii a hodnota odporu spoja má byť pod 0,1 Ω.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

V

V2H / V2GFV

Technológie, pri ktorých elektromobil dodáva elektrinu z batérie späť do domu (vehicle-to-home) alebo do siete (vehicle-to-grid). Auto s batériou 60 kWh sa stáva veľkým domácim úložiskom. Vyžaduje obojsmerný wallbox a podporu výrobcu auta; rozširuje sa postupne. Vybíjanie batérie auta do domu skracuje jej životnosť len mierne, pretože domáca spotreba je oproti jazde malá. Na Slovensku zatiaľ chýbajú pravidlá pre V2G ako podpornú službu, V2H je technicky možné s vybranými modelmi áut a obojsmernými wallboxmi (CCS alebo CHAdeMO).

Na webe URBANIX: Článok: Ako fotovoltika a elektromobil zmenili rozpočet domácnosti

V-A charakteristikaFV
Virtuálna batériaFV

Služba dodávateľa elektriny, ktorý eviduje prebytky dodané do siete a umožňuje ich neskôr „odobrať“ späť za poplatok alebo so zníženou sadzbou. Nahrádza fyzickú batériu pri sezónnom ukladaní (leto → zima). Podmienky sa líšia podľa dodávateľa. Dodávateľ si za uloženie účtuje mesačný poplatok alebo percento z uloženej energie a pri odbere sa platia distribučné poplatky, takže vrátená kWh nie je zadarmo. Výhodou je, že kapacita nie je obmedzená a prebytky z leta sa využijú v zime, čo fyzická batéria nedokáže.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

VmppFV

Napätie panelu v bode maximálneho výkonu, uvedené na štítku pri STC. Súčet Vmpp panelov v stringu musí ležať v pracovnom rozsahu MPPT meniča. Pri vysokých teplotách klesá. Pri +70 °C na streche klesne Vmpp panelu oproti STC o 12 až 15 %, preto musí string aj v lete zostať nad minimálnym napätím MPPT, inak menič stráca výkon. Výrobcovia meničov poskytujú konfiguračné nástroje, ktoré rozsah Vmpp pri extrémnych teplotách overia.

VocFV
Výkupná cenaFV

Cena, ktorú dodávateľ platí za elektrinu dodanú z FVE do siete. Býva výrazne nižšia než cena odberu (často viazaná na spotovú cenu). Preto je výhodnejšie prebytky spotrebovať alebo uložiť. V roku 2025 ponúkali dodávatelia na Slovensku za prebytky zvyčajne 0,04 až 0,08 €/kWh alebo cenu viazanú na spot, pričom pri niektorých tarifách je výkup podmienený aj odberom od toho istého dodávateľa. Pri rozhodovaní sa oplatí porovnať nielen výkupnú cenu, ale aj cenu odberu, lebo výhodný výkup býva spojený s drahším odberom.

Výroba elektriny (z FVE)FV

Množstvo energie, ktoré elektráreň vyrobí, v kWh za deň, mesiac alebo rok. Na Slovensku pripadá približne 70 % ročnej výroby na obdobie apríl až september. Sleduje sa v monitoringu a porovnáva s očakávanou hodnotou. Rodinný dom s 8 kWp vyrobí ročne približne 8 000 až 9 000 kWh, z toho v júni 1 000 až 1 200 kWh a v decembri 150 až 250 kWh. Denná výroba v lete dosiahne 40 až 50 kWh, v zamračený zimný deň len 2 až 5 kWh.

W

Wallbox (nabíjacia stanica)FV

Nástenná nabíjacia stanica pre elektromobil s výkonom 3,7 až 22 kW. Inteligentný wallbox dokáže nabíjať len z prebytkov FVE alebo v lacnej tarife. Vyžaduje samostatný obvod s chráničom typu A s detekciou DC (6 mA) alebo typu B. Pri FVE sa nastavuje režim nabíjania z prebytkov s minimálnym prúdom 6 A na fázu, čo znamená 1,4 kW jednofázovo alebo 4,1 kW trojfázovo; menšie prebytky sa nedajú využiť. Wallbox s výkonom 11 kW vyžaduje trojfázový prívod s ističom 16 A a často aj ohlásenie distribútorovi.

Na webe URBANIX: Článok: Ako fotovoltika a elektromobil zmenili rozpočet domácnosti · Servis nabíjacích staníc

Wp (watt-peak)FV

Z

Základná spotreba (base load)FV

Trvalý minimálny odber objektu aj v noci: chladničky, pohotovostné režimy, čerpadlá, router, zabezpečenie – v domácnosti 100 až 300 W. Určuje, koľko energie musí batéria pokryť cez noc. Jej zníženie je najlacnejšou úsporou. Odhalia ju nočné údaje monitoringu alebo smart metra – hodnota 300 W trvalo znamená 2 600 kWh ročne, teda často polovicu spotreby domácnosti. Najčastejšími vinníkmi sú staré chladničky, obehové čerpadlá bez regulácie, akvária a pohotovostné režimy elektroniky.

Záložný zdrojFV

Zariadenie, ktoré pri výpadku siete napája objekt: batéria s hybridným meničom, elektrocentrála alebo UPS. FVE bez batérie a záložného výstupu pri výpadku nefunguje. Pri návrhu sa určí, ktoré obvody (chladnička, kotol, svetlá, internet) majú byť zálohované. Záložný výstup musí byť zapojený cez prepínač alebo automatický prepínač sietí, aby sa pri výpadku zdroj nedostal do distribučnej siete. Dlhodobé výpadky riešia elektrocentrály, ktoré sa dajú pripojiť na vstup hybridného meniča a dobíjať batériu.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre firmy

Záruka pôvodu elektrinyFV

Certifikát, ktorý potvrdzuje, že daná MWh bola vyrobená z obnoviteľného zdroja. Vydáva ho OKTE a obchoduje sa oddelene od elektriny. Firmy ho používajú na preukázanie spotreby zelenej elektriny. Jedna záruka zodpovedá 1 MWh vyrobenej elektriny a má platnosť 12 mesiacov; výrobca s FVE nad určitý výkon o ňu môže požiadať v systéme OKTE. Firmy nakupujú záruky od dodávateľov zelenej elektriny alebo ich získavajú z vlastnej výroby pre uhlíkové reportovanie.

Zaťaženie vetrom a snehomFV

Mechanické zaťaženie panelov a konštrukcie, ktoré musí inštalácia vydržať podľa STN EN 1991. Panely sú skúšané na tlak 5 400 Pa (sneh) a sanie 2 400 Pa (vietor). V horských oblastiach sa volí hustejšie podopretie a odolnejšie panely. Slovensko je rozdelené do snehových oblastí I až V a veterných oblastí; v oblasti IV a V (Orava, Tatry) sa vyžadujú panely s odolnosťou 7 000 až 8 000 Pa a kratšie rozstupy podpier. Na okrajoch a rohoch strechy pôsobí sanie vetra až dvojnásobne, preto sa tam konštrukcia kotví hustejšie.

ZatienenieFV

Clonenie panelov komínom, stromami, susednou budovou, anténou alebo snehom. Aj malé zatienenie môže výrazne znížiť výkon stringu. Pri návrhu sa analyzuje priebeh tieňov počas roka a rieši sa rozložením panelov, optimalizátormi alebo mikromeničmi. Pri návrhu sa používa pravidlo, že panely nemajú byť zatienené aspoň medzi 9. a 15. hodinou v období od marca do októbra. Sneh zvyčajne z panelov so sklonom nad 25° zíde sám, pri plochých strechách sa môže držať aj niekoľko dní.

Na webe URBANIX: Nezáväzný návrh zadarmo

Zdieľanie elektrinyFV

Možnosť dodať prebytky z FVE inému odbernému miestu (napríklad rodine alebo firme) cez distribučnú sieť v rámci energetického spoločenstva alebo ako aktívny odberateľ. Na Slovensku to umožňuje legislatíva od roku 2022 cez systém EDC (Energetické dátové centrum). Podmienky a poplatky určuje regulácia. Zdieľanie sa registruje v EDC, kde sa určia odberné miesta a kľúč rozdelenia prebytkov (napríklad percentami), pričom elektrina sa zdieľa v 15-minútových intervaloch a zdieľaný odber zostáva zaťažený distribučnými poplatkami. Zmysel má najmä medzi objektmi jedného majiteľa alebo v rámci rodiny, kde jeden objekt vyrába a druhý spotrebúva.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Zelená domácnostiamFV

Program SIEA, ktorý domácnostiam poskytuje poukážky na FVE, batérie, tepelné čerpadlá, solárne kolektory a kotly na biomasu. Výška príspevku závisí od inštalovaného výkonu a aktuálnej výzvy. Inštaláciu musí vykonať oprávnený zhotoviteľ zapísaný v zozname SIEA. Poukážka sa vydáva pred inštaláciou alebo sa žiada po nej podľa aktuálnej výzvy a preplatí sa po doložení faktúry, revíznej správy a fotodokumentácie zhotoviteľom. Program má obmedzený rozpočet a pravidlá sa v jednotlivých výzvach menia, preto treba aktuálne podmienky overiť na stránke SIEA.

Na webe URBANIX: Dotácia Zelená solidarita – vybavíme za vás · Dotácia Zelená podnikom

Zmluva o pripojeníFV

Zmluva s distribútorom, ktorá stanovuje technické podmienky pripojenia FVE, maximálnu rezervovanú kapacitu a prípadne rezervovanú kapacitu pre dodávku. Predchádza jej žiadosť o pripojenie. Po splnení podmienok distribútor povolí uvedenie zdroja do prevádzky. Pri rodinnom dome sa väčšinou existujúca zmluva o pripojení len dopĺňa o zdroj, pri firmách sa uzatvára nová s rezervovanou kapacitou na výrobu a často aj s poplatkom za pripojenie. Distribútor má na vyjadrenie k žiadosti zákonnú lehotu, zvyčajne 30 dní.

Zmluva o výkupe prebytkovFV

Zmluva s dodávateľom elektriny, na základe ktorej dodávateľ uhrádza elektrinu dodanú z FVE do siete alebo ju eviduje vo virtuálnej batérii. Bez nej sú prebytky malého zdroja dodávané bezodplatne. Podmienky (cena, poplatky) sa medzi dodávateľmi líšia. Zmluva sa uzatvára až po uvedení FVE do prevádzky a výmene elektromeru a vyžaduje údaje o odbernom mieste a výkone zdroja. Dodávateľ si môže podmienky meniť s výpovednou lehotou, preto sa oplatí sledovať ponuky aj iných dodávateľov.

Na webe URBANIX: Fotovoltika pre domácnosti

Zvýšené napätie v sietiFV

Stav, keď pri veľkej výrobe mnohých FVE v jednej ulici stúpne napätie nad povolených 253 V a meniče sa ochranne odpájajú. Prejavuje sa výpadkami výroby cez slnečné poludnie. Rieši sa nahlásením distribútorovi, nastavením regulácie Q(U) alebo batériou, ktorá prebytky pohltí. Príčinou býva dlhé vedenie, slabý transformátor alebo mnoho FVE na jednej vetve a distribútor je povinný udržať napätie v tolerancii 230 V ± 10 %. Menič hlási odpojenie v logu chýb (kód „grid overvoltage“), preto sa pri opakovaných výpadkoch odporúča zapísať časy a hodnoty a poslať ich distribútorovi ako podklad.

Ž

Žiadosť o pripojenie (oznámenie)FV

Formálny úkon voči distribútorovi pred inštaláciou FVE: pri malom zdroji oznámenie, pri väčšom zdroji žiadosť so stanoviskom distribútora. Obsahuje údaje o odbernom mieste, výkone, meniči a jednopólovú schému. Bez súhlasu distribútora sa zdroj nesmie pripojiť. K žiadosti sa prikladá aj technický list meniča a panelov, vyhlásenie o zhode meniča s normou STN EN 50549 a pri väčších zdrojoch projektová dokumentácia. Žiadosť za zákazníka obvykle podáva inštalačná firma a po realizácii odovzdá distribútorovi oznámenie o uvedení do prevádzky s revíznou správou.

Žiarenie priame a difúzneFV

Priame žiarenie prichádza zo slnečného kotúča, difúzne je rozptýlené oblohou a mrakmi. Na Slovensku tvorí difúzne žiarenie približne polovicu ročného ožiarenia. Panely využívajú obe zložky; v zamračených dňoch vyrábajú z difúzneho svetla. Pri difúznom svetle vyrábajú panely 10 až 25 % menovitého výkonu a orientácia strechy pri ňom takmer nehrá rolu, preto sú rozdiely medzi orientáciami na Slovensku menšie než v slnečných krajinách. Pri výbere panelov pre oblačné lokality sa sleduje výkon pri slabom osvetlení (200 W/m²), ktorý je pri HJT a TOPCon lepší.

Životnosť paneluFV

Panely sú navrhnuté na 25 až 30 rokov s garantovaným výkonom, reálne vydržia dlhšie s postupne nižším výkonom. Menič sa počas tejto doby zvyčajne raz vymení, batéria po 10 až 15 rokoch. Po skončení životnosti sa panely recyklujú (sklo, hliník, kremík). Elektrárne z 90. rokov v Európe dnes vyrábajú stále 80 až 85 % pôvodného výkonu, čo potvrdzuje odhady výrobcov. Kritickými miestami sú konektory, pripojovacie skrinky a tesnenie laminátu – práve ich kvalita rozhoduje, či panel vydrží 30 rokov bez porúch.

Elektroinštalácie

A

AFDD (detektor oblúkovej poruchy)ELEKTRO

Prístroj, ktorý rozpozná nebezpečný elektrický oblúk v obvode (poškodený kábel, uvoľnená svorka, prehnutá šnúra) a obvod vypne skôr, než vznikne požiar. Istič ani chránič takýto oblúk nezachytia. Norma ho odporúča v spálňach, drevostavbách, múzeách a priestoroch s horľavými materiálmi. AFDD sa montuje na DIN lištu ako samostatný prístroj alebo kombinovaný s ističom a chráničom a chráni jeden koncový obvod. Vyrába sa pre prúdy 6 až 40 A a jeho cena je vyššia než pri ističi, preto sa v bežných domoch nasadzuje aspoň na obvody spální a detských izieb.

Aktívny bleskozvod (ESE)ELEKTRO

Bleskozvod s hlavicou, ktorá podľa výrobcu vysiela ústretový výboj skôr a tým zväčšuje ochranný priestor. Norma STN EN 62305 jeho zväčšený dosah neuznáva; posudzuje sa ako bežná zachytávacia tyč. V praxi sa používa, ale projekt musí splniť požiadavky klasickej ochrany. Revízny technik posudzuje aktívny bleskozvod rovnako ako klasickú tyč – rozhodujúci je ochranný uhol alebo metóda valivej gule, nie polomer udávaný výrobcom. Kvalita jeho zvodov a uzemnenia musí byť rovnaká ako pri bežnom bleskozvode, vrátane pravidelných revízií.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Ampér (A)ELEKTRO

Jednotka elektrického prúdu. Ističe, chrániče a káble sa dimenzujú v ampéroch: bežný zásuvkový obvod 16 A, hlavný istič rodinného domu 3 × 25 A. Prúd (A) × napätie (V) = výkon (W). Pri dimenzovaní sa počíta so skutočným prúdom spotrebičov – rýchlovarná kanvica 2 000 W odoberá približne 9 A, indukčná doska 7 kW na troch fázach 10 A na fázu. Hodnota ističa v ampéroch musí byť nižšia alebo rovná dovolenému prúdu kábla.

Analýza rizika (ochrana pred bleskom)ELEKTRO

Výpočet podľa STN EN 62305-2, ktorý porovná riziko úderu blesku (poloha, rozmery, druh stavby, počet osôb, ohrozenie) s prijateľnou hodnotou a určí, či je bleskozvod potrebný a v akej triede LPS. Je súčasťou projektu. Bez nej nemožno bleskozvod odborne navrhnúť ani odmietnuť. Do analýzy vstupujú aj údaje o hustote úderov blesku v lokalite (na Slovensku 2 až 4 údery na km² za rok) a o prepäťovej ochrane. Výsledkom môže byť aj záver, že bleskozvod nie je potrebný, čo projektant doloží výpočtom a investor má doklad pre poisťovňu a stavebný úrad.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

ATS (automatický prepínač sietí)ELEKTRO

Zariadenie, ktoré pri výpadku siete automaticky prepne napájanie objektu na záložný zdroj (elektrocentrála, batéria) a po obnovení späť. Zabraňuje spojeniu dvoch zdrojov. Používa sa v nemocniciach, firmách a domoch so záložným napájaním. Prepnutie trvá podľa nastavenia 1 až 10 sekúnd, pričom pri elektrocentrále ATS najskôr vyšle povel na štart a prepne až po ustálení napätia. Pri rodinných domoch sa používa aj jednoduchší ručný prepínač sietí, ATS má zmysel tam, kde výpadok nesmie čakať na obsluhu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Automatizácia budovELEKTRO

Riadenie osvetlenia, kúrenia, žalúzí, vetrania a zabezpečenia jedným systémom (KNX, Loxone a iné). Zvyšuje komfort a znižuje spotrebu. Pri elektroinštalácii vyžaduje odlišný návrh rozvodov (zbernica, centrálny rozvádzač, hviezdicové vedenie). Rozhodnutie o automatizácii musí padnúť pred realizáciou rozvodov, pretože zbernicové vedenie a hviezdicové ťahanie káblov od spotrebičov do rozvádzača sa dodatočne dopĺňajú ťažko. Rozvádzač inteligentného domu býva 2- až 3-krát väčší než bežný a potrebuje samostatné miesto s vetraním.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

B

Bezhalogénový kábelELEKTRO

Kábel s izoláciou, ktorá pri horení neuvoľňuje halogény (chlór) a jedovaté korozívne plyny a tvorí menej dymu. Označenie napríklad N2XH, CXKH-R alebo 1-CHKE. Vyžaduje sa v únikových cestách, školách, nemocniciach a verejných budovách. Pri požiari PVC káblov vzniká chlorovodík, ktorý sťažuje únik a poškodzuje elektroniku v celej budove, čo bezhalogénové káble obmedzujú. Sú tuhšie a drahšie než CYKY a pri ukladaní sa dodržiavajú väčšie polomery ohybu.

Bezpečná vzdialenosť (s)ELEKTRO

Minimálna vzdialenosť medzi bleskozvodom a kovovými časťami či elektroinštaláciou v budove, aby pri údere blesku nepreskočil výboj dovnútra. Vypočítava sa podľa STN EN 62305-3. Ak sa nedá dodržať, časti sa vodivo pospoja. V praxi vychádza pri rodinnom dome 0,5 až 1 m, preto sa zvody vedú mimo okien, odkvapových rúr pripojených na kovové časti a mimo trás elektroinštalácie. Pri streche s FVE sa posudzuje vzdialenosť medzi tyčami bleskozvodu a panelmi – ak sa nedá dodržať, rámy sa pospoja so zachytávacou sústavou a dopĺňa sa SPD typu 1.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Bezpečné malé napätieELEKTRO
Bezpečnostné označenie (výstražné tabuľky)ELEKTRO

Tabuľky „Pozor, elektrické zariadenie“, označenie hlavného vypínača, rozvádzačov, FVE a zákaz hasenia vodou podľa predpisov o bezpečnostných značkách. Sú povinné na rozvádzačoch a dverách elektrických miestností. Kontrolujú sa pri revízii. Značky majú normalizovaný tvar a farbu (žltý trojuholník s bleskom, modrý kruh pre príkaz) a umiestňujú sa vo výške očí. Pri objekte s FVE sa pridáva štítok s informáciou o dvoch zdrojoch napätia a polohe DC odpojovača.

Bleskový prúdELEKTRO

Prúd blesku, ktorý pri údere dosahuje desiatky až stovky tisíc ampérov (norma počíta až s 200 kA). Bleskozvod ho musí bezpečne zviesť do zeme bez preskoku do budovy. Jeho časť môže preniknúť do elektroinštalácie – preto je potrebná prepäťová ochrana typu 1. Prúd blesku narastá na maximum za niekoľko mikrosekúnd, čo pri indukčnosti vodičov vytvára obrovské napätia – preto sú zvody čo najkratšie a bez ostrých ohybov. Bežný prvý úder má 20 až 30 kA, hodnoty 100 až 200 kA sa vyskytujú zriedka a tvoria základ najvyšších tried LPS.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Bleskozvod (LPS, hromozvod)ELEKTRO

Sústava na ochranu stavby pred účinkami blesku: zachytávacia sústava (tyče, vedenia na streche), zvody po fasáde a uzemňovacia sústava. Navrhuje sa podľa STN EN 62305 v triedach LPS I až IV. Či je povinný, určí projektant analýzou rizika; vyhláška ho vyžaduje pre stavby, kde by blesk mohol ohroziť život, zdravie alebo majetok. Jednotlivé časti bleskozvodu sa vyhotovujú z pozinkovanej ocele, hliníka, medi alebo nehrdzavejúcej ocele a spájajú sa svorkami certifikovanými podľa STN EN 62561. Dokumentácia bleskozvodu obsahuje výkres zachytávacej sústavy, zvodov, uzemnenia a protokol o meraní zemného odporu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Bod rozdelenia PENELEKTRO

Miesto, kde sa v sieti TN-C-S spoločný vodič PEN rozdelí na samostatný ochranný (PE) a neutrálny (N) vodič, zvyčajne v elektromerovom alebo hlavnom rozvádzači. Za týmto bodom sa už PE a N nesmú spojiť. Bod musí byť uzemnený. Prierez PEN vodiča musí byť aspoň 10 mm² Cu alebo 16 mm² Al a v mieste rozdelenia sa pripája na hlavnú uzemňovaciu prípojnicu. Chybné prepojenie PE a N za bodom rozdelenia spôsobuje nefunkčnosť prúdových chráničov a bludné prúdy v kovových konštrukciách.

Bytový (domový) rozvádzačELEKTRO

Rozvádzač v byte alebo dome, z ktorého sa napájajú jednotlivé obvody. Obsahuje hlavný vypínač, prúdové chrániče, ističe, prepäťovú ochranu typu 2 alebo 3 a prípadne prvky inteligentnej inštalácie. Umiestňuje sa pri vstupe na prístupnom mieste. Veľkosť rozvádzača sa volí s rezervou aspoň 20 až 30 % voľných modulov pre budúce obvody (wallbox, tepelné čerpadlo, FVE); pri rodinnom dome je dnes bežných 48 až 72 modulov. Rozvádzač sa osadzuje tak, aby horná hrana prístrojov bola najviac 2 m nad podlahou a aby k nemu bol voľný prístup.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

C

CEE zásuvka (priemyselná)ELEKTRO

Normalizované trojfázové a jednofázové zásuvky a vidlice podľa IEC 60309 s farebným rozlíšením: modrá 230 V, červená 400 V. Prúdy 16, 32, 63 a 125 A. Používajú sa v dielňach, na stavbách, v poľnohospodárstve a pre stroje. Vidlica a zásuvka musia mať rovnaký počet pólov (3P+N+E pre 400 V) a polohu kontaktu podľa hodín (6h pre 230/400 V), aby sa vylúčila zámena. Pre vonkajšie použitie sa vyberá vyhotovenie IP44 alebo IP67 s krytom a zásuvky nad 32 A bývajú s blokovaním, aby sa nedali rozpojiť pod záťažou.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

cos φELEKTRO

pozri Účinník.

CPR (trieda reakcie kábla na oheň)ELEKTRO

Klasifikácia káblov podľa európskeho nariadenia o stavebných výrobkoch: od Aca (nehorľavé) cez B2ca, Cca, Dca po Eca a Fca, s doplnkovými ukazovateľmi dymu (s), horiacich kvapiek (d) a kyslosti (a). Pre únikové cesty a verejné budovy sa vyžadujú vyššie triedy (B2ca, Cca). Trieda je uvedená na kábli a vo vyhlásení o parametroch. Trieda sa volí podľa projektu požiarnej ochrany a druhu priestoru; v bytoch postačuje Eca alebo Dca, na chodbách a schodiskách bytových domov sa vyžaduje aspoň B2ca-s1,d1,a1 alebo Cca. Kábel bez vyhlásenia o parametroch sa od roku 2017 nesmie do stavby použiť.

CYA (H07V-K)ELEKTRO

Ohybný jednožilový vodič s PVC izoláciou pre zapojenie v rozvádzačoch a v trubkách. Má lanované jadro, preto vyžaduje dutinky na koncoch. Dnes sa označuje H07V-K. Prierezy 1,5 až 16 mm² sa používajú na prepojenie prístrojov v rozvádzači, väčšie prierezy pre prívody. Dodržiava sa farebné značenie: zelenožltá len pre ochranný vodič, modrá pre neutrálny, hnedá, čierna a sivá pre fázy.

CYKYELEKTRO

Najpoužívanejší silový kábel s PVC izoláciou a plášťom pre pevné uloženie v interiéri, v zemi aj vonku (nie na priamom slnku). Označenie CYKY-J má zelenožltý ochranný vodič, CYKY-O ho nemá. Bežné prierezy: 3×1,5 (svetlá), 3×2,5 (zásuvky), 5×2,5 až 5×6 (trojfázové obvody). Kábel je určený pre teplotu −30 až +70 °C a v zemi sa ukladá do pieskového lôžka s výstražnou fóliou, na slnku sa chráni trubkou alebo sa použije kábel odolný proti UV. V drevostavbách a verejných budovách ho nahrádzajú bezhalogénové typy podľa požiarnych požiadaviek.

CYSY (H05VV-F)ELEKTRO

Ohybný viacžilový kábel pre pohyblivé prívody spotrebičov a predlžovačky. Nie je určený na pevné uloženie v stene. Označenie H05VV-F je európske. Dodáva sa s prierezmi 0,75 až 2,5 mm² a pre spotrebiče do 16 A; pre vyššie mechanické namáhanie (stavba, dielňa) sa používa gumový kábel H07RN-F. Pri pevnom zapojení v stene by sa jeho ohybné jadrá v bežných svorkách uvoľňovali, preto tam nepatrí.

Č

Časové reléELEKTRO

Relé, ktoré spína alebo rozpína kontakt s nastaveným oneskorením (oneskorený štart, oneskorené vypnutie, cyklovanie). Používa sa na vetranie kúpeľne, osvetlenie schodiska či rozbeh strojov. Montuje sa na DIN lištu. Rozsah nastavenia býva od 0,1 sekundy po niekoľko dní a moderné multifunkčné relé má prepínateľných 8 a viac funkcií v jednom prístroji. Pri spínaní väčších záťaží (motory, kúrenie) spína relé stýkač, nie záťaž priamo.

Činný výkon (P)ELEKTRO

Výkon, ktorý sa premieňa na prácu alebo teplo, vo wattoch. Elektromer meria činnú energiu v kWh. Vzťah k zdanlivému výkonu udáva účinník. Pri rezistívnych spotrebičoch (bojler, kúrenie, žiarovka) sa činný výkon rovná zdanlivému, pri motoroch a elektronike je nižší o jalovú zložku. Rozvádzač, prívod a istič sa dimenzujú na zdanlivý výkon, faktúra sa platí za činnú energiu.

D

Dimenzovanie vodičovELEKTRO

Určenie prierezu vodiča podľa prúdu, spôsobu uloženia, teploty, zoskupenia káblov, dĺžky vedenia (úbytok napätia) a istenia. Poddimenzovaný vodič sa prehrieva a je príčinou požiarov. Riadi sa normou STN 33 2000-5-52. Pre bežný dom platí orientačne: 1,5 mm² pre svetelné obvody s ističom 10 A, 2,5 mm² pre zásuvky s 16 A, 4 až 6 mm² pre varnú dosku a wallbox, 10 až 16 mm² pre hlavné domové vedenie. Pri uložení v tepelnej izolácii alebo vo zväzku káblov sa dovolený prúd znižuje o 20 až 50 %.

DIN lištaELEKTRO

Kovová lišta šírky 35 mm, na ktorú sa v rozvádzači nacvakávajú modulárne prístroje (ističe, chrániče, relé, stýkače). Jeden modul má šírku 17,5 mm. Je celosvetovým štandardom. Lišta má označenie TS 35 a existuje v nízkej (7,5 mm) a vysokej (15 mm) verzii; prístroje sa na ňu zaisťujú západkou a dajú sa bez náradia vymeniť. Pri osadzovaní sa prístroje radia podľa obvodov a medzi skupinami sa nechávajú voľné moduly pre budúce rozšírenie.

Dokumentácia skutočného vyhotoveniaELEKTRO

Projektová dokumentácia upravená podľa toho, ako bola inštalácia skutočne zrealizovaná (zmeny trás, počtu obvodov). Je podkladom pre revíziu, kolaudáciu a neskoršie opravy. Odovzdáva sa investorovi po dokončení. Obsahuje aktualizované výkresy, jednopólovú schému, popis rozvádzača a zoznam obvodov, prípadne fotodokumentáciu trás pred omietnutím. Revízny technik ju vyžaduje, aby mohol overiť, že inštalácia zodpovedá projektu.

Domový vrátnik (videovrátnik)ELEKTRO

Slaboprúdový systém komunikácie medzi vstupom a bytom s otváraním dverí, dnes zvyčajne s kamerou a monitorom alebo aplikáciou. Pri novostavbe sa pre neho pripravuje kabeláž (dvojvodičová zbernica alebo UTP). Patrí k bežnému rozsahu elektroinštalácie domu. Pri novostavbe sa vedie kábel od vstupnej brány cez chráničku do domu a k miestu monitora, odporúča sa UTP kábel kategórie 5e alebo 6, ktorý vyhovuje dvojvodičovým aj IP systémom. Pri bytových domoch sa rieši centrálny systém so zbernicou pre všetky byty.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Doplnková ochranaELEKTRO

Ochrana prúdovým chráničom s vybavovacím prúdom do 30 mA, ktorá chráni pri zlyhaní základnej ochrany alebo pri neopatrnosti osôb. Norma ju požaduje pre zásuvky do 32 A, vonkajšie obvody a kúpeľne. Nie je náhradou základnej ochrany. Jeden chránič 30 mA chráni zvyčajne skupinu 3 až 6 obvodov; pri väčšom počte obvodov na jednom chrániči vypadne pri poruche celý dom. Chránič sa nesmie považovať za jediné istenie – nadprúdovú ochranu zabezpečuje istič alebo kombinovaný prístroj.

Dotykové napätieELEKTRO

Napätie, ktoré sa pri poruche objaví medzi vodivou časťou (kryt spotrebiča) a zemou a ktorému môže byť vystavená osoba. Bezpečná medza je 50 V AC v bežných priestoroch, 25 V vo vlhkých. Ochrana samočinným odpojením zabezpečí, že porucha sa vypne skôr, než spôsobí úraz. Veľkosť dotykového napätia pri poruche závisí od odporu uzemnenia a impedancie slučky – v sieti TT bez chrániča môže byť na kryte spotrebiča aj plných 230 V. Práve preto sa v sieti TT vyžadujú prúdové chrániče na všetkých obvodoch.

Dvojitá izolácia (trieda ochrany II)ELEKTRO

Konštrukcia spotrebiča alebo svietidla s dvoma nezávislými vrstvami izolácie namiesto ochranného vodiča. Označuje sa symbolom dvoch štvorcov v sebe. Takéto zariadenie sa pripája bez PE vodiča. Typickými zariadeniami triedy II sú ručné náradie, nabíjačky, spotrebná elektronika a mnohé LED svietidlá s plastovým telom. Ak má spotrebič triedy II kovové časti, sú od živých častí oddelené dvojitou izoláciou, preto sa k nim PE vodič nepripája ani vtedy, keď je v krabici k dispozícii.

Dvojtarifná sadzbaELEKTRO

Sadzba s nízkou a vysokou tarifou, pri ktorej distribútor spína lacnú tarifu signálom HDO (napríklad 8 hodín v noci). Vyžaduje spotrebič s blokovaním (bojler, akumulačné kúrenie, tepelné čerpadlo). Pri elektroinštalácii treba pripraviť obvod HDO a stýkač. V rozvádzači sa pre blokované spotrebiče pripraví samostatný obvod cez stýkač ovládaný prijímačom HDO v elektromerovom rozvádzači, pričom riadiaci vodič vedie od prijímača do domu. Pri sadzbách s tepelným čerpadlom (napríklad DD5 u ZSD) je nízka tarifa až 20 hodín denne.

E

Ekvipotenciálne pospájanieELEKTRO

Vodivé spojenie všetkých kovových častí v budove (potrubia, konštrukcie, rozvádzače, bleskozvod) s hlavnou ochrannou prípojnicou, aby medzi nimi nevzniklo nebezpečné napätie. Hlavné pospájanie je pri vstupe do budovy, doplnkové v kúpeľňach a vlhkých priestoroch. Je základom ochrany pred úrazom. Hlavné pospájanie sa vedie vodičom aspoň 6 mm² Cu a pripája sa na vodovod, plynové potrubie (za hlavným uzáverom cez izolačný kus), kúrenie, kovové konštrukcie a uzemnenie bleskozvodu. V kúpeľni sa doplnkovo pospájajú vane, sprchové vaničky a potrubia vodičom 4 mm², čo sa overuje meraním pri revízii.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Elektrická prípojka (NN)ELEKTRO

Vedenie od distribučnej siete po prípojkovú skriňu alebo elektromerový rozvádzač objektu, vzdušné alebo káblové v zemi. Jej zriadenie a istenie podlieha podmienkam distribútora. Po prípojkovú skriňu patrí distribútorovi, ďalej odberateľovi. Káblová prípojka sa ukladá do hĺbky 0,7 m vo voľnom teréne a 1 m pod vozovkou s výstražnou fóliou, vzdušná sa dnes robí len výnimočne. Pri novostavbe sa o prípojku žiada distribútora spolu s pripojením odberného miesta a lehota realizácie môže byť niekoľko mesiacov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Elektrické podlahové kúrenieELEKTRO

Vykurovacie káble alebo rohože uložené v podlahe, napájané 230 V cez termostat a istené samostatným obvodom s prúdovým chráničom. Používa sa v kúpeľňach a ako doplnkové kúrenie. Príkon 100 až 160 W/m² sa musí zohľadniť pri dimenzovaní prívodu. Vykurovací kábel sa nesmie skracovať a nad ním nesmie byť pevne zabudovaný nábytok bez nôh, inak sa prehrieva. Termostat s podlahovým snímačom obmedzuje teplotu podlahy na 27 až 29 °C a pri drevených podlahách sa používa nižší výkon do 80 W/m².

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Elektrické zariadenieELEKTRO

Každé zariadenie, ktoré vyrába, mení, prenáša, rozvádza alebo spotrebúva elektrinu. Podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z. sa rozdeľuje do skupín A, B a C podľa miery ohrozenia. Od zaradenia závisí rozsah revízií a požiadavky na odbornú spôsobilosť. Do skupiny A patria zariadenia s vysokou mierou ohrozenia (napríklad v priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu, zdravotníctvo), do skupiny B bežné priemyselné a bytové inštalácie, skupina C je ostatné. Zaradenie určuje projektant a uvádza sa v revíznej správe.

Elektrický oblúkELEKTRO

Výboj v plyne medzi dvoma vodičmi s vysokou teplotou (tisíce °C), ktorý vzniká pri rozpájaní obvodu pod prúdom alebo pri poruche. Je príčinou požiarov v zlých spojoch. Chránia pred ním AFDD a správne dimenzované spínače. Oblúk pri jednosmernom prúde sa neuhasí sám, preto sa na DC strane fotovoltiky používajú špeciálne odpojovače a konektory sa nikdy nerozpájajú pod záťažou. Pri práci na rozvádzačoch pod napätím hrozí oblúkový skrat s popáleninami, preto sa vyžaduje vypnutie alebo ochranné pomôcky.

Elektrocentrála (záložný generátor)ELEKTRO

Agregát so spaľovacím motorom, ktorý pri výpadku siete napája objekt. Do inštalácie sa pripája cez prepínač sietí (ručný alebo ATS), aby sa nikdy nespojil so sieťou. Pri FVE s hybridným meničom môže dobíjať batériu v dlhých výpadkoch. Pre rodinný dom postačuje centrála 5 až 8 kVA, pre tepelné čerpadlo a väčší dom 10 kVA a viac, pričom sa overuje, či zvládne nábehové prúdy motorov. Centrály s invertorovou technológiou dávajú čisté napätie vhodné pre elektroniku a sú tichšie.

ElektroinštaláciaELEKTRO

Súbor všetkých pevne uložených elektrických rozvodov, rozvádzačov, spínačov, zásuviek a pripojených zariadení v stavbe. Delí sa na silnoprúdovú (napájanie) a slaboprúdovú (dáta, zabezpečenie, TV). Musí zodpovedať normám STN 33 2000 a byť overená revíziou. Projekt elektroinštalácie sa spracúva súčasne s projektom stavby a určuje počet obvodov, rozmiestnenie zásuviek a vypínačov, prípravu pre FVE, wallbox a slaboprúd. Dobre navrhnutá inštalácia počíta s rezervou v rozvádzači a chráničkami pre budúce rozšírenie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Elektroinštalácia v drevostavbeELEKTRO

Rozvody v drevených a montovaných domoch, kde sa káble vedú v chráničkách v inštalačných predstenách a dutinách, bez sekania. Vyžaduje sa dôsledné istenie prúdovými chráničmi a odporúča sa AFDD pre vyššie riziko požiaru. Projekt sa koordinuje s výrobcom stavby. Káble sa vedú tak, aby neprechádzali parozábranou, alebo sa prechody utesnia; v konštrukcii sa používajú krabice s vyššou tesnosťou a stabilnejším uchytením v sadrokartóne. Vzhľadom na horľavosť konštrukcie sa svietidlá do podhľadu vyberajú s označením pre montáž na horľavé podklady.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Elektroinštalačná krabicaELEKTRO

Plastová alebo kovová krabica v stene na spoje vodičov (odbočná, rozvodná) alebo na montáž spínačov a zásuviek (prístrojová). Spoje sa dnes robia bezskrutkovými svorkami. Krabice musia zostať prístupné. Odbočné krabice sa osadzujú do výšky inštalačných zón a ich viečko musí zostať viditeľné po omietnutí a výmaľbe – zamurovaná krabica je porušením normy. Do krabíc v kúpeľni a vonku sa používajú vyhotovenia s krytím IP44 až IP65 a tesnenými vývodkami.

Elektroinštalačná trubka (chránička)ELEKTRO

Plastová alebo kovová rúrka, v ktorej sú vedené vodiče. Chráni ich pred mechanickým poškodením a umožňuje neskoršiu výmenu. Používa sa pod omietkou, v betóne, v drevostavbách a na povrchu. Pre zalievanie do betónu sa používajú tuhšie trubky (napríklad 750 N), pre predsteny ohybné „husie krky“ so stredným stupňom odolnosti. Priemer sa volí tak, aby káble vyplnili najviac 40 až 50 % prierezu a dali sa neskôr vymeniť.

ElektromerELEKTRO

Merací prístroj distribútora, ktorý zaznamenáva odobratú elektrinu v kWh; pri FVE obojsmerný. Osadený je v elektromerovom rozvádzači, ktorý musí byť prístupný z verejného priestoru alebo mať zabezpečený prístup. Elektromer je majetkom distribútora. Nový elektromer je zapojený cez svorkovnicu plombovanú distribútorom a zásah do nej je neoprávneným odberom. Pri rekonštrukcii alebo navýšení ističa sa výmena elektromeru objednáva u distribútora a vykoná ju jeho pracovník.

Elektromerový rozvádzač (RE)ELEKTRO

Rozvádzač na hranici pozemku alebo na fasáde, v ktorom je osadený hlavný istič, elektromer a prípadne prijímač HDO. Jeho vyhotovenie predpisuje distribútor (typ, umiestnenie, plombovateľné kryty). Býva kombinovaný s prípojkovou skriňou. Pre rodinný dom sa používa typový plastový pilier s elektromerovou a prípojkovou časťou, osadený na hranici pozemku s výškou stredu elektromeru 1 až 1,7 m nad terénom. Pred osadením sa odporúča overiť aktuálne technické podmienky distribútora, pretože nesprávny typ rozvádzača je najčastejším dôvodom zamietnutia pripojenia.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Elektrotechnik (odborná spôsobilosť)ELEKTRO

Osoba s kvalifikáciou podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z.: elektrotechnik (§ 21), samostatný elektrotechnik (§ 22), elektrotechnik na riadenie činnosti alebo prevádzky (§ 23) a revízny technik (§ 24). Práce na elektroinštalácii smie vykonávať len osoba s príslušnou spôsobilosťou. Odborná spôsobilosť sa získava elektrotechnickým vzdelaním a skúškou pred oprávnenou osobou a musí sa pravidelne aktualizovať (aktualizačná odborná príprava každých 5 rokov). Firma vykonávajúca elektroinštalácie musí mať oprávnenie od Technickej inšpekcie alebo oprávnenej právnickej osoby.

EMC (elektromagnetická kompatibilita)ELEKTRO

Schopnosť zariadení pracovať bez vzájomného rušenia. V elektroinštalácii sa zabezpečuje oddelením silových a dátových vedení, tienením a správnym uzemnením. Zdrojom rušenia bývajú frekvenčné meniče, LED drivery a spínané zdroje. Dátové a silové káble sa vedú v samostatných trasách s odstupom aspoň 10 až 20 cm a krížia sa pod pravým uhlom, tienenie káblov sa uzemňuje spravidla na oboch koncoch. Pri frekvenčných meničoch sa používajú tienené motorové káble a EMC filtre predpísané výrobcom.

Energetický auditELEKTRO

Odborné posúdenie spotreby energie objektu alebo firmy s návrhom úsporných opatrení (osvetlenie, FVE, kompenzácia, motory). Pre veľké podniky je povinný podľa zákona o energetickej efektívnosti. Je podkladom pre investičné rozhodnutia a dotácie. Audit vykonáva energetický audítor zapísaný v zozname MH SR a výstupom je správa s vyčíslením úspor, investícií a návratnosti každého opatrenia. Pri osvetlení a fotovoltike býva audit podkladom pre dotačné výzvy, kde sa úspora energie musí preukázať výpočtom.

Na webe URBANIX: Dotácia Zelená podnikom

EPS (elektrická požiarna signalizácia)ELEKTRO

Systém hlásičov dymu a teploty, ústredne a sirén, ktorý včas ohlási požiar a môže ovládať ďalšie zariadenia (odvetranie, výťahy, otvorenie dverí). Vyžaduje sa v určených stavbách podľa projektu požiarnej ochrany. Káble musia mať funkčnú odolnosť pri požiari. Nezamieňať s EPS ako záložným výstupom meniča FVE. Systém EPS projektuje a inštaluje firma s oprávnením a po dokončení sa vykonáva funkčná skúška a kontrola podľa vyhlášky o požiarnej prevencii, pravidelne každý rok. Elektroinštalácia preň pripravuje samostatný zálohovaný napájací obvod s káblom s funkčnou odolnosťou.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

EZS (elektrický zabezpečovací systém)ELEKTRO

Poplachový systém s pohybovými a magnetickými snímačmi, ústredňou, klávesnicou a sirénou, často s pripojením na pult ochrany alebo aplikáciu. Káble (alebo bezdrôtové prvky) sa plánujú spolu s elektroinštaláciou. Rozsah určuje poisťovňa a požiadavky majiteľa. Kabeláž EZS sa vedie samostatne od silových vedení, zvyčajne tieneným káblom 6 × 0,22 mm² alebo UTP, k snímačom, klávesniciam a sirénam, s ústredňou umiestnenou mimo vstupu. Pri bezdrôtových systémoch odpadá kabeláž, no treba počítať s výmenou batérií v snímačoch každé 2 až 5 rokov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

F

Fázová postupnosť (sled fáz)ELEKTRO

Poradie fáz L1, L2, L3 v trojfázovom rozvode. Pri nesprávnom slede sa trojfázové motory točia opačne. Kontroluje sa skúšačkou sledu fáz pri pripájaní strojov a pri revízii. Správny sled fáz je dôležitý aj pri tepelných čerpadlách s kompresorom scroll a pri čerpadlách, ktoré sa pri opačnom smere môžu poškodiť. Pri zapojení trojfázových zásuviek CEE v objekte musí byť sled všade rovnaký, aby stroj po prepojení bežal správne.

Fázové a združené napätieELEKTRO

Fázové napätie je medzi fázou a neutrálnym vodičom (230 V), združené medzi dvoma fázami (400 V). Bežné spotrebiče používajú 230 V, výkonné spotrebiče (sporák, tepelné čerpadlo, wallbox) 400 V. Ich pomer je √3. Pri výpadku neutrálneho vodiča v trojfázovej sieti sa na jednofázových spotrebičoch môže objaviť napätie blízke 400 V, čo ich zničí – preto má neutrálny vodič v rozvádzači vždy spoľahlivé spoje. Distribútor garantuje napätie 230 V v tolerancii ± 10 %.

Fázový vodič (L)ELEKTRO

Vodič pod napätím, ktorý privádza prúd k spotrebiču; v trojfázovej sieti L1, L2, L3. Farby izolácie: hnedá, čierna, sivá. Dotyk fázového vodiča je životu nebezpečný. V jednofázovom obvode sa fázový vodič pripája na istič a cez vypínač k svietidlu, nikdy sa neprerušuje neutrálny vodič namiesto fázy. Pri rozdeľovaní obvodov na fázy sa dbá na rovnomerné zaťaženie, aby neutrálny vodič neprenášal zbytočne veľký prúd.

FeZn pásik (pásovina)ELEKTRO

Pozinkovaný oceľový pásik 30 × 4 mm (alebo drôt s priemerom 10 mm) používaný na uzemňovače a zvody bleskozvodu. Ukladá sa do základov alebo do zeme v hĺbke najmenej 0,5 m. V agresívnej pôde sa nahrádza nerezom alebo meďou. Spoje pásoviny sa robia svorkami alebo zvarom s následnou antikoróznou úpravou a v mieste výstupu zo zeme sa pásik chráni pred koróziou asfaltovým náterom alebo zmrštením do výšky 0,3 m nad terén a 0,2 m pod ním. Životnosť pozinkovanej ocele v bežnej pôde je 20 až 30 rokov, v základoch obalených betónom výrazne dlhšia.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

FrekvenciaELEKTRO

Počet kmitov striedavého napätia za sekundu, v európskej sieti 50 Hz. Odchýlka signalizuje nerovnováhu výroby a spotreby. Frekvenčné meniče ju menia na riadenie otáčok motorov. Frekvencia je v celej európskej prepojenej sústave rovnaká a jej udržiavanie zabezpečujú prevádzkovatelia prenosových sústav reguláciou výkonu elektrární a batérií. Spotrebiče s motormi (hodiny, čerpadlá) sú na frekvenciu citlivé, elektronika so spínanými zdrojmi nie.

Frekvenčný meničELEKTRO

Zariadenie, ktoré plynulo riadi otáčky trojfázového motora zmenou frekvencie napájania (čerpadlá, ventilátory, dopravníky). Šetrí energiu a mechaniku pri rozbehu. Vyžaduje tienené káble, prúdový chránič typu B a riešenie rušenia (EMC filter). Menič znižuje spotrebu čerpadiel a ventilátorov pri čiastočnom zaťažení až o 50 %, pretože výkon klesá s treťou mocninou otáčok. Montuje sa do vetraného rozvádzača s krytím podľa prostredia a dĺžka motorového kábla je obmedzená, pri dlhších trasách sa dopĺňa výstupný filter.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Funkčná odolnosť kábla pri požiari (P30 až P90)ELEKTRO

Vlastnosť kábla a jeho uloženia zachovať funkciu 30, 60 alebo 90 minút pri požiari. Vyžaduje sa pre napájanie núdzového osvetlenia, EPS, požiarnych výťahov a vetrania. Káble sa označujú napríklad PH90 alebo P90-R a ukladajú sa na certifikované nosné systémy. Odolnosť platí len pre celý systém – kábel spolu s príchytkami, žľabmi a kotvami skúšanými podľa STN 92 0205 – preto sa nesmie uložiť na bežnú plastovú lištu. Trasy sa vedú mimo priestorov s vysokým požiarnym rizikom a dokumentujú sa pre požiarnu kontrolu.

Funkčné uzemnenieELEKTRO

Uzemnenie, ktoré slúži správnej funkcii zariadenia (tienenie, EMC, dátové siete), nie ochrane pred úrazom. Odlišuje sa od ochranného uzemnenia, hoci často používa rovnakú uzemňovaciu sústavu. Príkladom je uzemnenie tienenia dátových káblov, serverových rozvádzačov alebo meracích prístrojov, kde sa vyžaduje nízky odpor a bez rušivých prúdov. V dokumentácii sa funkčné uzemnenie označuje FE a často sa realizuje samostatným vodičom vedeným hviezdicovo k hlavnej prípojnici.

G

Galvanické oddelenieELEKTRO

Elektrické oddelenie dvoch obvodov bez vodivého spojenia (transformátorom, optočlenom). Používa sa pri ochrane elektrickým oddelením, v zdravotníctve a na potlačenie rušenia. Oddeľovací transformátor 230/230 V chráni v laboratóriách a dielňach. Oddeľovací transformátor napája zvyčajne jediný spotrebič a sekundárny obvod sa neuzemňuje, takže dotyk jedného vodiča nespôsobí úraz. V elektroinštalácii sa galvanické oddelenie uplatňuje aj v zdrojoch SELV pre kúpeľne a bazény.

H

Harmonické skreslenie (THD)ELEKTRO

Deformácia sínusového priebehu prúdu alebo napätia vyššími harmonickými, ktoré vytvárajú spínané zdroje, meniče, LED drivery a nabíjačky. Zaťažuje neutrálny vodič, prehrieva transformátory a ruší zariadenia. Norma obmedzuje THD; vo firmách sa meria analyzátorom siete. Tretia harmonická (150 Hz) sa v neutrálnom vodiči sčítava zo všetkých fáz, preto sa pri kancelárskych budovách s množstvom elektroniky dimenzuje neutrálny vodič na plný prierez fáz. Distribútor môže pri vysokom THD požadovať filtre, meranie sa robí analyzátorom kvality elektriny podľa STN EN 50160.

Havarijný vypínač (central stop)ELEKTRO

Tlačidlo alebo vypínač, ktorým sa v núdzi vypne celá elektroinštalácia alebo jej časť (dielňa, kotolňa, FVE). Musí byť označený a prístupný. Vyžaduje sa v priemysle a pri niektorých technológiách. Tlačidlo central stop býva červené na žltom podklade, s aretáciou a umiestnené pri východe z priestoru; jeho stlačenie vybaví stýkač alebo podpäťovú spúšť hlavného ističa. Pri kotolniach a FVE sa jeho poloha uvádza v požiarnej dokumentácii a na štítku pri vstupe.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

HDO (hromadné diaľkové ovládanie)ELEKTRO

Signál distribútora šírený po sieti, ktorým sa prepína nízka a vysoká tarifa a blokujú spotrebiče. Prijímač HDO je v elektromerovom rozvádzači a jeho kontakt ovláda stýkač bojlera alebo kúrenia. Postupne ho nahrádzajú smart metre. Prijímač HDO je vo vlastníctve distribútora a jeho výstupný kontakt sa vyvádza do domového rozvádzača samostatným vodičom, ktorý sa pri príprave inštalácie nesmie zabudnúť. Časy spínania sú pre každú sadzbu zverejnené distribútorom a zvyčajne sa líšia v pracovné dni a cez víkend.

Hlavná ochranná prípojnica (HOP)ELEKTRO

Svorkovnica (prípojnica) v blízkosti vstupu do budovy, na ktorú sa pripája uzemňovač, PEN/PE vodič, pospájanie potrubí, bleskozvod a prepäťová ochrana. Je stredobodom ochrannej sústavy objektu. Musí byť prístupná pre kontrolu a meranie. HOP sa vyhotovuje ako medená prípojnica alebo svorkovnica v samostatnej krabici so štítkom, kde každý pripojený vodič má označenie a je prístupný na rozpojenie pri meraní. Prierez spojenia HOP s uzemňovačom je aspoň 6 mm² Cu, pri bleskozvode zvyčajne 16 mm² Cu alebo pásovina FeZn.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Hlavné domové vedenie (HDV)ELEKTRO

Vedenie od prípojkovej skrine po elektromerové rozvádzače v bytovom dome. Dimenzuje sa na súčasnosť všetkých bytov a často vyžaduje posilnenie pri inštalácii wallboxov alebo tepelných čerpadiel. Patrí vlastníkom domu, nie distribútorovi. Staré bytové domy majú HDV často hliníkové s prierezom nedostačujúcim pre dnešné odbery a ich výmena sa financuje z fondu opráv. Pri plánovaní nabíjania elektromobilov v bytovom dome je posúdenie kapacity HDV prvým krokom.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Hlavný ističELEKTRO

Istič v elektromerovom rozvádzači, ktorý určuje maximálnu rezervovanú kapacitu odberného miesta (napríklad 3 × 25 A). Je zaplombovaný distribútorom. Jeho hodnota ovplyvňuje mesačnú platbu za distribúciu. Pri navýšení ističa sa platí distribútorovi poplatok za pripojenie podľa rozdielu výkonov a vyžaduje sa dostatočný prierez prípojky a HDV. Hodnota ističa by mala zodpovedať skutočnému maximálnemu odberu – predimenzovaný istič zbytočne zvyšuje mesačné platby.

Hlavný rozvádzačELEKTRO

Prvý rozvádzač za elektromerom, z ktorého sa napájajú podružné rozvádzače a hlavné obvody objektu. V rodinnom dome je totožný s domovým rozvádzačom. Vo firmách obsahuje hlavný vypínač, meranie a prepäťovú ochranu typu 1. Vo firmách sa hlavný rozvádzač umiestňuje v samostatnej elektrorozvodni s obmedzeným prístupom a je zdrojom pre meranie podružných odberov. Pri FVE sa do neho pripája výstup meniča a prípadne prepínač pre záložné napájanie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Hlavný vypínačELEKTRO

Spínač, ktorým sa odpojí celá inštalácia objektu alebo rozvádzača od napätia. Musí byť označený a prístupný pre hasičov a údržbu. V rozvádzači je prvým prvkom za prívodom. V rodinnom dome plní úlohu hlavného vypínača spravidla hlavný istič alebo vypínač v domovom rozvádzači, pri bytových domoch a firmách je hlavný vypínač označený štítkom a prístupný bez kľúča. Objekt s FVE má navyše vypínač výstupu meniča a DC odpojovač, ktoré sa uvádzajú na výstražnom štítku.

Hĺbka uloženia káblaELEKTRO

Predpísaná hĺbka pre káble v zemi: 0,7 m pod voľným terénom, 1 m pod vozovkou, 0,35 m v chodníku pri uložení v chráničke (podľa STN 33 2000-5-52 a STN 73 6005). Kábel sa ukladá do pieskového lôžka s výstražnou fóliou. Nad kábel sa vo výške 20 až 30 cm ukladá červená výstražná fólia a pri križovaní s inými sieťami sa dodržiavajú vzdialenosti podľa STN 73 6005 (s plynom 0,4 m, s vodovodom 0,4 m). Trasa kábla sa zameriava a zakresľuje, aby sa pri výkopoch dala nájsť.

Hliníkový vodič (Al)ELEKTRO

Vodič z hliníka, ktorý sa v bytoch používal do 80. rokov a dodnes v distribučných sieťach a prípojkách. Má horšiu vodivosť a v spojoch „tečie“, čo spôsobuje uvoľnenie a prehrievanie. Staré hliníkové rozvody sú častým dôvodom rekonštrukcie. Pri rekonštrukcii bytu s hliníkovými rozvodmi sa odporúča úplná výmena za medené; ak to nie je možné, spoje Al–Cu sa robia len cez svorky určené pre hliník s kontaktnou pastou. V rozvádzačoch distribútora a prípojkách sa hliník používa dodnes v prierezoch 16 mm² a viac.

HromozvodELEKTRO

pozri Bleskozvod.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

CH

Chránič (prúdový chránič, RCD)ELEKTRO

Prístroj, ktorý porovnáva prúd tečúci do obvodu a z neho; pri rozdiele (únik do zeme, napríklad cez človeka) nad 30 mA vypne za menej než 40 ms. Je najdôležitejšou ochranou pred úrazom v domácnosti. Typ A reaguje aj na pulzujúci jednosmerný prúd, typ B na hladký DC (wallboxy, FVE, frekvenčné meniče). Chránič sa testuje tlačidlom TEST aspoň raz za pol roka a pri revízii sa meria skutočný vybavovací prúd a čas. Chránič s citlivosťou 300 mA slúži ako protipožiarna ochrana celého objektu, chránič 10 mA sa používa pre obzvlášť rizikové obvody (bazény, detské zariadenia).

I

Impedancia poruchovej slučky (Zs)ELEKTRO

Celkový odpor obvodu, ktorým tečie poruchový prúd (zdroj – fázový vodič – porucha – ochranný vodič späť). Čím nižšia, tým väčší skratový prúd a rýchlejšie vypnutie ističa. Meria sa pri revízii; musí byť taká, aby istič vypol v predpísanom čase (0,4 s pre zásuvkové obvody). Pre istič B16 musí byť Zs najviac približne 2,7 Ω, pre C16 1,4 Ω; pri dlhých vedeniach a malých prierezoch sa hodnota nedodrží a je nutný väčší prierez alebo prúdový chránič. Meranie sa robí na konci každého obvodu, teda v najvzdialenejšej zásuvke.

Inštalačná zónaELEKTRO

Normou určené pásma v stenách, v ktorých sa smú viesť skryté elektrické vedenia (vodorovné zóny 15 až 45 cm pod stropom a nad podlahou, zvislé zóny 10 až 30 cm od rohov a otvorov). Umožňujú predvídať polohu vedení pri vŕtaní. Vedenie mimo zón musí byť v chráničke alebo označené. Spínače sa osadzujú do výšky 105 až 120 cm a zásuvky 20 až 30 cm nad podlahou, aby ležali vo vodorovnej zóne; v kuchyni sa zásuvky nad linkou umiestňujú do zóny 105 cm. Pri vŕtaní do steny sa zóny rešpektujú a pred vŕtaním mimo nich sa použije detektor vedení.

Inteligentná elektroinštaláciaELEKTRO

Rozvody, v ktorých spínače neovládajú spotrebiče priamo, ale cez zbernicu alebo bezdrôtovo posielajú povely centrálnej jednotke (KNX, Loxone a iné). Umožňuje scény, diaľkové ovládanie, meranie spotreby a integráciu FVE a kúrenia. Vyžaduje inú topológiu kabeláže než klasická inštalácia. Zbernicový kábel (napríklad KNX 2×2×0,8) sa vedie ku každému spínaču a snímaču a silové káble od každého svietidla a zásuvky idú do rozvádzača, kde ich spínajú aktory. Oproti klasickej inštalácii je investícia o 20 až 50 % vyššia, no umožňuje zmeny funkcií bez zásahu do stien.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

IP krytieELEKTRO

Stupeň ochrany krytom zariadenia proti vniknutiu cudzích telies a vody (IPxy). V elektroinštalácii sa predpisuje podľa prostredia: IP20 v suchých interiéroch, IP44 v kúpeľňach a vonku pod prístreškom, IP65 vonku a v prašných prevádzkach. Pozri aj IP krytie v časti LED osvetlenie. V kúpeľni sa predpisuje IP krytie podľa zón – v zóne 1 (vaňa, sprcha) IPX4, pri prúdoch vody IPX5, mimo zón postačí bežné IP20. Pre rozvádzače vonku sa používa IP44 až IP65 a pri priemyselnom umývaní IP66 alebo IP69K.

IstičELEKTRO

Prístroj, ktorý chráni vodiče pred preťažením (tepelná spúšť) a skratom (elektromagnetická spúšť) a po vypnutí sa dá znova zapnúť. Označuje sa charakteristikou (B, C, D) a menovitým prúdom (6 až 63 A). Nahradil tavné poistky v bytových rozvádzačoch. Istič sa volí podľa prierezu vodiča, nie podľa spotrebiča – B10 pre 1,5 mm² svetelné obvody, B16 pre 2,5 mm² zásuvky, B20 až B32 pre hrubšie prívody. Opakované vypadávanie ističa signalizuje preťaženie alebo poruchu, nikdy sa nerieši výmenou za vyššiu hodnotu bez posúdenia kábla.

IT sieťELEKTRO

Sieťová sústava, v ktorej zdroj nie je uzemnený (alebo len cez vysokú impedanciu) a prvá porucha nevypne obvod. Používa sa v nemocničných operačných sálach a v priemysle, kde nesmie dôjsť k výpadku. Vyžaduje hlásič izolačného stavu. Hlásič izolačného stavu sleduje izolačný odpor sústavy a pri prvej poruche upozorní obsluhu, ktorá ju odstráni skôr, než vznikne druhá porucha spôsobujúca vypnutie. V zdravotníckych priestoroch skupiny 2 sa IT sieť napája cez oddeľovací transformátor s obmedzeným výkonom.

Izolačný odporELEKTRO

Odpor izolácie medzi vodičmi a zemou, meraný pri revízii napätím 500 V DC. Pre bežnú inštaláciu musí byť aspoň 1 MΩ. Pokles signalizuje vlhkosť, starnutie izolácie alebo poškodenie kábla. Pri meraní sa odpoja citlivé spotrebiče a prepäťové ochrany, ktoré by skreslili výsledok alebo sa poškodili; pri vlhkých priestoroch a starých inštaláciách sa hodnoty pod 1 MΩ zisťujú často. Meranie izolačného odporu nového kábla pred zaliatím do betónu predíde neskoršiemu hľadaniu poruchy.

Izolovaný bleskozvod (HVI)ELEKTRO

Bleskozvod s vysokonapäťovým izolovaným zvodom, ktorý umožňuje viesť zvod blízko kovových častí a elektroinštalácie bez dodržania bezpečnej vzdialenosti. Používa sa pri FVE na strechách, anténach a klimatizáciách. Je drahší než klasický zvod, ale rieši situácie, kde sa oddelenie nedá dosiahnuť. Vodič HVI má špeciálnu polovodivú vrstvu plášťa a musí sa inštalovať presne podľa návodu výrobcu vrátane dĺžky zapojenia a oddialených tyčí. Používa sa aj pri rekonštrukciách, kde sú zvody v blízkosti kovových okien, balkónov a nových rozvodov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

J

Jalový výkon (Q)ELEKTRO

Výkon, ktorý nekoná prácu, ale osciluje medzi zdrojom a indukčným spotrebičom (motory, transformátory), vo VAr. Zaťažuje vedenie a distribútor ho firmám spoplatňuje. Odstraňuje sa kompenzáciou. Firmy s odberom nad 50 kW majú účinník sledovaný fakturačným meraním a pri cos φ pod 0,95 platia prirážku za jalovú energiu. V domácnostiach sa jalová energia neúčtuje, no prejavuje sa pri FVE, kde môže distribútor vyžadovať reguláciu meniča.

Jednofázový obvod (230 V)ELEKTRO

Obvod napájaný jednou fázou a neutrálnym vodičom. Používa sa pre svetlá, zásuvky a bežné spotrebiče do približne 3,5 kW. V dome sa obvody rozdeľujú rovnomerne na tri fázy. Na jeden jednofázový obvod sa pripája spravidla najviac 8 až 10 zásuviek v obytných miestnostiach alebo svetlá niekoľkých miestností, kuchynské spotrebiče (umývačka, rúra, chladnička) majú obvody samostatné. Pri prekročení 16 A sa obvod rozdelí alebo sa spotrebič pripojí trojfázovo.

Jednopólová schémaELEKTRO

Zjednodušený výkres elektroinštalácie, v ktorom je každý obvod znázornený jednou čiarou s údajmi o istení, kábli a výkone. Je povinnou súčasťou projektu a revíznej správy. Vyžaduje ju aj distribútor pri pripojení FVE. Schéma uvádza pre každý obvod typ a prierez kábla, istič, chránič, počet zásuviek alebo svietidiel a názov obvodu, ktorý zodpovedá štítku v rozvádzači. Jej aktualizácia po každej zmene inštalácie je povinnosťou, pretože revízny technik podľa nej posudzuje zhodu.

K

KábelELEKTRO

Zostava jednej alebo viacerých izolovaných žíl v spoločnom plášti, určená na pevné uloženie alebo pohyblivý prívod. Označuje sa typom (CYKY, N2XH), počtom žíl a prierezom (napríklad 5×2,5). Vyberá sa podľa prostredia, zaťaženia a požiarnych požiadaviek. Označenie H07V-K či NYM-J vychádza z európskeho harmonizovaného systému, kde písmená udávajú napätie, izoláciu a konštrukciu; písmeno J znamená kábel s ochranným vodičom, O bez neho. Každý kábel má udávaný dovolený prúd pre rôzne spôsoby uloženia a najmenší polomer ohybu.

Káblová chráničkaELEKTRO

Rúra (korugovaná alebo hladká), do ktorej sa ukladá kábel v zemi, v betóne alebo pri prechode cez stenu. Chráni kábel a umožňuje jeho výmenu. V zemi sa pre silnoprúd používa oranžová alebo červená farba. Chránička sa ukladá s miernym spádom a pri prechode do objektu sa utesňuje proti vode a plynu; na dlhších trasách sa osádzajú káblové šachty na pretiahnutie kábla. Priemer sa volí aspoň 1,5-násobok priemeru kábla a pri novostavbách sa často uloží aj rezervná chránička pre budúce káble.

Káblová spojkaELEKTRO

Zaliata alebo zmršťovacia spojka na spojenie alebo opravu kábla v zemi. Musí byť vodotesná a mechanicky pevná. Poloha spojky sa zaznamená do dokumentácie. Zmršťovacia spojka sa montuje s použitím lisovacích spojok na žily a tepelne zmrštiteľných trubíc s lepidlom, zaliata spojka sa plní dvojzložkovou živicou. Spojka v zemi je vždy slabším miestom, preto sa pri dôležitých prívodoch uprednostňuje výmena celého kábla.

Káblový žľabELEKTRO

Kovová alebo plastová trasa (žľab, rošt, rebrík) na uloženie väčšieho počtu káblov v priemysle a technických priestoroch. Umožňuje prehľadné vedenie a neskoršie doplnenie káblov. Kovové žľaby sa musia pospojiť a uzemniť. Žľaby sa plnia najviac do 50 % výšky, aby sa káble neprehrievali, a silové a dátové káble sa oddeľujú prepážkou alebo samostatnou trasou. Pri prechode požiarnymi stenami sa prestupy utesňujú certifikovanými upchávkami s rovnakou odolnosťou ako stena.

Kamerový systém (CCTV)ELEKTRO

Bezpečnostné kamery s nahrávaním (NVR/DVR), dnes zväčša IP kamery napájané cez PoE kábel. Pri projekte elektroinštalácie sa plánujú trasy UTP káblov a miesto záznamového zariadenia. Prevádzka podlieha pravidlám ochrany osobných údajov (označenie priestoru). Pre každú kameru sa vedie UTP kábel kategórie 5e alebo 6 od PoE switchu, dĺžka trasy do 90 m, vonkajšie úseky v chráničke a s prepäťovou ochranou dátového vedenia. Záznam sa uchováva zvyčajne 7 až 30 dní a kamery nesmú snímať cudzie pozemky ani verejný priestor bez dôvodu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Kategória prepätiaELEKTRO

Zatriedenie zariadení podľa odolnosti proti prepätiu (I až IV, napríklad 1,5 kV pre elektroniku, 6 kV pre prípojku). Určuje, kde musí byť osadená prepäťová ochrana, aby ochránila zariadenia nižšej kategórie. Vychádza z normy STN 33 2000-4-44. Zariadenia na vstupe do objektu (elektromer, hlavný istič) patria do kategórie IV, pevná inštalácia do kategórie III, bežné spotrebiče II a citlivá elektronika I. Postupné znižovanie prepätia zabezpečujú zvodiče typu 1 na vstupe, typu 2 v rozvádzači a typu 3 pri zariadení.

KNXELEKTRO

Celosvetový otvorený štandard pre automatizáciu budov, pri ktorom všetky prvky (spínače, snímače, aktory) komunikujú po zbernici. Umožňuje riadiť osvetlenie, kúrenie, žalúzie a vetranie jedným systémom. Vyžaduje projekt a programovanie v softvéri ETS. Zbernica KNX TP je napájaná 29 V a jedna línia môže mať až 64 zariadení s celkovou dĺžkou 1 000 m; zariadenia sú certifikované a vzájomne kompatibilné medzi stovkami výrobcov. Programovanie v ETS vykonáva vyškolený integrátor a projekt sa odovzdáva zákazníkovi spolu so zálohou konfigurácie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

KolaudáciaELEKTRO

Konanie stavebného úradu, ktorým sa povoľuje užívanie stavby. K elektroinštalácii sa predkladá revízna správa, dokumentácia skutočného vyhotovenia a doklady o bleskozvode. Bez platnej revízie stavbu nemožno skolaudovať. Stavebný úrad môže pri kolaudácii vyžadovať aj správu o revízii bleskozvodu, protokol o určení vonkajších vplyvov a vyhlásenia o zhode použitých výrobkov. Pri FVE sa k dokladom prikladá aj potvrdenie distribútora o uvedení zdroja do prevádzky.

Kompenzácia jalového výkonuELEKTRO

Pripojenie kondenzátorov (kompenzačný rozvádzač), ktoré vyrovnajú jalový výkon indukčných spotrebičov. Zlepšuje účinník na 0,95 až 1 a odstraňuje prirážky distribútora. Rieši sa vo firmách s motormi, čerpadlami a starými výbojkami. Kompenzačný rozvádzač obsahuje regulátor, ktorý podľa meraného účinníka pripína kondenzátorové stupne; pri prevádzkach s meničmi a LED osvetlením sa používajú stupne s tlmivkami proti rezonancii s harmonickými. Návratnosť kompenzácie býva podľa výšky prirážok 1 až 3 roky.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Kontrola a revízia elektrického náradia a spotrebičovELEKTRO

Pravidelné prehliadky a merania prenosných spotrebičov a náradia vo firmách podľa STN 33 1600 (lehoty 3 až 24 mesiacov podľa triedy používania). Overuje sa stav prívodu, izolácie a ochranného vodiča. Je povinnosťou zamestnávateľa. Spotrebiče sa rozdeľujú do skupín podľa používania (napríklad A – na stavbách, B – vonku, C až E – v dielňach a kanceláriách) a podľa toho sa stanovuje lehota kontroly a revízie. Každý kus sa eviduje a označuje štítkom s dátumom ďalšej kontroly, čo kontroluje inšpekcia práce.

Kontrolná (skúšobná) svorkaELEKTRO

Rozoberateľná svorka na zvode bleskozvodu vo výške približne 1,5 až 2 m, ktorá umožňuje odpojiť zvod a zmerať odpor uzemnenia. Každý zvod má vlastnú svorku. Kontroluje sa pri revízii bleskozvodu. Svorka musí byť prístupná a označená číslom zvodu, ktoré sa zhoduje s dokumentáciou a revíznou správou. Pri zvodoch skrytých vo fasáde sa kontrolná svorka osadzuje do revíznej krabice s krytom.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

L

Lišta elektroinštalačná (káblová lišta)ELEKTRO

Plastová lišta na povrchové vedenie káblov tam, kde sa nedá sekať do steny (rekonštrukcie, drevostavby, kancelárie). Má odnímateľné veko a vyrába sa v rôznych rozmeroch aj s priečkami na oddelenie silnoprúdu a dát. Parapetné lišty majú vstavané zásuvky. Lišty sa upevňujú skrutkami alebo lepením, spoje sa prekrývajú tvarovkami a pri prechode cez požiarne úseky sa utesňujú. V kanceláriách parapetné lišty umožňujú doplniť zásuvky a dátové porty bez stavebných zásahov, čo sa oceňuje pri zmenách dispozície.

LPS (Lightning Protection System)ELEKTRO

pozri Bleskozvod.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

LPZ (zóny ochrany pred bleskom)ELEKTRO

Rozdelenie priestoru podľa ohrozenia bleskovým prúdom a elektromagnetickým poľom: LPZ 0A (priamy úder), LPZ 0B (chránené bleskozvodom), LPZ 1 (vnútro budovy), LPZ 2 a vyššie (chránené priestory s elektronikou). Na hraniciach zón sa osádzajú prepäťové ochrany príslušného typu. Koncept definuje STN EN 62305-4. Kábel, ktorý vstupuje z vonkajšieho prostredia (LPZ 0) do budovy, sa na hranici zóny chráni zvodičom typu 1 a pospája sa s hlavnou prípojnicou; tienené káble a kovové žľaby zvyšujú ochranu vo vnútorných zónach. Koncept zón sa uplatňuje aj pri FVE, kde panely na streche patria do LPZ 0B.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

M

Medený vodič (Cu)ELEKTRO

Štandardný materiál vodičov v elektroinštaláciách vďaka výbornej vodivosti a spoľahlivosti v spojoch. Nahradil hliník v bytových rozvodoch. Minimálny prierez pre svetelné obvody je 1,5 mm², pre zásuvkové 2,5 mm². Meď má vodivosť približne o 60 % vyššiu než hliník, preto na rovnaký prúd postačuje menší prierez, a v spojoch sa nedeformuje. Cena medi tvorí významnú časť ceny kábla, preto sa pri veľkých prierezoch (prípojky, HDV) stále používa hliník.

Menovitý prúd (In)ELEKTRO

Prúd, na ktorý je prístroj (istič, chránič, zásuvka) alebo vodič trvalo dimenzovaný. Istič 16 A trvalo prenesie 16 A a vypne pri dlhodobom preťažení. Musí byť menší alebo rovný zaťažiteľnosti chráneného vodiča. Istič s menovitým prúdom 16 A nevypne okamžite pri 17 A – pri preťažení 1,45-násobkom vypne do 1 hodiny, podľa normovanej charakteristiky. Pri zásuvkách a svorkách je menovitý prúd hranicou trvalého zaťaženia, nie krátkodobej špičky.

Meranie izolačného odporuELEKTRO

Skúška, pri ktorej sa na vodiče privedie jednosmerné napätie 500 V (alebo 250/1 000 V) a meria sa prúd unikajúci izoláciou. Vykonáva sa pri východiskovej a periodickej revízii. Odhalí poškodenú alebo vlhkú izoláciu skôr, než spôsobí poruchu. Meria sa medzi fázovými vodičmi a PE, medzi N a PE a pri odpojených spotrebičoch aj medzi fázami; nameraná hodnota sa zapisuje do revíznej správy pre každý obvod. Pri FVE sa izolácia stringov meria napätím 1 000 V zvlášť pre plus a mínus voči zemi.

Meranie zemného odporuELEKTRO

Meranie odporu uzemňovača voči zemi metódou troch sônd alebo kliešťovým meračom. Pre bleskozvod sa odporúča hodnota do 10 Ω, pre ochranné uzemnenie podľa sieťovej sústavy. Je súčasťou revízie bleskozvodu. Metóda troch sônd vyžaduje odpojenie uzemňovača od ostatných uzemnení kontrolnými svorkami a zarazenie pomocných sônd vo vzdialenosti 20 a 40 m; kliešťový merač meria bez odpojenia, no len v slučkách s viacerými zvodmi. Hodnota sa mení s vlhkosťou pôdy, preto sa v správe uvádza aj počasie a ročné obdobie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Metóda valivej guleELEKTRO

Spôsob návrhu zachytávacej sústavy bleskozvodu: po streche sa „valia“ myslená guľa s polomerom podľa triedy LPS (20 až 60 m) a všetko, čoho sa dotkne, musí byť chránené zachytávačmi. Určuje výšku a rozmiestnenie tyčí. Dopĺňajú ju metóda ochranného uhla a mrežová metóda. Pre triedu LPS III, bežnú pri rodinných domoch, má guľa polomer 45 m, pre triedu I iba 20 m, preto náročnejšie objekty potrebujú viac a vyšších tyčí. Metóda sa overuje v projekte graficky alebo softvérom a jej výstupom je výkres zachytávacej sústavy.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Miestnosť s vaňou alebo sprchou (zóny 0, 1, 2)ELEKTRO

Priestor kúpeľne rozdelený normou STN 33 2000-7-701 do zón podľa nebezpečenstva: zóna 0 (vnútro vane), zóna 1 (nad vaňou do výšky 2,25 m), zóna 2 (0,6 m od okraja vane). V každej zóne sú povolené len zariadenia s určeným krytím a napätím; všetky obvody musia mať chránič 30 mA a doplnkové pospájanie. V zóne 0 sú povolené len zariadenia SELV do 12 V AC, v zóne 1 ohrievače vody, sprchové čerpadlá a svietidlá s IPX4 napájané cez SELV alebo chránič, zásuvky sa smú osadiť až mimo zóny 2. Pri sprchách bez vaničky sa zóna 1 vzťahuje na priestor do 1,2 m od sprchovej hlavice.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Modulárny prístrojELEKTRO

Prístroj v normalizovanom puzdre na DIN lištu (istič, chránič, stýkač, relé, zvodič, zásuvka). Šírka sa udáva v moduloch po 17,5 mm. Umožňuje rýchlu a prehľadnú montáž rozvádzača. Prístroje sa osadzujú s hrebeňovou prípojnicou, ktorá zjednodušuje napájanie viacerých ističov z jedného chrániča, a popisujú sa štítkom v držiaku pod krytom. Pri výbere sa overuje aj vypínacia schopnosť (6 kA pre domácnosti, 10 kA a viac pre priemysel).

Motorový spúšťač (tepelná ochrana motora)ELEKTRO

Istiaci prístroj pre motory, ktorý kombinuje skratovú ochranu a nastaviteľnú tepelnú ochranu proti preťaženiu. Vypne motor skôr, než sa prehreje vinutie. Dopĺňa ho stýkač pre diaľkové spínanie. Nastavuje sa na menovitý prúd motora zo štítku a vyrába sa s rozsahmi napríklad 1 až 1,6 A alebo 6 až 10 A; pri rozbehu znesie krátkodobo 8- až 12-násobný prúd. Používa sa pri čerpadlách, kompresoroch a ventilátoroch, kde bežný istič nechráni motor pred preťažením.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Mrežová sústavaELEKTRO

Zachytávacia sústava bleskozvodu tvorená sieťou vodičov na streche s okami podľa triedy LPS (5 × 5 až 20 × 20 m). Používa sa na plochých a veľkých strechách. Dopĺňa sa tyčami pri komínoch a technológiách. Vodiče mreže sa ukladajú na strešných podperách, pri fóliových strechách na podperách s ochrannou podložkou, a každé križovanie sa spája svorkou. Pri strechách s FVE sa mreža dopĺňa tyčami tak, aby panely ležali v ochrannom priestore a bola dodržaná bezpečná vzdialenosť.

N

Nadprúdová ochranaELEKTRO

Ochrana vodičov a zariadení pred preťažením a skratom pomocou ističov alebo poistiek. Musí vypnúť skôr, než sa vodič prehreje. Každý obvod má vlastný istiaci prvok dimenzovaný podľa vodiča. Istiaci prvok sa umiestňuje na začiatok obvodu, teda v rozvádzači, a jeho hodnota sa volí podľa najslabšieho vodiča v obvode. Pri zmene prierezu vodiča na trase (napríklad odbočka tenším káblom) musí byť nové istenie v mieste zmeny.

Napätie (V)ELEKTRO

Rozdiel potenciálov, ktorý ženie prúd obvodom, vo voltoch. V domácnostiach 230 V (fázové) a 400 V (združené), v distribúcii 22 kV, v prenosovej sústave 110 až 400 kV. Napätie nad 50 V AC je pre človeka nebezpečné. Pri meraní napätia sa používa skúšačka alebo multimeter s kategóriou merania aspoň CAT III 600 V, bežné skúšačky s neónkou nie sú spoľahlivé. Napätie v sieti má podľa normy STN EN 50160 zostať v rozsahu 207 až 253 V počas 95 % času týždňa.

Napäťová sústavaELEKTRO

Označenie siete podľa napätia a spôsobu uzemnenia, napríklad 3 NPE \~ 50 Hz 400/230 V TN-S. Uvádza sa v projekte a revíznej správe. Určuje spôsob ochrany pred úrazom. Zápis obsahuje počet vodičov (3 fázy + N + PE), druh prúdu (∼ striedavý), frekvenciu, napätia a druh siete podľa uzemnenia. Pri FVE sa v projekte uvádza aj DC sústava, napríklad 2 − 1 000 V DC IT, pre jednosmernú stranu.

Navýšenie hlavného ističa (MRK)ELEKTRO

Zmena hodnoty hlavného ističa (napríklad z 25 A na 32 A) pri pripojení tepelného čerpadla, wallboxu alebo FVE. Vyžaduje žiadosť u distribútora, posúdenie prípojky, výmenu ističa a často úpravu prívodu. Zvyšuje mesačnú platbu za distribúciu. Pred podaním žiadosti sa overí, či prípojka a elektromerový rozvádzač vyhovujú novému prúdu – pri prechode z 25 A na 40 A býva potrebný kábel 4×16 mm² Cu alebo 4×25 mm² Al. Distribútor vyberá poplatok za navýšenie podľa cenníka a nový istič zaplombuje.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Neutrálny vodič (N)ELEKTRO

Pracovný vodič pripojený na uzemnený stred transformátora, ktorým sa vracia prúd z jednofázových spotrebičov. Má modrú izoláciu. Nie je ochranným vodičom, hoci je v rozvodni uzemnený; nesmie sa zamieňať s PE. Neutrálny vodič sa v trojfázovom rozvode nesmie istiť samostatne ani prerušiť skôr než fázy, lebo by vzniklo nebezpečné napätie na spotrebičoch. V moderných inštaláciách s elektronikou sa dimenzuje na rovnaký prierez ako fázové vodiče kvôli harmonickým.

Neživá časťELEKTRO

Vodivá časť zariadenia, ktorá za normálnej prevádzky nie je pod napätím, ale pri poruche sa môže stať nebezpečnou (kovový kryt práčky, teleso svietidla, rám panelu). Spája sa s ochranným vodičom. Opakom je živá časť. Dotyk neživej časti pod napätím je príčinou väčšiny úrazov v domácnostiach, preto sa spoľahlivosť pripojenia PE vodiča na neživé časti overuje pri revízii meraním spojitosti. Pri spotrebičoch triedy II a svietidlách s plastovým krytom neživé časti nie sú, preto nepotrebujú ochranný vodič.

Nízke napätie (NN)ELEKTRO

Napätie do 1 000 V AC (resp. 1 500 V DC). Patria sem všetky bytové a väčšina priemyselných inštalácií (230/400 V). Nad ním je vysoké napätie (VN, 1 až 52 kV) a veľmi vysoké napätie (VVN). Hranica 1 000 V určuje aj rozsah oprávnení elektrotechnikov a druh ochranných pomôcok; práce na vysokom napätí vyžadujú samostatnú kvalifikáciu. Fotovoltické stringy s napätím do 1 000 V alebo 1 500 V DC patria formálne stále do kategórie nízkeho napätia.

NulovanieELEKTRO

Starší názov pre ochranu v sieti TN-C, pri ktorej sa kostra spotrebiča spája s vodičom PEN („nulák“). Dnes sa používa pojem ochrana samočinným odpojením od napájania v sieti TN. V nových inštaláciách sa PEN delí na PE a N (TN-S). V starých bytoch s dvojvodičovým rozvodom (bez PE) sa nulovanie realizovalo prepojením zásuvky s nulovým vodičom – takéto zapojenie dnes nevyhovuje, pretože pri prerušení nuláka sa na kostre spotrebiča objaví fázové napätie. Pri rekonštrukcii sa rozvody dopĺňajú o samostatný PE vodič a prúdové chrániče.

O

Obvod (elektrický)ELEKTRO

Skupina vodičov a prístrojov napájaná z jedného istiaceho prvku: svetelný obvod, zásuvkový obvod, obvod sporáka. Rozdelenie na obvody obmedzuje následky poruchy a uľahčuje údržbu. Byt má zvyčajne 6 až 15 obvodov, rodinný dom 15 až 30. Každý obvod má v rozvádzači štítok s popisom (napríklad „zásuvky kuchyňa“) a v dokumentácii číslo, aby sa dal pri poruche rýchlo identifikovať. Zásady delenia obvodov predpisuje STN 33 2130 – napríklad samostatné obvody pre práčku, umývačku a chladničku.

Obvod pre tepelné čerpadloELEKTRO

Samostatný trojfázový (alebo jednofázový) obvod s vlastným ističom charakteristiky C a prúdovým chráničom, dimenzovaný podľa príkonu čerpadla vrátane rozbehového prúdu. Pri novostavbe sa pripravuje aj komunikačný kábel k vnútornej jednotke. Čerpadlo môže byť blokované HDO pre lacnejšiu tarifu. Pre čerpadlo s príkonom 3 až 4 kW postačuje jednofázový obvod s ističom C16 a káblom 3×2,5 mm², väčšie čerpadlá vyžadujú trojfázový prívod 5×2,5 alebo 5×4 mm². Vonkajšia jednotka sa pripája cez kábel odolný proti UV a bez spojov pod úrovňou snehu, so servisným vypínačom pri jednotke.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Obvod pre varnú dosku a rúruELEKTRO

Samostatný obvod pre indukčnú dosku (trojfázový 400 V alebo jednofázový 230 V podľa príkonu, kábel 5×2,5 až 5×4 mm²) a samostatný obvod pre rúru (3×2,5 mm²). Nepripájajú sa na bežný zásuvkový obvod. Spoločný obvod pre dosku a rúru sa dnes nepoužíva. Indukčná doska s príkonom 7,4 kW sa zapojí na tri fázy s ističom B16, pri jednofázovom zapojení ju treba v nastavení obmedziť na 3,7 kW. Prívod sa ukončí v krabici so svorkovnicou za spotrebičom, nikdy sa nevedie cez bežnú zásuvku.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Obvod pre wallboxELEKTRO

Samostatný obvod 230 V (do 7,4 kW) alebo 400 V (11 až 22 kW) s ističom, prúdovým chráničom typu A s detekciou DC alebo typu B a s prípravou pre komunikáciu s meničom FVE. Kábel sa dimenzuje na trvalé zaťaženie (zvyčajne 5×6 mm² pre 22 kW). Pri navýšení MRK vyžaduje ohlásenie distribútorovi. Kábel k wallboxu sa dimenzuje na trvalé zaťaženie 100 % menovitého prúdu, čo pri 22 kW znamená 32 A a kábel 5×6 mm² do dĺžky približne 25 m, pri väčšej dĺžke 5×10 mm². Odporúča sa pripraviť aj dátový kábel pre riadenie nabíjania z prebytkov FVE a dynamické obmedzenie výkonu podľa odberu domu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Odberné elektrické zariadenieELEKTRO

Zariadenie za elektromerom, ktoré patrí odberateľovi a spotrebúva elektrinu: rozvody, rozvádzače, spotrebiče. Za jeho stav a revízie zodpovedá majiteľ. Opakom je zariadenie distribútora. Hranicou medzi zariadením distribútora a odberateľa sú zvyčajne svorky hlavného ističa alebo elektromeru; od tohto miesta nesie majiteľ zodpovednosť za bezpečnosť aj revízie. Pri predaji nehnuteľnosti by mala byť k dispozícii platná revízna správa odberného zariadenia.

Odborná prehliadka a odborná skúška (OPaOS)ELEKTRO

Oficiálny názov revízie podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z. Vykonáva ju revízny technik prehliadkou, meraním a skúškami; výstupom je správa o OPaOS. Východisková sa robí pred uvedením do prevádzky, periodická v lehotách podľa prostredia (zvyčajne 2 až 5 rokov). Správa z OPaOS obsahuje rozsah, použité prístroje, namerané hodnoty, zistené nedostatky a záver, či je zariadenie schopné bezpečnej prevádzky. Nedostatky uvedené v správe je prevádzkovateľ povinný odstrániť a pri závažných nedostatkoch sa zariadenie nesmie používať.

Odborná spôsobilosťELEKTRO
Oddeľovacie iskriskoELEKTRO

Prvok, ktorý za normálnych podmienok galvanicky oddeľuje dve uzemnenia (napríklad bleskozvod a uzemnenie citlivej technológie alebo katódovo chránené potrubie), ale pri prepätí ich vodivo spojí. Zabraňuje korózii a rušivým prúdom. Používa sa pri plynovodoch a koľajniciach. Iskrisko sa dimenzuje na bleskový prúd (napríklad 100 kA 10/350 µs) a montuje sa do prístupnej šachty alebo krabice s možnosťou kontroly. Po údere blesku sa overuje, či nezostalo trvalo vodivé, inak by stratilo oddeľovaciu funkciu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Odpojovač / odpínačELEKTRO

Spínací prístroj na viditeľné odpojenie časti inštalácie pri údržbe. Odpojovač sa spína bez zaťaženia, odpínač dokáže vypnúť aj prevádzkový prúd. V rozvádzačoch rodinných domov sa používa ako hlavný vypínač. Odpínač v rozvádzači umožňuje bezpečne vypnúť celý rozvádzač pri práci, zvyčajne s možnosťou uzamknutia vo vypnutej polohe. Odpojovač bez schopnosti vypínať zaťaženie sa používa v spojení s ističom alebo stýkačom, ktoré prúd prerušia skôr.

Odpor uzemnenia (zemný odpor)ELEKTRO

Odpor medzi uzemňovačom a vzdialenou zemou v ohmoch. Čím nižší, tým účinnejšie sa odvedie poruchový alebo bleskový prúd. Závisí od pôdy (vlhkosť, zloženie) a dĺžky uzemňovača; meria sa pri revízii. Odpor sa znižuje predĺžením uzemňovača, pridaním ďalších tyčí alebo pásikov, prípadne použitím zemniacej zmesi; v skalnatých a suchých pôdach sú potrebné rozsiahle sústavy. Pre sieť TT sa odpor volí tak, aby súčin s vybavovacím prúdom chrániča neprekročil 50 V, typicky do 100 Ω pri chrániči 300 mA.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Ochrana FVE pred bleskomELEKTRO

Pri objekte s bleskozvodom sa panely a konštrukcia buď chránia zachytávacími tyčami s dodržaním bezpečnej vzdialenosti, alebo sa s bleskozvodom priamo pospoja; vždy sa dopĺňa prepäťová ochrana DC aj AC strany. Pri objekte bez bleskozvodu sa inštalácia FVE posúdi analýzou rizika. Rieši to STN EN 62305 a STN 33 2000-7-712. Prepäťová ochrana DC strany sa umiestňuje pri meniči a pri dlhom vedení aj na streche; pri objekte s bleskozvodom a nedodržanej bezpečnej vzdialenosti sa na DC aj AC strane používa SPD typu 1+2. Rámy panelov a konštrukcia sa pospájajú vodičom aspoň 6 mm² Cu, pri priamom spojení s bleskozvodom 16 mm² Cu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Ochrana pred úrazom elektrickým prúdomELEKTRO

Súbor opatrení podľa STN 33 2000-4-41: základná ochrana (izolácia, kryty – proti priamemu dotyku), ochrana pri poruche (samočinné odpojenie, dvojitá izolácia, pospájanie – proti nepriamemu dotyku) a doplnková ochrana (chránič 30 mA). Každá inštalácia musí mať základnú ochranu aj ochranu pri poruche. Ochranné opatrenia dopĺňa ochrana malým napätím SELV/PELV a elektrické oddelenie, používané v kúpeľniach, bazénoch a laboratóriách. Zvolené opatrenie sa uvádza v projekte a revízny technik overuje jeho účinnosť meraním.

Ochrana samočinným odpojením od napájaniaELEKTRO

Najrozšírenejší spôsob ochrany pri poruche: pri prieraze na kostru tečie cez PE vodič veľký prúd a istič alebo chránič obvod rýchlo vypne (do 0,4 s pri zásuvkách). Vyžaduje ochranný vodič pripojený na všetky kovové kryty a dostatočne nízku impedanciu slučky. Pre pevné spotrebiče postačuje čas odpojenia 5 s, pre zásuvky a prenosné spotrebiče 0,4 s a vo vlhkých priestoroch a sieti TT 0,2 s. Keď istič v požadovanom čase nevypne (dlhé vedenia, malé prierezy), musí sa obvod doplniť prúdovým chráničom.

Ochranné pásmo elektrického vedeniaELEKTRO

Priestor okolo vonkajších vedení a trafostaníc, v ktorom je obmedzená výstavba, výsadba a činnosť (napríklad 10 m od krajného vodiča vedenia 22 kV). Vyplýva zo zákona o energetike. Pred stavbou alebo montážou FVE blízko vedenia treba overiť jeho rozsah u distribútora. Pre vedenie nízkeho napätia je ochranné pásmo 1 m od krajného vodiča, pre 22 kV 10 m (v lesoch 7 m), pre káble v zemi 1 m na každú stranu. Stavba, výsadba stromov alebo montáž FVE v pásme vyžaduje súhlas distribútora a prípadne preložku vedenia.

Ochranné pospájanieELEKTRO
Ochranný uholELEKTRO

Metóda návrhu bleskozvodu, pri ktorej zachytávacia tyč chráni priestor v tvare kužeľa s uhlom podľa triedy LPS a výšky tyče. Je jednoduchšia než metóda valivej gule, ale použiteľná len pre menšie výšky. Používa sa pri rodinných domoch. Pre tyč s výškou 2 m nad strechou v triede III je ochranný uhol približne 76°, pri výške 10 m už iba 45° a pre výšky nad 60 m sa metóda nedá použiť. Projektant kombinuje metódu ochranného uhla pri komínoch a anténach s valivou guľou pre celú strechu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Ochranný vodič (PE)ELEKTRO

Vodič so zelenožltou izoláciou, ktorý spája kovové kryty spotrebičov, zásuvky a rozvádzače s uzemnením. Za normálnej prevádzky ním netečie prúd; pri poruche odvedie poruchový prúd a umožní vypnutie. Nesmie sa prerušovať ani spínať. Minimálny prierez PE je rovnaký ako fázový vodič do 16 mm², pri väčších prierezoch polovičný, a každá zásuvka má PE pripojený samostatne, nie slučkovaním cez svorky prístroja. Spojitosť PE sa pri revízii overuje meraním odporu medzi zásuvkou a HOP (hodnota rádovo desatiny ohmu).

P

PE vodičELEKTRO
PEN vodičELEKTRO

Vodič, ktorý v sieti TN-C plní súčasne funkciu ochrannú (PE) aj neutrálnu (N). Má zelenožltú izoláciu s modrými značkami. Používa sa v distribučných sieťach a prípojkách; v nových vnútorných inštaláciách sa pri prierezoch pod 10 mm² Cu nesmie použiť. Prerušenie PEN vodiča v prípojke je mimoriadne nebezpečné, pretože na všetkých kostrách spotrebičov v objekte sa objaví napätie – preto sa PEN nikdy neistí ani nespína. V elektromerovom rozvádzači sa PEN rozdelí a od tohto miesta pokračuje päťvodičová sústava TN-S.

Periodická revíziaELEKTRO

Pravidelná OPaOS elektroinštalácie v lehotách podľa prostredia a druhu objektu (napríklad 5 rokov bežné priestory, 3 roky vlhké, 1 rok mokré, 2 roky s nebezpečenstvom požiaru; bleskozvod 2 až 5 rokov podľa triedy LPS). Odhaľuje zhoršenie stavu inštalácie. Zodpovednosť za jej vykonanie má prevádzkovateľ. Lehoty určuje vyhláška č. 508/2009 Z. z. podľa druhu prostredia a objektu; pre bytové domy (spoločné priestory) a školy sú to 3 roky, pre priestory s nebezpečenstvom výbuchu 2 roky. Bez platnej periodickej revízie môže poisťovňa pri škode krátiť plnenie a inšpektorát práce ukladá pokuty.

Podružné meranie spotrebyELEKTRO

Vlastné elektromery za hlavným meraním distribútora, ktoré merajú spotrebu jednotlivých prevádzok, nájomníkov, strojov alebo nabíjacích staníc. Montujú sa do rozvádzača na DIN lištu, často s komunikáciou (Modbus, M-Bus). Sú základom energetického manažméntu firmy. Elektromery s certifikáciou MID sa smú použiť aj na rozúčtovanie nájomníkom, bežné elektromery iba na informatívne meranie. Údaje sa zbierajú do energetického manažmentu, kde sa sleduje spotreba po prevádzkach, zmene alebo stroji a odhaľujú sa zbytočné odbery.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Podružný rozvádzačELEKTRO

Rozvádzač napájaný z hlavného rozvádzača, ktorý zásobuje časť objektu (poschodie, prevádzku, technológiu). Zjednodušuje rozvody a umožňuje samostatné vypnutie. Označuje sa napríklad RP1, RP2. Napája sa z hlavného rozvádzača samostatným káblom isteným v hlavnom rozvádzači a obsahuje vlastný hlavný vypínač, prípadne prepäťovú ochranu typu 2 a podružné meranie. Pri rozľahlých objektoch znižuje dĺžku koncových obvodov, a tým úbytky napätia a náklady na káble.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Poistka (tavná)ELEKTRO

Istiaci prvok, v ktorom sa pri nadprúde roztaví tavný vodič a preruší obvod; po vypnutí sa musí vymeniť. Používa sa v prípojkových skriniach, rozvádzačoch VN a v priemysle (nožové, valcové poistky). V domácnostiach ju nahradili ističe. Poistky majú vysokú vypínaciu schopnosť (až 120 kA) a preto chránia aj pred veľkými skratovými prúdmi na prívode, kde bežný istič nestačí. V prípojkovej skrini sa používajú nožové poistky veľkosti 00 až 2 pre prúdy 25 až 250 A, ktoré smie meniť len distribútor alebo oprávnená osoba.

Poruchový prúdELEKTRO

Prúd, ktorý tečie pri poruche izolácie nežiaducou cestou – na kostru, do zeme, cez človeka. Jeho veľkosť závisí od impedancie slučky. Ochranné prvky (istič, chránič) ho musia vypnúť v predpísanom čase. Rozlišuje sa skratový poruchový prúd (stovky až tisíce ampérov, vypína ho istič) a malý unikajúci prúd (miliampéry cez vlhkú izoláciu alebo telo človeka), ktorý zachytí len prúdový chránič. Pri revízii sa výpočtom alebo meraním overuje, že poruchový prúd postačuje na vypnutie v predpísanom čase.

PospájanieELEKTRO
Požiarny vypínač (TOTAL STOP, CENTRAL STOP)ELEKTRO

Tlačidlá na odpojenie elektriny pri požiari: CENTRAL STOP vypne všetko okrem zariadení, ktoré musia pri požiari fungovať (núdzové osvetlenie, EPS, vetranie), TOTAL STOP vypne úplne všetko vrátane nich. Umiestňujú sa pri vstupe pre hasičov a označujú tabuľkami. Vyžaduje ich projekt požiarnej ochrany. Tlačidlá sa osadzujú do výšky 1,2 až 1,5 m pri hlavnom vstupe alebo v mieste zásahu určenom v projekte požiarnej ochrany a napájajú sa káblom s funkčnou odolnosťou. Pri objekte s FVE sa k nim pridáva informácia, že panely zostávajú pod napätím, prípadne sa doplní diaľkové vypnutie DC strany.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Predpríprava elektroinštalácieELEKTRO

Chráničky, vývody a miesto v rozvádzači pripravené pri stavbe pre budúce technológie: FVE (DC trasa zo strechy, miesto pre menič a batériu), wallbox, tepelné čerpadlo, klimatizáciu, žalúzie, kamery. Dodatočné sekanie je drahšie a neestetické. Je rozumné naplánovať ju v projekte. Pre FVE postačuje pri stavbe uložiť dve chráničky s priemerom 40 až 50 mm zo strechy do technickej miestnosti a nechať v rozvádzači 10 až 12 voľných modulov; pre wallbox sa privedie kábel 5×6 mm² ku garáži alebo státiu. Náklady na predprípravu sú zlomkom ceny dodatočných stavebných úprav.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

PrepätieELEKTRO

Krátkodobé zvýšenie napätia nad menovitú hodnotu, spôsobené bleskom (atmosférické) alebo spínaním v sieti (spínacie). Dosahuje tisíce voltov a ničí elektroniku. Chráni pred ním prepäťová ochrana. Atmosférické prepätie vzniká aj pri údere blesku niekoľko kilometrov od objektu indukciou do vedení, preto ho nemožno vylúčiť ani bez priameho zásahu. Spínacie prepätie vzniká pri vypínaní motorov, transformátorov a veľkých záťaží a opakuje sa denne, čo elektroniku postupne degraduje.

Prepäťová ochrana (SPD typ 1, 2, 3)ELEKTRO

Zvodiče prepätia zapojené v kaskáde: typ 1 (T1, hrubá ochrana proti bleskovému prúdu) v hlavnom rozvádzači objektov s bleskozvodom, typ 2 (T2, stredná) v domovom rozvádzači, typ 3 (T3, jemná) pri citlivých spotrebičoch. Zvedú prepätie do uzemnenia skôr, než poškodí zariadenia. Vyžaduje ju norma STN 33 2000-4-44. Zvodiče sa pripájajú čo najkratšími vodičmi (do 0,5 m) k fázam aj k ochrannej prípojnici a istia sa predradenou poistkou podľa výrobcu; stav zobrazuje okienko alebo diaľková signalizácia. Vzdialenosť medzi T1 a T2 má byť aspoň 10 m vedenia alebo sa použije kombinovaný zvodič T1+T2.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Prierez vodičaELEKTRO

Plocha jadra vodiča v mm², ktorá určuje jeho prúdovú zaťažiteľnosť. Bežné prierezy: 1,5 (svetlá, 10 A), 2,5 (zásuvky, 16 A), 4 (sporák 1f, 20 A), 6 (sporák 3f, prívod bytu), 10 až 16 (prívod domu). Volí sa podľa dimenzovania. Prierez sa udáva v mm² jadra a pre lanované vodiče sa na koncoch používajú dutinky, aby svorka neporušila drôtiky. Pri dlhých vedeniach rozhoduje úbytok napätia – pre wallbox vo vzdialenosti 40 m treba aj pri 32 A prierez 10 mm² namiesto 6 mm².

PríkonELEKTRO

Elektrický výkon, ktorý spotrebič odoberá zo siete, vo wattoch (W, kW). Súčet príkonov s koeficientom súčasnosti určuje potrebný hlavný istič a prierezy vodičov. Udáva sa na štítku každého spotrebiča. Pri návrhu hlavného ističa sa nesčítavajú všetky príkony, ale použije sa súčiniteľ súčasnosti (pre rodinný dom približne 0,4 až 0,6), pretože spotrebiče nepracujú naraz. Spotrebiče s vysokým príkonom (sauna, prietokový ohrievač, wallbox) sú najčastejším dôvodom na navýšenie MRK.

Pripojenie nového odberného miestaELEKTRO

Postup pri stavbe: žiadosť o pripojenie u distribútora, zmluva o pripojení s určenou MRK, vybudovanie prípojky a elektromerového rozvádzača podľa podmienok distribútora, revízna správa a následná montáž elektromera. Trvá týždne až mesiace, preto sa rieši hneď po stavebnom povolení. Poplatok za pripojenie závisí od veľkosti ističa. Počas výstavby sa používa staveniskový rozvádzač s dočasným pripojením, ktoré distribútor zriadi na základe samostatnej žiadosti. Po montáži elektromera sa uzatvára zmluva s dodávateľom elektriny a vyberie sa vhodná sadzba podľa plánovaných spotrebičov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Prípojková skriňa (SPP / SR)ELEKTRO

Skriňa na hranici pozemku alebo na fasáde, kde končí prípojka distribútora a začína zariadenie odberateľa. Obsahuje poistky prípojky. Často je zlúčená s elektromerovým rozvádzačom. Skriňa je označená SPP (prípojková) alebo SR (rozpojovacia) podľa funkcie a musí byť prístupná z verejného priestranstva aj pri zatvorenej bráne; jej dvierka má kľúč distribútora. Pri káblovej prípojke je zvyčajne zapustená v plote alebo v pilieri spolu s elektromerovou časťou.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre domácnosti

Projektant elektrických zariadeníELEKTRO

Odborník s oprávnením (autorizácia SKSI alebo odborná spôsobilosť podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z.), ktorý spracúva projektovú dokumentáciu elektroinštalácie, bleskozvodu a FVE. Zodpovedá za súlad s normami a bezpečnosť návrhu. Projekt pre stavebné povolenie musí byť potvrdený oprávnenou osobou. Projektant pri návrhu vychádza z protokolu o určení vonkajších vplyvov, požiadaviek distribútora a projektu požiarnej ochrany a koordinuje elektro časť so zdravotechnikou, kúrením a statikom. Pri FVE spracúva aj výpočet stringov, posúdenie bleskozvodu a podklady pre žiadosť o pripojenie.

Projektová dokumentácia (elektro)ELEKTRO

Výkresy a technická správa elektroinštalácie v stupňoch: pre stavebné povolenie, realizačný projekt a dokumentácia skutočného vyhotovenia. Obsahuje jednopólové schémy, pôdorysy s rozvodmi, rozvádzače, bleskozvod a výpočty. Spracúva ju projektant s oprávnením. Realizačný projekt obsahuje aj výkaz výmer s presným zoznamom materiálu, ktorý slúži na porovnanie cenových ponúk. Projekt zostáva platný len vtedy, keď sa realizuje podľa neho – zmeny počas stavby sa zaznamenajú a premietnu do dokumentácie skutočného vyhotovenia.

Prúd (I)ELEKTRO

Tok elektrického náboja vodičom, v ampéroch. Ohrieva vodiče (preto istenie) a pri prechode telom spôsobuje úraz (nebezpečný už od 30 mA). Vypočíta sa ako výkon delený napätím. Striedavý prúd 10 mA už spôsobuje kŕče svalov, 30 mA je hranicou pre vybavenie chrániča a prúd nad 50 mA môže vyvolať fibriláciu srdca; preto je nebezpečnejší než rovnako veľký jednosmerný. Prúd v obvode sa meria kliešťovým ampérmetrom bez prerušenia vodiča.

Prúdová zaťažiteľnosť (Iz)ELEKTRO

Najväčší prúd, ktorý vodič trvalo prenesie bez prekročenia dovolenej teploty izolácie (70 °C pre PVC, 90 °C pre XLPE). Závisí od prierezu, uloženia (v stene, v trubke, vo zväzku), teploty okolia a počtu zaťažených žíl. Istič musí mať In ≤ Iz. Kábel CYKY 3×2,5 mm² uložený v stene pod omietkou prenesie trvalo približne 24 až 27 A, vo zväzku s ďalšími káblami v tepelnej izolácii však len okolo 16 A. Normované tabuľky v STN 33 2000-5-52 udávajú hodnoty pre každý spôsob uloženia a korekčné súčinitele pre teplotu a zoskupenie.

Prúdový chráničELEKTRO

pozri Chránič.

Prúdový transformátor (CT)ELEKTRO

Snímač, ktorý meria veľký prúd vo vodiči bez jeho prerušenia (prevod napríklad 100/5 A alebo kliešťový snímač). Používa sa v meraní, kompenzácii a pri meničoch FVE na sledovanie toku na elektromere. Sekundár prúdového transformátora sa nikdy nesmie nechať rozpojený pod záťažou, inak na ňom vznikne nebezpečné napätie; pri pripojení sa dbá na smer (P1 → P2) a správny prevod v nastavení meniča alebo elektromera. Kliešťové snímače pre meniče FVE majú rozsah zvyčajne 100 až 200 A a dlhý tienený kábel.

R

RCDELEKTRO

pozri Chránič.

ReléELEKTRO

Elektromagnetický spínač, ktorý malým riadiacim prúdom spína iný obvod. Používa sa na ovládanie svetiel, čerpadiel, ventilátorov a v automatizácii. Impulzné relé umožňuje ovládať svetlo z viacerých tlačidiel. Relé na DIN lištu spínajú zvyčajne 16 A a majú prepínací kontakt, takže môžu zapínať jeden obvod a zároveň vypínať iný. Impulzné (bistabilné) relé si pamätá polohu bez napätia a šetrí energiu, pretože cievka nie je trvalo pod napätím ako pri stýkači.

Revízia bleskozvoduELEKTRO

Odborná prehliadka a skúška bleskozvodu po dokončení a potom pravidelne (podľa triedy LPS 2 až 4 roky, po údere blesku vždy). Kontroluje sa stav zachytávačov, zvodov, svoriek a meria odpor uzemnenia. Výstupom je správa o OPaOS bleskozvodu. Súčasťou je kontrola korózie a mechanického stavu, dotiahnutie a očistenie svoriek, meranie spojitosti zvodov a odporu každého uzemňovača po rozpojení kontrolných svoriek. Správa obsahuje výkres sústavy a tabuľku nameraných hodnôt porovnanú s predchádzajúcou revíziou.

Revízia elektrickej inštalácieELEKTRO
Revízna správaELEKTRO

Písomný dokument revízneho technika s výsledkami prehliadky, meraní (izolačný odpor, impedancia slučky, chrániče, uzemnenie) a záverom, či je zariadenie schopné bezpečnej prevádzky. Obsahuje zistené nedostatky a lehotu ďalšej revízie. Vyžaduje ju kolaudácia, distribútor, poisťovňa aj inšpekcia práce. Správa musí obsahovať identifikáciu objektu a rozsah, dátum, použité meracie prístroje s kalibráciou, normy, podľa ktorých sa posudzovalo, a podpis revízneho technika s číslom osvedčenia. Nedostatky sa rozdeľujú podľa závažnosti a majiteľ ich odstraňuje v stanovenej lehote, po ktorej môže nasledovať kontrolná revízia.

Revízny technikELEKTRO

Elektrotechnik s osvedčením podľa § 24 vyhlášky č. 508/2009 Z. z., oprávnený vykonávať odborné prehliadky a skúšky elektrických zariadení a bleskozvodov. Osvedčenie má rozsah (napríklad E2 do 1 000 V, triedy objektov A, B). Môže byť zamestnancom montážnej firmy, ale za závery správy zodpovedá osobne. Revízny technik má právo nepodpísať správu, ak inštalácia nespĺňa normy, a montážna firma musí nedostatky odstrániť pred uvedením do prevádzky. Pre FVE a bleskozvody sa odporúča technik s praxou v týchto oblastiach, keďže posudzuje aj DC stranu a bezpečnú vzdialenosť.

Riadiaci systém budovy (BMS)ELEKTRO

Nadradený systém, ktorý riadi a monitoruje technológie budovy: kúrenie, chladenie, vetranie, osvetlenie, tienenie, meranie energií. Používa sa vo väčších administratívnych a priemyselných objektoch. Nezamieňať s BMS batérie vo fotovoltike. BMS zbiera údaje z meračov, snímačov a regulátorov (protokoly BACnet, Modbus, KNX) a vizualizuje ich na dispečingu, kde sa dajú nastavovať časové programy a alarmy. Pri väčších objektoch znižuje spotrebu o 10 až 30 % tým, že technológie nebežia naprázdno.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

RozvádzačELEKTRO

Skriňa, v ktorej sú sústredené istiace, spínacie, ochranné a meracie prístroje a z ktorej vychádzajú obvody. Vyrába sa ako typovo skúšaný (podľa STN EN 61439) s dokumentáciou a štítkom výrobcu. Rozlišuje sa elektromerový, hlavný, podružný, bytový a technologický. Výrobca rozvádzača musí dodať štítok, dokumentáciu a vyhlásenie o zhode a pri rozvádzačoch nad 250 A aj overenie oteplenia. Rozvádzač sa umiestňuje mimo vlhkých priestorov, mimo únikových ciest a v bytových domoch s prístupom pre správcu a hasičov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

RozvodnicaELEKTRO

Menší rozvádzač (zvyčajne do 63 A), napríklad bytový alebo pre jednu technológiu. Pojem sa v praxi prekrýva s rozvádzačom. Rozvodnice pre byty sa dodávajú ako plastové skrine pod omietku alebo na povrch s 12 až 48 modulmi a dvierkami s krytím IP30 až IP40. Pri rozvodnici pre technológiu (bazén, tepelné čerpadlo) sa volí krytie IP44 a viac a umiestnenie blízko zariadenia.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Ručný prepínač sietí (1-0-2)ELEKTRO

Prepínač, ktorým sa objekt ručne prepne zo siete na elektrocentrálu alebo iný záložný zdroj, s medzipolohou 0 (vypnuté). Zabraňuje spojeniu dvoch zdrojov. Je lacnejšou alternatívou automatického prepínača ATS. Prepínač sa dimenzuje na plný prúd hlavného ističa a musí prepínať aj neutrálny vodič, aby záložný zdroj mal vlastné uzemnenie stredu. Pri zapojení elektrocentrály cez prepínač sa odporúča štítok s postupom, aby obsluha nezabudla pred štartom centrály vypnúť nepotrebné spotrebiče.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

S

SelektivitaELEKTRO

Vlastnosť istenia, pri ktorej pri poruche vypne len najbližší istič pred poruchou a nadradené ističe zostanú zapnuté. Zabezpečuje sa odstupňovaním menovitých prúdov a charakterístík. Bez selektivity vypadne pri skrate v jednej zásuvke celý dom. Typický príklad: poistka 40 A v prípojke, hlavný istič 25 A charakteristiky B a koncové ističe 16 A – medzi ističmi rovnakej charakteristiky je selektivita zaručená približne pri pomere 1,6 : 1 a viac. Chrániče sa odstupňujú citlivosťou (30 mA koncové, 300 mA selektívny typ S na prívode).

SELV / PELV (bezpečné malé napätie)ELEKTRO

Obvody s napätím do 50 V AC alebo 120 V DC napájané z bezpečného zdroja (transformátor, batéria). SELV je neuzemnené, PELV uzemnené. Používajú sa pre LED pásiky, zvončeky, snímače a zariadenia v kúpeľňach a bazénoch; dotyk nie je nebezpečný. Zdroj SELV musí byť bezpečnostný transformátor alebo certifikovaný spínaný zdroj s dvojitou izoláciou a vodiče SELV sa vedú oddelene od 230 V alebo s rovnakou izoláciou. V zóne 0 kúpeľne je povolených najviac 12 V AC alebo 30 V DC, pri bazénoch sa zdroj umiestňuje mimo zón.

Schéma zapojeniaELEKTRO

Výkres, ktorý zobrazuje prístroje a ich prepojenie vodičmi (viacpólová schéma) na rozdiel od zjednodušenej jednopólovej schémy. Používa sa pri výrobe rozvádzačov a zapojení technológií. Je súčasťou dokumentácie rozvádzača. Výrobca rozvádzača ju ukladá do vrecka na dvierkach spolu so zoznamom prístrojov a označením svoriek, ktoré sa zhodujú s popismi na vodičoch. Pri technológiách (kotolňa, čerpadlová stanica) sa schéma zapojenia dopĺňa aj o riadiace obvody a snímače.

Schodiskový automatELEKTRO

Časové relé, ktoré po stlačení tlačidla zapne osvetlenie schodiska na nastavený čas (1 až 10 minút) a potom ho vypne. Dnes ho často nahrádzajú snímače pohybu. Montuje sa do rozvádzača na DIN lištu. Moderné automaty majú funkciu predvýstrahy (krátke zablikanie pred vypnutím) a možnosť trvalého svetla pri dlhšom stlačení. Tlačidlá sa zapájajú paralelne a ich počet je obmedzený prúdom tlačidlových indikačných doutnaviek, ktoré automat môže falošne spínať.

Sieťová sústava (TN, TT, IT)ELEKTRO

Spôsob uzemnenia zdroja a neživých častí, označený písmenami: prvé písmeno = zdroj (T uzemnený, I izolovaný), druhé = neživé časti (N spojené s uzemnením zdroja, T samostatne uzemnené). Na Slovensku je štandardom TN-C-S. Určuje spôsob ochrany pred úrazom. Pri sieti TN-C-S sa PEN vodič delí v elektromerovom rozvádzači, pri TT (staršie vidiecke oblasti) sa neživé časti uzemňujú vlastným uzemňovačom a ochranu zabezpečuje chránič. Druh siete sa zisťuje u distribútora a uvádza sa v projekte, pretože rozhoduje o výpočte ochrany.

SilnoprúdELEKTRO

Časť elektroinštalácie, ktorá prenáša energiu: napájanie, osvetlenie, zásuvky, motory, kúrenie. Pracuje s napätím 230/400 V a vyšším. Jeho opakom je slaboprúd. Silnoprúdové rozvody sa navrhujú s ohľadom na výkon, istenie a úbytky napätia a v budovách sa vedú v samostatných trasách od slaboprúdu. Práce na silnoprúde vyžadujú odbornú spôsobilosť elektrotechnika, kým jednoduché slaboprúdové rozvody môžu robiť aj iné profesie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Skrat / skratový prúdELEKTRO

Spojenie vodičov s rôznym potenciálom s malým odporom, pri ktorom tečie prúd mnohonásobne vyšší než prevádzkový (stovky až tisíce ampérov). Istič ho musí vypnúť za milisekundy. Prístroje majú udanú skratovú odolnosť (napríklad 6 alebo 10 kA). Veľkosť skratového prúdu v mieste poruchy závisí od výkonu transformátora a vzdialenosti – pri rodinnom dome býva 1 až 3 kA, v priemysle pri transformátore 20 kA a viac. Projektant ju vypočíta a podľa nej volí vypínaciu schopnosť ističov a odolnosť rozvádzača.

Skúška prúdového chráničaELEKTRO

Meranie pri revízii, ktoré overí, pri akom prúde a za aký čas chránič vypne (pri 30 mA najviac 40 ms, typicky 10 až 25 ms). Doplnkovo sa raz za 6 mesiacov odporúča stlačiť tlačidlo TEST na chrániči. Nefunkčný chránič je častým nálezom pri revíziách starších inštalácií. Pri skúške sa meria aj dotykové napätie a vybavovací prúd rampou; chránič typu A sa testuje aj pulzujúcim jednosmerným prúdom. Chránič, ktorý vypína až pri prúde nad menovitú hodnotu alebo po čase nad 300 ms, sa musí vymeniť.

SlaboprúdELEKTRO

Rozvody s malým napätím a prúdom, ktoré prenášajú informácie: dátová sieť (LAN), telefón, TV, zabezpečovací systém (EZS), požiarna signalizácia (EPS), kamery, domový vrátnik. Vedie sa oddelene od silnoprúdu, aby sa predišlo rušeniu. Pri novostavbe sa pre slaboprúd pripravuje hviezdicová štruktúra z dátového rozvádzača do každej miestnosti aspoň dvoma UTP káblami kategórie 6 a koaxiálom pre TV. Bezdrôtové technológie nenahrádzajú kabeláž úplne – prístupové body Wi-Fi, kamery a TV potrebujú pevné pripojenie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

SPD pre dátové vedeniaELEKTRO

Prepäťové ochrany pre slaboprúdové vedenia: anténne, dátové (LAN), telefónne, zbernice KNX/DALI a komunikačné káble FVE. Prepätie sa do budovy dostane aj cez tieto vedenia, nielen cez silový prívod. Osádzajú sa na vstupe do budovy a pred citlivým zariadením. Ochrany sa vyberajú podľa typu signálu (napätie, rýchlosť prenosu, konektor) a zapájajú sa do série s vedením s vlastným uzemnením na HOP. Komunikačné káble FVE (RS485 k elektromeru, CT svorky) vedené mimo budovy sú častou cestou prepätia do meniča, preto sa odporúča ich chrániť.

SpínačELEKTRO

Prístroj na ručné zapínanie a vypínanie obvodu; podľa zapojenia jednopólový (č. 1), sériový (č. 5, dva okruhy), striedavý (č. 6, ovládanie z dvoch miest), krížový (č. 7, z troch a viac miest). Montuje sa do prístrojovej krabice vo výške 1,05 až 1,2 m. Spínače sa vyrábajú na prúd 10 A a pri LED svietidlách s vysokým nábehovým prúdom môže dochádzať k opáleniu kontaktov – pri väčších skupinách svietidiel sa spína cez relé alebo stýkač. Striedavé a krížové zapojenie vyžaduje tri až štyri vodiče medzi spínačmi, čo sa pripravuje pri kladení rozvodov.

Spojitosť ochranného vodičaELEKTRO

Meranie pri revízii, ktoré overí, že ochranný vodič je neprerušený od každej zásuvky, svietidla a kovovej časti až po hlavnú ochrannú prípojnicu (odpor rádovo desatiny ohmu). Prerušený PE vodič znamená, že ochrana pred úrazom nefunguje. Je prvým meraním každej revízie. Meria sa prístrojom s prúdom aspoň 200 mA a výsledok sa zapisuje pre každý obvod; zvýšený odpor ukazuje na uvoľnenú svorku alebo skorodovaný spoj. Pri svietidlách triedy I sa kontroluje aj spojenie PE s telesom svietidla, ktoré sa pri rýchlej montáži často vynecháva.

SpotrebičELEKTRO

Zariadenie, ktoré premieňa elektrinu na iný druh energie (teplo, svetlo, pohyb). Podľa ochrany pred úrazom patrí do triedy I (s PE), II (dvojitá izolácia) alebo III (SELV). Prenosné spotrebiče vo firmách podliehajú pravidelným kontrolám a revíziám. Štítok spotrebiča uvádza napätie, príkon, krytie IP a triedu ochrany; podľa príkonu sa spotrebič pripája na zásuvku alebo samostatný obvod. Spotrebiče s príkonom nad 2 kW (ohrievače, sušičky) by nemali byť zapojené cez predlžovacie káble a rozdvojky.

STN 33 2000 (súbor noriem)ELEKTRO

Slovenský preklad súboru noriem IEC/HD 60364 pre elektrické inštalácie budov. Rozdelený na časti: 4-41 ochrana pred úrazom, 4-43 nadprúdy, 4-44 prepätie, 5-52 vedenia, 5-54 uzemnenie, 6 revízie, 7-7xx osobitné priestory (kúpeľne, bazény, FVE 7-712). Je základným predpisom pre projekt aj revíziu. Časti noriem sa priebežne aktualizujú podľa európskych HD dokumentov, preto sa pri projekte a revízii uvádza aj dátum vydania použitej časti. Pre domácnosti sú najdôležitejšie časti 4-41 (chrániče), 7-701 (kúpeľne), 5-52 (vedenia) a 7-722 (nabíjanie elektromobilov).

STN EN 62305 (súbor)ELEKTRO

Norma pre ochranu pred bleskom v štyroch častiach: 1 všeobecné princípy, 2 manažmént rizika, 3 ochrana stavieb a osôb (bleskozvod), 4 ochrana elektrických a elektronických systémov (prepäťové ochrany, LPZ). Nahradila staršiu STN 34 1390. Podľa nej sa posudzuje, či a aký bleskozvod je potrebný. Norma zavádza štyri triedy LPS (I až IV) s rôznou veľkosťou ôk mreže, polomerom valivej gule a rozstupom zvodov; rodinné domy sa väčšinou navrhujú v triede III. Časť 4 vyžaduje, aby sa pri objektoch s elektronikou riešila prepäťová ochrana a pospájanie ako súčasť ochrany pred bleskom, nie samostatne.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Stúpacie vedenieELEKTRO

Zvislé vedenie v bytovom dome od hlavného domového vedenia k bytom na jednotlivých podlažiach. Vedie sa v inštalačnej šachte alebo v stúpačke. Pri rekonštrukcii bytového domu sa posilňuje spolu s HDV. Z stúpacieho vedenia sa na každom podlaží odbočuje do elektromerových rozvádzačov bytov; pri rekonštrukcii sa staré hliníkové vedenia nahrádzajú medenými alebo hliníkovými s väčším prierezom a dopĺňa sa požiarne utesnenie prestupov medzi podlažiami. Odbočky sa istia poistkami alebo ističmi v stúpačkovej skrini.

StýkačELEKTRO

Elektromagnetický spínač pre väčšie prúdy (16 až stovky A), ovládaný malým riadiacim napätím. Používa sa na spínanie bojlerov cez HDO, kúrenia, motorov a osvetlenia hál. Inštalačný stýkač je tichý, určený do bytových rozvádzačov. Stýkač pre bojler sa volí na 20 až 25 A s cievkou 230 V ovládanou kontaktom HDO alebo EMS a dopĺňa sa prepínačom ručnej prevádzky. Pri spínaní LED osvetlenia hál sa kontakty dimenzujú s rezervou na nábehový prúd driverov, prípadne sa použije stýkač so spínaním v nule.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Svod (zvod) bleskozvoduELEKTRO

Vodič, ktorý spája zachytávaciu sústavu na streche s uzemňovačom; vedie po fasáde alebo skryto v stene (izolovaný). Počet zvodov závisí od obvodu budovy a triedy LPS (rozstup 10 až 20 m, najmenej 2). Na každom je skúšobná svorka. Zvody sa vedú čo najpriamejšie, bez slučiek a ostrých ohybov, s podperami každých 1 m a prechádzajú odkvapovým žľabom bez spojenia; pri skrytom vedení v zateplení sa použije izolovaný vodič alebo sa dodrží bezpečná vzdialenosť. Zvod nesmie viesť v blízkosti vstupov, okien a elektrických rozvodov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Svodič (zvodič) prepätiaELEKTRO

Prístroj prepäťovej ochrany (varistor, iskrisko), ktorý pri prepätí vytvorí vodivú cestu do zeme a po jeho odznení sa vráti do nevodivého stavu. Pozri Prepäťová ochrana. Varistorový zvodič sa každým zásahom mierne opotrebúva a po dosiahnutí limitu sa odpojí – okienko indikátora zmení farbu na červenú a výmenný modul sa vymení bez demontáže základne. Iskriskové zvodiče typu 1 znesú bleskový prúd 25 až 50 kA na pól a používajú sa na vstupe objektov s bleskozvodom.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

SvorkaELEKTRO

Prvok na vodivé spojenie vodičov: skrutková, pružinová (bezskrutková), radová v rozvádzači. Zlá svorka je najčastejšou príčinou prehrievania a požiarov v elektroinštalácii. Hliníkové vodiče vyžadujú špeciálne svorky. Pružinové svorky (napríklad WAGO) držia stály prítlak a nevyžadujú doťahovanie, skrutkové svorky v rozvádzači sa doťahujú predpísaným momentom a po prvom roku prevádzky sa kontrolujú. Pre lanované vodiče sa používajú dutinky alebo svorky výslovne určené pre lanká.

Symetrizácia záťažeELEKTRO

Rovnomerné rozdelenie jednofázových spotrebičov a obvodov na tri fázy, aby žiadna fáza nebola preťažená a neutrálnym vodičom netiekol veľký prúd. Rieši sa v projekte rozvádzača a kontroluje meraním prúdov. Nesymetria spôsobuje vypadávanie ističa jednej fázy. Pri návrhu sa jednofázové obvody striedavo priraďujú k fázam L1, L2, L3 a veľké jednofázové spotrebiče (bojler, sauna) sa rozložia na rôzne fázy. Pri FVE s jednofázovým meničom sa menič pripája na najviac zaťaženú fázu, aby výroba kryla spotrebu.

Š

Šnúrový prívodELEKTRO

Ohybný kábel (napríklad H05VV-F) s vidlicou, ktorým sa prenosný spotrebič pripája do zásuvky. Nesmie byť uložený pevne v stene ani vedený pod kobercom. Poškodený prívod je častou príčinou úrazov. Prívod sa pravidelne kontroluje na praskliny a poškodenie pri vstupe do vidlice a spotrebiča; poškodený prívod sa mení celý, neopravuje sa izolačnou páskou. Vo firmách je kontrola prívodov súčasťou revízií prenosných spotrebičov podľa STN 33 1600.

Štítok rozvádzačaELEKTRO

Povinné označenie rozvádzača výrobcom s údajmi: výrobca, typ, menovité napätie a prúd, krytie IP, skratová odolnosť, norma STN EN 61439, rok výroby. Bez štítku a dokumentácie nie je rozvádzač pri revízii akceptovateľný. Štítok sa umiestňuje na vnútornú stranu dvierok alebo na čelný panel tak, aby bol čitateľný po montáži, a k nemu patrí dokumentácia (schéma, zoznam prístrojov, vyhlásenie o zhode). Pri úprave rozvádzača inou firmou preberá táto firma zodpovednosť a mala by doplniť vlastný štítok.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Štruktúrovaná kabelážELEKTRO

Univerzálny dátový rozvod budovy (káble UTP/FTP kategórie 6 alebo 6A, zásuvky RJ45, patch panel v dátovom rozvádzači), na ktorý sa pripája internet, telefón, kamery aj inteligentná domácnosť. Navrhuje sa súčasne s elektroinštaláciou. Vedie sa oddelene od silových káblov. Každá zásuvka RJ45 má vlastný kábel do patch panelu s dĺžkou do 90 m a inštalácia sa po dokončení meria certifikačným prístrojom. Kategória 6A umožňuje 10 Gbit/s a odporúča sa pre novostavby, pretože kabeláž zostáva v stenách desiatky rokov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

T

Tavná poistkaELEKTRO

pozri Poistka.

Termovízne meranieELEKTRO

Kontrola rozvádzačov, spojov a káblov termokamerou pod zaťažením, ktorá odhalí prehriate svorky, preťažené vodiče a chybné prístroje skôr, než spôsobia poruchu alebo požiar. Vykonáva sa pri revíziách a preventívnej údržbe vo firmách. Vyžadujú ho aj poisťovne. Meria sa pri zaťažení aspoň 40 % menovitého prúdu a vyhodnocuje sa rozdiel teplôt medzi rovnakými prvkami – rozdiel nad 10 °C znamená nutnosť opravy, nad 30 °C okamžitý zásah. Záznam s termogramom a fotografiou sa archivuje a porovnáva s ďalším meraním.

Tienený kábelELEKTRO

Kábel s kovovým opletením alebo fóliou okolo žíl, ktoré odvádza rušenie do uzemnenia. Používa sa pre dátové, meracie a riadiace vedenia a pre prívody frekvenčných meničov. Tienenie musí byť správne ukončené a uzemnené. Tienenie sa ukončuje po celom obvode (360°) kovovou priechodkou alebo sponou, nie krútením opletenia do „chvostíka“, ktorý účinnosť tienenia výrazne znižuje. Pri meracích signáloch sa tienenie uzemňuje na jednom konci, pri meničoch a EMC na oboch.

TN-CELEKTRO

Sieťová sústava so spoločným vodičom PEN (ochranným aj neutrálnym) v celej dĺžke. Používa sa v distribučných sieťach a starších domových rozvodoch (štvorvodičový systém). V nových inštaláciách je neprípustná, pretože prerušenie PEN je životu nebezpečné. V objekte so sústavou TN-C sa nedajú použiť prúdové chrániče na ochranu celej inštalácie, pretože PEN vodič tečúci cez chránič by ho vybavoval. Pri rekonštrukcii sa preto ako prvé rozdelí PEN na PE a N v rozvádzači a dopĺňa sa uzemnenie.

TN-C-SELEKTRO

Najbežnejšia sieťová sústava na Slovensku: od transformátora po objekt je vodič PEN (TN-C), v elektromerovom alebo hlavnom rozvádzači sa rozdelí na PE a N (TN-S). Za bodom rozdelenia sú vedenia päťvodičové (L1, L2, L3, N, PE). Bod rozdelenia PEN sa spája s uzemňovačom objektu, čím sa znižuje riziko pri prerušení PEN v distribučnej sieti. Za bodom rozdelenia sa PE a N už nikde nesmú spojiť – takéto spojenie sa pri revízii zisťuje meraním a je častou príčinou falošného vybavovania chráničov.

TN-SELEKTRO

Sieťová sústava so samostatným ochranným (PE) a neutrálnym (N) vodičom v celej dĺžke od zdroja. Je najbezpečnejšia a umožňuje použitie prúdových chráničov. Všetky nové vnútorné rozvody sa robia ako TN-S (päťvodičovo). V sústave TN-S netečie v bežnej prevádzke ochranným vodičom žiadny prúd, preto sú kovové konštrukcie bez bludných prúdov a dátové siete bez rušenia. Vyžaduje päťžilové káble pre trojfázové obvody (5×2,5 mm² a viac) a trojžilové pre jednofázové.

TransformátorELEKTRO

Zariadenie, ktoré mení napätie striedavého prúdu (napríklad 22 kV/400 V v distribučnej trafostanici, 230/12 V pre halogénové svietidlá). Bezpečnostný transformátor galvanicky oddeľuje obvody SELV. Pre väčšie firmy sa zriaďuje vlastná trafostanica. Distribučný transformátor 22/0,4 kV s výkonom 250 až 630 kVA zásobuje zvyčajne niekoľko desiatok až stoviek domov a jeho voľná kapacita rozhoduje o pripojení FVE. Vlastná trafostanica sa oplatí pri odbere nad približne 200 až 300 kW, pretože cena elektriny na VN je nižšia.

Trieda LPS (I až IV)ELEKTRO

Úroveň ochrany pred bleskom podľa STN EN 62305: trieda I najvyššia (nemocnice, výbušné prevádzky), II (školy, obchodné centrá), III bežné budovy, IV najnižšia. Určuje polomer valivej gule, veľkosť ôk mreže, rozstup zvodov a lehoty revízií. Vyplýva z analýzy rizika. Trieda III má valivú guľu s polomerom 45 m, oká mreže 15 × 15 m a rozstup zvodov 15 m; trieda I má guľu 20 m, oká 5 × 5 m a zvody každých 10 m. Lehoty revízií sú pri triede I a II 2 roky, pri III a IV 4 roky, vizuálna kontrola častejšie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Trieda ochrany (I, II, III)ELEKTRO

Spôsob ochrany spotrebiča pred úrazom: trieda I má kovové časti spojené s ochranným vodičom, trieda II dvojitú izoláciu (bez PE), trieda III napájanie bezpečným malým napätím. Určuje, ako sa spotrebič pripája. Pozri aj Trieda ochrany v časti LED osvetlenie. Spotrebiče triedy I (práčka, umývačka, sporák, bojler) sa musia pripájať na zásuvku alebo obvod s ochranným vodičom, čo je v starých dvojvodičových bytoch problém. Zariadenia triedy III (SELV) sú bežné v kúpeľniach, bazénoch a pri LED pásikoch.

Trojfázový obvod (400 V)ELEKTRO

Obvod napájaný všetkými tromi fázami, pre spotrebiče s vyšším príkonom: sporák, prietokový ohrievač, tepelné čerpadlo, wallbox, motory, meniče FVE. Zaťažuje sieť rovnomerne. Istí sa trojpólovým ističom. Kábel pre trojfázový obvod je päťžilový (5×2,5 mm² pre 16 A, 5×4 pre 20–25 A, 5×6 pre 32 A) a istí sa trojpólovým ističom, ktorý pri poruche vypne všetky fázy naraz. Trojfázový spotrebič môže mať aj neutrálny vodič pre vlastné jednofázové časti (ovládanie, osvetlenie rúry).

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

TT sieťELEKTRO

Sieťová sústava, v ktorej je zdroj uzemnený a neživé časti spotrebiteľa sú uzemnené samostatným uzemňovačom, nie cez PEN. Vyžaduje prúdové chrániče ako základnú ochranu pri poruche. Na Slovensku sa používa výnimočne, napríklad pri dočasných stavbách. V sústave TT sa odpor uzemnenia a citlivosť chrániča volia tak, aby dotykové napätie pri poruche neprekročilo 50 V; bez funkčného chrániča je sústava TT nebezpečná. Vyskytuje sa aj pri odberných miestach napájaných z vzdušných vedení v niektorých vidieckych oblastiach a pri staveniskových rozvádzačoch.

U

Úbytok napätiaELEKTRO

Pokles napätia na vedení vplyvom jeho odporu, ktorý rastie s dĺžkou a prúdom a klesá s prierezom. Norma odporúča najviac 3 % pre osvetlenie a 5 % pre ostatné obvody od elektromeru. Pri dlhých vedeniach (záhrada, wallbox, FVE) treba zväčšiť prierez. Úbytok sa vypočíta zo vzťahu ΔU = 2 · ρ · l · I / S pre jednofázový obvod; pre 16 A, 30 m a 2,5 mm² vychádza približne 8,6 V, čo sú 3,7 %. Pri LED svietidlách a elektronike sa veľký úbytok prejaví blikaním alebo nesprávnou funkciou.

Účinník (cos φ)ELEKTRO

Pomer činného výkonu k zdanlivému (0 až 1). Pri čisto odporovej záťaži je 1, pri motoroch 0,7 až 0,85. Nízky účinník zvyšuje prúd vo vedení; firmám ho distribútor spoplatňuje, preto sa kompenzuje. Zariadenia s meničmi a spínanými zdrojmi majú okrem posunu fázy aj skreslený priebeh prúdu, preto sa namiesto cos φ používa celkový účinník PF, ktorý zahŕňa aj harmonické. Distribútor sleduje účinník na fakturačnom meraní s priemerom za štvrťhodinu.

UPS (neprerušiteľný zdroj)ELEKTRO

Zariadenie s batériou, ktoré pri výpadku siete bez prerušenia (0 ms) napája citlivé zariadenia: servery, počítače, kotol, zabezpečenie. Vyrába sa od malých zásuvkových po centrálne pre celé podlažia. Pozri aj UPS a záložný výstup v časti Fotovoltika. UPS sa vyberá podľa výkonu v VA, dĺžky zálohy a typu – line-interactive pre bežné počítače, online (dvojitá premena) pre servery a citlivé technológie. Batérie UPS sa menia každých 3 až 5 rokov a UPS pre kotol alebo tepelné čerpadlo musí mať čistý sínusový výstup.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie pre firmy

Úraz elektrickým prúdomELEKTRO

Poškodenie zdravia prechodom prúdu telom: už 10 mA spôsobuje kŕč, 30 mA a viac môže vyvolať fibriláciu srdca. Nebezpečnosť závisí od prúdu, dráhy a času. Chránia pred ním izolácia, ochranný vodič, chrániče a pospájanie. Prvá pomoc spočíva vo vypnutí prúdu alebo oddelení postihnutého nevodivým predmetom, privolaní záchrannej služby a resuscitácii; postihnutého treba vyšetriť aj pri zdanlivo ľahkom úraze, pretože poruchy rytmu sa môžu objaviť s oneskorením. Vlhké prostredie a bosé nohy riziko mnohonásobne zvyšujú, preto sú kúpeľne a bazény posudzované prísnejšie.

UzemnenieELEKTRO

Vodivé spojenie častí elektroinštalácie alebo bleskozvodu so zemou cez uzemňovač. Umožňuje odvedenie poruchových a bleskových prúdov a vyrovnanie potenciálov. Rozlišuje sa ochranné, pracovné a funkčné uzemnenie. Uzemnenie sa vyhotovuje pozinkovanou oceľou, meďou alebo nerezom a všetky spoje v zemi sa chránia proti korózii; vodič medzi uzemňovačom a HOP má prierez aspoň 6 mm² Cu alebo 50 mm² FeZn. Spoločné uzemnenie pre bleskozvod a elektroinštaláciu je dnes štandardom, oddelené sústavy sa už nenavrhujú.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Uzemňovacia sústavaELEKTRO

Súhrn uzemňovačov, uzemňovacích vodičov a hlavnej ochrannej prípojnice objektu. Je spoločná pre elektroinštaláciu, bleskozvod, prepäťové ochrany a FVE. Navrhuje sa v projekte a overuje meraním pri revízii. Pri novostavbe sa sústava tvorí základovým uzemňovačom s vývodmi na HOP a pre zvody bleskozvodu, pri rekonštrukcii sa dopĺňa pásovým alebo tyčovým uzemňovačom. Jej odpor sa meria pri východiskovej revízii a potom pri každej periodickej revízii bleskozvodu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

UzemňovačELEKTRO

Vodivá časť uložená v zemi: základový (FeZn pásik v betóne základov), pásový (v ryhe okolo domu), tyčový (zarazená tyč 1,5 až 3 m) alebo doskový. Základový uzemňovač je dnes štandardom každej novostavby a musí sa zriadiť pred betonážou základov. Tyčový uzemňovač sa zaráža do nezamŕzajúcej hĺbky a pri nedostatočnom odpore sa pridávajú ďalšie tyče vo vzdialenosti aspoň ich dĺžky; pásový uzemňovač sa ukladá do ryhy 0,5 až 0,7 m hlbokej, najlepšie v okruhu budovy ako uzavretý obvod. Vývody z uzemňovača sa chránia pred koróziou v mieste prechodu zem–vzduch.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

V

VedenieELEKTRO

Súhrn vodičov alebo káblov vrátane upevnenia, ktoré prenášajú elektrinu medzi dvoma bodmi. Rozlišuje sa podľa uloženia: pod omietkou, v trubkách, v lištách, v žľaboch, v zemi, vzdušné. Spôsob uloženia ovplyvňuje zaťažiteľnosť. Spôsob uloženia (napríklad A1 v tepelnej izolácii, C na stene, D v zemi) sa uvádza v projekte, pretože rovnaký kábel má v izolácii aj o tretinu nižšiu zaťažiteľnosť než na povrchu. Vedenia v stenách musia rešpektovať inštalačné zóny a v podlahe sa ukladajú do chráničiek.

Vnútorná ochrana pred bleskomELEKTRO

Opatrenia v budove proti účinkom bleskového prúdu: ekvipotenciálne pospájanie všetkých kovových častí a inštalácií a prepäťové ochrany na elektrických a dátových vedeniach. Dopĺňa vonkajšiu ochranu (bleskozvod). Bez nej môže blesk zničiť elektroniku aj v dome s bleskozvodom. Na vstupe každej inžinierskej siete (elektrina, dáta, anténa, plyn, voda) do budovy sa vykoná pospájanie s HOP a vodivé vedenia sa chránia zvodičmi; ide o najúčinnejšie opatrenie proti škodám na elektronike, ktoré sú dnes častejšie než priame údery. Pri FVE sa vnútorná ochrana rozširuje o DC zvodiče a pospájanie konštrukcie.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

VodičELEKTRO

Jednotlivá izolovaná žila (napríklad H07V-K) alebo žila v kábli, ktorá vedie prúd. Rozlišuje sa fázový (L), neutrálny (N), ochranný (PE) a PEN. Označuje sa farbou izolácie podľa normy. Farebné značenie podľa STN EN 60445 platí od roku 2006 – staršie inštalácie používali čiernu pre fázu, modrú alebo červenú pre nulák a zelenožltá sa objavila až neskôr. Vodič PE sa smie použiť len na ochranný účel a nesmie sa prefarbovať ani využívať ako pracovný.

Vonkajší vplyv (prostredie)ELEKTRO

Klasifikácia podmienok, v ktorých elektroinštalácia pracuje (teplota, vlhkosť, voda, prach, korózia, mechanické namáhanie, nebezpečenstvo požiaru), podľa STN 33 2000-5-51 kódmi ako AD4 (striekajúca voda) alebo BE2 (nebezpečenstvo požiaru). Určuje krytie IP, materiály a lehoty revízií. Je súčasťou protokolu o určení vonkajších vplyvov v projekte. Protokol o určení vonkajších vplyvov vypracúva projektant, pri zložitejších objektoch komisia, a je prílohou projektu aj revíznej správy. Napríklad kód BE2 (nebezpečenstvo požiaru) v drevostavbe či stodole znamená prísnejšie požiadavky na uloženie káblov a lehotu revízie 2 roky.

Vonkajšia ochrana pred bleskomELEKTRO

Bleskozvod v pravom zmysle: zachytávacia sústava, zvody a uzemňovacia sústava. Zachytí blesk a bezpečne ho odvedie do zeme mimo budovy. Pozri Bleskozvod. Jej súčasťou je aj posúdenie kovových prvkov strechy (krytina, odkvapy, zábradlia), ktoré sa môžu využiť ako prirodzené súčasti bleskozvodu, ak majú dostatočnú hrúbku a vodivé spojenie. Pri FVE na streche treba zachytávaciu sústavu doplniť tak, aby panely zostali v chránenom priestore.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Vyhláška č. 508/2009 Z. z.ELEKTRO

Slovenský predpis o bezpečnosti technických zariadení, ktorý zaraďuje elektrické zariadenia do skupín (A, B, C), stanovuje odbornú spôsobilosť elektrotechnikov (§ 21 až 24) a lehoty odborných prehliadok a skúšok. Je základným právnym rámcom pre prácu na elektroinštaláciách. Aktuálne znenie treba overiť, predpis sa novelizuje. Vyhláška určuje aj to, že prevádzkovateľ musí viesť sprievodnú technickú dokumentáciu, evidovať revízie a odstraňovať zistené nedostatky; jej porušenie postihuje inšpektorát práce. Odborná spôsobilosť sa preukazuje osvedčením a potvrdením o aktualizačnej odbornej príprave.

Vyhradené technické zariadenie (VTZ)ELEKTRO

Zariadenie s vyššou mierou ohrozenia, ktoré podlieha osobitným požiadavkám na odbornú spôsobilosť, revízie a kontroly: elektrické (VTZ E), tlakové, zdvíhacie a plynové. Elektroinštalácie, rozvádzače a bleskozvody sú VTZ elektrické skupiny A alebo B podľa napätia a prostredia. Elektrické VTZ skupiny A (napríklad v priestoroch s nebezpečenstvom výbuchu alebo v zdravotníctve) musia pred uvedením do prevádzky prejsť úradnou skúškou oprávnenou právnickou osobou, skupina B iba odbornou prehliadkou a skúškou. Zaradenie určuje projektant a ovplyvňuje aj lehoty periodických revízií.

Vypínacia charakteristika ističa (B, C, D)ELEKTRO

Určuje, pri akom násobku menovitého prúdu istič okamžite vypne: B pri 3- až 5-násobku (svetlá, zásuvky, bežné spotrebiče), C pri 5- až 10-násobku (motory, LED svietidlá s nábehovým prúdom, zváračky), D pri 10- až 20-násobku (transformátory, veľké motory). Volí sa podľa záťaže a impedancie slučky. Charakteristika C sa volí pri LED osvetlení s väčším počtom driverov, pretože ich nábehový prúd by istič B vypínal pri každom zapnutí. Istič C však vyžaduje nižšiu impedanciu slučky než B, preto sa pri dlhých vedeniach overuje výpočtom, či vypne v predpísanom čase.

VypínačELEKTRO
Vysoké napätie (VN)ELEKTRO

Napätie 1 až 52 kV (na Slovensku najmä 22 kV), ktorým sa elektrina distribuuje k trafostaniciam. Väčšie firmy majú vlastnú VN prípojku a trafostanicu. Práca na VN vyžaduje osobitnú odbornú spôsobilosť. Pri VN prípojke platí odberateľ nižšiu cenu za distribúciu, no nesie náklady na trafostanicu, jej revízie a odbornú obsluhu. Ochranné pásmo vedenia 22 kV (10 m od krajného vodiča) obmedzuje aj umiestnenie panelov FVE a stavieb v jeho blízkosti.

Z

Zachytávacia sústavaELEKTRO

Časť bleskozvodu na streche, ktorá zachytáva údery blesku: tyče (zachytávače), vodorovné vedenia po hrebeni a okrajoch, mrežová sústava alebo kovová krytina. Navrhuje sa metódou valivej gule, ochranného uhla alebo mreže podľa triedy LPS. Musí chrániť aj komíny, antény a FVE. Zachytávacie tyče sa osadzujú pri komínoch a anténach s presahom 0,5 až 1 m nad chránený objekt, vedenie po hrebeni sa upevňuje na podperách každý meter. Kovová krytina s hrúbkou aspoň 0,5 mm sa smie použiť ako prirodzený zachytávač, ak je prípustné jej prepálenie v mieste úderu.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Základový uzemňovačELEKTRO

Uzemňovač z FeZn pásika alebo drôtu uložený do betónu základov pred betonážou, s vývodmi pre HOP a zvody bleskozvodu. Má nízky odpor a dlhú životnosť. Je najhospodárnejším riešením uzemnenia pre novostavby; dodatočne sa nedá zriadiť. Pásik 30 × 4 mm sa ukladá po obvode základov s krytím betónu aspoň 5 cm, spája sa s výstužou a vyvádza sa nad terén v rohoch pre zvody a v mieste rozvádzača pre HOP. Pri základoch izolovaných proti zemi (hydroizolácia, XPS) sa uzemňovač ukladá pod izoláciu alebo do zeminy vedľa základov.

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

ZásuvkaELEKTRO

Prístroj na pripojenie prenosných spotrebičov; na Slovensku typ E s ochranným kolíkom (230 V, 16 A). Montuje sa vo výške 20 až 30 cm nad podlahou, v kuchyni nad pracovnou doskou, v kúpeľni mimo zón 0 až 2. Všetky zásuvky do 32 A musia byť chránené prúdovým chráničom 30 mA. Zásuvky s krytkou detskej poistky sa odporúčajú do detských izieb, zásuvky s klapkou IP44 na balkóny a do záhrad. V jednej prístrojovej krabici sa smie zapojiť dvojzásuvka s prepojením, viac zásuviek sa už pripája samostatnými vodičmi alebo cez svorky v krabici.

Zásuvkový obvodELEKTRO

Obvod s vodičom 2,5 mm² a ističom 16 A, na ktorý sa pripája zvyčajne najviac 10 zásuviek. Samostatné obvody sa zriaďujú pre práčku, umývačku, rúru, chladničku a kuchyňu. Oddeľujú sa od svetelných obvodov. Zásuvky v jednej miestnosti sa zapájajú zvyčajne na jeden obvod, v kuchyni sa pre pracovnú dosku zriaďujú dva obvody kvôli spotrebičom s vyšším príkonom. Kábel 3×2,5 mm² sa vedie od rozvádzača slučkovaním zo zásuvky do zásuvky alebo cez krabice.

ZaťažiteľnosťELEKTRO
Zdanlivý výkon (S)ELEKTRO

Súčin napätia a prúdu vo voltampéroch (VA, kVA), ktorý zahŕňa činný aj jalový výkon. Podľa neho sa dimenzujú transformátory, generátory a UPS. Pri účinníku 1 je rovný činnému výkonu. Elektrocentrála 8 kVA dodá pri účinníku 0,8 len 6,4 kW činného výkonu, čo je častá chyba pri dimenzovaní záložných zdrojov. Hlavný istič 3 × 25 A zodpovedá zdanlivému výkonu približne 17 kVA, z ktorého skutočne využiteľný činný výkon závisí od spotrebičov.

Zemný odporELEKTRO

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Zvod bleskozvoduELEKTRO

Na webe URBANIX: Elektroinštalácie, bleskozvody a uzemnenie

Ž

Žila káblaELEKTRO

Jeden vodič v kábli vrátane izolácie, označený farbou: hnedá/čierna/sivá (fázy), modrá (N), zelenožltá (PE). Počet žíl určuje použitie: 3 žily pre jednofázové obvody, 5 žíl pre trojfázové. Starší systém farieb sa dodnes vyskytuje v existujúcich inštaláciách. Pri káblových spojkách a svorkách sa žily identifikujú farbou a číslom a pri starších kábloch so zeleným alebo červeným značením sa pred zapojením overujú meraním. Prierez žíl v jednom kábli je rovnaký, pri veľkých prierezoch môže mať neutrálna žila polovičný prierez (napríklad 3×120+70).

Živá časťELEKTRO

Vodič alebo vodivá časť, ktorá je za normálnej prevádzky pod napätím (fázové a neutrálne vodiče, svorky, prípojnice). Pred dotykom ju chráni základná ochrana – izolácia a kryty. Práca na živých častiach je dovolená len kvalifikovaným osobám s osobitnými opatreniami. Prístup k živým častiam v rozvádzači bráni kryt s krytím aspoň IP2X (nemožno vložiť prst), ktorý sa pri práci odstraňuje len po vypnutí. Spínacie prístroje sa pred prácou nielen vypínajú, ale aj zaisťujú proti opätovnému zapnutiu a napätie sa overuje skúšačkou (pravidlo „vypni, zaisti, over“).

Žľab káblovýELEKTRO

PREČO URBANIX

Pomôžeme Vám 
s financovaním

Nájdeme optimálne riešenie financovania pre Váš projekt, či už pôjde o jednorazovú platbu alebo rozdelenie na pravidelné splátky.

Pomôžeme Vám 
s financovaním

Vybavíme za Vás dotácie

Zabezpečíme, aby proces získavania dotácií na fotovoltaiku bol pre Vás čo najhladší. Poradíme Vám aj ohľadom možností získať tzv. “zelený úver”.

Vybavíme za Vás dotácie

Navrhneme komplexné riešenie na mieru

Navrhneme riešenie s maximálnou efektívnosťou pre Váš projekt a postaráme sa o jeho realizáciu. Žiadne starosti pre Vás.

Navrhneme komplexné riešenie na mieru

Profesionálna komunikácia

Od cenovej kalkulácie až po vyhotovenie, komunikujeme rýchlo, transparentne 
a profesionálne. Veríme, že spolupráca 
s nami vždy dodá dobrú energiu.

Profesionálna komunikácia
Orientujte sa vo svete Energetických riešení

Prihláste sa na odber newslettera, aby ste pravidelne dostávali: odborné rady a tipy, informácie o najnovších technológiách, exkluzívne ponuky, zaujímavosti 
a búranie mýtov.